Kategoria archiwum: Aktualności biblioteki

Edukacja ze smakiem, czyli Światowy Dzień Jabłka w bibliotece ZSE

Nikogo  nie trzeba przekonywać, że jabłko jest bardzo wartościowym owocem, nie tylko smacznym, ale i zdrowym , co potwierdza polskie przysłowie: Jedno jabłko dziennie trzyma z daleka lekarza ode mnie. W bibliotece ZSE zorganizowano 27 września Światowy Dzień Jabłka. W tym dniu na lekcjach bibliotecznych uczniowie mogli wysłuchać wykładów: Owoc nad owocami. Jabłko. (https://lente-magazyn.com/owoc-nad-owocami-o-jablku-w-kulturze/) oraz Motywy w sztuce: Owoce cz.1. (https://www.youtube.com/watch?v=Hy3qTNSGPao). Biblioteka przygotowała również wystawę , prezentującą motyw jabłka w malarstwie, wyjaśniającą pochodzenie jabłek oraz ich walory zdrowotne. Na jednej z tablic przedstawiono skład chemiczny jabłka, pierwiastki i związki chemiczne, które mają zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę publikacji poświęconych jabłku oraz zawierających ten motyw graficzny na okładce. Ochotnicy wzięli  również udział w konkursie wiedzy o jabłku.
Wyjątkowy smak spotkaniu z jabłkiem nadały wyśmienite szarlotki i jabłka podarowane przez uczniów ZSE. Serdeczne podziękowania składamy ofiarodawcom: jabłek – Rafałowi Błaszczakowi 5i1  oraz  pysznych szarlotek:  Martynie Koczkodaj 4l, Aleksandrze Pietrosiuk 4l, Klaudii Ładniak 4l, Julii Dzikowskiej 3r, Weronice Mikołajczuk 3r, Weronice Siedlanowskiej 3r, Oliwii Wieliczko 3r, Wiktorii Zaniewicz 3r i Karolinie Wysokińskiej 3r.
Światowy Dzień Jabłka w bibliotece szkolnej zorganizowały panie: Magdalena Wedziuk i Izabela Jakimiak

 

Kolejna odsłona Narodowego Czytania już za nami.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, której inicjatorem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jej początki sięgają roku 2012, kiedy to po raz pierwszy odbyło się wspólne czytanie dzieł literatury polskiej na szeroką skalę. Inicjatywa ta narodziła się z potrzeby upowszechniania klasycznych dzieł polskiej literatury, a także budowania więzi między ludźmi poprzez wspólne przeżywanie tekstów, które kształtowały naszą tożsamość narodową.
Lekturą trzynastej odsłony Narodowego Czytania był dramat romantyczny Juliusza Słowackiego – „Kordian”. Jego powstanie jest ściśle związane z burzliwymi wydarzeniami politycznymi XIX wieku, atmosferą romantyzmu, ale też osobistymi przeżyciami poety. Dramat ten powstał w 1833 roku, niedługo po upadku powstania listopadowego, które wywarło ogromny wpływ na ówczesnych twórców, w tym Słowackiego. Poeta, jak wielu innych artystów, po upadku powstania w 1831 roku musiał wyjechać z Polski, która kilkadziesiąt lat wcześniej zniknęła z mapy Europy w wyniku zaborczych działań Prus, Rosji i Austrii. Nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.  Zaprezentowano fragmenty obrazujące relacje Kordiana z kobietami. Choć kobiety nie są centralnymi postaciami dramatu, to ich interakcje z Kordianem rzucają światło na jego wewnętrzne rozterki oraz romantyczne i egzystencjalne poszukiwania. Laura symbolizuje młodzieńczą, niespełnioną miłość, która staje się pierwszym poważnym rozczarowaniem w życiu Kordiana. Odrzucenie przez nią prowadzi do utraty wiary w romantyczne ideały. Wioletta odzwierciedla rozczarowanie Kordiana nie tylko w sferze miłosnej, ale także wobec świata, w którym rządzi cynizm i brak autentycznych wartości. Rozczarowanie tymi relacjami zmusza Kordiana do szukania nowych sensów i celów w życiu, kierując jego uwagę ku większym wyzwaniom, jak walka o wolność ojczyzny.
W role bohaterów m.in. wcielili się  uczniowie naszej szkoły:
Kordian (lektor) – Paweł Jakubowicz
Wioletta (lektor) – Emilia Oponowicz
Kordian (aktor) – Krzysztof Pińczuk.

