Warsztaty profilaktyczne dla klas pierwszych i drugich

W dniu 13.11.2024 r., uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w  warsztatach  profilaktycznych w ramach programu profilaktycznego „NOE”. Zajęcia poprowadzili terapeuci z Ośrodka Profilaktyki i  Terapii Uzależnień w Bogucine. Prowadzący uświadamiali Wiecej...

XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

15 listopada 2024 roku uczniowie klas 2l i 1ip podczas lekcji matematyki sprawdzili swoją znajomość mnożenia i dzielenia do 100 poprzez wykonywanie zadań na czas. Jak wynika z danych zgromadzonych przez organizatorów Światowego Wiecej...

Nasza szkoła przystąpiła do akcji: „Teraz las”

Po zbiórce elektrośmieci nasza szkoła dołącza do projektu „Teraz las” organizowanego we współpracy z Nadleśnictwem Biała Podlaska. Akcja ta jest odpowiedzią na kryzys klimatyczny. Mając na uwadze wspólny cel, jakim są natychmiastowe i Wiecej...

Zebranie z rodzicami

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów na wywiadówkę, która odbędzie się 14 listopada 2024 roku (czwartek) o godzinie 17.00. Zapraszamy do sal na spotkanie z wychowawcami.  Liczymy na Państwa obecność. Do zobaczenia.   Wiecej...

Ponownie spektakl „Dziady”

W odpowiedzi na zainteresowanie i prośby ze strony okolicznych szkół podstawowych Szkolne Koło Teatralne pod opieką p. Katarzyny Maksymiuk oraz p. Eweliny Wieczorek ponownie zaprezentowało spektakl „Dziady”. Listopadowa aura doskonale oddała atmosferę Wiecej...

 

Działania biblioteki

ROK SZKOLNY 2020/21

Walentynki  14 lutego 2021

(…) i zapomnij , że jesteś, kiedy mówisz, że kochasz” /ks. Jan Twardowski/

Obchody walentynek, przypadające na 14 lutego, związane są z kultem św. Walentego. To dzień zakochanych, w którym ludzie obdarowują bliską sobie osobę prezentami lub kartką walentynkową z wyznaniem miłości.

Kim był św. Walenty z Terni? To włoski biskup, żyjący na przełomie II/III w., który w czasach Klaudiusza II udzielał ślubu młodym mężczyznom, sprzeciwiając się tym samym zakazowi cesarza Rzymu. Ten bowiem twierdził, że nieżonaci mężczyźni są lepszymi żołnierzami. Za nieposłuszeństwo biskup Walenty został skazany na śmierć. Jego grób w Terni już od IV wieku otoczony był kultem. Na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami świętego widnieje napis: „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do włoskiej bazyliki pary narzeczonych z całego świata w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Również w kilku miastach polskich znajdują się relikwie świętego Walentego m.in. w Lublinie, Krakowie, Chełmnie i Sławatyczach. W każdym z nich organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych.

Wysyłając dzisiaj życzenia bliskim osobom, możesz skorzystać z poetyckich inspiracji.                   Nie zapomnij  o poprawności ortograficznej.

 

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

 

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Emotikona i Emoji  w ZSE

Nazwa „emotikon” powstała z połączenia słów ‘emotion’ i ‘console’ , w skrócie con. (konsola, klawiatura). Mało kto wie, że pierwszy znaczek  🙂  pojawił się jeszcze przed erą komputerów w satyrycznym magazynie „Puck”. Po raz pierwszy komputerowy emotikon został użyty przez profesora Scotta Fahlamana 19.09.1982 roku. Emotikonem nazywamy ideogram złożony z ciągu znaków typograficznych mających wyrazić i przekazać odbiorcy nastrój osoby redagującej  wiadomość. Utworzony w ten sposób ciąg znaków jest odzwierciedleniem wyrazu twarzy, zwykle odwróconym w stosunku do tekstu o 90 stopni np.:  🙁

Współczesne telefony oraz komunikatory automatycznie przekształcają tak użytą emotikonę w  emoji.  Emotikony , a zwłaszcza emoji są tak popularne na całym świecie, że tworzone są filmy, których głównymi bohaterami są emoji np. film wyprodukowany w USA zatytułowany  „Emotki”.

W  bibliotece ZSE z okazji  Światowego  Dnia Emotikona i Emoji odbył się konkurs plastyczny. Uczniowie przygotowali  własne projekty emoji. Ogłoszenie wyników konkursu już wkrótce. Czytelnicy otrzymali w prezencie pamiątkowe zakładki , a na lekcjach bibliotecznych można było wysłuchać prelekcji na temat : Emotikony i emoji jako forma komunikacji i wyrażania uczuć  w wiadomościach tekstowych.  Młodzież mogła poznać zasady wykorzystywania  emoji  w korespondencji  oraz zasady interpunkcji  obowiązujące przy ich stosowaniu.

   

     

 

Międzynarodowy Dzień Emotikona

Światowy Dzień Emotikona obchodzony jest 19 września. Biblioteka ZSE zaprasza uczniów do udziału w szkolnym konkursie plastycznym, na który należy przygotować własny projekt emotki. Żółte kulki dostępne są w bibliotece. Uczestnicy konkursu powinni je ozdobić według własnego pomysłu. Uczniowie mogą przygotować także własny projekt graficzny emoji. Prace należy złożyć w szkolnej bibliotece do 21 września (poniedziałek).

Tego dnia zapraszamy do biblioteki również czytelników. Do każdej wypożyczonej książki zostanie dołączona pamiątkowa zakładka z emotikonami.

21 września w bibliotece szkolnej będzie można wysłuchać krótkiej prelekcji na temat: Emotikony i emoji jako forma komunikacji i wyrażania uczuć w wiadomościach tekstowych.

100. rocznica urodzin Jana Pawła II

JAN PAWEŁ II (1920-2005)

Karol Józef Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II – papież, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako syn Karola i Emilii, z domu Kaczorowskiej. Jego ojciec był żołnierzem – pracował jako urzędnik, zaś matka zajmowała się domem i dziećmi. Karol miał starszego o 14 lat brata Edmunda (lekarza) oraz siostrę Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu. Został ochrzczony 19 czerwca 1920 roku w pobliskim kościele pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, z którym był związany do końca swojego pobytu w rodzinnym mieście. Miesiąc przed I Komunią Świętą zmarła jego matka. Od tej pory zajmował się nim ojciec – dbał o dobre wychowanie, naukę, patriotyzm i rozwój duchowy syna, który codziennie uczestniczył we Mszy Świętej. W Gimnazjum Męskim w Wadowicach dołączył do koła teatralnego, gdzie poznawał poezję i teatr. Kiedy miał 12 lat zmarł jego brat w wyniku zarażenia się szkarlatyną od swoich pacjentów.

PRZEPROWADZKA DO KRAKOWA

Po zdaniu matury w 1938 roku razem z ojcem przeprowadził się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukę przerwał wybuch II Wojny Światowej. W czasie okupacji młody Wojtyła pracował jako robotnik w kamieniołomach Zakładów Chemicznych Solvay w Krakowie – Borku Fałęckim, co łączył z działalnością w podziemnym Teatrze Rapsodycznym. Brał też udział w tajnych kompletach. W 1941 zmarł jego ojciec. Rok po tym wydarzeniu podjął decyzję o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie założonego przez abp. A. S. Sapiehę

KAPŁAŃSTWO  I  NAUKA

Święcenie kapłańskie otrzymał z rąk Księcia Metropolity 1 listopada 1946 roku w Kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich. Zaraz po nich wyjechał na dalsze studia do Rzymu, gdzie w ciągu dwóch lat napisał pracę doktorską na temat: Zagadnienie wiary u św. Jana od Krzyża, którą obronił 19 czerwca 1948 na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Angelicum.
Po powrocie do kraju został skierowany do pracy w wiejskiej parafii Niegowić pod Krakowem. Rok później w krakowskiej parafii pw. św. Floriana podczas pracy z młodzieżą ujawnił się jego talent duszpasterski i organizatorski. W 1951 roku nowy rządca Archidiecezji Krakowskiej – abp Eugeniusz Baziak skierował Wojtyłę do dalszej pracy naukowej i napisania habilitacji na istniejącym jeszcze Wydziale Teologicznym UJ. Jesienią 1953 roku Rada Wydziału podjęła decyzję o zakończeniu przewodu habilitacyjnego Wojtyły, przyjmując do recenzji jego pracę Próba opracowania etyki chrześcijańskiej według systemu Maxa Schelera. Finalnie, 12 grudnia tegoż roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Wykładał w Metropolitalnym Seminarium Duchownym i na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W październiku 1954 roku Wojtyła podjął pracę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jako wykładowca historii doktryn etycznych. W tym czasie poświęcał się młodzieży akademickiej, z którą chodził po górach.

