Miesięczne archiwum: kwiecień 2017

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych

28 kwietnia 2017 roku abiturienci po raz ostatni  w takim gronie zgromadzili się w sali gimnastycznej, by odebrać świadectwa ukończenia szkoły i jeszcze raz usłyszeć dźwięk dzwonka na przerwę. W tym jakże ważnym dniu maturzystom towarzyszyli: dyrekcja, wychowawcy i nauczyciele, rodzice  oraz koledzy z młodszych klas. Rangę uroczystości podkreślała obecność szanownych gości: Wicestarosty Bialskiego, Pana Janusza Skólimowskiego oraz Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski, Pana Zbigniewa Kota. Kilka słów do absolwentów skierował Pan Dyrektor Robert Matejek, następnie głos zabrali zaproszeni goście oraz w imieniu młodszych roczników przedstawiciele klas trzecich.  Nie obyło się bez podziękowań, życzeń i kwiatów, a niejednej osobie ze wzruszenia zakręciła się łezka w oku.

Abiturientom dziękujemy za wspólnie spędzone chwile w murach tej szkoły i życzymy im połamania piór na egzaminie maturalnym 🙂

Tego dnia w związku  ze zbliżającą się rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja wychowankowie pana Piotra Matuszewskiego przygotowali uroczystą akademię. Uczniowie z klasy IIi2 przy wsparciu Marcina Kaczanowicza z kl. Ii2 zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny przybliżający okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

Zapraszamy do fotorelacji z uroczystego zakończenia roku szkolnego 2016/2017 w klasach maturalnych

I jeszcze małe co nieco dla dzisiejszych bohaterów:

Nowe wpisy w „Złotej Księdze”

W 1973 roku powstał pomysł nagradzania najlepszych uczniów wpisem do Złotej Księgi. To ci, którzy stworzyli najpiękniejsze karty w historii szkoły i zostali w niej zapisani złotymi zgłoskami. Wpisy te były i są do chwili obecnej wielką nobilitacją dla absolwentów klas kończących, którzy dostąpili zaszczytu zajęcia miejsca wśród najlepszych. Lista tych nieprzeciętnych zawiera już ponad sto nazwisk, a życie dopisuje kolejne. – Zapraszamy do zapoznania się z nowymi wpisami 

Tomasz Waszkiewicz w finale ogólnopolskiego konkursu

W XXI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2e: Izabela Tomaszewska, Aleksandra Pawluczyk i Tomasz Waszkiewicz. Etap diecezjalny został przeprowadzony 25 kwietnia 2017 r. w Siedlcach. Tomasz Waszkiewicz zajął w nim 3 miejsce i będzie reprezentować ZSE w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 5 -6 czerwca 2017 r. w Niepokalanowie. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod czujnym okiem siostry Darieli. Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale 🙂

Informatycy na stażu w Portugalii

Grupa naszych uczniów z klas drugich technikum informatycznego pod opieką pani Izabeli Hodun 19 kwietnia 2017 roku wyjechała na trzytygodniowy staż do Portugalii. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu Erasmus+. Młodzież zatrzymała się w malowniczej miejscowości Barcelos na północy Portugalii, a po drodze zwiedzała największe atrakcje turystyczne Paryża.

Zachęcamy do śledzenia fotorelacji z wyjazdu na Facebooku 🙂

X-te Lubelskie Dni Informatyki – 22.04.2017

Zapraszamy do krótkiej video relacji z X-tych Lubelskich Dni Informatyki, które odbyły się 22 kwietnia 2017 w Lubelskim Parku Naukowo Technologicznym

Pomimo tego, że w sobotę  – warto było: zobaczcie sami i oceńcie.

Następnym razem nie przegapcie takiej imprezy.

