Miesięczne archiwum: październik 2022

Warsztaty romantyczne

W środę 26 października odbyły się w naszej szkole WARSZTATY ROMANTYCZNE, w których wzięli udział uczniowie klasy 4ep. Celem warsztatów było przypomnienie i usystematyzowanie wiedzy o utworach wieszczów romantycznych. Motywacją do przeprowadzenia warsztatów był fakt, że rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. W części pierwszej uczniowie rozwiązywali zadania w oparciu o fragmenty tekstów i w odwołaniu do całości utworów. Zadania były skomponowane w sposób zgodny z nową formułą maturalną, dzięki czemu warsztaty były znakomitą powtórką przed egzaminem. Część drugą stanowił quiz wiedzy o romantyzmie, przeprowadzony z wykorzystaniem tradycyjnej gry planszowej SNAKES AND LADDERS. W romantyczną tematykę, osnutą wokół tematyki samotności, walki i nieszczęśliwej miłości, doskonale wpisał się jesienny anturaż. Wydaje się, że nawet jesienny „Kołdrian” na koszulce jednej z pań miał nieco mniejszy „weltschmertz”. Warsztaty zostały przygotowane przez polonistki: p. Izabelę Jakimiak, p. Katarzynę Małek oraz p. Ewelinę Wieczorek.

Wręczenie stypendiów Starosty Bialskiego

Nasi najlepsi uczniowie podczas Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej w Janowie Podlaskim odebrali stypendia z rąk Starosty Bialskiego. Jesteśmy z Was dumni! 🙂 

Gratulujemy też  Dyrekcji i nagrodzonym nauczycielom.

 

 

XI Targi Pracy i Edukacji

21.10.2022r w Hali Sportowej Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyły się XI Targi Pracy i Edukacji pod hasłem ,,Innowacyjność firm – współpraca biznesu i nauki”. Uczennice z klas 4e i 4ep pod opieką p. Małgorzaty Brodawki miały możliwość uczestniczenia w wystawach przygotowanych przez m.in. Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie, Powiatowy Urząd Pracy, Państwową Inspekcję Pracy. Zobaczyły również jaką ścieżkę kariery zawodowej można obrać w służbach mundurowych (Policja, Wojsko Polskie, Straż Graniczna) oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym i w wielu innych miejscach ze sfery budżetowej. Spotkały także lokalne przedsiębiorstwa takie jak DR Gerard, biuro rachunkowe Rachuba, firma TRANSPORTOWCY i SEDAR.

Wycieczka na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie

We wtorek 18 października  uczniowie klas ekonomicznych 4ep, 3e i 4e udali się na wycieczkę na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie zapoznali się z historią i funkcjonowaniem giełdy. Ponadto zobaczyli Salę Notowań z charakterystycznym dzwonem, zapoznali się z symboliką architektury i wystroju budynku oraz symboliką byka i niedźwiedzia. Dowiedzieli się, jak zostać inwestorem oraz jak zmniejszyć ryzyko podczas wejścia na rynek giełdowy. Na koniec młodzież nauczyła się zwrotów typowych dla języka graczy giełdowych, takich jak rajd Świętego Mikołaja, wyleszczanie, spadające noże. Opiekunkami wycieczki były p. Katarzyna Małek, p. Małgorzata Brodawka i p. Monika Rosińska.

 

Spotkanie z Piotrem Dmitrowiczem, dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

17 października odbyło się spotkanie z panem Piotrem Dmitrowiczem, z wykształcenia historykiem i dziennikarzem.

Podczas wykładu młodzież mogła przypomnieć sobie najważniejsze przesłanie życia i nauczania dwóch wielkich Polaków: papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Pan Piotr Dmitrowicz przypomniał, że życie tych osób przypadło na burzliwe lata wojenne i trudny czas komunizmu. Jak podkreślił prelegent: „Prymas Stefan Wyszyński dużo mówił o szacunku, pokorze i miłości dla drugiego człowieka – te wartości są obecne w jego życiorysie, a dziś mogą być inspirujące dla młodych ludzi”. Natomiast kluczem do zrozumienia wielkości Świętego Jana Paweł II jest jego determinacja w obronie prawa najsłabszych. Papież upominał się o najbardziej potrzebujących.

Czy młodzież chce inspirować się takimi wzorcami? Dlaczego Jan Paweł II współcześnie ma tylu przeciwników? Na te i inne pytania można było usłyszeć odpowiedź podczas spotkania. Zostaliśmy też zaproszeni do odwiedzenia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Na zakończenie pan Piotr Dmitrowicz życzył obecnej młodzieży odwagi w obronie wartości oraz umiejętności wyboru tych ideałów, które tworzą cywilizację miłości.

Pomagamy małej Zuzi – kiermasz charytatywny

Dnia 18 października 2022 roku społeczność szkolna powróciła do tej pięknej i szlachetnej tradycji organizowania kiermaszów charytatywnych. Data kiermaszu nie była przypadkowa – 16 października obchodzony jest w Polsce Dzień Papieski. Jan Paweł II zawsze podkreślał w swoim nauczaniu, że miłość do człowieka i niesienie mu pomocy stanowi najwyższą wartość.  Realizacja tej idei przybrała formę kiermaszu, którego celem było pozyskanie funduszy dla małej Zuzi, wymagającej nieprzerwanej rehabilitacji logopedycznej i ortopedycznej. Zuzia jest radosną dziewczynką, której wrodzone dysfunkcje uniemożliwiają mówienie. Systematyczne zajęcia z logopedą i kosztowna elektrostymulacja aparatu mowy przynosi wymierne efekty. Dzięki terapii Zuzia doskonali  umiejętność werbalnej komunikacji.  Potrafi już wypowiedzieć dwa najpiękniejsze słowa: mama i tata. Środki pozyskane z kiermaszu w wysokości 2 155 zł pozwolą, chociaż w jakiejś części, sfinansować specjalistyczną terapię logopedyczną. Za okazane wsparcie i gotowość pomocy dziękujemy uczniom, szkolnym wolontariuszom, rodzicom i nauczycielom. Opiekę nad kiermaszem sprawowały: siostra Dariela, M.Rosińska i I. Jakimiak.

Skip to content