TOTUS TUUS

28 września 1958 roku został konsekrowany na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej – funkcję tę pełnił do roku 1962. Całą swoją posługę i siebie zawierzył Matce Bożej, czyniąc słowa „Totus Tuus” (Cały Twój) swoim zawołaniem biskupim, a potem także papieskim. Po śmierci Administratora Archidiecezji abp. E. Baziaka wybrano go Wikariuszem Kapitulnym – tymczasowym rządcą Archidiecezji Krakowskiej. Jako biskup i Arcybiskup był uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, podczas którego przyczynił się do powstania Konstytucji Duszpasterskiej o Kościele w Świecie Współczesnym – Gaudium et spes. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów soborowych mówiących o powołaniu człowieka i roli Kościoła w obliczu zmian dokonujących się w naszych czasach.

W 1963 roku Papież Paweł VI mianował biskupa Wojtyłę Arcybiskupem Metropolitą Krakowskim, a cztery lata później, w czerwcu 1967 roku – kardynałem. W trakcie 14-letniego pontyfikatu kardynał Wojtyła zreorganizował pracę kurii powołując do życia szereg wydziałów, w których zatrudnienie znalazło wielu ludzi świeckich. W ten sposób, podążając za wskazaniami II Soboru Watykańskiego, podkreślił rolę laikatu w Kościele. Szczególnie bliska była mu praca nad podniesieniem moralności rodziny i wychowaniem młodego pokolenia. W pracach Konferencji Episkopatu Polski ściśle współpracował z Prymasem Stefanem Wyszyńskim jako jego zastępca na stanowisku Przewodniczącego. Był także Przewodniczącym Komisji Apostolstwa Świeckich oraz Komisji do Spraw Nauki Katolickiej. Organizował sympozja naukowe, przez który opiekował się światem nauki katolickiej i walczył o uznanie jego praw. Wydał drukiem szereg artykułów  i pozycji książkowych. Najbardziej znane to Miłość i odpowiedzialność, Osoba i czyn, U podstaw odnowy Vaticanum II. W 1972 roku rozpoczął Duszpasterski Synod Archidiecezji Krakowskiej, który trwał przez 7 lat. Celem Synodu było pogłębienie życia religijnego młodzieży i katolików zaangażowanych w życie Kościoła. Przygotował także Archidiecezje do 900 rocznicy śmierci św. Stanisława – patrona archidiecezji.

DZIAŁALNOŚĆ POZA GRANICAMI POLSKI

Jego działalność znana była również poza granicami Polski. Brał liczny udział w kongresach i sympozjach naukowych. W Dykasteriach Watykańskich był członkiem Kongregacji pro institutione catolica, pro Sacramentis in Cultu Divino, Pro Cleris. Konsultorem Concilium de Laicis. Uczestniczył w Synodach Biskupów w latach 1967 – 1977, a w 1974 wybrany został na członka Rady Sekretariatu Synodu. Szczególnym wyrazem zaufania Ojca Św. Pawła VI do kard. Wojtyły była prośba o wygłoszenie rekolekcji Watykańskich w 1976 roku dla Ojca Świętego kardynałów i pracowników Kurii Rzymskiej.

HABEMUS PAPAM

Po śmierci papieża Pawła VI i jego następcy Jana Pawła I w wyniku konklawe – 16 października 1978 roku abp Karol Wojtyła został wybrany papieżem przyjmując imię Jan Paweł II. Był pierwszym Polakiem, a jednocześnie pierwszym od 445 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. Jego wybór na Stolicę Piotrową znacząco wpłynął na dzieje Europy Wschodniej końca XX wieku. Pierwszą zagraniczną pielgrzymkę odbył do Ameryki Łacińskiej, co było nowością na tle poprzednich papieskich pontyfikatów. W trakcie trwającego 27 lat pontyfikatu odwiedził 135 krajów świata oraz odbył 142 podróże na terenie Włoch. Do ojczyzny pierwszy raz jako papież przybył 2 czerwca 1979 roku, podczas której wypowiedział pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Patriotyczna postawa i wsparcie Polaków żyjących w komunistycznym kraju przyczyniło się jeszcze bardziej do wzrostu jego autorytetu. Do Polski pielgrzymował jeszcze sześć razy.

Podczas całego pontyfikatu Jan Paweł II niestrudzenie walczył o godność każdego człowieka sprzeciwiając się aborcji i eutanazji – cywilizacji śmierci. Znany był z podejmowania szeroko rozumianego dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Potępiał antysemityzm, czego wyrazem była jego modlitwa przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Pamiętając o ludziach młodych, zainicjował systematyczne spotkania z młodzieżą – Światowe Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbyły się w Rzymie w 1985 r. Swoje nauczanie przekazał wiernym w wielu listach, adhortacjach, konstytucjach apostolskich oraz czternastu encyklikach, m. in. Redemptor hominis, Dives in misericordia, Laborem exercens, Centesimus annus, Solicitudo rei socialis. Przekraczając wiele barier, zawsze był otwarty na drugiego człowieka. Wyraził to podczas spotkania z własnym zamachowcem, Alim Agcą, który 13 maja 1981 roku postrzelił papieża na Placu św. Piotra w Rzymie.

SANTO SUBITO

Od początku lat 90-tych Jan Paweł II zmagał się z chorobą Parkinsona, która była powodem spekulacji dotyczących ustąpienia papieża z urzędu. Ten pełnił jednak swoją posługę do śmierci. W ciągu ostatnich dni życia nieustannie towarzyszyli mu trwający na modlitwie wierni z całego świata. Odszedł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Niespełna tydzień później, 8 maja, odbył się pogrzeb papieża, w którym uczestniczyło około 300 tysięcy pielgrzymów oraz głowy państw i przedstawiciele wszystkich wyznań świata.

28 czerwca 2005 roku za zgodą następcy Jana Pawła II, Benedykta XI, rozpoczął się proces beatyfikacyjny, którego postulatorem był ks. Sławomir Oder. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony beatyfikowanym, a 27 kwietnia 2014 roku podczas Niedzieli Bożego Miłosierdzia – świętym. Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przypada 22 października, na pamiątkę uroczystego rozpoczęcia jego pontyfikatu.

Ciekawostki o Janie Pawle II

  • Szczególną uwagę Jan Paweł II poświęcił młodzieży, a to jako papież, który w momencie wyboru na urząd miał zaledwie 58 lat – będąc najmłodszym papieżem w historii Kościoła.
  • Zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży.
  • Był solą w oku ustrojów totalitarnych. 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec dwukrotnie ranił papieża z pistoletu. Świadkami zamachu były miliony wiernych przed telewizorami. Operacja ratująca mu życie trwała kilka godzin. Odwiedził później zamachowca w więzieniu – wybaczył mu i poświęcił modlitwę. Prawdopodobnie zamach ten był jedną z przepowiedni fatimskich.
  • Początek lat 90. przyniósł papieżowi niestety chorobę Parkinsona.
  • W roku 2009 papież Benedykt XVI podpisał dekret uznający heroiczność cnót Jana Pawła II, który był równoznaczny z zamknięciem zasadniczej części jego procesu beatyfikacyjnego. Kanonizacja papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

Cytaty Jana Pawła II

  • „13 maja 1981 r. jedna ręka trzymała pistolet, a inna prowadziła kulę… Odczułem ową niezwykłą macierzyńską troskę i opiekę, która okazała się mocniejsza od śmiercionośnej kuli.”
  • „Antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i ludzkości.”
  • „Bóg jest pierwszym źródłem radości i nadziei człowieka.”
  • „Całym sobą płacisz za wolność – więc to wolnością nazywaj, że możesz, płacąc ciągle na nowo, siebie posiadać.”

„Czego szukacie?…Pozwólcie, że jeszcze raz zapytam: czego szukacie? Albo lepiej – kogo szukacie?… Odpowiedź może być tylko jedna: szukacie Jezusa Chrystusa! Jezusa Chrystusa, który jednak wychodzi pierwszy na poszukiwanie was… Nie sądźcie nigdy, że w Jego oczach jesteście nieznajomymi, niczym puste liczby tworzące anonimowy tłum. Chrystus ceni każdego z was, każdego osobiście zna i gorąco kocha.”