Wycieczka przedmiotowa 2tl

W dniu 7 kwietnia 2017 roku klasa 2TL uczestniczyła w zorganizowanej przez wychowawcę, pana Jacka Domańskiego wycieczce przedmiotowej do Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Międzyrzecu Podlaskim. Uczniowie mogli usłyszeć nie tylko ciekawą prelekcję na temat funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej, ale również znaleźć odpowiedzi na tysiące pytań i namacalnie mieć do czynienia ze sprzętem, który jest używany na co dzień w straży. Wykład pod kątem logistycznym poprowadził zastępca dowódcy jednostki st. kpt. mgr inż. Paweł Jakubowicz (serdecznie dziękujemy).

Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat struktury organizacyjnej panującej w straży i zadań poszczególnych komórek. Poznali przebieg zaopatrzenia straży w materiały, takie jak paliwo czy sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Uczestniczyli w wykładzie na temat utylizacji już zużytego sprzętu. W interesujący sposób pokazano im przepływ informacji (chociażby podczas przykładowego zgłoszenia pożaru/wypadku) oraz metody obchodzenia się ze środkami niebezpiecznymi przewożonymi cysternami. Wycieczka stała się okazją do zdobycia jeszcze wielu równie ciekawych informacji, o których długo można się rozpisywać…

Wesołych Świąt…

Hallelujah – Pentatonix

Wspomnienia uczniów z Grecji

Technik logistyk

Podczas pobytu w Grecji poznaliśmy pracę przedsiębiorstwa transportowo – spedycyjnego. Odwiedziliśmy fabrykę przetwórstwa „oliwy z oliwek”. Pan przewodnik Adonis przedstawił  nam proces linii produkcyjnej oliwy i pokazał przy pomocy jakich urządzeń jest tłoczona. Codziennie uczestniczyliśmy w zajęciach informatycznych prowadzonych przez pana Przemysława Pedrycza, wykwalifikowanego specjalistę z zakresu MS Office. Nabyliśmy umiejętności pracy w programie Excel poprzez tworzenie tabel przestawnych, sortowania, filtrowania oraz stosowania formuł funkcji niezbędnych do sprawnego szukania towarów w magazynach. Dzięki praktykom z programu Ersmus + poszerzyliśmy swoją wiedzę, zdobyliśmy umiejętności oraz doświadczenie potrzebne w przyszłości w pracy logistyka w różnych gałęziach transportu.

Technik informatyk

Uczeń 1

W ramach programu Erasmus + uczestniczyliśmy w praktykach zagranicznych w Grecji. Nasz hotel San Pantaleimon leżał kilkaset metrów od brzegu Morza Egejskiego, więc plażingi i wypady na siatkówkę w czasie wolnym były codziennością. Zwiedziliśmy krzyżacki zamek z XIII wieku, który stale górował nad nami. Poznaliśmy życie mnichów w klasztorze w Meteorach, zobaczyliśmy wyspę Skiathos, miejsce zdjęć do filmu „ Mamma mia”. Próbowaliśmy zdobyć Olimp, byliśmy na „Złotej plaży”, na której piasek naprawdę błyszczał jak złoto. Zwiedziliśmy także kilka okolicznych mniejszych i większych miast.

Jednak najważniejszym punktem dnia zawsze były zajęcia praktyczne. Poznaliśmy najnowsze nowinki technologiczne dopiero wprowadzone na świecie, w Polsce nieznane. Uczyliśmy się używania Power Query, nagrywania i oczyszczania ze zbędnego kodu makr, programowania w Excelu, dowiedzieliśmy się o nowym języku programowania „M”. Widzieliśmy także grecki serwis komputerowy i firmę produkującą płyty główne. Po 2 tygodniach pełnych wrażeń wróciliśmy autokarem do Polski. Zmęczeni, ale szczęśliwi.

