Miesięczne archiwum: luty 2020
Wizyta w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych
Dnia 26 lutego 2020 roku uczniowie klas: 1r, 2i, 2i1, 3i2, 4i1 i 4i2 wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Uczniowie uczestniczyli również w Dniu Otwartym w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zapoznali się z ofertą kierunków kształcenia, obejrzeli prezentację promującą Akademię oraz doskonale wyposażone laboratoria, w których studenci tej renomowanej uczelni codziennie odbywają zajęcia.
W programie wycieczki znalazł się również film „1917”, wyreżyserowany przez Sama Mendesa. Scenariusz filmu opierał się częściowo na wspomnieniach dziadka reżysera – Alfreda Mendesa. Film nagrodzony trzema statuetkami Oskara podobał się młodzieży i dostarczył jej wielu wzruszeń.
Organizatorem wycieczki była p. I. Hodun.
Code Designer
Tomasz Marciniuk – nauczyciel przedmiotów informatycznych wraz z naszym absolwentem Piotrkiem Radzikowskim zaprojektowali ciekawy program do nauki programowania dla dzieci i młodzieży.
Każdy użytkownik dzięki prostym blokom jest w stanie zaprogramować arduino i uruchomić projekt, którego nie był w stanie zakodować wcześniej, ponieważ nie znał się na programowaniu.
Zachęcamy do pobrania programu oraz spróbowania swoich sił w kodowaniu blokowym.
Program do pobrania pod adresem https://code-designer.eu/.
Dla zainteresowanych proponujemy polubić stronę na Facebooku https://www.facebook.com/Code-Designer-117060766370059/.
Składamy podziękowania naszemu absolwentowi Łukaszowi Kusykowi za wkład w projekt.
Koncert profilaktyczny „Wyrwani z niewoli”
W ramach działań profilaktycznych prowadzonych przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim oraz ścisłej współpracy naszej szkoły z tą instytucją, nasi uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w koncercie profilaktycznym „Wyrwani z Niewoli”.
Koncert poprowadzili Jacek Zajkowski oraz Piotr Zalewski, podczas którego mówili o trwałych wartościach, które powinny być ważne dla każdego młodego człowieka.
„Świadectwa” członków zespołu, tego co przeżyli jako nastolatkowie zostały przybliżone z niezwykłą otwartością. Koncert pokazał również jak łatwo zejść na złą drogę i ulec nałogom, odwracając się od rodziny i wartości.
Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, a głoszone przez liderów treści są najlepszym sposobem, aby dotrzeć do młodych ludzi.
Wyniki egzaminu maturalnego 2018/2019
Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim jest niekwestionowanym liderem wśród szkół prowadzonych przez Powiat Bialski. Placówka może poszczycić się 99 – letnią tradycją oraz dużymi osiągnięciami edukacyjnymi. Prowadzone przez szkołę nauczanie ukierunkowane jest na rozwój zainteresowań ucznia, wzmocnienie kompetencji cenionych przez przyszłych pracodawców oraz kształcenie w zawodach poszukiwanych na rynku pracy.
W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny uzyskaliśmy tytuł „Brązowej Szkoły” miesięcznika „Perspektywy”. Wynik ten potwierdza, że młodzież uczęszczająca do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim ma potencjał nieustępujący potencjałowi młodzieży z dużych ośrodków edukacyjnych. Jesteśmy dumni z naszej młodzieży oraz naszych absolwentów. W tegorocznym Rankingu Perspektyw wzięto pod uwagę dane z 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Kapituła brała również pod uwagę wyniki egzaminów zawodowych oraz sukcesy uczniów w olimpiadach. Uzyskany wynik potwierdza bardzo dobrą jakość nauczania oraz wysokie kwalifikacje i zaangażowanie kadry pedagogicznej.
Poniżej prezentujemy wyniki egzaminu maturalnego absolwentów ZSE przeprowadzonego w 2019 r. w porównaniu do wyników ogólnopolskich oraz wyników w województwie lubelskim i powiecie bialskim.
Dyskoteka w internacie
Walentynki z poezją miłosną
Walentynki (ang. Valentine’s Day) to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim przypada również na ten dzień. Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, często pisanych wierszem. Nasi uczniowie kontynuowali tę wielowiekową tradycję i wysyłali walentynkowe kartki osobom, którym w ten sposób pragnęli okazać swoją sympatię i miłość. Kartki z poezją miłosną cieszyły się ogromną popularnością. Każdy z niecierpliwością oczekiwał na swoją walentynkę 14 lutego.
Następne walentynki za rok.