Kategoria archiwum: Aktualności biblioteki

Malowanie pisanek w bibliotece szkolnej

Współcześnie jajko jest symbolem zmartwychwstania Chrystusa, zbawienia i nieśmiertelności. Zwyczaj zdobienia jaj ma jednak swoje źródło w pogańskich praktykach . Pojawił się nawet 5 tyś. lat temu, a najstarsze pisanki znaleziono w Asyrii. Najstarsza polska pisanka datowana jest na X wiek i została znaleziona w okolicach Opola.
Zwyczaj zdobienia jaj przetrwał do naszych czasów. Jest to jednak misterne zajęcie, wymagające niemałych zdolności plastycznych, precyzji i delikatności. Wszystkimi tymi umiejętnościami mogą pochwalić się uczniowie klasy 2r, którzy pod kierunkiem pani Beaty Lewczuk  – instruktor z Gminnego Centrum Kultury w Drelowie przygotowywali  świąteczne pisanki. Kontynuowanie wielkanocnej tradycji malowania pisanek to prawdziwy zaszczyt i przyjemność. Praca nad pisankami dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i emocji, zwłaszcza oczekiwanie na końcowy efekt pracy.

Walentynki w bibliotece szkolnej.

Walentynki świętujemy 14 lutego, a obchody te są związane z kultem włoskiego biskupa Walentego, żyjącego na przełomie II/III w. p.n.e. W tym dniu chętnie obdarowujemy bliskie nam osoby prezentami i kartkami walentynkowymi z wyznaniem miłości. Miłośnicy walentynek i poezji mogli w tym dniu podarować ukochanej osobie wiersz miłosny za pośrednictwem walentynkowej poczty. Każdy, kto w tym dniu wypożyczył książkę, otrzymał słodki upominek z sentencją o miłości. Może warto celebrować święto miłości przez wszystkie dni roku? Walentynki w bibliotece szkolnej zorganizowały panie: Magdalena Wedziuk i Izabela Jakimiak.

Nowości wydawnicze w bibliotece szkolnej

Informujemy czytelników  szkolnej biblioteki , że zostały zakupione nowe pozycje wydawnicze – bestsellery Roku 2023. Wśród zakupionych książek znalazły się również te, których tytuły zaproponowane zostały przez młodzież za pośrednictwem skrzynki życzeń czytelniczych. Jednocześnie przypominamy, że nadal można składać zamówienia czytelnicze. Poniżej jedna z propozycji:
„Sztuka przyciągania” –  książka, która wygrała konkurs na powieść młodzieżową Wydawnictwa Young!  Czy dwie niedopasowane części mogą stworzyć całość?
Mallory to outsiderka. Ma wrażenie, że w szkole jest jak niedopasowany puzzel. Najbardziej ceni swoją grupkę przyjaciół. To, że mają siebie, pomaga im przetrwać. Życie dziewczyny wciąż uprzykrza Elliot. Chłopak robi wszystko, by Mal nie mogła wyrzucić go ze swoich myśli. Jednak po tym, jak obydwoje trafiają na dywanik dyrektorki szkoły, nie mają innego wyjścia i muszą współpracować. Dostają zadanie – czeka ich wspólna organizacja Zimowego Balu, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku szkolnego. Czytaj dalej: Sztuka przyciagania

 

Świąteczne propozycje dla czytelników

Święta tuż,  tuż. Czas pomyśleć o prezentach dla najbliższych. Być może miłym upominkiem okaże się książka. Warto więc zapoznać się z propozycjami  wydawniczymi na święta. Niektóre z nich prezentujemy na wystawie w bibliotece szkolnej. Spotkanie z książką  o tematyce świątecznej  z pewnością  sprawi , że  bardziej odczujemy  bożonarodzeniową  atmosferę i wspólnie z bohaterami powieści przeżyjemy cudowny, świąteczny czas.

