Miesięczne archiwum: październik 2022

Warsztaty romantyczne

W środę 26 października odbyły się w naszej szkole WARSZTATY ROMANTYCZNE, w których wzięli udział uczniowie klasy 4ep. Celem warsztatów było przypomnienie i usystematyzowanie wiedzy o utworach wieszczów romantycznych. Motywacją do przeprowadzenia warsztatów był fakt, że rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. W części pierwszej uczniowie rozwiązywali zadania w oparciu o fragmenty tekstów i w odwołaniu do całości utworów. Zadania były skomponowane w sposób zgodny z nową formułą maturalną, dzięki czemu warsztaty były znakomitą powtórką przed egzaminem. Część drugą stanowił quiz wiedzy o romantyzmie, przeprowadzony z wykorzystaniem tradycyjnej gry planszowej SNAKES AND LADDERS. W romantyczną tematykę, osnutą wokół tematyki samotności, walki i nieszczęśliwej miłości, doskonale wpisał się jesienny anturaż. Wydaje się, że nawet jesienny „Kołdrian” na koszulce jednej z pań miał nieco mniejszy „weltschmertz”. Warsztaty zostały przygotowane przez polonistki: p. Izabelę Jakimiak, p. Katarzynę Małek oraz p. Ewelinę Wieczorek.

Wręczenie stypendiów Starosty Bialskiego

Nasi najlepsi uczniowie podczas Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej w Janowie Podlaskim odebrali stypendia z rąk Starosty Bialskiego. Jesteśmy z Was dumni! 🙂 

Gratulujemy też  Dyrekcji i nagrodzonym nauczycielom.

 

 

XI Targi Pracy i Edukacji

21.10.2022r w Hali Sportowej Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyły się XI Targi Pracy i Edukacji pod hasłem ,,Innowacyjność firm – współpraca biznesu i nauki”. Uczennice z klas 4e i 4ep pod opieką p. Małgorzaty Brodawki miały możliwość uczestniczenia w wystawach przygotowanych przez m.in. Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie, Powiatowy Urząd Pracy, Państwową Inspekcję Pracy. Zobaczyły również jaką ścieżkę kariery zawodowej można obrać w służbach mundurowych (Policja, Wojsko Polskie, Straż Graniczna) oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym i w wielu innych miejscach ze sfery budżetowej. Spotkały także lokalne przedsiębiorstwa takie jak DR Gerard, biuro rachunkowe Rachuba, firma TRANSPORTOWCY i SEDAR.

Wycieczka na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie

We wtorek 18 października  uczniowie klas ekonomicznych 4ep, 3e i 4e udali się na wycieczkę na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie zapoznali się z historią i funkcjonowaniem giełdy. Ponadto zobaczyli Salę Notowań z charakterystycznym dzwonem, zapoznali się z symboliką architektury i wystroju budynku oraz symboliką byka i niedźwiedzia. Dowiedzieli się, jak zostać inwestorem oraz jak zmniejszyć ryzyko podczas wejścia na rynek giełdowy. Na koniec młodzież nauczyła się zwrotów typowych dla języka graczy giełdowych, takich jak rajd Świętego Mikołaja, wyleszczanie, spadające noże. Opiekunkami wycieczki były p. Katarzyna Małek, p. Małgorzata Brodawka i p. Monika Rosińska.

 

Spotkanie z Piotrem Dmitrowiczem, dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

17 października odbyło się spotkanie z panem Piotrem Dmitrowiczem, z wykształcenia historykiem i dziennikarzem.

Podczas wykładu młodzież mogła przypomnieć sobie najważniejsze przesłanie życia i nauczania dwóch wielkich Polaków: papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Pan Piotr Dmitrowicz przypomniał, że życie tych osób przypadło na burzliwe lata wojenne i trudny czas komunizmu. Jak podkreślił prelegent: „Prymas Stefan Wyszyński dużo mówił o szacunku, pokorze i miłości dla drugiego człowieka – te wartości są obecne w jego życiorysie, a dziś mogą być inspirujące dla młodych ludzi”. Natomiast kluczem do zrozumienia wielkości Świętego Jana Paweł II jest jego determinacja w obronie prawa najsłabszych. Papież upominał się o najbardziej potrzebujących.

Czy młodzież chce inspirować się takimi wzorcami? Dlaczego Jan Paweł II współcześnie ma tylu przeciwników? Na te i inne pytania można było usłyszeć odpowiedź podczas spotkania. Zostaliśmy też zaproszeni do odwiedzenia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Na zakończenie pan Piotr Dmitrowicz życzył obecnej młodzieży odwagi w obronie wartości oraz umiejętności wyboru tych ideałów, które tworzą cywilizację miłości.