Najbardziej znane utwory Jana Pawła II

Miłość mi wszystko wyjaśniła

Miłość mi wszystko wyjaśniła,

Miłość wszystko rozwiązała –
dlatego uwielbiam tę Miłość,
gdziekolwiek by przebywała.
A że się stałem równiną dla cichego otwartą przepływu,
w którym nie ma nic z fali huczącej, nie opartej o tęczowe pnie,
ale wiele jest z fali kojącej, która światło w głębinach odkrywa
i tą światłością po liściach nie osrebrzonych tchnie.

Więc w tej ciszy ukryty ja – liść,
oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni,
gdy wiem, że wszystkie upadną.
Więc w tej ciszy ukryty ja – liść,
oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni,
gdy wiem, że wszystkie upadną.

Uwielbiam cię…

Uwielbiam cię, siano wonne, bo nie znajduję w tobie
dumy dojrzałych kłosów.
Uwielbiam cię, siano wonne, któreś tuliło w sobie
Dziecinę bosą.
Uwielbiam cię, drzewo surowe, bo nie znajduję skargi
w twoich opadłych liściach.
Uwielbiam cię, drzewo surowe, boś kryło Jego barki
w krwawych okiściach.

Uwielbiam cię, blade światło pszennego chleba,
w którym wieczność na chwilę zamieszka,
podpływając do naszego brzegu
tajemną ścieżką.

Oprac. M.Wedziuk

 

100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda

Leopold   Tyrmand – bikiniarz w czerwonych skarpetkach – paw na tle szarych lat 50, wyglądający jak przybysz z innego świata?  Naprawdę był arbitrem elegancji, przenikliwym krytykiem komunizmu, człowiekiem, który uczył Polaków jazzu.

Urodził  16 maja 1920 r. w Warszawie. Wychował się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Tak wspominał  dom rodzinny:
Uczuciowo wyniosłem z domu niewiele: kochałem mych rodziców, lecz szybko nauczyłem się żyć bez nich, nie odczuwać ani ich potrzeby, ani braku. Dom był dla mnie niegdyś ciepłem i bezpieczeństwem, lecz moje pokolenie w moim kraju wcześnie przekonało się, że dzięki temu, co zwie się w naszych okolicach historią, rodzinne ciepło i bezpieczeństwo trzeba między bajki włożyć. (…) Mój dom rodzinny nie budził we mnie ambicji innych poza powodzeniem finansowym, stąd nigdy nie stanowił dla mnie autorytetu. Dziś tedy myślę o nim z sentymentem, lecz bez przywiązania. Dom rodzinny rehabilitował się, łożąc na naukę i studia. Były to nieudane inwestycje. Skończyłem dobre warszawskie gimnazjum, nie bez upokorzeń na skutek chronicznych zaległości w opłatach, jako nader przeciętny uczeń. (…) Po gimnazjum miałem zostać dobrze zarabiającym architektem i w tym celu udałem się do Paryża, by na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych osiągnąć zawód i położyć podwaliny pod dorobek.”

W 1938 r. wyjechał do Paryża. Rozpoczął tam studia architektoniczne w Academie des Beaux-Arts. Kiedy wybuchła II wojna światowa, przebywał w Warszawie. Stamtąd uciekł do Wilna. Rodziców pisarza wywieziono do Majdanka. Tam zginął jego ojciec, matka przeżyła i wyjechała do Izraela. Tyrmand pracował w Wilnie w redakcji pisma „Prawda Komsomolska”. W 1941 r. pisarz został aresztowany przez NKWD za kontakty z Armią Krajową. Uciekł z transportu kolejowego, zdobył fałszywe dokumenty i przedostał się do Francji. Następnie przebywał w Niemczech i Szwecji, imając się dorywczych zajęć. Po powrocie do Polski pracował jako dziennikarz. Leopold Tyrmand rozpoczął współpracę z „Przekrojem”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Ruchem Muzycznym”. W 1950 r. w sprawozdaniu z turnieju bokserskiego niepochlebnie wypowiedział się na temat radzieckich sędziów, za co został wyrzucony z redakcji „Przekroju”. Później został objęty trzyletnim zakazem publikowania.

W 1955 r. Tyrmand wydał swoją słynną powieść „Zły”. Pisarz zajmował się także popularyzowaniem muzyki jazzowej w Polce, współorganizował koncerty i festiwale. –

„Jego środowiskiem byli jazzmani – mówi K.T.Toeplitz. – Nawet przy postawie najbardziej nonkonformistycznej człowiek orientuje się na jakąś grupę. Oni podobnie jak on ubierali się, podobnie myśleli i kochali tę muzykę. Wśród nich, w jazzowym podziemiu, był u siebie i zażywał olbrzymiego szacunku. Przypisywał jazzowi znaczenie o wiele większe niż tylko muzyczne. Jazz był dla niego sprawą światopoglądu, wyłożył to w książce ‚U brzegów jazzu’.”

Wydał ją  w 1957 r. Wkrótce potem powstała jego powieść „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki” i zbiór opowiadań „Gorzki smak czekolady Lucullus”. W 1965 r. po wielu latach starań Leopold Tyrmand zdobył paszport i wyjechał z Polski, podróżował po Europie i Izraelu, przebywał w Stanach Zjednoczonych na stypendium. Tam związał się z pismem „The New Yorker”, publikował też swoje eseje.
W 1971 r. pisarz poślubił doktorantkę iberystyki na Uniwersytecie Yale, Marry Ellen Fox. Leopold Tyrmand zmarł 19 marca 1985 r. podczas rodzinnych wakacji w Fort Meyers na Florydzie.

      

 

Leopold Tyrmand we wspomnieniach żony Marry Ellen Fox https://www.youtube.com/watch?time_continue=24&v=CjafNmc7CXE&feature=emb_logo     i syna Matthew https://www.youtube.com/watch?v=1B-0a3aVC6w

 

 

 

 

Oprac. I.J.
Na podstawie:
https://culture.pl/pl/tworca/leopold-tyrmand
https://biografia24.pl/leopold-tyrmand/

 

 

 

BIBLIOTEKI  NAJ…

Biblioteka jest bramą w czasie.

Carlos María Domínguez   „Dom z papieru”

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek jest obchodzony 8 maja.  Został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W bieżącym roku przebiega pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”. Tego dnia warto przypomnieć , jak wielką rolę społeczną obecnie pełnią  biblioteki. To nie tylko przestrzeń gromadząca  książki, ale także centrum życia kulturalnego społeczności  lokalnej. Współczesne biblioteki są strefą edukacji, rozrywki i spotkań z kulturą. To miejsca  niezwykłe, zachwycające, przyjazne, urzekające  architekturą i wielkością zbiorów.

Oto kilka najciekawszych, największych , najnowocześniejszych bibliotek świata.

  1. Największa biblioteka na świecie

Największą biblioteką na świecie jest Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie. Powstała w 1800 roku, ale część zbiorów spłonęła zaledwie 14 lat później, gdy brytyjscy żołnierze podpalili budynek Kongresu. Thomas Jefferson, trzeci prezydent USA, przyszedł wówczas z pomocą i sprzedał bibliotece 6,5 tys. tytułów ze swojej prywatnej kolekcji za niecałe 24 tys. dolarów. Półki z materiałami bibliotecznymi zajmują łącznie 850 km, a księgozbiór liczy 33 mln egzemplarzy. W placówce znajduje się unikalna kolekcja 111 tomów z życzeniami osobiście podpisanymi w 1926 roku przez 5,5 mln mieszkańców Polski dla Amerykanów z okazji 150. rocznicy niepodległości USA.

 

2.Największa biblioteka w Europie

Biblioteka w Birmingham to największa biblioteka w Europie. Otwarta w 2013 roku, liczy sobie ponad milion zbiorów. Podzielona na wiele tematycznych sal, w środku wygląda oszałamiająco. Jej ogrom nie zmienia faktu, że jest całkowicie bezpłatna i dostępna dla wszystkich.  Jej wybudowanie pochłonęło prawie 200 mln funtów. I wydaje się, że to dobrze zainwestowane pieniądze: dziesięć kondygnacji, 31 tysięcy metrów kwadratowych i 10 tys. odwiedzających dziennie.

