Miesięczne archiwum: luty 2019

Wycieczka do Siedlec klas 3i1 oraz 1rs

W dniu 27 lutego 2019 r. odbyła się wycieczka do Sielec klas 3i1 oraz 1rs.

W planie były kręgle i pizza oraz film Planeta Singli 3.

Po filmie zakupy w Galerii Siedlce.

Opiekunowie wycieczki:

  • Marciniuk Tomasz
  • Markiełow Henryka
  • Jurek Krzysztof
  • Korszeń Kamil

Szkolna Konferencja Językoznawcza

Międzynarodowy  Dzień  Języka  Ojczystego zainspirował pasjonatów języka polskiego w ZSE do zorganizowania szkolnej konferencji  naukowej poświęconej polszczyźnie młodszych użytkowników języka.  Młodzi językoznawcy wysłuchali wykładu pana profesora Jana Miodka na temat polszczyzny najmłodszych pokoleń oraz wystąpień: pani Izabeli Hodun o anglicyzmach we współczesnym języku polskim i pani Izabeli Jakimiak o ekspresywizmach w języku. W czasie spotkania zaprezentowano również filmik, przygotowany przez uczennice: Gabrielę Sposób i Dominikę Demczuk, ukazujący opinie uczniów na temat polszczyzny współczesnej i gwary  uczniowskiej. Uczennica Eliza Korneluk zapoznała uczestników spotkania z wynikami ankiety badającej sprawność językową uczniów ZSE. Ankieta sprawdzała umiejętności językowe z różnych działów językoznawstwa. Najtrudniejsze okazały się zadania (wg ankietowanych) dotyczące procesów słowotwórczych.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa nowości wydawniczych z zakresu językoznawstwa. W programie  konferencji uwzględniono również warsztaty językowe, które miały charakter lingwistycznych łamigłówek. Uczestnicy konferencji otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.

Z pewnością spotkanie wzbogaciło wiedzę młodych językoznawców na temat współczesnego języka polskiego i być może zainspiruje do samodzielnego pogłębiania wiadomości na ten temat.  Mamy nadzieję, że rozbudzi również wrażliwość na piękno języka ojczystego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzień ten został ogłoszony przez UNESCO. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językom bengalskim statusu języka narodowego.

W historii Polski również nie brakuje heroicznych przykładów, gdy za cenę życia Polacy bronili języka ojczystego i całego dorobku kulturowego.

Ideą Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na bogactwo różnorodności językowej świata i konieczność jego ochrony. UNESCO podkreśla przez to swoje zaangażowanie w ochronę i promocję różnorodności kulturowej, a także wielojęzyczności w edukacji. Zadaniem szkoły na każdym poziomie kształcenia jest rozwijanie kompetencji językowych uczniów tzn. wyposażenie ich w umiejętności umożliwiające komunikowanie się w języku narodowym w sposób poprawny i zrozumiały.

Podziękowanie za bezinteresowną pomoc

„Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy” J.W.Goethe

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im.Małego Księcia przekazało serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej za wielki dar serca i ofiarowanie na rzecz Hospicjum dochodu z kiermaszu charytatywnego.

Mamy nadzieję, że ta szlachetna inicjatywa będzie kontynuowana.

Studniówka 2019

W minioną sobotę maturzyści Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim bawili się na balu studniówkowym. Studniówka zwiastuje zbliżjący się egzamin maturalny. W sobotę jednak nikt nie myślał o nauce, czy studiach. W gronie znakomitych gości, dyrekcji, wychowawców nauczycieli i rodziców, uczniowie klas czwartych, cieszyli się magią tego wieczoru.

W ten wyjątkowy wieczór maturzystów naszej szoły, zaszczycili nas swoją obecnością Wicewojewoda Lubelski Pan Robert Gmitruczuk, Radny Powiatu Bialskiego Pan Marek Sulima oraz Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Pan Zbigniew Kot z malżonką. Przybył również Pana Mariusza Kostka z małżonką.

Odwagi w życiu oraz powodzenia na maturze – takie życzenia przewijały sie w przemówieniach gości.

Uczniowie podziękowali nauczycielom, z których wiedzy i rad zawsze mogli korzystać oraz wychowawcom, którzy opiekowali się nimi przez lata edukacji w szkole średniej, pokazując właściwe rozwiązania, otwierając umysły, przygotowując do dorosłości.

Nie zabrało również podziękowań dla rodziców, którzy bal studniówkowy przenieśli ze świata marzeń w rzeczywistość.

Zgodnie z tradycją Pan Dyrektor Robert Matejek dał znak do rozpoczęcie poloneza. Maturzyści pięknie odtańczyli staropolski taniec a następnie zaprosili dyrekcję oraz wychowawców do walca profesorskiego.

Specjalną niespodziankę dla swego wychowawcy przygotowała klasa IV TL.

 

Bezpieczne ferie

Dużymi krokami zbliża się długo wyczekiwany 2 – tygodniowy wypoczynek zimowy. Pamiętajmy o kilku ważnych radach !!!

 

Skip to content