Kategoria archiwum: Aktualności biblioteki

Wyniki Szkolnego konkursu plastycznego „Moja ilustracja do utworu Adama Naruszewicza”

Starostwo Powiatu Bialskiego ogłosiło rok 2023 Rokiem Adama Naruszewicza. Z tej okazji zorganizowany został w Zespole Szkół Ekonomicznych konkurs plastyczny „Moja ilustracja do utworu Adama Naruszewicza” , którego celem było zachęcenie uczniów do poznania twórczości oświeceniowego poety, historyka i biskupa oraz zaprezentowanie umiejętności plastycznych i własnej kreatywności. Spośród prac uczestników konkursu  jurorzy nagrodzili ilustracje, które wykonały:
1.miejsce – Julia Dzikowska 1 r (ilustracja do ody „Balon”)
2. miejsce – Patrycja Faluszewska 1r (ilustracja do satyry „Małżeństwo”)
Zwyciężczyniom gratulujemy!  Konkurs zorganizowały panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk.

Konkurs plastyczny „Moja ilustracja do utworu Adama Naruszewicza”

Zapraszamy młodzież do udziału w Szkolnym konkursie plastycznym „Moja ilustracja do utworu Adama Naruszewicza”. Konkurs jest formą upamiętnienia dorobku literackiego i historycznego biskupa Adama Naruszewicza, który ostatnie lata życia spędził na Podlasiu w Janowie Podlaskim. Warto przypomnieć, iż Adam Naruszewicz został wybrany Patronem Roku 2023 w Powiecie Bialskim.  Uczestnicy konkursu powinni przygotować ilustrację do wybranego utworu poety. Praca może być wykonana dowolną techniką i powinna mieścić się w formacie A4 lub A5.  Ilustracje należy złożyć w bibliotece szkolnej do 9 maja 2023 roku. Więcej informacji o  konkursie można przeczytać w linku poniżej: Regulamin Szkolny-konkurs-Moj-pomysl-na-ilustracje-do-utworu Adama Naruszewicza
Lin do utworów Adama Naruszewicza: Satyry

Międzynarodowy Dzień Czekolady w bibliotece szkolnej

12 kwietnia to najsłodszy dzień w roku szkolnym w ZSE. Biblioteka szkolna zaprosiła czytelników na spotkanie  z literaturą i filmami, zawierającymi motyw czekolady. Uczniom zaprzyjaźnionym  z biblioteką zaprezentowano film, przybliżający historię czekolady i jej walory zdrowotne oraz filmową adaptację powieści J.Harris „Czekolada”.   Młodzież mogła obejrzeć wystawę książek z tagiem ‘czekolada’, gazetkę tematycznie nawiązującą do tego motywu w kulturze oraz zawierającą wiele ciekawostek o czekoladzie. Uczniowie mogli przekonać się , że czekolada jest doskonałym materiałem rzeźbiarskim i obejrzeć wiele czekoladowych dzieł np. rzeźbę C.Ronaldo, którą wykonał  Portugalczyk Jorge Cardoso. Warto dodać, że w  2018 roku czekoladnik zdobył mistrzostwo świata w artystycznej czekoladowej rzeźbie.  Uczestnicy spotkania doświadczyli również wielu wrażeń smakowych, a kubeczek gorącej czekolady był wspaniałym dodatkiem. Każdy uczeń, który tego dnia wypożyczył książkę, otrzymał słodki upominek oraz pamiątkową zakładkę, prezentującą książki z tagiem ’czekolada’.

 

Walentynki w bibliotece szkolnej.

Walentynki świętujemy 14 lutego, a obchody te są związane z kultem włoskiego biskupa Walentego, żyjącego na przełomie II/III w. p.n.e. W tym dniu chętnie obdarowujemy bliskie nam osoby prezentami i kartkami walentynkowymi z wyznaniem miłości.  Biblioteka szkolna przygotowała z tej okazji wystawę książek, których motywem przewodnim jest miłość. Każdy, kto w tym dniu wypożyczył książkę, otrzymał słodki upominek z sentencją o miłości. Biblioteka szkolna zorganizowała ponadto konkurs  „Zakochani są wśród nas” , który sprawdzał znajomość najbardziej popularnych literackich i filmowych zakochanych par  (rozstrzygnięcie konkursu już wkrótce). Miłośnicy walentynek i poezji mogli w tym dniu podarować ukochanej osobie wiersz miłosny za pośrednictwem walentynkowej poczty.

 Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Aleksandra Fredry.

