Dzienne archiwum: 2 listopada 2016

Zapaliliśmy znicze pamięci

„Pamięci tych, co byli…, pamięć o nich nie uleciała.

My żywi i ciągle pamiętamy, znicze zapalamy, stoimy w modlitewnej zadumie, patrząc na kamienne krzyże, czasem łza po policzku płynie, a myśli błądzą po zmarłych w świętej krainie …

Ku śmierci zdążamy wszyscy…

A choć ich życia płomień zgasł, to myśli o nich są przecież w nas potomnych … PAMIĘTAMY”

W przeddzień święta Wszystkich Świętych uczniowie naszego ekonomika: : Paweł Nast z kl. 2i2, Klaudia Sidorczuk z kl. 2 tl, Katarzyna Grochowska  i Przemysław Trębicki z kl. 3 e  wraz z opiekunami: p. Marią Witkowską i p. Ewą Stefaniak  udali się na cmentarz parafialny, aby zapalić znicze na grobach nauczycieli i pracowników ZSE.

Niezależnie od tego, jaki jest nasz stosunek do religii, warto wykorzystać Święto Zmarłych do zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Wyciszenie się, zatrzymanie na chwilę i wspomnienie bliskich, których już z nami nie ma jest niezwykle potrzebne. Zapalając znicz na grobach bliskich myślimy, jakie było ich życie, ile dobra po sobie zostawili…

II miejsce Elizy Korneluk w ogólnopolskim konkursie literackim

W XIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Komornickiej Eliza Korneluk z klasy IIe zajęła drugie miejsce. Uczennica została nagrodzona za opowiadanie „Zakwitły forsycje”.

Konkurs Literacki „Czytamy i piszemy” organizowany jest nieprzerwanie od 2003 roku przez Kozienicki Dom Kultury. Nosi imię Marii Komornickiej – poetki pochodzącej z regionu kozienickiego, tworzącej w okresie modernizmu i Młodej Polski. Jest adresowany do  uczniów szkół gimnazjalnych i średnich oraz osób dorosłych. Odbywa się w dwóch kategoriach konkursowych: wiersz oraz proza, a jego głównym celem jest propagowanie twórczości literackiej oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami.

Elizie serdecznie gratulujemy sukcesu! Fragmenty pracy konkursowej publikujemy poniżej. Zachęcamy do przeczytania całego opowiadania, które dostępne jest na stronie: https://www.dkkozienice.pl/?id=7356.

Pewnego lata trafiłem do schroniska. Umyto mnie i nakarmiono, a kiedy wsadzono do klatki, poczułem, że to mój koniec. Że tu zostanę już do końca życia, chyba że ktoś weźmie mnie ze sobą. Ale ja całkiem straciłem nadzieję i nie dawałem się nikomu dotknąć. Syczałem, drapałem i gryzłem. Dla mnie już żaden człowiek nie był dobry.

Któregoś razu do schroniska przyszedł Szymon, ale nie było z nim Felicji. On i jego miłość towarzyszyli innej dziewczynce, która chciała zaadoptować pieska. Choć chłopiec na mnie spojrzał, nie rozpoznał we mnie kota spod krzaku forsycji.

Uciekłem od razu, gdy nadarzyła się okazja. Znów zostałem bez dachu nad głową. Znów byłem tylko kotem szukającym kogoś, kogo nikt nie widział od dawien dawna – ludzkiej przyjaciółki.

Wycieczka Itl i Ie

Dnia 27 października 2016 r. uczniowie klas I tl i I e uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez p. Joannę Bobruk i p. E. Gałę. Uczniowie pod opieką organizatorów oraz p. Justyny Cap i p. Elżbiety Stefaniuk zwiedzili najbardziej znany obiekt pałacowy na naszym terenie – pałac w Kozłówce. W Kozłówce można było również zobaczyć galerię sztuki socrealizmu, powozownię oraz kaplicę, obok której znajduje się wystawa poświęcona kardynałowi Wyszyńskiemu. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum na Majdanku, gdzie w czasie wojny znajdował się niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. Dzień zakończył się projekcją filmu „Wołyń” opowiadającym o tym, jak zwyczajne życie ludzi zostało brutalnie i diametralnie zmienione w czasie wojny. Wycieczka była doskonałą lekcją historii i lekcją życia. Przeżywając tak silne emocje, można sobie uświadomić, jak wiele mamy i jak bardzo powinniśmy doceniać naszą codzienność.

[Fotorelacja]

Skip to content