Miesięczne archiwum: marzec 2020

Próbny egzamin maturalny

Szanowni maturzyści,

w dniach od 2 do 8 kwietnia 2020r. w szkole zostanie przeprowadzony próbny egzamin maturalny.

Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, pliki z danymi do zadań z informatyki oraz zapisy nutowe i fragmenty muzyczne do zadań z historii muzyki, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w poniższych terminach:

Data Arkusze zamieszczone na stronie internetowej ok. godz. 9:00 Arkusze zamieszczone na stronie internetowej ok. godz. 14:00
2 kwietnia (czwartek) język polski (PP) ·        język polski (PR)

·        fizyka (PR)

3 kwietnia (piątek) matematyka (PP) ·        matematyka (PR)

·        filozofia (PR)

·        język łaciński (PR)

·        historia sztuki (PR)

·        historia muzyki (PR)

6 kwietnia (poniedziałek) języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski) (PP) języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski) (PR)
7 kwietnia (wtorek) ·        biologia (PR)

·        wos (PR)

·        geografia (PR)

·        informatyka (PR)

8 kwietnia

(środa)

·        chemia (PR)

·        język litewski (PP)

·        język białoruski (PP)

·        język ukraiński (PP)

·        historia (PR)

·        język litewski (PR)

·        język białoruski (PR)

·        język ukraiński (PR)

Po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE prosimy o rozwiązanie zadań w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie oraz zapisanie swojego  rozwiązania w formie ustalonej z nauczycielem danego przedmiotu, np.

  • w pliku w edytorze tekstów;
  • na wydruku albo na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

Następnie należy przesłać swoje rozwiązania do nauczycieli przedmiotu (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań) w celu sprawdzenia odpowiedzi.

Zdalne nauczanie

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, Koledzy Nauczyciele

Ze względu na stan epidemii koronawirusa w Polsce, Minister Edukacji Narodowej ogłosił przedłużenie zamknięcia szkół do Świąt Wielkanocnych i rozpoczęcie przez szkoły nauczania zdalnego, które potrwa  do 10 kwietnia 2020 r.

Jest to nowa forma pracy dla nas wszystkich, tzn. nauczycieli oraz uczniów i rodziców.

Wszyscy się jej uczymy. Miejmy dla siebie w tej wyjątkowej sytuacji wzajemne zrozumienie.

Zdalne nauczanie będzie odbywało się za pomocą dziennika elektronicznego, z wykorzystaniem zasobów portali edukacyjnych oraz na podstawie materiałów wskazanych przez nauczycieli.

Wszystkich uczniów proszę o wykazanie solidarności i troskę o kolegów i koleżanki, szczególnie zainteresowanie się, czy do każdego docierają informacje od nauczycieli.

Drodzy uczniowie, pamiętajcie o zasadach zachowania bezpieczeństwa w sieci podczas pracy z wykorzystaniem komputera i smartfonów.

Szanowni Nauczyciele, zadbajmy o higienę pracy umysłowej naszych uczniów oraz miejmy na uwadze ograniczenia techniczne, które mogą wystąpić w tej formie nauczania.

Z uszanowaniem

Robert Matejek

Dyrektor Szkoły

 

 

Ogłoszenie pedagoga szkolnego

Drogi uczniu, rodzicu!

W ostatnim czasie w naszym kraju zostały wprowadzone szczególne zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa.

Dla nas wszystkich jest to nowa sytuacja, dla niektórych być może będzie to trudny okres, który musimy przeczekać oraz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, postępując rozsądnie, stosując się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Edukacji.

Jeżeli obecna sytuacja przerasta cię, odczuwasz obawy i potrzebujesz rozmowy, skontaktuj się z pedagogiem szkolnym przez dziennik elektroniczny lub e-mail: ela.stefaniuk@interia.pl

Jestem dostępna w swoich godzinach pracy on – line:

Poniedziałek – 8.00-13.00

Wtorek –  8.00-13.00

Środa –  8.00-13.00

Czwartek – 8.00-13.00

Piątek – 8.00-10.00

Pedagog szkolny: Elżbieta Stefaniuk

ZARZĄDZENIE DYREKTORA SZKOŁY

Zarządzenie Nr 271/8/2020 Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim z dnia 23 marca 2020r.

