Miesięczne archiwum: kwiecień 2023

Materiały i przybory pomocnicze, z których mogą korzystać zdający na egzaminie zawodowym w sesji Lato 2023 r.

Komunikat dyrektora CKE z 28 kwietnia 2023 r.  w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których  mogą korzystać zdający na egzaminie zawodowym w sesji LATO 2023

(Formuła 2019 – egzaminy obowiązkowe):

w części pisemnej egzaminu

w części praktycznej egzaminu

 

(Formuła 2017 – absolwenci/kwalifikacje dwuliterowe):

w części pisemnej egzaminu

Egzaminy w sesji LATO 2023r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim rozpoczynają się 01 czerwca 2023r i trwają do 16.06.2023r. Harmonogram egzaminów zawodowych w ZSE – sesja LATO 2023

Zdający zgłaszają się na egzamin w wyznaczonym dniu, co najmniej   30 minut przed rozpoczęciem egzaminu i przynoszą ze sobą:

  • dowód tożsamości,
  • długopis lub pióro z czarnym atramentem,
  • ewentualnie inne przybory wymienione w komunikacie dyrektora CKE .

Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych oraz  materiałów/przyborów wymienionych w  komunikacie dyrektora CKE.  Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

Przypominamy o zakazie wnoszenia i korzystania z:

  • urządzeń telekomunikacyjnych,
  • materiałów/przyborów, które nie zostały wymienione w informacji dyrektora CKE,
  • maskotek oraz innych zbędnych rzeczy.

Podczas egzaminu zdający powinni:

  • pracować samodzielnie przestrzegając przepisów bhp,
  • korzystać wyłącznie z materiałów, sprzętu znajdujących się na stanowisku egzaminacyjnym,
  • nie porozumiewać się między sobą,
  • przez podniesienie ręki zgłaszać między innymi (nieprawidłowości w funkcjonowaniu indywidualnego stanowiska egzaminacyjnego, wcześniejsze zakończenie egzaminu, gotowość do oceny rezultatu ‎pośredniego, jeżeli taki rezultat występuje w zadaniu egzaminacyjnym, gotowość do podłączenia zasilania, wykonania określonych w zadaniu działań, itp.)

Przypominamy, że terminy egzaminów można sprawdzić w Systemie Informatycznym Obsługi Egzaminów Potwierdzających Kwalifikacje w Zawodzie (Portalu Zdającego), na tablicy ogłoszeń – parter (przy sali 115) oraz u wychowawców klas. Listy zdających będą również wywieszone na drzwiach wejściowych do sal egzaminacyjnych.

Przypominamy również, że przystąpienie do egzaminu zawodowego jest obowiązkowe. Nieprzystąpienie ucznia do egzaminu zawodowego w wyznaczonym przez dyrektora szkoły terminie skutkuje nieuzyskaniem przez ucznia promocji do następnej klasy lub nieukończeniem szkoły (zdający w Formule 2019) .

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z wychowawcą klasy lub sekretariatem szkoły.

Uroczyste zakończenie roku klas czwartych.👩‍🎓👨‍🎓

Klasa 4i1 – wych. Katarzyna Sakiewicz
Klasa 4ip – wych. Joanna Szymańska
Klasa 4e – wych. Katarzyna Bojczuk
Klasa 4rs – wych. Izabela Hodun
Klasa 4tl – wych. Leszek Jóźwik
I choć dotarliście do mety ważnego etapu życia, pamiętajcie, że do mety przybywa się po to, aby wyruszyć w dalszą drogę.
Życzymy Wam, drodzy Absolwenci, abyście sięgali po nowe doświadczenia, byli zawsze wytrwali i mocno wierzyli, że wszystkie Wasze cele i marzenia zrealizują się jeśli tylko mocno będziecie tego pragnęli.

Wycieczka przedmiotowa do firmy DR GERARD

I stało się! 19 i 26 kwietnia uczniowie 2 i 3 klas logistycznych odwiedzili jedną z największych firm cukierniczych w Polsce. Mowa tutaj o producencie wyrobów cukierniczych Dr Gerard , który od 1993 roku prężnie działa na rynku cukierniczym zarówno krajowym jak i europejskim. Podczas wizyty uczniowie mogli poznać od strony praktycznej proces produkcji ciastek, zapoznać się z transportem wewnętrznym firmy, warunkami przechowywania surowców i wyrobów gotowych oraz obiegiem dokumentów magazynowych w firmie. Była to jedna z najlepszych praktycznych lekcji nauki zawodu!
Wszystkim pracownikom firmy Dr Gerard serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie!

27. OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ-ETAP DIECEZJALNY

20 kwietnia 2023 roku w Centrum Charytatywno – Duszpasterskim w Siedlcach uczniowie rywalizowali  o możliwość reprezentowania diecezji siedleckiej w zmaganiach ogólnopolskich. W tym roku uczniowie odpowiadali na pytania nawiązujące do treści z Księgi Powtórzonego Prawa i Listu do Hebrajczyków.