 

 

 

 

Dzień Dziecka z biblioteką szkolną

Biblioteka szkolna włączyła się w organizację Dnia Dziecka w Zespole Szkół Ekonomicznych.  Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i sprawność fizyczną w trzech konkurencjach. Jedna z konkurencji wymagała precyzji i umiejętności łowienia ryb. Każda złowiona papierowa rybka zapewniała uczniowi nagrodę  – drobny słodki upominek lub certyfikat nietykalności. W grze planszowej uczniowie mogli sprawdzić swoją ogólną wiedzę z różnych dziedzin nauki, a zwycięzca otrzymał voucher na pizzę do Da Grasso.  Uczniowie mogli też zweryfikować swoją wiedzę o literaturze w konkurencji „Literacki omnibus”. Przygotowane konkurencje gwarantowały doskonałą zabawę, zapewniały gimnastykę umysłu i ciała.

Światowy Dzień Czekolady w bibliotece szkolnej

Słodki, wesoły i inspirujący – taki był Dzień Czekolady, obchodzony  12 kwietnia w bibliotece szkolnej. Uczniowie klasy 4e/4r celebrowali ten dzień w szkolnej czytelni. W ramach spotkania obejrzeli film ukazujący historię czekolady i jej ekspansję na rynek europejski oraz prezentację, przybliżającą walory zdrowotne czekolady, przygotowaną przez Eryka Waszczuka, ucznia klasy 3p. Inną odsłonę czekolady można było zobaczyć w filmie wyreżyserowanym przez Anthonego C. Metchiego w 2022 roku pt. „Zabójcza czekolada”, w którym stała się ona słodkim narzędziem zbrodni. Młodzież obejrzała również wystawę książek z tagiem ‘czekolada’, gazetkę tematycznie nawiązującą do tego motywu w kulturze oraz zawierającą wiele ciekawostek o czekoladzie. Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe zakładki, zawierające propozycje książek z motywem czekolady oraz przepisy kulinarne na czekoladowe smakołyki. Młodzież chętnie odwiedzała bibliotekę z okazji akcji „słodkie wypożyczanie”. Takiej kolejki po książki nie widzieliśmy od dawna.  Każdy , kto w tym dniu wypożyczył książkę, otrzymał czekoladowe ciasteczka, kubeczek gorącej czekolady i delektował się jej smakiem z czekoladowej fontanny. Mamy nadzieję, że czekolada dostarczyła wszystkim mnóstwa endorfin oraz stała się doskonałą inspiracją do spotkania z książką.

Malowanie pisanek w bibliotece szkolnej

Współcześnie jajko jest symbolem zmartwychwstania Chrystusa, zbawienia i nieśmiertelności. Zwyczaj zdobienia jaj ma jednak swoje źródło w pogańskich praktykach . Pojawił się nawet 5 tyś. lat temu, a najstarsze pisanki znaleziono w Asyrii. Najstarsza polska pisanka datowana jest na X wiek i została znaleziona w okolicach Opola.
Zwyczaj zdobienia jaj przetrwał do naszych czasów. Jest to jednak misterne zajęcie, wymagające niemałych zdolności plastycznych, precyzji i delikatności. Wszystkimi tymi umiejętnościami mogą pochwalić się uczniowie klasy 2r, którzy pod kierunkiem pani Beaty Lewczuk  – instruktor z Gminnego Centrum Kultury w Drelowie przygotowywali  świąteczne pisanki. Kontynuowanie wielkanocnej tradycji malowania pisanek to prawdziwy zaszczyt i przyjemność. Praca nad pisankami dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i emocji, zwłaszcza oczekiwanie na końcowy efekt pracy.

Nowości wydawnicze w bibliotece szkolnej

Kolejne nowe zakupione pozycje wydawnicze – bestsellery Roku 2023 zostały zaprezentowane na tablicy informacyjnej biblioteki. Wśród książek znalazły się po raz kolejny tytuły zaproponowane przez młodzież za pośrednictwem skrzynki życzeń czytelniczych. Propozycje czytelnicze na marzec/kwiecień 2024 r.

Skip to content