Uczeń 2

Pierwszy dzień praktyk obejmował dobrze znane nam czynności takie jak: rozbieranie laptopa na części podstawowe i naprawa usterek związanych ze sprzętem komputerowym, naprawa projektora czy też wymiana ekranu w tablecie. Kolejne dni nauki były przeplatane wyjazdami do greckich firm i nauką oprogramowania Excel, operacji dotyczących zawartych w nim danych oraz nauką programowania w Visual Basic’u. Wyjazdy obejmowały wizyty w sklepach komputerowych, gdzie zapoznaliśmy się ze sprzętem, problemami logistycznymi i fizycznymi a także najczęstszymi usterkami w komputerach czy też faktorią płytek i układów scalonych . Poznaliśmy zasady działania dużych przedsiębiorstw informatycznych oraz profesjonalną obsługę urządzeń techniki komputerowej. Dowiedzieliśmy się również jak zbudowane są niestandardowe sieci Wi – fi. Wyjazd zakończył się podsumowaniem zdobytej wiedzy i wręczeniem certyfikatu ukończenia praktyk. Będziemy miło wspominać pobyt w greckim San Pataleimon.

Technik organizacji reklamy.

Praktyki w Grecji przebiegły pomyślnie. Odbyliśmy staż w greckich agencjach reklamowych. Zobaczyliśmy czym się zajmują na co dzień, jak pozyskują klientów oraz dlaczego warto zajmować się tą dziedziną. Po zajęciach odpoczywaliśmy nad morzem, podziwiając piękne krajobrazy, a podczas wycieczek mieliśmy możliwość poznania greckiej kultury, obyczajów oraz wyznawanej tam religii.

Staż zawodowy w Grecji

63 – osobowa grupa naszych uczniów odbyła w dniach od 26 marca do 8 kwietnia 2017 roku praktyki zawodowe w malowniczej miejscowości Panteleimonas w Grecji. Wyjazd zorganizowany był w ramach programu Erasmus +. Program ten został opracowany po to, aby wspierać i promować ideę uczenia się przez całe życie. W wycieczce uczestniczyli uczniowie takich zawodów jak: technik logistyk, technik informatyk i technik organizacji reklamy.

Zachęcamy do lektury wspomnień młodzieży.

Zagłosujmy na NASZE filmy …

Filmy naszych uczniów tj. Benedykta Lewandowskiego oraz Dominika Hawryluka zgłoszone zostały do konkursu organizowanego przez portal interwizja.edu.pl.

Bardzo prosimy o wsparcie i oddanie głosu poprzez wysłanie maila na prace swoich kolegów 🙂

Szczegóły oraz prace zamieszczone są na stronie: www.interwizja.edu.pl/index.php…

Liczymy na Was …

ROK 2017 ROKIEM JOSEPHA CONRADA

Rok 2017 został ogłoszony  przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Josepha Conrada, wybitnego angielskiego pisarza polskiego pochodzenia. Conrad koncentrował się przede wszystkim  w swojej twórczości na wartościach etycznych, którym nadawał najwyższą rangę w życiu człowieka, na dylematach moralnych bohaterów, konflikcie kultur i ras. Nie formułował jednoznacznych ocen, lecz posługiwał się ironią, kreował postacie o złożonej, bogatej psychice. Tworzywem wielu jego utworów stały się przeżycia i doświadczenia z wieloletniej służby na morzu.

W celu bliższego poznania  twórczości J.Conrada w szkole odbyły dwa konkursy. Ich wyniki przedstawiają się następująco:

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości J.Conrada:

1. miejsce – Benedykt Lewandowski 3i2

2. miejsce – Anna Siłaczuk 4tl

3. miejsce – Małgorzata Ryszkowaska 4r, Bartłomiej Ostapiuk 4s

Konkurs na ilustrację do dzieła J.Conrada:

1.miejsce – Klaudia Adamczyk

2. miejsce  – Sylwia Malczuk 4e

3.miejsce – Anna Siłaczuk 4tl, Jakub Łubik 4r

WYKŁAD O UNITACH PODLASKICH

W piątek 7 kwietnia 2017 roku zaszczycił nas swoją obecnością absolwent naszej szkoły, Pan dr Andrzej Szabaciuk, który jest pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dr Andrzej Szabaciuk wygłosił bardzo ciekawy wykład poświęcony Unitom Podlaskim,  za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Spotkanie zorganizowały panie: Maria Witkowska i Joanna Pióro.

