Miesięczne archiwum: Luty 2019

Wycieczka do Siedlec klas 3i1 oraz 1rs

W dniu 27 lutego 2019 r. odbyła się wycieczka do Sielec klas 3i1 oraz 1rs.

W planie były kręgle i pizza oraz film Planeta Singli 3.

Po filmie zakupy w Galerii Siedlce.

Opiekunowie wycieczki:

  • Marciniuk Tomasz
  • Markiełow Henryka
  • Jurek Krzysztof
  • Korszeń Kamil

Szkolna Konferencja Językoznawcza

Międzynarodowy  Dzień  Języka  Ojczystego zainspirował pasjonatów języka polskiego w ZSE do zorganizowania szkolnej konferencji  naukowej poświęconej polszczyźnie młodszych użytkowników języka.  Młodzi językoznawcy wysłuchali wykładu pana profesora Jana Miodka na temat polszczyzny najmłodszych pokoleń oraz wystąpień: pani Izabeli Hodun o anglicyzmach we współczesnym języku polskim i pani Izabeli Jakimiak o ekspresywizmach w języku. W czasie spotkania zaprezentowano również filmik, przygotowany przez uczennice: Gabrielę Sposób i Dominikę Demczuk, ukazujący opinie uczniów na temat polszczyzny współczesnej i gwary  uczniowskiej. Uczennica Eliza Korneluk zapoznała uczestników spotkania z wynikami ankiety badającej sprawność językową uczniów ZSE. Ankieta sprawdzała umiejętności językowe z różnych działów językoznawstwa. Najtrudniejsze okazały się zadania (wg ankietowanych) dotyczące procesów słowotwórczych.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa nowości wydawniczych z zakresu językoznawstwa. W programie  konferencji uwzględniono również warsztaty językowe, które miały charakter lingwistycznych łamigłówek. Uczestnicy konferencji otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.

Z pewnością spotkanie wzbogaciło wiedzę młodych językoznawców na temat współczesnego języka polskiego i być może zainspiruje do samodzielnego pogłębiania wiadomości na ten temat.  Mamy nadzieję, że rozbudzi również wrażliwość na piękno języka ojczystego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzień ten został ogłoszony przez UNESCO. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językom bengalskim statusu języka narodowego.

W historii Polski również nie brakuje heroicznych przykładów, gdy za cenę życia Polacy bronili języka ojczystego i całego dorobku kulturowego.

Ideą Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na bogactwo różnorodności językowej świata i konieczność jego ochrony. UNESCO podkreśla przez to swoje zaangażowanie w ochronę i promocję różnorodności kulturowej, a także wielojęzyczności w edukacji. Zadaniem szkoły na każdym poziomie kształcenia jest rozwijanie kompetencji językowych uczniów tzn. wyposażenie ich w umiejętności umożliwiające komunikowanie się w języku narodowym w sposób poprawny i zrozumiały.

Podziękowanie za bezinteresowną pomoc

„Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy” J.W.Goethe

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im.Małego Księcia przekazało serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej za wielki dar serca i ofiarowanie na rzecz Hospicjum dochodu z kiermaszu charytatywnego.

Mamy nadzieję, że ta szlachetna inicjatywa będzie kontynuowana.

Studniówka 2019

W minioną sobotę maturzyści Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim bawili się na balu studniówkowym. Studniówka zwiastuje zbliżjący się egzamin maturalny. W sobotę jednak nikt nie myślał o nauce, czy studiach. W gronie znakomitych gości, dyrekcji, wychowawców nauczycieli i rodziców, uczniowie klas czwartych, cieszyli się magią tego wieczoru.

W ten wyjątkowy wieczór maturzystów naszej szoły, zaszczycili nas swoją obecnością Wicewojewoda Lubelski Pan Robert Gmitruczuk, Radny Powiatu Bialskiego Pan Marek Sulima oraz Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Pan Zbigniew Kot z malżonką. Przybył również Pana Mariusza Kostka z małżonką.

Odwagi w życiu oraz powodzenia na maturze – takie życzenia przewijały sie w przemówieniach gości.

Uczniowie podziękowali nauczycielom, z których wiedzy i rad zawsze mogli korzystać oraz wychowawcom, którzy opiekowali się nimi przez lata edukacji w szkole średniej, pokazując właściwe rozwiązania, otwierając umysły, przygotowując do dorosłości.

Nie zabrało również podziękowań dla rodziców, którzy bal studniówkowy przenieśli ze świata marzeń w rzeczywistość.