 

3. Największa biblioteka w Azji

Chińska Biblioteka Narodowa jest największą biblioteką w Azji i jedną z siedmiu największych bibliotek na świecie. W jej zasobach mieści się około 30 milionów książek i innych dokumentów. Została zbudowana w 1909 roku jako „Biblioteka Stołeczna”, a w 1949 roku, po proklamowaniu Chińskiej Republiki Ludowej, przemianowano ją na „Bibliotekę Pekińską.

 

4. Największa biblioteka świata starożytnego

Biblioteka Aleksandryjska   największa biblioteka świata starożytnego, istniejąca w Aleksandrii, założona przez Ptolemeusza I Sotera. W okresie od podbojów rzymskich Egiptu do III stulecia biblioteka zachowała swoją pozycję jako jedno z ważnych ogniw miejscowej administracji, a jej pracownicy korzystali ze swoich przywilejów nadanych w okresie Ptolemeuszy.

Oryginalna biblioteka w Aleksandrii została zniszczony przez pożar ponad 1,6 tys. lat temu.   Dzisiejsza Bibliotheca Alexandrina stara się sprostać wymaganiom stawianym pierwotnej placówce.  Nowa Biblioteka w Aleksandrii w Egipcie jest jedną z największych na świecie. Powstała ona w pobliżu starożytnej biblioteki aleksandryjskiej. Otwarty w 2002 roku masywny budynek w kształcie dysku ma ogromną czytelnię, natomiast fasada pokryta jest literami i znakami pochodzącymi z ponad stu różnych języków Może pomieścić osiem milionów książek. Znajdują się tu specjalne biblioteki dla niewidomych oraz niedowidzących dzieci i młodzieży, zawierające działy poświęcone sztuce oraz multimediom. We wspaniałym wnętrzu znajdują się cztery galerie dla czasowych wystaw i dziewięć, gdzie wystawiane są stałe ekspozycje. Można tu również znaleźć trzy muzea poświęcone antykowi, manuskryptom oraz nauce.

 

5. Najstarsza polska biblioteka

Biblioteka Załuskich była pierwszą polską biblioteką publiczną, która pełniła funkcje biblioteki narodowej. Została otwarta w 1747 r., jako pierwsza na ziemiach Rzeczpospolitej i jedna z pierwszych i największa w Europie XVIII w. Ufundowana została przez braci Załuskich, biskupa Józefa Andrzeja i biskupa Andrzeja Stanisława. W założeniach miała gromadzić, katalogować i udostępniać możliwie pełny zasób narodowego piśmiennictwa – ogółem obejmowała 400 tysięcy tomów, 20 tysięcy rękopisów i 40 tysięcy rycin. Posiadała też zbiory historii naturalnej,  numizmatów i medali, map, przyrządów naukowych, grafiki oraz malarstwa i rzeźby, w tym przede wszystkim portretów. Biblioteka mieściła się w Pałacu Daniłowiczowskim.  Biblioteka miała stać się ośrodkiem życia literackiego i naukowego w Rzeczpospolitej, z czym związana była promocja uczonych i badaczy, rozwijanie kontaktów naukowych.  Wówczas, w drugiej połowie XVIII wieku, była to jedna z największych bibliotek świata.

 

6. Najpiękniejsza  biblioteka w Polsce

W kwietniu 2016 roku Stacja Kultura, biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi, została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design”, dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych.

 

7. Najnowocześniejsza biblioteka w Europie

Biblioteka miejska w Stuttgarcie mieściła się w zabytkowym Pałacu Wilhelma, ale w 2011 r. przeniesiono ją do nowego budynku autorstwa koreańskiego architekta, Euna Young Yi. Z zewnątrz monolityczna bryła, w środku całkowicie biała przestrzeń, wypełniona światłem i książkami. Aby zaznaczyć funkcję gmachu słowo “biblioteka” zostało umieszczone w czterech językach na elewacji biblioteki. Na powierzchni  ponad 20.000 metrów kwadratowych mieści się około 500 000 książek, filmów, nagrań, gazet, czasopism, nuty, grafika i pakiety oprogramowania.

 

 8.  Najnowocześniejsza biblioteka w Meksyku

Biblioteka Jose Vasconcelosw w Meksyku została zbudowana w 2006 roku za 98 mln dolarów. Nosi imię Jose Vasconcelosa – meksykańskiego pisarza, filozofa i polityka. Meksykanie nazywają ją MegaBiblioteką i trudno się temu dziwić. 38 tys. metrów kwadratowych powierzchni robi wrażenie.

 

 

9. Największa gwiazda filmowa

Nowojorska Biblioteka Publiczna, czwarta pod względem wielkości biblioteka na świecie i jedna z najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych w USA. Zwiedzający prócz ogromnych zbiorów, mogą podziwiać m.in. niezwykłą Czytelnię Główną z jej ogromnymi oknami i wspaniałymi i imponującymi żyrandolami. Co ważne dostęp do niej jest powszechny i bezpłatny.
Biblioteka  Nowojorska niczym gwiazda filmowa, „zagrała” w kilku głośnych tytułach: musicalu „42nd Street” (1933), w „Śniadaniu u Tiffany’ego” (1961), „Pogromcy duchów” (1984) i „Spider-Manie” (2002). To właśnie w tym miejscu Carrie i Mr Big mieli pobrać się w filmie „Seks w wielkim mieście” (2008).

10. Najbardziej zachwycająca biblioteka świata

Nowa biblioteka w Tianjin wygląda jak mega regał z książkami, który oplata wnętrze budynku – od posadzki aż po sam sufit. Regały okalają więc wnętrze przestronnego hallu i są tak zaprojektowane, że można po nich chodzić jak po półkach skalnych. Na kaskadowo uformowanych regałach znalazły się siedziska, a także przejścia prowadzące do sal konferencyjnych, czytelni i ogólnodostępnych pomieszczeń. Wielki, jasny hall oświetlony naturalnym światłem sączącym się do wnętrza przez przez otwór w dachu . Przypomina trochę amfiteatr w starożytnej Grecji.
Imponujący jest również rozmiar obiektu – to aż 33 7000 mkw., na których zorganizowano bibliotekę, archiwum, sale konferencyjne, księgarnię i część gastronomiczno-usługową. Chińska biblioteka ma w swoich zbiorach 200 tys. prawdziwych książek. Zbiory mają zostać powiększone do 1,2 mln wolumenów.

https://kreuje.pl/tianjin-binhai-najpiekniejsza-biblioteka-w-chinach/

 

11.  Najdziwniejsza biblioteka świata

Biblioteka Gladstone’a znajduje się w urokliwej wiosce w północnej Walii, jedyna w Wielkiej Brytanii biblioteka mieszkalna. Już od ponad stu lat można korzystać nie tylko z jej zbiorów książek, ale również noclegu w budynku za stosunkowo niewygórowaną cenę.
Obecnie księgozbiór liczy około 7 mln jednostek, wśród których znajduje się kilka milionów jednostek zbiorów specjalnych. Wśród zbiorów jest m.in. ponad 160 tys. woluminów druków wydanych przed 1801 rokiem, około 25 tys. jednostek rękopiśmienniczych.

12. Najpiękniejsza, bo nasza

Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej to pomieszczenie, w którym nie tylko gromadzone są zasoby książek i czasopism. To miejsce spotkań z ciekawą książką i ludźmi, miejsce nauki i rozrywki. To przestrzeń zachęcająca czytelników do własnego rozwoju poprzez udział w szkolnych  konkursach i imprezach kulturalnych. Biblioteka szkolna  nie jest tak wielka jak ta w Tianjin, ale jest najpiękniejsza… bo nasza.