Mikołajki w bibliotece szkolnej

I w tym razem Mikołaj nie ominął biblioteki szkolnej i jak co roku przyniósł drobne upominki młodym czytelnikom. Warunkiem otrzymania prezentu od Mikołaja  było wypożyczenie książki . To forma zachęty do spotkania z literaturą piękną. Temu spotkaniu będą sprzyjać  zapewne zbliżające się ferie świąteczne. Najwięcej emocji budził moment otwierania prezentu z niespodzianką. Ukryte w upominkach drobne artykuły papiernicze, słodycze i kupony na pizzę sprawiały radość  uczniom i wywoływały uśmiech na ich twarzach. Jednocześnie przypominamy, że wypożyczone książki zostały wpisane na konto czytelnika i po przeczytaniu należy je zwrócić do biblioteki. W mikołajkowej drużynie pracowali: Daria Marciniuk, Anna Ryszkowska,  Kinga Nowosielska oraz … Mikołaj , śnieżynki i renifer. Akcję Mikołajki z książką zorganizowały panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk.

Mikołajki w bibliotece szkolnej

Biblioteka ZSE zaprasza na spotkanie z Mikołajem. Każdy, kto 6 grudnia o godz. 10.30 odwiedzi szkolną bibliotekę i wypożyczy książkę, otrzyma drobny upominek od św. Mikołaja. Zapraszamy.

 

Podsumowanie działań w związku z Rokiem Biskupa Adama Naruszewicza

       Rada Powiatu Bialskiego podjęła decyzję o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Biskupa Adama Naruszewicza w Powiecie Bialskim, upamiętniając w ten sposób 290 rocznicę urodzin biskupa Naruszewicza. Warto przypomnieć, że był on bliskim współpracownikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz  orędownikiem Konstytucji 3 Maja. Od 1788 roku osiadł na stałe w Janowie Podlaskim, rezydując w janowskim zamku, pełniąc funkcję biskupa łuckiego. W ZSE podjęto działania, których celem było przybliżenie  młodzieży postaci  biskupa Adama Naruszewicza, jego wpływu na ważne wydarzenia historyczne w Polsce oraz ukazanie jego zasług dla kultury polskiej. Biblioteka ZSE zorganizowała Szkolny konkurs plastyczny na ilustrację do utworu A. Naruszewicza (maj 2023). Na lekcjach bibliotecznych uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji, ukazującej postać A. Naruszewicza oraz wysłuchania audycji poświęconej twórczości tego cenionego poety doby oświecenia. Ponadto zorganizowane zostało spotkanie z poezją A. Naruszewicza w formie literackiego śniadania na trawie (wrzesień 2023). Uczniowie poznawali poezję A. Naruszewicza, którą sami  prezentowali i interpretowali. Działania upamiętniające rocznicę urodzin biskupa A. Naruszewicza  w ZSE zorganizowali nauczyciele: Izabela Jakimiak, Katarzyna Maksymiuk, Magdalena Wedziuk, Ewelina Wieczorek.

Podziękowanie od Pary Prezydenckiej

Z wielką przyjemnością informujemy, że społeczność ZSE otrzymała specjalne podziękowanie od Pary Prezydenckiej za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem”. W liście skierowanym do społeczności szkolnej Pan Prezydent Andrzej Duda  napisał: Serdecznie dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Dzięki Państwa  zaangażowaniu klasyka polskiej literatury znów nas wszystkich połączyła, a nasza akcja w tysiącach miejsc na całym świecie umocniła przekonanie, że jesteśmy silnie związani z dziełami, które od pokoleń kształtują wyobraźnię Polaków”.

W prezencie otrzymaliśmy również piękne wydanie „Nad Niemnem” z dedykacją od Pary Prezydenckiej. Książka wzbogaci cenne zasoby biblioteki szkolnej. Jeszcze raz dziękujemy nauczycielom i uczniom za włączenie się w tę piękną    akcję zachęcającą do czytania polskiej literatury.

