Dzienne archiwum: 7 listopada 2018

„A to Polska właśnie…”

Takie motto przyświecało szkolnemu konkursowi o tematyce patriotycznej, który odbył się 7 listopada 2018 roku w świetlicy szkolnej. To konkurs niezwykły, bo upamiętniający stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejmował trzy kategorie. Miłośnicy poezji recytowali utwory o tematyce patriotycznej. Uwagę jurorów zwróciła interpretacja wiersza „Polska” zaprezentowana przez Weronkę Włoszek (4e) i jej przyznali pierwsze miejsce.  Drugie miejsce wywalczyła Gabriela Sposób (4h) za interpretację wiersza „Gawęda o miłości Ziemi Ojczystej” a trzecie Aleksandra Wiercińska (2tl) za wykonanie „Elegii o chłopcu polskim”.

W kategorii piosenki patriotycznej zwyciężyła Eliza Korneluk (4e), interpretując piosenkę „Wojenna nadzieja”. Drugie miejsce przyznano Jakubowi Iwaniukowi (4tl) za niezwykle wzruszające i emocjonalne wykonanie „Roty”. Trzecie miejsce w tej kategorii zdobyła Julia Gil (3e) za interpretację piosenki „Taki kraj”.

W kategorii publikacji multimedialnej o tematyce patriotycznej pierwsze miejsce przyznano Jakubowi Kirylukowi (2i2) za filmową realizację tematu „Krwawe Dni Międzyrzeca”. Merytoryczność, estetyka i pomysłowość  prezentacji zatytułowanej „ 100 lat NIEPODLEGŁOŚCI” zadecydowały o przyznaniu drugiego miejsca jej autorowi – Kacprowi Kieruczence (3i1). Uwagę jurorów zwróciły również prezentacje Wiktorii Jakubowicz (3e) i Julii Korolczuk (4e). Obu uczennicom przyznano trzecie miejsce.

Laureaci konkursu (w każdej kategorii) otrzymają nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

Występy i prezentacje multimedialne oceniali jurorzy: p.Izabela Jakimiak, p.Maria Witkowska i p.Jolanta Zbucka.

 

Hymn Polski śpiewajmy z serca i z szacunkiem

20 lipca 1797 roku pierwszy raz publicznie zabrzmiała Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która wbrew narzucanym zakazom pomogła Polakom przetrwać czasy  rozbiorów i podtrzymywała ducha walki o  Niepodległość. 130 lat później – 26 lutego 1927 roku Minister Spraw Wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski wydał okólnik, w którym ogłoszono tę pieśń, nazywaną również Mazurkiem Dąbrowskiego, naszym Hymnem Narodowym.
Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnym hymnem Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi o tym Rozdział I, art. 28, pkt 3. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku.
Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek. Mężczyźni w ubraniach cywilnych zdejmują nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, nie będące w zorganizowanej grupie –honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru.
Przy śpiewaniu hymnu należy również wystrzegać się błędów w tekście.
Śpiewając słowa „Jeszcze Polska nie zginęła” mamy powody do dumy. Pamiętamy o naszych bohaterskich przodkach, manifestujemy jedność i przywiązanie do tradycji, wierzymy w przyszłość następnych pokoleń Polaków, wyrażamy nasze uczucia. W chwilach wzruszenia, tuż przed sportową walką, albo gdy Polacy zdobywają najwyższe miejsca na podium, śpiewamy tak, by Hymn Polski usłyszał cały świat.

Uczniowie w Centrum Krwiodawstwa w Białej Podlaskiej

W dniu 6 listopada 2018 r. ( wtorek ) odbył się wyjazd kilku pełnoletnich wychowanków Internatu przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim do Centrum Krwiodawstwa w Białej Podlaskiej. Inicjatorką tego szczytnego przedsięwzięcia była pani Ewa Świerżewska.  Na co dzień niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, ze krew jest lekiem ratującym życie, zaś jej jedynym i niezastąpionym źródłem jest człowiek.  Krew jest potrzebna codziennie, jest lekiem, którego mimo wielu prób i ogromnego postępu w medycynie nie udało się  wytworzyć poza ustrojem człowieka. Dziękujemy za zaangażowanie !!!

Pomagamy chorym na nowotwory krwi

W naszej szkole po raz kolejny odbyła się akcja rejestracji Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych, przy współpracy z Fundacją DKMS. Wydarzenie miało miejsce 5 listopada 2018 roku.

Również w tym roku nie zawiedli nas nasi uczniowie, pracownicy szkoły a także osoby z zewnątrz, które dołączyły do grona osób chcąc pomóc w pokonaniu chorób krwi a tym samym przyczynić się do uratowania komuś drogocennego życia.

Wszystkim nowo zarejestrowanym Dawcom serdecznie dziękujemy.

Szczególne podziękowania kierujemy również do wolontariuszy, którzy czynnie uczestniczyli w organizacji „Dnia Dawcy”.

Skip to content