FINAŁ XI OGÓLNOPOLSKIEJ FRANCISZKAŃSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O ŚW. MAKSYMILIANIE

Do eliminacji II etapu przystąpiło ponad 600 uczniów z szkół ponadgimnazjalnych, natomiast do finału przeszło 65 uczniów z całej Polski – wśród nich uczennica naszej szkoły: Angelika Wnukowicz z II e.

Finał  ogólnopolski, który odbył się 30 marca 2017 roku,  miał miejsce w Siedlcach i był zorganizowany przez Komitet Główny olimpiady,  Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego z siedzibą w Warszawie oraz  prowincje Ojców Franciszkanów: krakowską, warszawską i gdańską. Angelika zajęła miejsce 14 i zdobyła tytuł finalisty XI Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.

Uczennica  podczas części pisemnej zdobyła 47 punktów z 52 możliwych. To bardzo dobry wynik. Dziękujemy za trud zdobywania wiedzy i życzymy sukcesów w kolejnej edycji olimpiady – miejsca wśród laureatów.

Dzień Integracji

Nasza szkoła to miejsce, w którym nie tylko zdobywa się wiedzę, ale również można dobrze się bawić. Uczniowie przekonali się o tym 3 kwietnia 2017 roku w Dzień Integracji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wziąć udział w interesującej go zabawie lub konkurencji.

W Cafe – Teatr można było wcielić się w postać literacką lub historyczną. Uczniowie wykazali wiele inwencji twórczej oraz pomysłowości. Postacie z literatury mogły napić się kawy i zjeść dobre ciastko przygotowane przez członków Koła Teatralnego. Naszą kawiarnię odwiedziły uczennice klasy siatkarskiej z Gimnazjum Sportowego. Mamy nadzieję, że im się podobało!

Z dużym zapałem uczniowie wykonywali kompozycje plastyczne i kolaże – prace z kwiatów. Okazało się, że młodzież świetnie ze sobą współpracuje, a ponieważ wszyscy pokazali, że są utalentowani, powstały oryginalne dzieła.

Atrakcji nie zabrakło również w szkolnej bibliotece. Uczniowie mogli wcielić się w rolę pisarza i wymyślić krótką historię do wylosowanych zdjęć i obrazków. (Największą wyobraźnią i poczuciem humoru wykazał się zespół dziewcząt: Elizy Korneluk, Kasi Uss  i Weroniki Włoszek).

Inną konkurencją było łowienie bestsellerów książkowych. W każdej książce czekała na czytelnika drobna niespodzianka. Młodzi pasjonaci kina mogli również obejrzeć film „Wiek Adaline”. Wszyscy oglądali film z ogromnym zainteresowaniem i zapewne zastanawiali się nad tym, czy wieczna młodość może być rzeczywiście problemem?

Dzień Integracji (cz. 2)

W sali gimnastycznej w ramach Dnia Integracji w zabawnych konkurencjach zmagały się ze sobą klasy pierwsze i drugie. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i sprytem. Rywalizowali m. in. w następujących konkurencjach: przeciąganie liny, wyścig z jajkiem i jedzenie jajka na czas, siłowanie się na rękę, rzuty do kosza i układanie puzzli na czas. W zmaganiach zwyciężyły klasy: Ii2 i IIe. W meczu piłki nożnej rozegranym na boisku wygrała reprezentacja uczniów dwóch klas: IIe i IItl. Gratulacje 🙂

Rozegraliśmy  mecz siatkówki: Ekonomik kontra reprezentacja Gimnazjum Sportowego nr 3. Dziś przegraliśmy, następnym razem postaramy się odegrać 🙂

Ogromnym powodzeniem cieszył się konkurs karaoke, w którym uczestniczyły prawie wszystkie klasy. Zabawa była doskonała. Niektórzy nie tylko popisywali się swoim talentem wokalnym, ale również zdolnościami tanecznymi. Uczniowie mogli wyśpiewać certyfikat albo słodkie upominki.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się matematyczne potyczki, do których przystąpiło aż 107 uczniów, nie tylko matematycznych orłów oraz gry ekonomiczne 🙂

Skip to content