Miesięczne archiwum: październik 2017
Znicze pamięci
Początek listopada to czas zamyślenia, refleksji o przemijaniu i kruchości życia, wspominamy bliskich, którzy odeszli na zawsze. Szkoła jest taką wspólnotą, która ma swoją historię, teraźniejszość i przyszłość. Przeszłość jest fundamentem, na którym budujemy współczesność. Musimy więc o niej pamiętać.
Tradycją stało się zapalanie zniczy na grobach osób związanych z naszą szkołą. W tym roku: Daniel Chwesiuk, Wojciech Szpura, Kacper Szkuta, Adrian Gil, Paweł Wasiluk pod opieką p. Ewy Stefaniak i p. Marii Witkowskiej odwiedzili międzyrzeckie cmentarze, aby wspomnieć tych, którzy pięknie zapisali się w historii szkoły.
Konkurs matematyczny Euler!!!
Znamy wyniki konkursu matematycznego Euler – w kategorii 3P (klasy 3 i 4 szkoły ponadgimnazjalnej) I miejsce zdobył Bendykt Lewandowski, uczeń klasy IVi2.
Zwycięzcy oraz wyróżnieni uczniowie otrzymują nagrody w postaci bonów do sieci Empik lub sprzęt elektroniczny. Ponadto dyplomy otrzymują uczniowie którzy zajęli miejsce 1-3 w swojej kategorii wiekowej.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wyniki: http://szumit.pl/wpisy/
6 tysięcy dla naszej młodzieży za I miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym!
Zespół uczniów z naszej szkoły w składzie: Benedykt Lewandowski, Eliza Korneluk, Malwina Lewandowska, Katarzyna Uss, Bartosz Jakubowicz i Marcin Kaczanowicz zajął I miejsce w XX edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Historia bliska”. Za prezentację pt. Związek Ewolucjonistów Wolności jako przykład młodzieżowej organizacji antykomunistycznej z lat 1944 -1956” uczniowie zdobyli nagrodę główną w wysokości 6 tysięcy złotych. Opiekunki młodzieży: pani Maria Witkowska i pani Joanna Pióro również otrzymały nagrodę finansową w kwocie 2 tys. zł. Uroczystą galę w Warszawie, podczas której 27 października 2017r. wręczono nagrody zwycięzcom konkursu, swoją obecnością uświetnił Pan Albert Zalewski, jeden z członków ZEW -u.
Konkurs „Historia bliska” jest organizowany od 20 lat przez Ośrodek KARTA w Warszawie. Jego głównym celem jest badanie historii bliskiej, będącej niejako na wyciągnięcie ręki, ale często nieznanej, zapomnianej, nieobecnej w świadomości lokalnej społeczności. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Walka, praca, trwanie… Ludzie i czyny dla Niepodległej 1918–2018”. Ogłaszając konkurs w okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy chcieli zachęcić młodzież do pokazania różnych wymiarów walki o własne państwo, a także troski o jego kształt i trwałość, pracy na jego rzecz.
Praca konkursowa przybliża wydarzenia z początku lat 50, w których uczestniczyło 11 uczniów naszej szkoły. Młodzi ludzie z międzyrzeckich szkół średnich w 1951r. założyli tajną organizację antykomunistyczną – Związek Ewolucjonistów Wolności. Członkowie ZEW – u redagowali ulotki antykomunistyczne, prowadzili działania sabotażowe m.in. zerwanie linii telefonicznej. Najsłynniejszą akcją organizacji był zamach na „Mitropę” – pociąg wojskowy relacji Moskwa- Berlin. W 1952 roku rozpoczęły się aresztowania inspirowane przez Urząd Bezpieczeństwa. W ciągu kilku dni ponad 30 osób znalazło się w więzieniach. Uczniowie przeszli okrutne, upokarzające przesłuchania, tortury, grożono im śmiercią. Po trwającym pół roku śledztwie rozpoczęły się procesy sądowe. Członkowie ZEW– u otrzymali kary od 3 do 9 lat pozbawienia wolności. Niektórzy trafili do Jaworzna, gdzie ciężko pracując w kopalniach, odbywali wyroki, które na mocy amnestii zostały zmniejszone. Nie mogli powrócić do szkół, stwarzano im poważne trudności w znalezieniu pracy.
Wszystkich zainteresowanych tematem ZEW – u zachęcamy do zapoznania się z prezentacją konkursową zamieszczoną na szkolnym Facebooku oraz do obejrzenia transmisji z gali finałowej na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=YzSKixPvsXA.
Zwycięzcom gratulujemy sukcesu!!!