Pomagamy małej Zuzi – kiermasz charytatywny

Dnia 18 października 2022 roku społeczność szkolna powróciła do tej pięknej i szlachetnej tradycji organizowania kiermaszów charytatywnych. Data kiermaszu nie była przypadkowa – 16 października obchodzony jest w Polsce Dzień Papieski. Jan Paweł II zawsze podkreślał w swoim nauczaniu, że miłość do człowieka i niesienie mu pomocy stanowi najwyższą wartość.  Realizacja tej idei przybrała formę kiermaszu, którego celem było pozyskanie funduszy dla małej Zuzi, wymagającej nieprzerwanej rehabilitacji logopedycznej i ortopedycznej. Zuzia jest radosną dziewczynką, której wrodzone dysfunkcje uniemożliwiają mówienie. Systematyczne zajęcia z logopedą i kosztowna elektrostymulacja aparatu mowy przynosi wymierne efekty. Dzięki terapii Zuzia doskonali  umiejętność werbalnej komunikacji.  Potrafi już wypowiedzieć dwa najpiękniejsze słowa: mama i tata. Środki pozyskane z kiermaszu w wysokości 2 155 zł pozwolą, chociaż w jakiejś części, sfinansować specjalistyczną terapię logopedyczną. Za okazane wsparcie i gotowość pomocy dziękujemy uczniom, szkolnym wolontariuszom, rodzicom i nauczycielom. Opiekę nad kiermaszem sprawowały: siostra Dariela, M.Rosińska i I. Jakimiak.

Wycieczka przedmiotowa do Dr GERARD

W poniedziałek klasy IVe i IVr wybrały się na Dni Otwarte firmy Dr Gerard, gdzie miały możliwość zapoznania się specyfiką funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego.

W pierwszej część  uczniowie obejrzeli prezentację o historii powstania, rozwoju zakładu i marki. Poznali sztandarowe produkty firmy oraz rynki strategiczne. Usłyszeli też wiele ciekawostek o specyfice rynku ciastek.

Później uczniowie mieli też możliwość wejścia na halę produkcyjną i prześledzenie procesu produkcyjnego. Mieli możliwość obejrzenia magazynu surowców oraz magazynu wyrobów gotowych.

Na koniec zwiedzania czekała na uczniów i opiekunów słodka niespodzianka. Uczniowie otrzymali też gadżety firmowe.

Opiekunami byli p. Katarzyna Bojczuk i p. Małgorzata Brodawka

 

Niespodzianka z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Internacie

 

Wspaniałą niespodziankę przygotowali wychowankowie internatu reprezentowani przez członków Młodzieżowej Rady Internatu.

Wspólnie złożyli życzenia oraz wręczyli prezenty.

Najbardziej ucieszył własnoręcznie wykonany plakat przedstawiający budynek internatu,  idealnie obrazuje naszą społeczność.

Wychowawcy bardzo dziękują za życzenia i pamięć.

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu szkolnym. Z tej okazji 13 października uczniowie klasy IV ep wraz z członkami Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem Pani Katarzyny Małek, Pani Jolanty Szymańskiej i Pani Małgorzaty Brodawki przygotowali uroczysty apel. Tradycyjnie, spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie Pan Dyrektor Robert Matejek wręczył nagrody nauczycielom i pracownikom szkoły. Wszystkim wyróżnionym serdecznie pogratulował i życzył dalszych sukcesów w pracy. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. W nastrój święta wprowadziła zebranych pieśń „Gaudeamus igitur”, po wysłuchaniu której prowadzący przedstawili krótką historię rozwoju edukacji i oświaty w Polsce. Prezentację urozmaicały wiersze Juliana Tuwima czy Adama Asnyka recytowane przez uczniów. Wysłuchaliśmy również piosenki „Szary świat” w wykonaniu Eweliny Chomickiej. Życzenia wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, a także uczniom złożyła Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Piwowar. Do życzeń członkowie Samorządu dołączyli kwiaty. Na koniec odbyło się losowanie nagrody-niespodzianki, jaką okazał się laptop. Szczęśliwym zwycięzcą losowania został Michał Statkiewicz z klasy I p. Nagrodę Michałowi wręczył Pan Dyrektor Robert Matejek.

 

 

INTEGRACJA W INTERNACIE

Integracja młodzieży internackiej – poczęstunek, muzyka, zabawa i śpiew.

