Dzienne archiwum: 15 września 2017
„Europejski staż nowym doświadczeniem zawodowym dla uczniów ZSE w Międzyrzecu Podlaskim”
Projekt „Europejski staż nowym doświadczeniem zawodowym dla uczniów ZSE w Międzyrzecu Podlaskim” o numerze 2017-1-PL01-KA102-037918 jest realizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. M.Dąbrowskiej w okresie 01.06.2017 – 31.05.2018, przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Dofinansowanie wynosi 133 014,00 EUR.
W ramach projektu 60 naszych uczniów naszej szkoły: 30 z kierunku technik informatyk i 30 z kierunku technik logistyk wyjedzie na trzytygodniowe staże w greckich przedsiębiorstwach.
Realizacja tego projektu przyczyni się do lepszego przygotowania naszych uczniów do pracy i funkcjonowania w Europie. Organizacja zagranicznych staży to sposób na zapoznanie uczniów z realiami zatrudnienia i wymaganiami pracodawców na europejskim rynku pracy. Praktyczna nauka zawodu u przedsiębiorcy to dla uczniów okazja do rozwoju w obranej ścieżce zawodowej. Wyjazd umożliwi młodzieży dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz poznanie innej, często bardziej efektywnej organizacji pracy. Praktyka zagraniczna to dla młodych ludzi także okazja do nauki i doskonalenia języka obcego, w tym branżowego. Dzięki mobilności uczniowie rozwiną kompetencje społeczne i osobiste, takie jak: pewność siebie, wiara we własne możliwości, umiejętność komunikacji i pracy w zespole, przedsiębiorczość. Mobilność wpłynie też na rozwój kulturowy młodych osób, w tym w szczególności integrację ze społeczeństwem europejskim. Praktyki zagraniczne i doświadczenia z nich wyniesione to również okazja dla Szkoły do nawiązania lepszych kontaktów z przedsiębiorcami i poszerzenia wiedzy pracowników i nauczycieli.
Mobilność zagraniczna odbędzie się w okresie 05.10.2017 – 24.10.2017, a ich organizacją zajmie się nasz partner – Golden Sun Mobility Center. Przed wyjazdem na staż uczniowie przejdą przez proces przygotowania do mobilności organizowany w formie zajęć dodatkowych w szkole. Odbędą się zajęcia z języka branżowego prowadzone w podziale na grupy zawodowe, zajęcia kulturowe, dotyczące m.in. norm i obyczajów charakterystycznych dla kraju przyjmującego oraz warsztaty pedagogiczne o charakterze motywacyjno-integracyjnym. Umiejętności uczniów zdobyte podczas staży zostaną potwierdzone przez dokumenty uznawane w Europie w ramach Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu zawodowym (ECVET), dokument Europass Mobilność oraz krajowe certyfikaty, które z pewnością stanowić będą istotny punkt CV i zwrócą uwagę potencjalnych pracodawców.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki, przejazdy lokalne w Grecji pokryte zostaną z budżetu projektu.
Wyjazd naszych uczniów na staż zawodowy do Grecji
W dniach 4 – 25 października 2017 r. nasi logistycy i informatycy wyjadą na 3 – tygodniowe zagraniczne praktyki do Grecji. Na spotkaniu organizacyjnym 13 września 2017 r. poprzedzającym wyjazd młodzież naszej szkoły miała okazję odbyć KURS JĘZYKA GRECKIEGO.
Garstka informacji o programie Erasmus +:
- Wszystkie koszty związane z udziałem młodzieży w odpowiednio dobranych stażach, koszty zakwaterowania, wyżywienia, podróży zagranicznej, transportu miejskiego, specjalnego programu językowo-kulturowego, mieszczą się w całości w grantach ERASMUS+.
- W trakcie pobytu zapewnione jest wsparcie dla uczniów i stały nadzór nad prawidłowym przebiegiem praktyk.
- Uczniowie otrzymują Certyfikat odbycia praktyk zawodowych za granicą.
Szkolnym koordynatorem Erasmusa jest p. Izabela Hodun. Wszelkie uwagi i zapytania zarówno ze strony uczniów, jak i rodziców prosimy kierować do pani Izy. Życzymy owocnego wyjazdu i bezpiecznego powrotu do szkoły.
Czysta Ziemia
W ramach konkursu „Czysta Ziemia” zorganizowanego przez Wydział Rolnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej uczniowie ZSE podjęli wiele działań w zakresie edukacji ekologicznej. Jednym z nich było sadzenie drzewek wokół budynku szkoły.
Akcja odbyła się 12 września 2017r. Rośliny uzyskaliśmy dzięki ofiarności właścicieli szkółek leśnych: pana Mikołajczuka i pana Wnukowicza. Opiekunem akcji była pani Anastazja Hryciuk
Wycieczka przedmiotowa logistyków
Nauczyciele przedmiotów zawodowych pan Jacek Domański wraz z panem Leszkiem Jóźwikiem w dniu 14.09.2017r. zorganizowali wycieczkę przedmiotową dla klasy IIITL do przedsiębiorstwa transportowego EUROPTIR 2. Dzięki uprzejmości właściciela firmy pana Grzegorza Leszczyńskiego uczniowie mogli usłyszeć ciekawy wykład na temat funkcjonowania firmy transportowej, jej współpracy z innymi przedsiębiorstwami oraz przede wszystkim jakich kroków należy się podjąć, by móc otworzyć taką działalność. Następnie Pani Ola dokładnie wytłumaczyła nam na czym polega odprawa celna i praca z nią związana. Dziękujemy firmie za dostarczenie ciekawej wiedzy praktycznej!
III DZIEŃ POPULARYZACJI MATEMATYKI NA POLITECHNICE WARSZAWSKIEJ
14 września 2017 roku nasi uczniowie z klas 2e i 2i2 uczestniczyli w cyklicznych spotkaniach miłośników matematyki organizowanych na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, które noszą nazwę Dzień Popularyzacji Matematyki. Wydarzenie adresowane było do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczycieli oraz wszystkich pasjonatów matematyki.
Nasi uczniowie wzięli udział w wykładach, warsztatach, pokazach, a także wystawach o tematyce matematycznej. Mieli również możliwość zapoznania się z bogatą ofertą wydawnictw.
Odwiedzający wydział MiNI w tym dniu mogli wybierać ze sporej oferty zajęć o różnorodnej tematyce, przygotowanych dla odbiorców o różnym poziomie wiedzy matematycznej i różnych zainteresowaniach.
Nasze spotkanie z matematyką umożliwiła nam p. Grażyna Puszkarska nauczycielka matematyki w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim. Dziękujemy za zaproszenie i za możliwość udziału w tak udanym spotkaniu z królową nauk.
Opiekunkami naszej młodzieży były: p. Jolanta Zbucka, p. Joanna Szymańska i p. Monika Rosińska.
Fotki wkrótce.