„Biblioteka jest wielka przez swoja gościnność, a nie przez swoje rozmiary”
Rabindranath Tagore

Oprac. IJ

Relaks z audiobookiem

Zdalne nauczanie zmusza zarówno nauczycieli, jak i uczniów do spędzania wielu godzin przed ekranem komputera. Zmęczone oczy coraz częściej domagają  się odpoczynku.   W tej sytuacji czytanie ulubionych książek w wolnym czasie może być również sporym wysiłkiem dla oczu. Warto więc skorzystać  z formy audiobooków.   Może to dobry sposób, by nadrobić zaległości czytelnicze i poznać  twórczość  noblistki Olgi Tokarczuk , odkryć  sekretne życie  drzew  oraz  dowiedzieć się, kto przysyła  listy zza grobu . Oto kilka propozycji:

„Księgi Jakubowe”  Olga  Tokarczuk

Nagroda Literacka Nike 2015!
Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą  w listach.  Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem. Olga Tokarczuk czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Pisarka przedstawia obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam. https://www.youtube.com/watch?v=2JLyYxtNvOs

 

„Bieguni”  Olga Tokarczuk


To uhonorowany Literacką Nagrodą Nike kolaż ludzkich historii połączonych motywem ruchu.
Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów? Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść „Bieguni” nie ma granic – dzieje się na całym świecie.     https://www.youtube.com/watch?v=dCJWurBV4rY

 

 

„Prawiek i inne czasy” Olga Tokarczuk

Autorka dzieła lokuje jego fabułę w Prawieku, czyli wsi położonej w centrum Polski, gdzie codzienność splata się z niezwykłością, a rzeczywistość idzie ramię w ramię z mitem. Powszednie życie przesłania natomiast wielkie wydarzenia na świecie.
W powieści Tokarczuk odnajdziesz tematy, które prawdopodobnie będą Ci bliskie. „Prawiek i inne czasy” opowiada o dziejach dwóch rodzin: Boskich i Niebieskich, które żyją w fikcyjnej wsi Prawiek. Akcja powieści rozpoczyna się z początkiem I wojny światowej. Pisarka konsekwentnie prowadzi ją do lat 80. XX wieku. Masz więc okazję poznać perypetie trzech pokoleń rzeczonych rodzin. Dzięki wątkom pobocznym opowieść jest barwna i refleksyjna.  https://www.youtube.com/watch?v=wA6Ov_-KIwk

 

 

„Sekretne życie drzew”  Wohlleben Peter

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.
https://www.youtube.com/watch?v=zOiWeGwzIIg

 

 

 

„Listy zza grobu” Remigiusz Mróz

Powieścią tą Remigiusz Mróz otwiera cykl książek o Sewerynie Zaorskim, patomorfologu, który rezygnuje z wielkomiejskiego życia i wraca do rodzinnej miejscowości. Jednak nie może do końca porzucić swojej profesji. Odkrywa coś, co rzuca nowe światło na sprawę pewnej śmierci sprzed 20 lat.  Kto wysyła „Listy zza grobu” i po co?  Tytułowe listy otrzymuje Kaja Burzyńska. Kobieta, po śmierci ojca, cały czas dostaje od niego wiadomości. Mężczyzna zadbał o to wcześniej i zlecił wysyłkę listów co roku, tego samego, pozornie tylko przypadkowego dnia. Kaja traktuje listy od taty jako zwyczajną tradycję, ale do czasu. Co sprawi, że diametralnie zmieni się jej podejście?

https://www.youtube.com/watch?v=Z7wCJjZMoNQ

 

„Złota klatka”  Lackberg Camilla

Pierwsza część nowej serii królowej szwedzkiego kryminału. Inteligentna i piękna Faye ma wszystko – wspaniałego męża, ukochaną córeczkę i luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu. Jednak pozory mogą mylić… Jej idealne życie to w rzeczywistości desperackie próby zadowolenia Jacka. Dręczona przez mroczne wspomnienia z Fjällbacki, Faye coraz częściej czuje się jak zamknięta w złotej klatce. Nie może pozbyć się wrażenia, że poświęciła swoje ambicje na rzecz mężczyzny, który coraz bardziej się od niej oddala. „Złota klatka” to trzymający w napięciu thriller o determinacji, sile charakteru i brutalnej zemście.

https://www.youtube.com/watch?v=uMwhh6w-mGI

 

 

„Ta dziewczyna”  Frances Michelle

Wciągający, pełen intryg thriller psychologiczny o tragicznych skutkach niewybaczalnego kłamstwa. Laura ma wszystko. Karierę producentki telewizyjnej, wieloletnie małżeństwo z zamożnym mężczyzną i dwudziestotrzyletniego syna Daniela, dobrze wychowanego, przystojnego i zdolnego. Daniel poznaje Cherry. Dziewczyna jest piękna, bystra i… marzy o statusie Laury. Cherry chciałaby, żeby nowa rodzina przyjęła ją z otwartymi ramionami, ale Laura podejrzewa, że dziewczyna coś ukrywa. Zazdrosna matka wymyśla więc okrutne kłamstwo, które odmienia życie wszystkich…

https://www.youtube.com/watch?v=Yex6Hg_eKN4

 

 

„Ja zwykle”   Zygmunt Miłoszewski

Tragikomedia o miłości i Polsce.  Jest styczniowy dzień 2013 roku, Grażyna i Ludwik świętują wyjątkową rocznicę. On ma 84 lata, ona 79. Co roku ten dzień to ich najważniejsza rocznica. Intymna, prywatna, świętowana tylko we dwoje. Dzień podsumowań (tych coraz więcej), planów (tych coraz mniej), też dzień niewypowiedzianych pożegnań, nie wiadomo przecież, czy to nie ich ostatnia wspólna rocznica. Co roku odbywają ten rytuał, rozmawiają, jedzą to samo jedzenie, co w 1963 roku.  Następnego ranka, ku swemu wielkiemu zaskoczeniu budzą się w swoich młodych ciałach. Mając świadomość tego, że jeszcze wczoraj byli sędziwymi dość staruszkami. I szybko orientują się, że są znowu w roku 1963, on ma 34 lata, ona 29, całe życie przed nimi. Co zrobią?

https://www.youtube.com/watch?v=ceXNB4y93Tw

 

Oprac. I.J. [w oparciu o www.empik.com]

 

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

Tydzień Zakazanych Książek

Już po raz piąty obchodzimy w Polsce Tydzień Zakazanych Książek. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na kwestie wolności słowa, cenzurę i zakazywanie publikacji.

Na świecie Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Association), które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu ostatnich czterech dekad na celowniku różnej maści cenzorów znalazło się ponad 11 tysięcy tytułów. Próby cenzury najczęściej motywowane są chęcią ochrony dzieci przed „niewłaściwymi” treściami.
O tym, że problem zakazanych książek jest jak najbardziej realny świadczy lista autorów i tytułów dotkniętych represjami. Znajdziemy w tym gronie m.in.

   1. 451 stopni Fahrenheita / Ray Bradbury

Słynna powieść poruszająca temat cenzury i palenia książek przez 13 lat była sprzedawana w wersji ocenzurowanej przez wydawcę, gdzie zmieniono treść ponad 75 fragmentów. W 1998 r. usunięta z listy lektur w Missisipi za bluźnierstwo.