Zgodnie z tradycją Pan Dyrektor Robert Matejek dał znak do rozpoczęcie poloneza. Maturzyści pięknie odtańczyli staropolski taniec a następnie zaprosili dyrekcję oraz wychowawców do walca profesorskiego.

Specjalną niespodziankę dla swego wychowawcy przygotowała klasa IV TL.

 

Bezpieczne ferie

Dużymi krokami zbliża się długo wyczekiwany 2 – tygodniowy wypoczynek zimowy. Pamiętajmy o kilku ważnych radach !!!

 

Konkurs wiedzy o Francji

REGULAMIN
REGIONALNEGO KONKURSU WIEDZY O FRANCJI

1. Organizatorem Konkursu jest Klub Kultury « Scena » przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.

2. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Znajomość języka francuskiego nie jest konieczna.

3. Celem konkursu jest pogłębienie wśród młodzieży wiedzy o Francji, jej kulturze, historii i związkach z Polską, jak również popularyzacja francuskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

4. Konkurs obejmuje wybrane dziedziny wiedzy o Francji:
a) historia: Franciszek I Walezjusz, król Francji;
b) elementy geografii Francji: Normandia, Bordeaux;
c) kuchnia francuska: sery
d) symbole Francji;
e) Paryż ze szczególnym uwzględnieniem jego zabytków;
f) znani Polacy we Francji: Maria Curie-Skłodowska, Fryderyk Chopin, Władysław Mickiewicz.

5. Młodzież przygotowuje się samodzielnie lub pod opieką nauczyciela.

6. W konkursie biorą udział zespoły dwuosobowe, zgłoszone przez nauczycieli.

7. Konkurs składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

a) część pierwsza – pisemna, w której biorą udział wszystkie zespoły. Polega na indywidualnym rozwiązaniu testu (punktacja indywidualna jest sumowana dla poszczególnych zespołów). Pięć zespołów, które otrzymały największa liczbę punktów wezmą udział w drugiej części konkursu – ustnej.

b) część druga – ustna. Zespoły odpowiadają na wylosowane pytania; każdy zespół losuje trzy zestawy pytań. Wygrywa zespół, który otrzymał łącznie największą liczbę punków (z etapu pisemnego i ustnego łącznie).

8. Jury konkursu przyzna trzy nagrody (dyplomy i nagrody rzeczowe) i dwa wyróżnienia (dyplomy). Dyplomy otrzymają również szkoły nagrodzonych zespołów.

9. Konkurs odbędzie się 22 marca 2019 w Klubie Kultury „Scena” w Białej Podlaskiej przy ul. Zygmunta Augusta 6. Początek o godz. 10h30.

Zgłoszeń należy dokonać do dnia 28 marca 2019r. u pani Izabeli Hodun.

(plakat wykonał Kacper Kieruczenko kl.3i1

Elektronika dla Wszystkich

 

To nowe czasopismo zaprenumerowane przez  bibliotekę szkolną od stycznia 2019 roku. Kultowe pismo osób fascynujących się praktycznym konstruowaniem układów. Silną stroną tego pisma jest współtworzenie jego treści z Czytelnikami. Czerpiąc wiedzę na temat nowoczesnych podzespołów i rozwiązań układowych, uczestniczą oni również aktywnie w rozwiązywaniu zadań z zakresu konstrukcji układów elektronicznych.

Zachęcamy uczniów, zwłaszcza z klas informatycznych,  do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności  za pośrednictwem tego interesującego czasopisma.

Finał Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt

31 stycznia 2019 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Międzyrzecu Podlaskim odbył się Finał Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt. W zawodach wzięło udział pięć drużyn ze szkół powiatu bialskiego. Po zaciętej walce nasza drużyna  pod opieką pani Izabeli Ziomek wywalczyła II miejsce. Dziewczęta grały w składzie:

Bołba Beata  z kl. 4tl

Chodzińska Karolina z kl. 2e

Jakubowicz Wiktoria z kl. 3e

Korolczuk Julia z kl. 4e

Kurowska Natalia z kl. 1e

Korszeń Natalia kl.Ie

Makaruk Joanna z kl. 2r

Matejek Marta z kl. 1e

Sokólska Klaudia z kl.2e

Szudejko Karolina kl.3i2

Szydłowska Wiktoria z kl. 3e

Tarasiuk Angelika z kl. 1tl

Uchaniuk Karolina z kl. 4e.

Drużynie gratulujemy sukcesu!!!

 

Skip to content