Miesięczne archiwum: luty 2024

Dzień Patronki Szkoły

23 lutego obchodziliśmy bardzo ważne święto dla całej społeczności szkolnej – Dzień Patronki Szkoły – Marii Dąbrowskiej. Na początku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przybliżyli zebranym życiorys pisarki. Po krótkim wstępie uczniowie klas pierwszych przedstawili scenki inspirowane twórczością Marii Dąbrowskiej. Klasy drugie zaprezentowały zabawne pokazy mody. Mieliśmy okazję zobaczyć Marię Dąbrowską na rybach, na polowaniu, w zoo, w szkole czy też na balu. Jak zwykle najwięcej emocji wzbudziły pokazy klas trzecich, które porwały publiczność przygotowanymi przez siebie teledyskami. Na zakończenie wręczono nagrody za konkursy wiedzy o Romualdzie Traugutcie, Marii Curie-Skłodowskiej, życiu i twórczości Marka Hłaski oraz konkurs ortograficzny i Szkolną Olimpiadę Języków Obcych. Cały apel przeplatany był energetyzującymi występami Szkolnego Zespołu Muzycznego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy  Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest  21 lutego.  Jest to święto języka, którym posługuje się społeczeństwo danego kraju.  Język narodowy to istotny element kształtujący tożsamość narodową. Szkoła jako instytucja edukacyjna zobowiązana jest do pogłębiania wiedzy o języku narodowym  i wszystkich procesach  w nim zachodzących.  W ZSE z okazji Święta Języka Ojczystego zorganizowano III Szkolną Konferencję Naukową, poświęconą zagadnieniu manipulacji językowej. Uczniowie z klasy V TL wysłuchali wykładu pana profesora Jerzego Bralczyka na temat perswazji i manipulacji oraz wystąpienia pani magister Katarzyny Małek na temat manipulacji językowej. Prelegentka w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na zabiegi  pozajęzykowe i językowe, wykorzystywane w manipulacji oraz przywołała  liczne przykłady ich zastosowania. Uczniowie mieli również możliwość poznania publikacji, poświęconych  manipulacji. Najwięcej emocji wśród uczestników wywołały ćwiczenia językowe. Uczniowie sprawnie rozpoznawali środki językowe, wykorzystywane  w wypowiedziach manipulacyjnych. Sami również  redagowali  teksty o charakterze manipulacyjnym. Z pewnością każdemu uczestnikowi  spotkania nasunął się wniosek, iż manipulacja jest wszechobecna w naszym życiu, a umiejętność jej rozpoznawania jest niezwykle cenna. Konferencję zorganizowały panie: Katarzyna Małek i  Izabela Jakimiak.

 

 

 

 

🏆🎉🏆ZWYCIĘZCY SZKOLNEJ OLIMPIADY JĘZYKÓW OBCYCH 🏆🎉🏆

23 stycznia 2024r. odbyła się Szkolna Olimpiada Języków Obcych w której udział wzięło 41 uczniów naszej szkoły.
A oto lista zwycięzców:
JĘZYK ANGIELSKI
I miejsce – Dawid Śledź (kl.4p)
II miejsce – Maciej Milewski (kl.4p)
III miejsce – Szymon Jaruzalski (kl.4p)
JĘZYK ROSYJSKI
I miejsce – Marharyta Martyniuk (kl.1l)
II miejsce – Daniel Onyszczuk (kl.5ip)
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 👏👏👏
Nagrody zostaną wręczone w Dniu Patronki Szkoły.

Walentynki w bibliotece szkolnej.

Walentynki świętujemy 14 lutego, a obchody te są związane z kultem włoskiego biskupa Walentego, żyjącego na przełomie II/III w. p.n.e. W tym dniu chętnie obdarowujemy bliskie nam osoby prezentami i kartkami walentynkowymi z wyznaniem miłości. Miłośnicy walentynek i poezji mogli w tym dniu podarować ukochanej osobie wiersz miłosny za pośrednictwem walentynkowej poczty. Każdy, kto w tym dniu wypożyczył książkę, otrzymał słodki upominek z sentencją o miłości. Może warto celebrować święto miłości przez wszystkie dni roku? Walentynki w bibliotece szkolnej zorganizowały panie: Magdalena Wedziuk i Izabela Jakimiak.

III miejsce Dominiki Bułhak w Międzynarodowym Konkursie „Digi-Talenty”

Dominika zaprezentowała francuską piosenkę „Du vent, des most” Garou i otrzymała III miejsce w konkursie!!!🥉🥉🥉🏆
W XXX edycji konkursu do komitetu organizacyjnego wpłynęło 345 zgłoszeń, ponad 500 uczestników, reprezentujących różnorodne dziedziny artystyczne, takie jak taniec, wokal, malarstwo i gra na instrumentach. Edycja konkursu przyciągnęła utalentowanych artystów z 12 krajów, a mianowicie z Australii, Macedonii, Mołdowy, Ukrainy, Polski, Bułgarii, Litwy, Malezji, Białorusi, Portugalii, Turcji i Łotwy. To międzynarodowe zróżnicowanie podkreśliło różnorodność talentów na światowym poziomie.
Oceną prezentacji zajęło się międzynarodowe jury, które składało się z doświadczonych ekspertów z różnych dziedzin artystycznych. Ich profesjonalne podejście i kompetencje miały kluczowe znaczenie dla sprawiedliwej oceny wystąpień.
Za przygotowanie językowe odpowiedzialna była p.Izabela Hodun.

Egzaminy zawodowe – Zima 2024

Szanowni Państwo,
informujemy,  że zdający mają możliwość dostępu do treści rozwiązywanych zadań egzaminacyjnych i udzielonych odpowiedzi w części pisemnej egzaminu przeprowadzanej w sesji 2024 Zima w formie elektronicznej, w terminie od 5 do 18 lutego 2024 r. (w miejscu przeprowadzania części pisemnej egzaminu).  Zdający wykorzystują nazwy użytkowników i hasła otrzymane podczas egzaminu.

Osoby zainteresowane  uzyskaniem dostępu do w/w materiałów prosimy o zgłoszenie się do pokoju 203.

Skip to content