Zapraszamy młodzież do udziału w Szkolnym konkursie wiedzy o życiu  i twórczości Aleksandra Fredry. Konkurs jest formą upamiętnienia dorobku literackiego wybitnego polskiego komediopisarza. Warto również przypomnieć, że Sejm RP ogłosił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. Uczestnicy konkursu powinni poznać biografię autora oraz wybrane utwory. Materiały, ułatwiające zdobycie wiadomości o A. Fredrze znajdują się w załączniku zamieszczonym poniżej. Konkurs odbędzie się 21 lutego 2023 roku w świetlicy szkolnej o godz. 10.50.Termin zgłoszenia udziału w konkursie upływa z dniem 20 lutego 2023 roku. Zapisy u pani Eweliny Wieczorek i pani Izabeli Jakimiak.  http://zse.miedzyrzec.pl/wp-content/uploads/2023/02/Aleksander-hrabia-Fredro.pdf

Walentynki w bibliotece szkolnej.

Z okazji walentynek biblioteka szkolna przygotowała kartki  pocztowe z lirykami miłosnymi znanych polskich poetów. Z pewnością wiersze miłosne pomogą wyznać miłość ukochanej osobie i  zapewnić  ją o szczerej przyjaźni. Wybierz kartkę z wierszem, który, według Ciebie, najtrafniej wyraża Twoje uczucia, wpisz adresata i wrzuć kartkę do walentynkowej skrzynki pocztowej.  Kartki trafią do adresatów 14 lutego na 3 godzinie lekcyjnej.  UWAGA! Kartki będą dostarczane tylko na terenie szkoły.  Ponadto każdy, kto w tym dniu wypożyczy książkę, otrzyma słodki walentynkowy upominek.  Biblioteka zachęca również do udziału w szkolnym konkursie „Zakochani są wśród nas”, który sprawdzi znajomość najsłynniejszych par miłosnych w historii literatury i filmu. Test będzie dostępny na stojaku z kartkami walentynkowymi. Wypełniony arkusz należy podpisać i odnieść do biblioteki. Na zwycięzców czekają słodkie nagrody.

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Zapisy u pani Magdaleny Wedziuk.

Świąteczne propozycje dla czytelników

To ostatnie chwile, by pomyśleć o prezentach dla najbliższych. Być może miłym upominkiem okaże się książka. W bibliotece szkolnej przygotowano wystawę publikacji o tematyce świątecznej. Już same okładki zachęcają do tego, by zatopić się w świątecznej atmosferze i przenieść się w świat bohaterów literackich, poczuć „magię grudniowej nocy”, „przy blasku choinki” wspólnie z bliskimi przeżyć „cudowne Boże Narodzenie”. Zachęcamy do obejrzenia wystawy. Prezentowane książki będą dostępne dla czytelników od 22 grudnia.

Wyniki Szkolnego konkursu fotograficznego

Szkolny konkurs fotograficzny pod hasłem „Fotografia inspirowana poezją o jesieni” został rozstrzygnięty. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zdjęcia, które najpełniej oddałoby jesienny nastrój, uchwycony w poetyckich metaforach.
I miejsce w konkursie zajął Damian Charytoniuk, uczeń klasy  3i1  (J. Libert „Jesień”)
II miejsce zajęła Natalia Szydłowska, uczennica klasy 3l  (J. Tuwim „Strofy o późnym lecie”).
III miejsce ex aequo  zdobyli: Justyna Matejek, uczennica klasy 4sp (W. Broniewski „Liście”)  i Robert Tymoszuk (M. Konopnicka „Jesienią”)
Zwycięzcom gratulujemy! Mamy nadzieję, że konkurs zainspiruje pasjonatów fotografii do kolejnych  spotkań z poezją.

 

Inspiracje świętami Bożego Narodzenia

Czerwień , zieleń oraz złoto to kolory kojarzące się wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia i to one dominowały na kartkach świątecznych zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów z klas 1r i 4rp. Młodzież przygotowała kartki z życzeniami świątecznymi i poezją o tematyce Bożego Narodzenia, która wprowadziła wszystkich w  świąteczny klimat. Wiersze znanych poetów o Bożym Narodzeniu dopełniły życzenia adresowane do pracowników instytucji publicznych, społecznych i seniorów – podopiecznych Szkolnego Koła Wolontariatu.  Na kartkach świątecznych pojawiły się popularne motywy bożonarodzeniowe: choinki, gwiazdki, bombki i prezenty. Udekorowane kartki tylko potwierdziły artystyczne zdolności  uczennic, a sama praca sprawiła im wiele radości.  Może warto powrócić do tej zapomnianej tradycji?
Spotkanie zorganizowały panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk

Mikołajki w bibliotece szkolnej

Św. Mikołaj  odwiedził 6 grudnia bibliotekę ZSE, przynosząc książki z prezentami. Każdy , kto w tym dniu wypożyczył książkę, otrzymał wraz z nią  drobny upominek od św. Mikołaja. Prezenty zawierały  przede wszystkim interesujące publikacje z najnowszej oferty wydawniczej. Na pewno dużą radość sprawiły również  czytelnikom ukryte w książkach słodycze oraz  kupony na pizzę. Mikołajową akcję czytelniczą wsparła dyrekcja szkoły.   Wszystkim uczniom życzymy miłej lektury. Jednocześnie przypominamy,  że książki zostały odnotowane na kontach czytelniczych i po przeczytaniu należy je zwrócić do biblioteki. W mikołajkowej drużynie pracowali:  Daria Marciniuk, Ryszkowska Anna, Sandra Malinowska i  … Kacper Waszczuk.  Wszystkim pomocnikom św. Mikołaja i  Mikołajowi – dziękujemy serdecznie za zaangażowanie w przygotowanie spotkania.
Akcję „Mikołajki z książką” zorganizowały panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk.

 

 

 

 

 

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Pragniemy poinformować czytelników, że księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 60 pozycji książkowych. Na liście nowo zakupionych książek znalazły się m.in.  pozycje zaproponowane przez uczniów za pośrednictwem skrzynki życzeń czytelniczych. Nowe książki są już udostępniane wypożyczającym.  Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik jest Międzynarodowym  Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Biblioteka to miejsce przyjazne uczniom, bezstresowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i stwarzające szansę aktywnego uczestnictwa w licznych przedsięwzięciach.  Dnia 6 października biblioteka ZSE zorganizowała quiz (w formie gry planszowej) dotyczący historii biblioteki, działań przez nią podejmowanych oraz historii książki. Młodzi czytelnicy z klasy 3e doskonale poradzili sobie z niełatwymi pytaniami np.: o najstarszą bibliotekę w Polsce, o nagrody literackie przyznawane polskim autorom itp.  Uczniowie klasy 4rsp okazali się niezwykle kreatywni w redagowaniu słowno-obrazkowego opowiadania.  Dla przyjaciół biblioteki przygotowana była skrzynka życzeń czytelniczych. Do niej można było wrzucić wypełnioną ankietę z własną propozycją książki, która, zdaniem ucznia, powinna znaleźć się w księgozbiorze szkolnym. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody: kupon na pizzę do De Grasso, certyfikaty nietykalności  i słodkie upominki.
Tegorocznemu Miesiącowi Bibliotek Szkolnych towarzyszy hasło „czytanie dla pokoju”. Jego wybór nie jest przypadkowy . Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy publikacji pokazujących grozę i tragizm wojny i jej skutków wymiarze materialnym i moralnym. Wystawa ma zachęcić do przeczytania polecanych książek, by uwrażliwić młodzież na krzywdę,  jakiej doznają ofiary wojny i kształtować postawy empatyczne. Dziękujemy wszystkim czytelnikom, który dzisiaj odwiedzili bibliotekę  szkolną. Święto biblioteki szkolnej zostało zorganizowane z inicjatywy pań: Izabeli Jakimiak i Magdaleny Wedziuk.

 

Szkolny Konkurs Fotograficzny

Zapraszamy młodzież do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficznym. Inspirację dla autorów zdjęć powinny stanowić wiersze znanych poetów o tematyce jesieni. Propozycje wierszy o jesieni można znaleźć w linku poniżej. Uczestnik  konkursu powinien podać informację, który wiersz, jakiego autora  stanowił inspirację do stworzenia jego fotografii, swoje imię  i nazwisko oraz klasę. Prace należy przesłać na adres  biblioteka1zse@gmail.com  Termin nadsyłania zdjęć upływa z dniem 10  listopada 2022 roku.  Dodatkowe informacje można uzyskać w bibliotece szkolnej.
Regulamin konkursu REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
Propozycje wierszy Wiersze o jesieni

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

XXI Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września. Święto zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. To kolejna akcja przypominająca, że  głośne czytanie odgrywa istotną  rolę w rozwoju dzieci i młodzieży. Warto podkreślić, że czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię.  Trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Dnia 29 września biblioteka ZSE zorganizowała  głośne czytanie  „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Wybór utworów nie był przypadkowy, bowiem rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem romantyzmu polskiego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: 4ep, 4i1p i 1r . Młodzież mogła wysłuchać ballady „Romantyczność” zaprezentowanej przez klasę 4ep, ballady „Świtezianka” w wykonaniu klasy 4i1p oraz ballady „To lubię” zaprezentowanej przez klasę 1r. Nad  przygotowaniem uczniów czuwały panie: K. Małek, M. Wedziuk i I. Jakimiak

 

 

 

Skip to content