Szkołę reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego: Ewelina Chomicka z 2a, Wiktoria Hubica z 1i oraz Piotr Karwowski z 4e. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem katechetów a opiekę podczas wyjazdu sprawował ks. Leszek Mućka. Nasi reprezentanci po napisaniu etapu pisemnego zostali ocenieni  wysoką punktacją lecz niestety nie znaleźli się w szczęśliwej siódemce która w etapie ustnym walczyła o tytuł laureata. Z każdej diecezji wyłoniono trzech laureatów, którzy będą jej reprezentantami na ostatnim, ogólnokrajowym etapie, który zaplanowano na 5 i 6 czerwca w Niepokalanowie.

Dziękujemy młodzieży za udział w etapie szkolnym i trójce zwycięzców za zmagania podczas konkursu w Siedlcach. Gratulujemy odwagi pogłębiania wiary i zdobywania wiedzy biblijnej. Największą nagrodą jest spotkanie z żywym Słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili niego życiowy drogowskaz.

 

Konkurs plastyczny „Moja ilustracja do utworu Adama Naruszewicza”

Zapraszamy młodzież do udziału w Szkolnym konkursie plastycznym „Moja ilustracja do utworu Adama Naruszewicza”. Konkurs jest formą upamiętnienia dorobku literackiego i historycznego biskupa Adama Naruszewicza, który ostatnie lata życia spędził na Podlasiu w Janowie Podlaskim. Warto przypomnieć, iż Adam Naruszewicz został wybrany Patronem Roku 2023 w Powiecie Bialskim.  Uczestnicy konkursu powinni przygotować ilustrację do wybranego utworu poety. Praca może być wykonana dowolną techniką i powinna mieścić się w formacie A4 lub A5.  Ilustracje należy złożyć w bibliotece szkolnej do 9 maja 2023 roku. Więcej informacji o  konkursie można przeczytać w linku poniżej: Regulamin Szkolny-konkurs-Moj-pomysl-na-ilustracje-do-utworu Adama Naruszewicza
Lin do utworów Adama Naruszewicza: Satyry

Wycieczka do Warszawy

W dniu 18 kwietnia 2023 roku odbyła się wycieczka do Warszawy, w której uczestniczyli uczniowie z klas ekonomicznych i rachunkowości: 1e, 2a, 3e, 4e. Podczas wizyty w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych uczniowie poznali fakty i zdarzenia z historii i życia giełdy, dowiedzieli się jakie zwierzęta są symbolami hossy i bessy, a także co symbolizują materiały, z których wykonany jest budynek giełdy. W holu Centrum Giełdowego można było obejrzeć między innymi figurę giełdowego byka i niedźwiedzia, ciekawą symbolikę wystroju wnętrza budynku . Wyjątkowo dzięki uprzejmości pracowników giełdy uczniowie mogli przebywać na Sali Notowań w miejscu debiutów spółek, w której znajduje się charakterystyczny dzwon giełdowy, tablice z aktualnymi kursami papierów wartościowych. Ponadto dowiedzieli się jakie zasady wiążą się z inwestowaniem na giełdzie w papiery wartościowe, jakie są najważniejsze indeksy giełdowe, w jakie spółki warto było zainwestować przed kilku laty, żeby osiągnąć jak największy zysk , a także jak  funkcjonują inne rynki nadzorowane przez giełdę a mianowicie : NEWCONNET -rynek małych i średnich spółek, Rynek Catalyst  – rynek dłużnych instrumentów, Rynek Energii GPW.

Był to miło spędzony dzień, okazja obejrzenia panoramy Warszawy z tarasu widokowego PKiN, wizyta w Muzeum Narodowym oraz  w escape room pozwoliła uczniom sprawdzić umiejętności intelektualne, organizatorskie i poznawcze.

Opiekunami wycieczki byli: p.Elżbieta Pieńko,  p.Henryka. Markiełow,  p.Monika Rosińska  i p.Karol. Jakoniuk.

Międzynarodowy Dzień Logistyki- Ogłoszenie wyników konkursu na urządzenie magazynowe

W konkursie zorganizowanym przez nauczycieli przedmiotów logistycznych wzięło udział 30 uczniów naszej szkoły. Celem konkursu było skonstruowanie dowolnego urządzenia magazynowego lub makiety magazynu.
Niesamowitą kreatywnością wykazała się uczennica klasy 3l- Aleksandra Kowalczyk, która przygotowała 2 prace: makietę magazynu oraz tablicę z układami technologicznymi magazynów i tym samym zajęła zaszczytne pierwsze miejsce!
Drugie miejsce powędrowało do uczennicy z klasy 2l- Wiktorii Głowniak za przygotowanie makiety magazynowej.
Trzecie miejsce zajęła uczennica klasy 2l – Martyna Koczkodaj, która stworzyła przepływowy regał magazynowy.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Sprzątamy dla Polski