w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych na terenie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim

Wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe

Informujemy, że w związku ze szczególną sytuacją i ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe dla naszych uczniów zostaną przekazane (20 marca 2020r.) najszybciej, jak to jest możliwe za pomocą dziennika elektronicznego – formuła 2012 (kwalifikacje jednoliterowe/klasy czwarte). Zdający z klasy 3r (kwalifikacje dwuliterowe) wyniki otrzymają w formie SMS lub maila, jeżeli dane te zostały udostępnione w systemie informatycznym SIOEPKZ  (sprawdź logując się do systemu SIOEPKZ). Absolwentów zdających egzamin w sesji styczeń/luty 2020 prosimy o kontakt e-mail z sekretariatem szkoły.

Jednocześnie informujemy, że nie możemy  telefonicznie przekazywać informacji o wynikach egzaminu danego zdającego.

Termin przekazania świadectw potwierdzających kwalifikacje w zawodzie został określony w harmonogramie „do 31 marca br.„. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu przekazania dokumentów zdającym zostaną podane w terminie późniejszym.

Zmianie ulega również termin złożenia deklaracji dla osób, które nie zdały egzaminu i chcą przystąpić do niego w sesji czerwiec-lipiec 2020 r. Deklaracje można składać do 31 marca 2020r.. Deklarację będzie można złożyć również w formie elektronicznej, przesyłając skan albo wyraźnie zdjęcie podpisanego dokumentu na adres e-mail sekretariatu szkoły (szkola@zse.miedzyrzec.pl)

Wzory deklaracji:
Formuła 2012 – kwalifikacje jednoliterowe
Formuła 2017 – kwalifikacje dwuliterowe

Prosimy o śledzenie naszej strony internetowej, na której będą ukazywać się kolejne komunikaty.

Problemy związane z wynikami egzaminów/deklaracjami zgłaszamy do wychowawców klas lub sekretariatu szkoły.

Dodatkowych informacji  udziela sekretariat szkoły tel. 83 371 78 80, e-mail: szkola@zse.miedzyrzec.pl

KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

Szanowni Państwo,

zgodnie z Rozporządzeniem MEN pana Dariusza Piontkowskiego informuję, że szkoła zachęca uczniów do zdalnego nauczania. Lekcje prowadzone są od początku kwarantanny i będą prowadzone do odwołania. Państwo i uczniowie możecie korzystać dziennika elektronicznego, zasobów przygotowanych przez MEN, jak i zasobów szkoły.

Łączę wyrazy szacunku

Robert Matejek
dyrektor
Zespołu Szkół Ekonomicznych
im. Marii Dąbrowskiej
ul. 3 Maja 40/42
21-560 Międzyrzec Podl.

Wyniki egzaminu zawodowego – sesja styczeń/luty 2020

Prosimy o zapoznanie się z komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 18 marca 2020 r. dotyczącym wyników egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, przeprowadzonego w sesji styczeń – luty 2020 r. – Formuła 2012 oraz Formuła 2017:
Prosimy o śledzenie komunikatów na stronie szkoły oraz stronach: Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej

Zdalne lekcje

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa prosimy uczniów o pozostanie w domach w trakcie zawieszenia zajęć szkolnych i wykonywanie zadań zgodnie z planem wyznaczonym przez nauczycieli przedmiotów w dzienniku elektronicznym.

Przykładowe materiały i narzędzia wykorzystywane przez nauczycieli – zachęcamy do skorzystania:

www.gov.pl/zdalnelekcje

epodreczniki.pl

www.gov.pl

https://cke.gov.pl

http://www.oke.krakow.pl/inf

https://gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne

 

Zadania dla maturzystów

Na stronie CKE maturzyści znajdą zbiory zadań do powtarzania materiału ze wszystkich przedmiotów. Warto zapoznać się nimi pod linkiem – zbiory zadań dla maturzystów.

W każdym zbiorze, oprócz zadań, zamieszczone są wskazówki, ich rozwiązania oraz same rozwiązania.

Dostępne są też filmy o części ustnej egzaminu z języka polskiego, np. język polski i filmy o błędach, jakie maturzyści często popełniają, rozwiązując zadania z języka polskiego, chemii czy biologii – filmy różne.

Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!

Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych, żłobkach i na uczelniach, a także odwołanie imprez masowych.

Wiele jednak zależy od Ciebie!

  • Unikaj skupisk ludzkich, jeśli możesz – udaj się na pracę zdalną.
  • Myj często ręce, nie dotykaj bez potrzeby twarzy.
  • Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!

Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.

Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590.

Zawieszenie zajęć w szkole

Komunikat Ministra Edukacji Narodowej [więcej]

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:

  • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
  • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
  • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
  • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
  • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
  • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Rodzicu,

  • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
  • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
  • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
  • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
  • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
  • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu,

  • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
  • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
  • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
  • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.

Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

  • dziennik elektroniczny;
  • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
  • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
  • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Programowalne roboty

Mamy to!

Nasi uczniowie, jako jedni z pierwszych, mieli możliwość złożenia programowalnych robotów OTTO.

Nie możemy się zdecydować, która klasa jako pierwsza je zaprogramuje 🙂

Finał VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy

Dnia 03 marca 2020 odbył się finał VIII edycji  Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim  i Europejskim Rynku Pracy, której  organizatorem jest  Pracownia Badań, Analiz, Strategii Rozwoju Edukacji przy Centrum Kształcenia Ustawicznego (CKU) w Białymstoku  i  Politechnika Białostocka pod patronatem Kuratorium  Oświaty w Białymstoku. Olimpiada adresowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu  całej  Polski.

Ideą przyświecającą Olimpiadzie jest pogłębianie wiadomości i umiejętności przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych, niezbędnych dla zrozumienia mechanizmów funkcjonowania polskiego i europejskiego rynku pracy, doskonalenie umiejętności poruszania się na tym rynku  z uwzględnieniem jego zmienności i konkurencyjności.

Po raz pierwszy w  etapie finałowym VIII edycji Ogólnoplskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy wśród 100 najlepszych uczniów z całej Polski  naszą szkołę  reprezentowali  Klaudia Sokólska i Klaudiusz Mironiuk uczniowie klasy IIIe Technikum,  zawód  technik ekonomista.

W czasie olimpiady uczniowie  mieli okazję  wysłuchania prezentacji „Prawo pracy a rynek pracy” dr Tomasza Kałużnego, „Dlaczego PB” Mateusza Adaszczyka członka rady uczelni i prezesa Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej. Uczniowie wzięli też udział w telekonferencji z Marią Custers, przedstawicielką organizacji holenderskich pracodawców sektora rolno-ogrodniczego LTO.

Serdecznie gratulujemy uczniom  i życzymy  dalszych sukcesów.

Dzień Kobiet w starym stylu

W tym najpiękniejszym dla Kobiet dniu cofnęliśmy się do czasów PRL-u, ponieważ właśnie wtedy ten dzień był najbardziej urokliwy. Z tej okazji członkowie samorządu uczniowskiego zmienili się w dżentelmenów z drugiej połowy XX wieku i wręczyli nauczycielkom symboliczne kwiaty – goździki a uczennicom największe słodkości PRL-u herbatniki Markizy.

Ekonomik na nagraniu w Polsacie

Na zaproszenie Stacji Telewizyjnej POLSAT Samorząd Uczniowski zorganizował 6.03.20r wyjazd na nagranie programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas pierwszych naszej szkoły, którzy mieli okazję obserwować jury i artystów, jak również inne osoby pracujące przy nagrywaniu programu.
Opiekunami uczniów podczas wyjazdu były panie: Ewa Świerżewska, Katarzyna Sakiewicz, Magdalena Jóźwik i Renata Stachnio.

 

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Leopolda Tyrmanda

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Na dzień 16 maja przypada setna rocznica urodzin pisarza. Tyrmand to postać owiana legendą , ikona polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku. Kontakt z kulturą zachodnioeuropejską i amerykańskim jazzem miały wpływ na światopogląd i twórczość pisarza.

Zachęcamy uczniów ZSE do udziału w szkolnym konkursie wiedzy o życiu i twórczości Leopolda Tyrmanda. Konkurs odbędzie się 12 marca 2020r. (czwartek) w świetlicy szkolnej na 4 godzinie lekcyjnej.  Zgłoszenia do 11 marca u p. Izabeli Jakimiak.

Co to są e-papierosy?

Skip to content