Dzień Chłopaka w internacie

W internacie odbył się Dzień Chłopaka na wesoło. Dziewczęta przygotowały słodkie upominki oraz fotograficzną niespodziankę. Chłopcy byli  zaskoczeni. Bardzo się spodobały zdjęcia z fotomontażem, gdyż zostali przedstawienie jako postacie z bajek. Naprawdę Wiecej...

Rajd rowerowy z okazji Dnia Chłopaka

Klasa 2er świętowała Dzień Chłopaka na sportowo. Wraz z wychowawczynią Eweliną Wieczorek oraz panią Justyną Cap uczniowie wybrali się na rajd rowerowy do Centrum Aktywności i Integracji Społecznej w Strzakłach. Na miejscu Wiecej...

Kiermasz charytatywny

Zapraszamy na charytatywny kiermasz ciast i sałatek, który odbędzie się 3 października (czwartek) na pierwszym piętrze. Zachęcamy też do wsparcia zbiórki finansowej. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na pomoc rodzinie uczennicy naszej szkoły, Wiecej...

Edukacja ze smakiem, czyli Światowy Dzień Jabłka w bibliotece ZSE

Nikogo  nie trzeba przekonywać, że jabłko jest bardzo wartościowym owocem, nie tylko smacznym, ale i zdrowym , co potwierdza polskie przysłowie: Jedno jabłko dziennie trzyma z daleka lekarza ode mnie. W bibliotece Wiecej...

 

Historia

22 sierpnia 1921 otworzono pierwszą średnią szkołę w Międzyrzecu Podlaskim. Mieściła się ona w drewnianym budynku przy ul. Warszawskiej 12. Był to budynek nie spełniający wymogów ustalonych przez władze szkolne.

W 1935 r. przeniesiono szkołę do jednopiętrowego budynku przy ul. Warszawskiej 40. Budynek był ciasny i nie posiadał ogrzewania, ani kanalizacji, jednak nauka trwała w nim przez ponad 30 lat. Pierwszym dyrektorem szkoły był inż. Mikołaj Radziewanowski, który założył klasę o kierunku administracyjnym. Był to jedyny taki dział w Polsce.

Obecny budynek został oddany do użytku w czerwcu 1972 roku. Dyrektorem w tym czasie był Jan Bartos, który pełnił swoją funkcję do 1991r. Od tego roku tę funkcję pełni obecny dyrektor Michał Kiryluk. W książce „70 lecie Szkół Handlowo – Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim” pisze on o swoich pierwszych dniach pracy, w tej szkole, jako nauczyciel matematyki i przysposobienia wojskowego od 1965 roku.

Budynek szkoły nie sprawiał tak miłego wrażenia jak grono pedagogiczne. Odpadający tynk z elewacji zewnętrznej, podłogi posmarowane pyłochronem, ciemne wyglądające jak brudne, sufity w klasach i na pierwszym piętrze w mozaikowych zaciekach świadczące o nienajlepszym stanie dachu.

W budynku szkoły znajdowało się 10 pomieszczeń dydaktycznych, w tym trzy sale tzw. przechodnie: pokój nauczycielski oraz sekretariat i gabinet dyrektora. Jedna z sal lekcyjnych nazwana „autobusem”, była nieco szersza od autobusu, miała jedno okienko przy tablicy, a drugie z tyłu sali. Pracownia chemii, szatnia młodzieży oraz mieszkanie woźnego znajdowało się w piwnicach szkoły.

Podczas mokrej wiosny i jesieni zalewane były wodą gruntową i stanowiły swoiste akwarium nieraz z pływającymi żabami. Sala gimnastyczna, a raczej pomieszczenie zastępcze, do którego prowadziło wejście z piwnicy była tak „wielka”, że co sprawniejszy uczeń wykonując skok tygrysi mógł wyskoczyć przez okno na boisko szkolne. 22.VI.1972 roku opuściliśmy stare mury przeprowadzając się do nowej szkoły, czyli do budynku, w którym szkoła mieści się obecnie.

Skip to content