Czas na podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Książka + uczeń = duet doskonały.  Ten duet stanowił cel wielu przedsięwzięć podjętych w bibliotece ZSE w październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto biblioteki szkolnej, obchodzone w ZSE 6 października rozpoczęło szereg działań zachęcających uczniów do spotkania z książką. Przez cały październik biblioteka prowadziła akcję „słodkie wypożyczanie”. Każdy uczeń, który wypożyczył książkę w październiku, otrzymał słodki upominek. Ponadto uczniowie mieli możliwość wysłuchania w czasie każdej dużej przerwy fragmentów audiobooka „Świąteczny sekret” K.Mirek. Książka przedstawia historię nastoletniej Zosi, która postanawia przejąć spadek po babci i stać się dorosłą, odpowiedzialną osobą. Wzbrania się przed miłością, jednak przystojny brunet pojawi się na jej drodze, jakby ciągnięty niewidzialna nicią przeznaczenia. Być może losy Zosi zachęcą do przeczytania kolejnych rozdziałów. Również w  październiku uczniowie wrzucali do skrzynki życzeń czytelniczych tytuły książek, które powinny znaleźć się w szkolnym księgozbiorze. Życzenia zostaną wkrótce  zrealizowane i publikacje będą dostępne dla uczniów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Propozycje czytelnicze

Pragniemy zaprezentować  czytelnikom, kolejne pozycje książkowe, które wzbogaciły księgozbiór biblioteki szkolnej.  Nowe książki są dostępne dla  wypożyczających.  Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Propozycje nowych książek

 

Święto Biblioteki Szkolnej

W październiku obchodzony  jest  Międzynarodowy Miesiąc  Bibliotek Szkolnych. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę uczniów i rodziców na to wyjątkowe miejsce w szkole, które jest dla uczniów przyjazne i zawsze otwarte na ich potrzeby. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiega pod hasłem: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe  miejsce , w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. W ZSE stało się już tradycją świętowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W październiku zaplanowano na tę okoliczność kilka wydarzeń czytelniczych.
W dniu 5 października 2023 roku zorganizowano rywalizację drużyn klasowych, które musiały wykazać się znajomością literatury polskiej oraz znajomością bestsellerów literatury współczesnej.  Zadania konkursowe sprawdzały również znajomość frazeologizmów i kreatywność.  Najwięcej emocji wzbudziło polecenie przygotowania spotu reklamowego promującego czytelnictwo. Zadanie wymagało od uczestników wykazania się pomysłowością , twórczym podejściem i fantazją.  Dwie drużyny z klasy IVL ( Emila Sokólska, Oliwia Marcniuk, Wiktoria Zaniewicz, Rita Kokoszkiewicz, Natalia Makaruk, Paweł Zgorzałek oraz  Angelika Komoszka, Natalia Szydłowska, Aleksandra Kowallczyk, Zuzanna Karwowska, Emilia Litwiniuk Patrycja Niziołek)  uzyskały taką samą liczbę punktów i ex aequo zajęły pierwsze miejsce . Drugą lokatę zdobyli uczniowie z klasy 3a (Weronika Kowalczyk, Ewa Lecyk- 3s,  Emilia Oponowicz, Ewelina Chomicka i Patrycja Miszta).
Pan dyrektor Robert Matejek wręczył zwycięskim drużynom vouchery na pizzę oraz certyfikaty nietykalności. Zapewniamy, że to niejedyna atrakcja przygotowana przez bibliotekę szkolną w tym miesiącu. Już od poniedziałku tj. 9 października zapraszamy na „słodkie wypożyczanie”. Ponadto w wypożyczalni została zainstalowana  Skrzynka życzeń czytelniczych. Uczniowie mogą wrzucać do niej propozycje tytułów ciekawych książek, które chcieliby przeczytać. Być może uda się wkrótce zrealizować te czytelnicze marzenia.  Święto biblioteki szkolnej przygotowały panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk.