21.04.2023 r. klasy 1p i 2hr wzięły udział w akcji #Sprzatamy dla Polski. Uczniowie porządkowali teren międzyrzeckich jeziorek. Zaniepokoił nas fakt ogromnej ilości szklanych butelek wrzucanych do wody. Pamietajmy: jedna butelka zostawiona w lesie przez człowieka tworzy górę śmieci, którą wynieśliśmy lasu. W ten piękny ,wiosenny dzień każdy z nas otrzymał lekcję na przyszłość, jak nasze działanie wpływa na krajobraz, w którym żyjemy i spędzamy wolny czas.

Zaproszenie na widowisko teatralne DZIADY cz. II

Zapraszamy wszystkich nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły, a także jej sympatyków do wzięcia udziału w plenerowym widowisku teatralnym.

Międzynarodowy Dzień Logistyki- wizyta WSL Poznań!

15.04.2023r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Logistyki. Z tej okazji 18 kwietnia 2023 mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole przedstawicieli Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu w osobie Rektora dr inż. Adama Kolińskiego oraz Prorektora prof. Macieja Stajniaka. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas logistycznych i spedycyjnych, którzy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat szeroko pojętej logistyki oraz nowych wyzwań z jakimi będą musieli się zmierzyć logistycy w przyszłości, będąc uczestnikami rynku pracy. Uczniowie zapoznali się również z ofertą uczelni skierowaną zarówno do uczniów jak i absolwentów Techników Logistycznych i Spedycyjnych.
Wyższa Szkoła Logistyki – WSL -dziękujemy, że byliście z nami!

Międzynarodowy Dzień Czekolady w bibliotece szkolnej

12 kwietnia to najsłodszy dzień w roku szkolnym w ZSE. Biblioteka szkolna zaprosiła czytelników na spotkanie  z literaturą i filmami, zawierającymi motyw czekolady. Uczniom zaprzyjaźnionym  z biblioteką zaprezentowano film, przybliżający historię czekolady i jej walory zdrowotne oraz filmową adaptację powieści J.Harris „Czekolada”.   Młodzież mogła obejrzeć wystawę książek z tagiem ‘czekolada’, gazetkę tematycznie nawiązującą do tego motywu w kulturze oraz zawierającą wiele ciekawostek o czekoladzie. Uczniowie mogli przekonać się , że czekolada jest doskonałym materiałem rzeźbiarskim i obejrzeć wiele czekoladowych dzieł np. rzeźbę C.Ronaldo, którą wykonał  Portugalczyk Jorge Cardoso. Warto dodać, że w  2018 roku czekoladnik zdobył mistrzostwo świata w artystycznej czekoladowej rzeźbie.  Uczestnicy spotkania doświadczyli również wielu wrażeń smakowych, a kubeczek gorącej czekolady był wspaniałym dodatkiem. Każdy uczeń, który tego dnia wypożyczył książkę, otrzymał słodki upominek oraz pamiątkową zakładkę, prezentującą książki z tagiem ’czekolada’.

 

Życzenia wielkanocne

XIV Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna

Tradycją Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim jest udział jej uczniów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu.
W tym roku w finale, który odbył się 10 marca szkołę reprezentował Kacper Waszczuk – uczeń klasy 4LP. Dostając się do finału Olimpiady w dwóch etapach pokonał prawie 6 000 uczniów ze szkół z terenu całej Polski. Jako finalista Kacper miał do rozwiązania 4 zadania problemowe w tym jedno obejmowało zagadnienia w języku angielskim.
Wyniki IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej ogłoszone zostały na uroczystej gali w dniu 31 marca 2023 r.
Kacper Waszczuk zajął 13 miejsce i jako finalista otrzymał zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego, liczne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów Olimpiady oraz został odznaczony ODZNAKĄ+ będącą cyfrowym poświadczaniem w zakresie zweryfikowanych osiągnięć, umiejętności i kompetencji.
Po ogłoszonych wynikach Kacper miał możliwość zwiedzania Poznania „w pigułce”, oraz uczestniczenia w pokazach wypieku rogali świętomarcińskich prowadzonych przez Rogalowe Muzeum w Poznaniu.
Gratulujemy Kacprowi wyników i życzymy dalszych sukcesów

Dzień Otwarty na AWF Biała Podlaska 04.04.2023

Byliśmy, widzieliśmy …

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?”

My już wiemy! 🙂 Teraz miło nam poinformować Państwa, że wraz z końcem kwietnia, na dziedzińcu szkoły, odbędzie się spektakl „Dziadów” cz. II.
Już teraz zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły, a także jej sympatyków do wzięcia udziału w plenerowym widowisku teatralnym.
Szczegóły wydarzenia wkrótce.

Skip to content