  1. Archipelag GUŁag / Aleksandr Sołżenicyn
    Za napisanie tej powieści Aleksandr Sołżenicyn został aresztowany, pozbawiony radzieckiego obywatelstwa i skazany na wygnanie. Książka była zakazana w ZSRR do 1980 r. z powodów politycznych. Dopiero w 2009 r. dodano ją do listy lektur w szkołach średnich.
  2. Buszujący w zbożu / Jerome David Salinger
    W 1957 r. australijski urząd celny skonfiskował przesyłkę zawierającą m.in. „Buszującego w zbożu”, która miała być prezentem dla australijskiego rządu od ambasadora USA. W latach 1961-1982 książka była zakazana w szkołach i amerykańskich bibliotekach. Książka wzbudza kontrowersje z powodu wulgarnego języka, nawiązań seksualnych, dewaluację wartości rodziny, promocję alkoholu, papierosów i rozwiązłości.
  3. Chata wuja Toma / Harriet Beecher Stowe
    Książka zakazana w Illinois (1984) na wniosek radnego ze względu na rasizm i niestosowny język (użycie w niej słowa „nigger”). Zdanie radnego podzielili uczniowie i rodzice. Od momentu wydania budziła silne emocje w USA, została też zakazana w 1853 r. w Rosji z powodu podważania nauk Kościoła prawosławnego i poddawanie w wątpliwość autokratycznej władz.
  4. Cierpienia młodego Wertera / Johann Wolfgang Goethe
    Powieść wywierała bardzo duży wpływ na czytelników: ubierali się oni jak główny bohater, znacznie też wzrosła liczba samobójstw (samobójcy umierali z egzemplarzem książki w kieszeni). Publikacja książki została zakazana przez kościół, z powodów religijnych i społecznych. Zdaniem duchownych nakłaniała ona do samobójstwa. W 2007 r. znalazła się na tzw. indeksie Giertycha.
  5. Dekameron / Giovanni Boccaccio
    Znalazła się na rzymskim indeksie w 1559 r., zakaz potwierdzono 5 lat później. Utwór zakazany w USA przez dziesięciolecia na podstawie dokumentu „Federal Anti-Obscenity Act” (1873). W 1954 r. trafił na czarną listę National Organization of Decent Literature za obsceniczność, wulgarność, lubieżność i brak przyzwoitości.
  6. Doktor Żywago / Borys Pasternak
    Zakazana w Rosji do 1988 r. za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu. Kiedy w 1958 r. Pasternakowi przyznano Literacką Nagrodę Nobla, został zmuszony do odmowy jej przyjęcia. Jedna z najczęściej cenzurowanych książek wg Jonathona Greena.
  7. Dziennik / Anne Frank
    Ojciec Anne usunął z pamiętnika fragmenty, gdzie np. skarżyła się na egoizm innych, jednak wydawcy to nie wystarczyło i zażądał usunięcia kolejnych fragmentów, np. o menstruacji Anne i jej siostry. Niemieckie wydanie książki pociągnęło za sobą kolejne ingerencje w treść; usunięto fragmenty uznane za obraźliwe dla Niemców. Rodzice amerykańskich uczniów oskarżali książkę o niestosowność, podważanie autorytetu dorosłych. Jeden z rodziców arabskiego pochodzenia nie chciał, aby jego dziecko omawiało w szkole utwór, którego bohaterką jest Żydówka.
    Natomiast w 1983 r. w Alabamie chciano usunąć książkę z listy lektur, gdyż uznano ją za… zbyt przygnębiającą. Zakazano jej w Libanie za pozytywne przedstawienie Żydów i Izraela.
  8. Folwark zwierzęcy / George Orwell
    Do końca lat 80. XX w. książka była zakazana przez polską cenzurę, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny, nawiązując do rosyjskich władz. Pierwsze oficjalne polskich wydanie ukazało się dopiero w 1988 r., mimo to od końca lat 70. powieść cieszyła się dużym zainteresowaniem i krążyła w drugim obiegu. W Kenii zakazano jej w 1991 r., ponieważ krytykowała skorumpowanych przywódców, natomiast w 2002 r. w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – z powodu… bohaterów w postaci mówiących świń. Uznano, że taki obraz godzi w wartości religii islamskiej.
  9. Grona gniewu / John Steinbeck
    Zakazana w wielu miejscach USA, np. w Kalifornii. Obywatele USA palili jej egzemplarze, była atakowana przez prawicę i lewicę. Z jednej strony książka nie była akceptowana przez część społeczeństwa, ale jednocześnie stała się bestsellerem, a kolejki do wypożyczania jej w bibliotekach były rekordowo długie (np. 62 osoby oczekujące w East St. Louis, USA). W 1962 r. Steinbeck otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, do której w znacznej mierze przyczyniły się „Grona gniewu”.
  10. Jądro ciemności / Joseph Conrad
    Książka była atakowana za rasistowski wydźwięk, wzbudzała konsternację i oburzenie. Była szeroko komentowana i poddawana dyskusji wśród akademików.
  11.  Kandyd / Voltaire
    Książka zakazana w USA w 1929 r. z powodu obsceniczności. W 1944 r. Poczta USA zażądała wykreślenia pozycji z katalogu książek dostarczanych za ich pośrednictwem.
  12. Kochanek Lady Chatterley / David Herbert Lawrence
    W Wielkiej Brytanii książkę uznawano za pornograficzną. Powodem do ataków było m.in. słownictwo, np. słowo „fuck” w różnych formach czy „cunt”. W 1960 r. książka wyrokiem sądu została „oczyszczona z zarzutu” obsceniczności.W Australii zakazano nie tylko samą książkę Lawrence’a, ale także publikację na jej temat, „The Trial of Lady Chatterley”. Historia tej powieści przyczyniła się do złagodzenia cenzury w tym kraju. Mimo to w 2009 r. Australia Post (instytucja rządowa) zabroniła sprzedaży książki w swoich sklepach.Ponadto książka znajdowała się na czarnej liście w wielu innych krajach, np. Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii.
  13. Kolor purpury / Alice Walker
    Zakazana w szkole w Oakland (Kalifornia; 1984), w szkołach w Pensylwanii (1992), usunięto ją także z bibliotek szkolnych w Zachodniej Virginii. Przyczyną były niepokojące idee na temat relacji międzyrasowej, relacji człowieka z Bogiem, ludzkiej seksualności.
  14. Książę / Niccolo Machiavelli
    Książka znalazła się na indeksie tytułów „absolutnie zakazanych” przez Kościół Rzymskokatolicki. Katolicy nie mogli czytać, ani nawet posiadać tego dzieła. Protestanci oskarżali autora o wydarzenia nocy świętego Bartłomieja, był on wg nich bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć 50 tys. hugenotów. Na niekorzyść książki działał w latach późniejszych fakt, że stanowiła ona dla Benito Mussoliniego argument popierający istnienie władzy dyktatorskiej.
  15. Lolita / Vladimir Nabokov
    W 1955 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we Francji zakazało wydawania książki; zakaz cofnięto w 1956 r. Recenzje powieści były skrajnie różne, np. w „New York Times Book Review” oceniono ją pozytywnie, a na łamach „New York Times” uznano ją za pornograficzną. Książka była zakazana również w Wielkiej Brytanii, Argentynie, Nowej Zelandii, RPA.
  16. Lot nad kukułczym gniazdem / Ken Kesey
    Zakazana w wielu amerykańskich szkołach, m.in. w Colorado (1971), Ohio, Nowym Jorku, Idaho, Waszyngtonie, głównie za wulgarne słownictwo, gloryfikowanie działalności przestępczej, opisy brutalności i przyczynianie się do zepsucia młodzieży. W jednaj z kalifornijskich szkół została wycofana (2000) ze względu na rodziców, którzy skarżyli się na wybór przez nauczycieli „śmieci” jako lektur.
  17. Mechaniczna pomarańcza / Anthony Burgess
    W 1973 r. w Utah pewien księgarz został aresztowany za sprzedawanie obscenicznych książek, wśród których znajdowała się „Mechaniczna pomarańcza’. Książka skreślona z listy lektur w wielu amerykańskich stanach, np. w Massachusetts (1977), Colorado (1976) za wulgarny język. Usunięto ją też z bibliotek szkolnych w Alabamie (1982).
  18. Myszy i ludzie / John Steinbeck
    Książkę usunięto z bibliotek szkolnych w Tennessee, kiedy postanowiono pozbyć się wszystkich „brudnych książek” z publicznych szkół i bibliotek. Oskarżono ją o obsceniczność i wulgarny język. Podobny los spotkał ją w stanie
  19. Na zachodzie bez zmian / Erich Maria Remarque
    Zakazana za obsceniczność w USA ( w Chicago i Bostonie). W Austrii i Czechosłowacji (1929 r.) zakazano jej czytać żołnierzom, a we Włoszech (1933 r.) została uznana za przejaw antywojennej agitacji. W nazistowskich Niemczech książki zakazano, ponieważ była zniewagą dla Wermachtu, a w 1933 r. znalazła się wśród pozycji palonych publicznie przez nazistów.
  20. Nowy wspaniały świat / Aldous Huxley
    W 1932 r. w Irlandii zakazano jej z powodu nawiązań o charakterze seksualnym. Usuwana z programów nauczania w USA: w Missouri (1980 r.), Oklahomie (1988 r.), Kalifornii (1993 r.) ze względu na negowanie wartości rodziny, chrześcijańskich i koncentrację wokół negatywnych aspektów.
  21. Paragraf 22 / Joseph Heller Książka zakazana w Ohio (1972 r.), Teksasie (1974 r.) i Waszyngtonie (1979 r.) za obraźliwy język. Książkę próbowano usunąć ze szkół m.in. z powodu ukazania kobiet w obraźliwy sposób.
  22. Przygody Hucka Finna / Mark Twain
    Książki zakazywano wielokrotnie (od 1885 do 2004 r.). Jako przyczyny podawano m.in. niski poziom (nadaje się tylko do slumsów), brak elegancji, rasowo obraźliwy język i wydźwięk, ale także… zbytnią rasową tolerancyjność.
  23. Rok 1984 / George Orwell
    Była zakazywana wielokrotnie za treść komunistyczną i odniesienia o charakterze seksualnym. W roku 1950 zakazano jej w ZSRR. Natomiast w 1981 r. na Florydzie ze względu na… prokomunistyczny wydźwięk. Była to stosunkowo częsta przyczyna zakazywania książki w amerykańskich szkołach, argumenty takie podnosili rodzice, ale i duchowni oraz dyrektorzy.
  24. Rzeźnia numer 5 / Kurt Vonnegut
    Książkę palono w Południowej Dakocie i w Michigan z powodu odniesień do kwestii religii (1973). Usunięto ją z wielu bibliotek szkolnych w USA, głównie za obsceniczność, wulgarny język, sceny przemocy, bezbożność, niepatriotyczny obraz wojny. Pewien pastor z Dakoty Północnej w 1973 r. określił ją jako „narzędzie szatana”
  25. Szatańskie wersety / Salman Rushdie
    Zakazana w następujących krajach za bluźnierstwa wobec Islamu: Bangladesz, Egipt, Indie, Iran, Kenia, Kuwejt, Liberia, Malezja, Papua Nowa Gwinea, Pakistan, Senegal, Singapur, Sri Lanka, Tanzania, Tajlandia. Usunięta także z biblioteki publicznej w Wichicie (Kansas; 1989) za bluźnierstwa wobec proroka Mahometa.