 

Młodzieżowa Rada Internatu rocznik 2022/2023 

 

Młodzieżowa Rada Internatu rocznik 2022/2023        

 

 

W ubiegłym tygodniu odbyły się wybory MRI na rok szkolny 2022/2023. Spośród kandydatów zgłoszonych przez młodzież internacką w tajnym głosowaniu wybrano następujący skład:

Charytoniuk Damian 3i1 – przewodniczący

Roszczyk Ksawery 4sp – z-ca przewodniczącego

Szendel Amelia 3p – sekretarz

Wapa Roksana 2l – sekretarz

Szydłowska Natalia 3l – skarbnik

Serdeczne gratulacje od całej kadry internatu!!!!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik jest Międzynarodowym  Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Biblioteka to miejsce przyjazne uczniom, bezstresowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i stwarzające szansę aktywnego uczestnictwa w licznych przedsięwzięciach.  Dnia 6 października biblioteka ZSE zorganizowała quiz (w formie gry planszowej) dotyczący historii biblioteki, działań przez nią podejmowanych oraz historii książki. Młodzi czytelnicy z klasy 3e doskonale poradzili sobie z niełatwymi pytaniami np.: o najstarszą bibliotekę w Polsce, o nagrody literackie przyznawane polskim autorom itp.  Uczniowie klasy 4rsp okazali się niezwykle kreatywni w redagowaniu słowno-obrazkowego opowiadania.  Dla przyjaciół biblioteki przygotowana była skrzynka życzeń czytelniczych. Do niej można było wrzucić wypełnioną ankietę z własną propozycją książki, która, zdaniem ucznia, powinna znaleźć się w księgozbiorze szkolnym. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody: kupon na pizzę do De Grasso, certyfikaty nietykalności  i słodkie upominki.
Tegorocznemu Miesiącowi Bibliotek Szkolnych towarzyszy hasło „czytanie dla pokoju”. Jego wybór nie jest przypadkowy . Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy publikacji pokazujących grozę i tragizm wojny i jej skutków wymiarze materialnym i moralnym. Wystawa ma zachęcić do przeczytania polecanych książek, by uwrażliwić młodzież na krzywdę,  jakiej doznają ofiary wojny i kształtować postawy empatyczne. Dziękujemy wszystkim czytelnikom, który dzisiaj odwiedzili bibliotekę  szkolną. Święto biblioteki szkolnej zostało zorganizowane z inicjatywy pań: Izabeli Jakimiak i Magdaleny Wedziuk.

 

Konkurs „Młodość – Trzeźwość”

W dniu 30 września w Urzędzie Miasta odbyło się podsumowanie konkursu „Młodość – Trzeźwość” organizowanego przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim. Wśród laureatów wyłoniono uczniów naszej szkoły:

Marta Korolczuk kl. 4tl – I miejsce w kategorii praca plastyczna

Julia Dzikowska kl. 1r – I miejsce w kategorii praca literacka

Magdalena Jakubowicz kl. 4rp – III miejsce w kategorii praca plastyczna

Emilia Olesiejuk kl. 1r – III miejsce w kategorii praca literacka.

Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratulujemy !

 

Światowy Tydzień Inwestora 2022

Zachęcamy wszystkie klasy ekonomiczne i chętnych uczniów do wzięcia udziału w cyklu webinariów dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli
przeprowadzonych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach VI edycji World Investor Week – (WIW) Światowy Tydzień Inwestora 2022.
Szczegółowy program webinariów u nauczycieli przedmiotów ekonomicznych.

Program webinariów w ramach WIW:

  • Inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) – zasady inwestowania – II edycja, 4 października 2022 r. – webinarium dla uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli
  • Cyberbezpieczeństwo z perspektywy klienta usług finansowych – aspekty praktyczne, 5 października 2022 r. – webinarium dla uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli
  • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) – obrót instrumentami finansowymi – II edycja, 6 października 2022 r. – webinarium dla uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli
  • Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego telefonu i nie dać się okraść, 7 października 2022 r. – webinarium dla uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli

Szkolny Konkurs Fotograficzny

Zapraszamy młodzież do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficznym. Inspirację dla autorów zdjęć powinny stanowić wiersze znanych poetów o tematyce jesieni. Propozycje wierszy o jesieni można znaleźć w linku poniżej. Uczestnik  konkursu powinien podać informację, który wiersz, jakiego autora  stanowił inspirację do stworzenia jego fotografii, swoje imię  i nazwisko oraz klasę. Prace należy przesłać na adres  biblioteka1zse@gmail.com  Termin nadsyłania zdjęć upływa z dniem 10  listopada 2022 roku.  Dodatkowe informacje można uzyskać w bibliotece szkolnej.
Regulamin konkursu REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
Propozycje wierszy Wiersze o jesieni

Skip to content