Dzienne archiwum: 3 listopada 2022

Rozdanie certyfikatów z praktyk zagranicznych – Włochy 2022

Podsumowanie praktyk oraz szkoleń uczniów i kadry z ZSE w Międzyrzecu Podlaskim

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim w okresie 01.09.2022 – 30.11.2022 realizuje projekt współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej programu Erasmus +, sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry o numerze 2021-1-PL01-KA121-VET-000012267 w ramach 5 – letniej akredytacji na lata 2021-2027. Budżet na ten rok to około 75 tys. euro.

Udział w projekcie był szansą na odbycie praktyk zawodowych oraz kursów i szkoleń dla uczniów i kadry z Ekonomika. W terminie 12 – 25.06.2022 na zawodową mobilność wyjechało 37 uczniów z profili technik informatyk, ekonomista i reklamy oraz 3 nauczycieli na kursy i szkolenia językowe oraz wykorzystywanie narzędzi oraz technik komputerowych w edukacji. Praktyki i szkolenia realizowane były we współpracy z dwoma włoskimi organizacjami partnerskimi: MEL Training Center S.R.L.S., odpowiedzialna za realizację praktyk oraz EUROPEAN MOBILITY CENTER, która organizowała kurs dla kadry. Wszystkie działania odbywały się w miejscowości Cattolica, prowincja Rimini, również tam w hotelu zakwaterowana była cała grupa. Podczas dwutygodniowej mobilności uczniowie poszerzyli swoje kompetencje zawodowe oraz umiejętności językowe. Praca we włoskich przedsiębiorstwach umożliwiła im również rozwój umiejętności organizacyjnych, społecznych oraz kulturowych.

Prócz praktyk i szkoleń uczniowie i nauczyciele realizowali w wolnym czasie program kulturowy dzięki któremu zwiedzili takie atrakcje jak San Marino, Wenecję, zamek w pobliskiej Gradarze, Loreto oraz Rimini. Był również czas na relaks i plażowanie oraz wieczorną integrację.

Udział w mobilności poprzedzony został rekrutacją zarówno uczniów, jak i kadry oraz odbyciem przez uczniów cyklu zajęć przygotowawczych językowych, kulturowych i warsztatów psychologiczno – pedagogicznych o łącznym wymiarze 32 godzin lekcyjnych.

Każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający odbycie mobilności w języku angielskim. W najbliższym czasie planujemy również uroczystość rozdania dokumentów Europass Mobilność wraz z podsumowanie projektu.

Cele naszego akredytowanego projektu to:

– Rozwój oferty kształcenia zawodowego poprzez wykorzystanie dobrych praktyk w zakresie narzędzi oraz metod pracy i współpracy placówek kształcenia zawodowego i pracodawców w innych krajach europejskich.

– Wzrost kompetencji kadry poprzez poznanie nowych narzędzi i metod pracy oraz rozwój kompetencji   językowych.

– Wzrost zainteresowania młodzieży kończącej szkołę podstawową kształceniem zawodowym poprzez  zapewnienie atrakcyjnej oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb rynku pracy.

Izabela Hodun

 

Znicze Pamięci

W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki – znak żałoby.

Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali.


(Władysław Broniewski „Zaduszki”)

 

Listopad to miesiąc pełen zadumy nad przemijaniem, refleksji nad własnym życiem, czas pamięci o tych, których z nami już nie ma. W Dzień Wszystkich Świętych, a następnie w Zaduszki wspominamy  tych, którzy już odeszli..

Tradycyjnie stawiamy znicze na grobach bliskich, krewnych, przyjaciół a także tych, którzy byli ważni dla naszej społeczności.

Jak każdego roku, zapaliliśmy więc znicze na grobach zmarłych pracowników naszej szkoły na cmentarzach w Międzyrzecu i Radzyniu.

Odwiedzili je: p. Paulina Lesisz, p. Ewelina Wieczorek,  p. Magdalena Witkowska,
p. Grzegorz Samociuk, za wsparcie i nieocenioną pomoc dziekujemy również Pani Marii Witkowskiej.  Uczniów reprezentowali Bartłomiej Nestorowicz kl. 3i1, Michał Nurzyński kl. 4sp i Kacper Puszkarski kl. 2s.

Sukces naszych uczniów w konkursie historycznym

Zakończyła się VII edycja Konkursu Patria Nostra adresowanego do polskiej młodzieży z całego świata. W konkursie wzięło udział 30 drużyn 4-osobowych z każdego województwa i 10 polonijnych drużyn 4-osobowych ze świata. Drużyna reprezentująca naszą szkołę w składzie: Julia Konewko, Aleksander Nurzyński, Robert Tymoszuk zajęła zaszczytne 19 miejsce. Uczniowie wykonali animację komputerową poświęconą potopowi szwedzkiemu. Podczas uroczystej gali finałowej, która miała miejsce 21 października 2022r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zachęcamy do obejrzenia prac konkursowych, który dostępne są pod linkiem: https://konkurs-patrianostra.pl/edycja-vii-region-wschodni-2022#competition_works. Animacja drużyny z naszej szkoły ma numer 68.

Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej. Formuła Konkursu sprzyja rozwojowi umiejętności animacji komputerowej i montażu filmowego, a także pozwala uczniom na zdobycie wiedzy o zagadnieniach pomijanych w obowiązkowych programach szkolnych. Realizacja prac konkursowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji historycznej oraz utrwalaniu tradycji i dziedzictwa narodowego.

Opiekę nad naszą młodzieżą sprawowały panie: Maria Witkowska i Joanna Pióro.

Gratulujemy!

Skip to content