  26. Sztuka kochania / Owidiusz
    Poemat prawdopodobnie przyczynił się do wygnania Owidiusza z Rzymu w 8 r. n.e. W 1497 r. książkę palono we Florencji pod zarzutem niemoralnej treści, a w 1564 r. trafiła na indeks trydencki.
  27. Władca much / William Golding
    W 1992 r. książkę usunięto z bibliotek szkolnych na Florydzie (1992) ze względu na zawarte w niej przekleństwa, szokujące fragmenty o seksie, obraźliwy stosunek do mniejszości, Boga, kobiet i osób niepełnosprawnych. Mimo że książki zakazano również w Nowym Jorku, znajdowała się ona na liście lektur dodatkowych dla tamtejszych uczniów.

  28. Zabić drozda / Harper Lee
    Zakazana w USA (Minnesocie i Teksasie), także w innych krajach, głównie ze względu na rasistowskie obelgi znajdujące się w książce (m.in. występowanie słowa „nigger”).
    Wystawę przygotowała pani Magdalena Wedziuk

ROK SZKOLNY 2018/2019

2019 ROKIEM  GUSTAWA  HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 2019  ustanowił   rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, upamiętniając w ten sposób 100 rocznicę urodzin pisarza . Biblioteka szkolna zachęca  do zapoznania się z twórczością tego wybitnego autora, którego dzieła wyrosły w dużej mierze z doświadczeń łagrowych i wojennych. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością autora oraz do udziału w szkolnych konkursach poświęconych twórcy.

Już wkrótce konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o życiu i twórczości pisarza. Polecamy również gazetkę umieszczoną na tablicy bibliotecznej, prezentującą ciekawostki  z życia autora oraz interesujące fotografie.

MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dzisiaj tj. 6 grudnia uczniowie Ekonomika mogli spotkać św. Mikołaja w czytelni biblioteki szkolnej. Tym razem Mikołaj przybył z prezentami dla czytelników. Każdy, kto wypożyczył dzisiaj książkę, mógł liczyć na drobny upominek od św. Mikołaja, który był przekonany, że zarówno upominki jak i same książki sprawią radość miłośnikom literatury. To książki przecież rozwijają wyobraźnię, a bez niej … czyż można uwierzyć w istnienie św. Mikołaja? Dzisiaj wspierały Mikołaja w rozdawaniu prezentów śnieżynki: Karolina Antoniuk i Kinga Sawicka oraz panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk

 

LITERACKI ZŁOTY MEDAL DLA ELIZY KORNELUK W XI OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM IM. IRENY GOLEC „CZERWONA RÓŻA DLA NIEJ”

XI Ogólnopolski Konkurs Literacki przebiegał pod honorowym patronatem Tadeusza Sławeckiego, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Na konkurs nadesłano 121 zestawów prozy i poezji z całej Polski: z Wrocławia, Kielc, Białegostoku, Nowogrodu, Komarówki Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Radzynia, Kąkolewnicy i okolic. Jurorzy: Ryszard Kornacki, Zofia Goławska i Katarzyna Wileńska, wysoko ocenili poziom utworów literackich, dostrzegli ogromną wrażliwość autorów prac konkursowych i ich różnorodną tematykę. Zdobywczynią I miejsca w kategorii prozy została Eliza Korneluk uczennica klasy IVE. Nie miała sobie równych wśród uczestników konkursu ze szkół ponadgimnazjalnych. Zachwyciła jurorów opowiadaniami „Śnieżynka” i „Kamyk”.

Wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród odbyło się 18 listopada 2018roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy.  Cieszy nas kolejny wielki sukces Elizy. Pisanie, jak sama twierdzi, stanowi jej pasję i jest wyrazem podziwu dla piękna języka ojczystego.  Zdobywczyni I miejsca życzymy nowych, ciekawych pomysłów literackich i dalszych zwycięstw. Nagrodzone opowiadania można przeczytać na stronie internetowej biblioteki szkolnej w zakładce Debiuty literackie. Opiekę literacką nad uczennicą sprawowała pani Izabela Jakimiak

 

WYSTAWA W BIBLIOTECE  SZKOLNEJ

W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Szkolna zaprasza na wystawę, która ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.

My, współcześni Polacy nie musimy, jak kiedyś, oddawać swojego życia za wolność, ale powinniśmy zachować pamięć o czasach niewoli i czuwać, aby tej wolności nie utracić, bo jak mówił Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

Wystawę przygotowała pani Magdalena Wedziuk.

 =========================================================

ŚWIATOWY  DZIEŃ INFORMATYKA – 8 czerwca 2018

Informatyka to jedna z dziedzin wiedzy, która rozwija się najszybciej. Światowy Dzień Informatyka został ustanowiony na 8 czerwca, by zwrócić uwagę na tę dziedzinę nauki i pracę informatyków, którzy ułatwiają nam korzystanie z nowych technologii. Informatyk to bardzo ogólna nazwa specjalisty w dziedzinie nauk komputerowych. Obejmuje tak naprawdę ponad dwadzieścia różnych zawodów: programistów, administratorów systemów komputerowych, testerów oprogramowania, grafików komputerowych, specjalistów od baz danych itd.
W ZSE uczy się wielu uzdolnionych młodych informatyków. Z okazji Światowego Dnia Informatyka przedstawiamy: Łukasza Kusyka, Dominika Hawryluka  i Jakuba Kiryluka, dla których nauka informatyki stała się pasją.

ŁUKASZ KUSYK uczęszcza do klasy 3i1 .Od zawsze miał  zamiłowanie do rzeczy związanych z komputerami. Już w podstawówce interesował się tworzeniem stron internetowych. Bardzo dużo czasu spędzał także, grając w gry, przez co obecnie jest powiązany z tą branżą. Przez ostatnich kilka lat uczył się programować aplikacje i tworzyć gry komputerowe. Od kilku miesięcy prowadzi firmę software’ową, więc można powiedzieć, że udało mu się dotrzeć do celu, który chciał  osiągnąć od dawna. Dokładnie za miesiąc wprowadza do sprzedaży nową grę, nad którą pracował sam codziennie przez ponad dwa lata. W tym roku ujrzą światło dzienne kolejne projekty związane nie tylko ze światem gier, a dowiedzieć się o nich będzie można na stronie jego  firmy http://lukkussoft.com .

 

DOMINIK HAWRYLUK jest uczniem klasy 2i1.  Informatyką interesował się już, będąc dzieckiem. Zaczynał od tworzenia stron www, następnie fascynował się montowaniem filmów, programowaniem gier komputerowych, a w technikum informatycznym – robotyką.
Pierwsze sukcesy pojawiły się w technikum, kiedy wygrał wojewódzki konkurs „Moja szkoła w obiektywie”. Dominik wiele działań podejmuje charytatywnie, prowadząc strony internetowe dla drużyny harcerskiej i klubu sportowego. Stworzył też dwie gry komputerowe oraz programował roboty Lego Mindstorms., wykorzystując oprogramowanie od LEGO. Jest współzałożycielem drużyny e-sportowej Affinity Squad. Pasjonuje się grą Rocket League i wygrał turniej na imprezie Intel Extreme Masters 2018 w Katowicach na stanowisku firmy Razer.
Przyszłość swoją Dominik wiąże oczywiście z informatyką. Obecnie zależy mu na tym, by rozwijać swoje zainteresowania i pogłębiać  umiejętności.