NASI UCZNIOWIE NA NAGRANIU PROGRAMU „MILIONERZY” W WARSZAWIE
W dniu 26 października 2017 r. uczniowie naszego ekonomika klas 1i1, 1tl i 2i2 wzięli udział w nagraniu programu „Milionerzy” w TVN w Warszawie w studio Transcolor. Przebieg programu był niezwykle emocjonujący. Zawodnicy odpowiadali na bardzo trudne pytania, a my im kibicowaliśmy. Niezwykle sympatyczne okazało się spotkanie z prowadzącym program Hubertem Urbańskim. Młodzież miała okazję zobaczyć jak wygląda nagranie tego teleturnieju od kuchni. Uczestniczyliśmy, jako statyści w nagraniu dwóch odcinków, których emisja odbędzie się na początku grudnia.
Opiekunkami podczas wycieczki były panie: Joanna Szymańska, Justyna Cap, Katarzyna Melaniuk i Monika Rosińska.
XX EDYCJA KONKURSU „MIĘDZYRZEC – HISTORIA – DZIEŃ DZISIEJSZY”
Zachęcamy wszystkich pasjonatów historii do udziału w kolejnej odsłonie konkursu „Międzyrzec – Historia – Dzień Dzisiejszy”. Tematem przewodnim XX edycji będą zabytki Międzyrzeca Podlaskiego. Etap szkolny konkursu odbędzie się 2 listopada 2017 r. (czwartek) na 4 godzinie lekcyjnej w świetlicy szkolnej. Zapraszamy.
Dzień Edukacji Narodowej
18 października 2017r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z wręczeniem Stypendiów Starosty Bialskiego dla uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce. Akademię uświetniła obecność zaproszonych gości: Starosty Bialskiego – Pana Mariusza Filipiuka, inspektora do spraw oświaty Starostwa Powiatowego – Pani Moniki Dadacz, referenta- Pani Marty Sęczyk oraz przewodniczącego Rady Rodziców- Pana Szymona Nurzyńskiego. W tym roku stypendia uzyskało 23 uczniów naszej szkoły:
1. Jakub Robert Kiryluk z kl.1 i2
2. Klaudia Anna Sokólska z kl 1e
3. Benedykt Lewandowski z klasy 4 i2
4. Karol Adam Korolczuk z kl.
5. Andzelika Wnukowicz z kl.3e
6. Gabriela Wnukowicz z kl 1r
7. Marcin Bełkot z kl.3i2
8. Kacper Starzyński z kl.4i1
9. Kamil Kawęcki z kl.1i2
10. Maciej Szabaciuk z kl. 1i2
11. Diana Gmurkowskaz kl.3e
12. Julia Korolczuk z kl.3e
13. Grzegorz Witkowski z kl.3i1
14. Klaudia Sidorczuk z kl.3tl
15. Mikołaj Syryczyk zkl.1i1
16. Wojciech Szkodziński z kl. 2i2
17. Klaudiusz Kacper Mironiuk z kl.1e
18. Łukasz Kusyk z kl.3i1
19.Małgorzata Pietruszka z kl.3tl
20. Dominik Hawryluk z kl.2i1
21. Kacper Kieruczenko z kl.2i2
22.Marcin Michalczuk z kl.3i1
23. Monika Biernacka z kl.3tl
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom.
Dzień Edukacji Narodowej jest czasem, w którym doceniana jest ciężka praca nauczyciela. Medal za długoletnią służbę otrzymała w tym roku pani Justyna Cap. Pani Jolanta Szymańska otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, natomiast pan Leszek Jóźwik – Nagrodę Lubelskiego Kuratora Oświaty. Nagrodę Starosty Bialskiego otrzymali: pani Izabela Jakimiak, pani Bożena Witkowska i pan dyrektor Andrzej Stachnio, a pani Henryka Domańska została doceniona honorowym tytułem „Pochodni Oświaty”, przyznawanym emerytowanym nauczycielom. Nagrody, jak co roku, przyznał również pan dyrektor Robert Matejek. Doceniona przez pana Dyrektora za całoroczną, sumienną pracę została w tym roku większość nauczycieli – DZIĘKUJEMY 🙂
Po części oficjalnej uczniowie klasy 2i2 przygotowali humorystyczny skecz, w którym przedstawili realia zawodu nauczyciela. Akademię przygotowaną przez młodzież pod czujnym okiem wychowawczyni pani Moniki Rosińskiej oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani Joanny Szymańskiej uatrakcyjniły piosenki w wykonaniu Sylwii Kieczki i Julii Gil. Całość sprawiła, że wszyscy wychodziliśmy z uroczystości uśmiechnięci. Oby więcej takich dni.