  

Nowości wydawnicze w bibliotece szkolnej

Pragniemy poinformować czytelników , że księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 65 nowych  pozycji książkowych wydanych w 2022 i 2023 roku , w tym 12 tytułów w języku angielskim. Nowe książki już od września są udostępniane wypożyczającym. . Odwiedź bibliotekę szkolną, a z pewnością znajdziesz książkę, która Cię zainteresuje.  Zapraszamy.
Poniżej prezentujemy kilka propozycji.

 

P.S. Wciąż cię kocham. Chłopcy. Tom.2.

Kontynuacja międzynarodowego fenomenu „Do wszystkich chłopców, których kochałam”. Sekretem udanego związku jest miłość, szczerość i bezgraniczne zaufanie. Jednak kiedy Peter spędza zbyt dużo czasu z Genevieve, swoją ex, Lara Jean robi się podejrzliwa. Chłopak utrzymuje, że to tylko przyjaźń, ale Lara Jean nie jest tego taka pewna. Na dodatek do jej życia wraca John Ambrose, piąty adresat miłosnych listów, który nie ukrywa, że dziewczyna mu się podoba.  Nagle we wciąż świeżym związku Lary Jean i Petera robi się bardzo tłoczno. Rozwiązaniem problemu wydaje się zabawa z dzieciństwa, w którą wszyscy postanawiają zagrać. Jeżeli Lara Jean wygra, Genevieve będzie musiała zostawić Petera w spokoju. Tylko czy dziewczyna wciąż chce, aby coś ją łączyło z tym chłopakiem?

Nowości wydawnicze – kolejne propozycje

Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/24 biblioteka szkolna włączyła do grona czytelników uczniów klas pierwszych, którzy 4 września rozpoczęli naukę  w Zespole Szkół Ekonomicznych. Każdy pierwszoklasista posiada już konto elektroniczne i może korzystać z zasobów biblioteki. Przypominamy, że biblioteka jest czynna w godz. 7.45-15.15. Zapraszamy.

Wyniki Szkolnego konkursu plastycznego „Moja ilustracja do utworu Adama Naruszewicza”

Starostwo Powiatu Bialskiego ogłosiło rok 2023 Rokiem Adama Naruszewicza. Z tej okazji zorganizowany został w Zespole Szkół Ekonomicznych konkurs plastyczny „Moja ilustracja do utworu Adama Naruszewicza” , którego celem było zachęcenie uczniów do poznania twórczości oświeceniowego poety, historyka i biskupa oraz zaprezentowanie umiejętności plastycznych i własnej kreatywności. Spośród prac uczestników konkursu  jurorzy nagrodzili ilustracje, które wykonały:
1.miejsce – Julia Dzikowska 1 r (ilustracja do ody „Balon”)
2. miejsce – Patrycja Faluszewska 1r (ilustracja do satyry „Małżeństwo”)
Zwyciężczyniom gratulujemy!  Konkurs zorganizowały panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk.

Konkurs plastyczny „Moja ilustracja do utworu Adama Naruszewicza”

Zapraszamy młodzież do udziału w Szkolnym konkursie plastycznym „Moja ilustracja do utworu Adama Naruszewicza”. Konkurs jest formą upamiętnienia dorobku literackiego i historycznego biskupa Adama Naruszewicza, który ostatnie lata życia spędził na Podlasiu w Janowie Podlaskim. Warto przypomnieć, iż Adam Naruszewicz został wybrany Patronem Roku 2023 w Powiecie Bialskim.  Uczestnicy konkursu powinni przygotować ilustrację do wybranego utworu poety. Praca może być wykonana dowolną techniką i powinna mieścić się w formacie A4 lub A5.  Ilustracje należy złożyć w bibliotece szkolnej do 9 maja 2023 roku. Więcej informacji o  konkursie można przeczytać w linku poniżej: Regulamin Szkolny-konkurs-Moj-pomysl-na-ilustracje-do-utworu Adama Naruszewicza
Lin do utworów Adama Naruszewicza: Satyry

Skip to content