 

JAKUB KIRYLUK jest uczniem klasy 1i2. Swoją przygodę z informatyką zaczynał od gie komputerowych, z czasem jego uwagę pochłonął YouTube, głównie Minecraft i J JayJoker. Pojawił się również pomysł nagrywania na YouTube, ale ten epizod nie trwał długo. Z czasem bardziej pochłonęło go tworzenie gier komputerowych. Twierdzi, że obecnie najbardziej interesują go dwie dziedziny informatyki: programowanie/gamedev oraz montaż filmów. Zajmuje się tworzeniem Game Dev Tycoon i chętnie dzieli się swoją wiedzą na ten temat na stronie devtycoon.com, gdzie znajduję się również grywalne Tech-Demo. Jest najbardziej dumny z tego osiągnięcia. Gra jest nadal rozwijana, a jej wydanie ma się pojawić na Steamie.
Kuba podkreśla, że pasją filmowania zaraził go nauczyciel informatyki pan Wojciech Puszkarski.  Kiedy podjął naukę w ZSE, to ciągle wykorzystuje te umiejętności,  nakręcił już kilka filmów promujących szkołę. W przyszłości chciałby pracować jako programista w Gamedevie lub innej renomowanej firmie zajmującej się programowaniem gier. Chciałby również doskonalić umiejętność filmowania.

Ci młodzi ludzie zachwycają ogromną wiedzą, umiejętnościami, dążeniem do   samorozwoju i wytrwałością w realizacji swoich planów i pasji. Cechuje ich ponadto niezwykła życzliwość i zaangażowanie w wiele akcji  promujących  szkołę.

—- *** —-

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ GRAFIKA – 27 kwietnia 2018

To coroczne święto zawodu grafika komputerowego (grafika) obchodzone jest od 1995 roku w rocznicę powstania  Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Obchody tego święta mają na celu uznanie pracy grafika i podkreślenie  ogromnej roli tego zawodu w kształtowaniu relacji między ludźmi i ich komunikacji.

ZSE proponuje, spośród wielu, dwa kierunki kształcenia: technik organizacji reklamy i technik informatyk, które rozwijają kreatywność i umiejętności informatyczne niezbędne w wykonywaniu zawodu grafika komputerowego. Wielu uczniów naszej szkoły  wspaniale łączy zdolności artystyczne z fascynacją informatyką, tworząc niezwykle oryginalne i profesjonalne projekty.

Z okazji  Światowego Dnia Grafika prezentujemy szkolnych grafików z pasją: Bartosza Szabaciuka (4i2) i  Adriana Daniluka (3e).

BARTEK SZABACIUK  swoją przygodę z grafiką komputerową rozpoczął od  modyfikowania szablonów stron internetowych. W zasadzie nie jest  w stanie określić dokładnego momentu, kiedy projektowanie w pełni go pochłonęło. Był ciekawy, jak strony i aplikacje są projektowane i jak to wygląda „od kuchni’” , więc zaczął  po prostu je projektować. Z czasem jego  umiejętności wzrosły na tyle, że o zlecenia zaczęli pytać znajomi a potem coraz to więksi klienci. Bartek miał  okazję projektować dla Microsoftu, był  odpowiedzialny za tzw. redesign (kompletne przeprojektowanie) strony internetowej Warszawskiego ZOO, współpracował z zagranicznymi klientami (m.in. z Australii, Wielkiej Brytanii). Grafiką chciałby zajmować się zawodowo i w tym kierunku pragnąłby się rozwijać.

Ukończył certyfikowany kurs Webdesign i UX design na eduweb.pl

Bartek udostępnił nam link do swojego portfolio: www.dribbble.com/bartoszewski oraz kilka projektów graficznych.

ADRIAN DANILUK  jest  przede wszystkim niezwykle uzdolniony plastycznie. To znajomy podpowiedział mu, by połączył artystyczne umiejętności  z grafiką komputerową. Postanowił spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Brał udział w konkursach  na projekty graficzne – głównie logo, nierzadko odnosząc pierwsze sukcesy, których potwierdzenie możemy odnaleźć na stronach :   https://natychmiastowo.pl/, http://www.fotoprimo.pl/, http://szybcyiswietni.pl/http://seventech.pl/.
Realizował również  projekty dla osób prywatnych prowadzących różnego rodzaju działalność gospodarczą,  w tym lokalnych przedsiębiorców takich jak: AutoSpeed – Radosław Zacharuk, Drelove – Lokal Państwa Leśniczuk.
Adrian również swoją przyszłość wiąże z grafiką komputerową. Stwierdził, że jest to jego wymarzona praca, ponieważ jest jednocześnie jego hobby.
Oto kilka projektów Adriana.

Bartek i Adrian niejednokrotnie realizowali projekty graficzne dla potrzeb naszej szkoły, za co im serdecznie dziękujemy. Młodym grafikom życzymy dalszych sukcesów, kreatywności i realizacji wielu interesujących projektów.

 

 

CZEKOLADOWE  INSPIRACJE

Uzdolnione literacko uczennice  zainspirowane smakiem czekolady i jej walorami terapeutycznymi  przygotowały  krótkie wiersze o tym wyjątkowym smakołyku. Jurorom trudno było wskazać utwór o największych walorach artystycznych, więc postanowili przyznać wyróżnienia wszystkim uczestniczkom konkursu. Wiersze zaskakiwały swoją formą, jak również refleksyjnością. Wyróżnienia otrzymały: Klaudia Adamczyk, Eliza Korneluk, Katarzyna Uss oraz Weronika Włoszek.

Zapraszamy do lektury wierszy inspirowanych czekoladą.

czekoladowe_inspiracje

ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY w ZSE
Światowy Dzień Czekolady stał się okazją do przypomnienia zalet tego przepysznego smakołyku również w naszej szkole. Walory czekolady znane były już w XVI wieku, a jej niezwykła moc, wartości odżywcze i smakowe inspirowały nie tylko cukierników, ale także literatów. Na okolicznościowej gazetce przypomniane zostały tytuły powieści, w których czekolada stała się głównym motywem literackim, a losy bohaterów były nierozerwalnie z nią związane. Znalazły się na niej również informacje o kakaowcu, z którego czekolada jest produkowana, a humorystyczne aforyzmy podkreślały jej „walory terapeutyczne”. Uczniowie i nauczyciele mogli również rozkoszować się smakiem czekoladowych babeczek, pralinek oraz gorącej czekolady. Każdy, kto w tym dniu odwiedził bibliotekę ,otrzymał z wypożyczoną książką pamiątkową zakładkę.
Niektórzy uczniowie oczarowani smakiem czekolady stworzyli krótkie teksty poetyckie, podkreślające jej magiczną moc. Zostaną one zaprezentowane na stronie biblioteki szkolnej.

Światowy Dzień Czekolady – 12 kwietnia 2018

ZAPROSZENIE

Zapraszamy miłośników literatury pięknej i … czekolady na degustację w czasie dużej przerwy do szkolnej biblioteki. Mamy nadzieję, że smak wyjątkowej literatury i słodycz czekolady wprawi wszystkich czytelników w doskonały nastrój.

Ciekawostki:
Czekolada produkowana jest z owoców kakaowca, osiągających wagę 500 g. Bogate
w tłuszcz nasiona znajdują się w jego wnętrzu i to z tych twardych czerwonobrązowych i gorzkich ziaren produkowana jest czekolada. Do Europy przywieźli ją hiszpańscy zdobywcy Ameryki Południowej w XVI wieku. Do XV wieku Aztekowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego. Uznawane były również jako afrodyzjak.
Pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech.
Współcześnie wydaje się 7 miliardów dolarów rocznie na zakup czekolady.

Czekolada stała się również inspiracją dla wielu twórców literatury. Motyw ten jest obecny w powieści Carole Matthews „Klub miłośniczek czekolady” i „Dieta miłośniczek czekolady”
oraz w książce „Czekoladowy zbawiciel” Christopera Hope.
W powieści G. Zevin „Moja mroczna strona” akcja rozpoczyna się w 2083 roku w zdewastowanym Nowym Jorku. Czekolada i kawa są nielegalne, produkowane i dystrybuowane przez mafijne rodziny, które miasto podzieliły na swoje dystrykty. Papier jest trudno osiągalny, a woda racjonowana.
Główna bohaterka Anya, niezwykle przebojowa 16-latka, córka największego bossa czekoladowego, zostaje wplątana i oskarżona o otrucie swojego chłopaka smakołykami czekoladowymi produkowanymi przez jej rodzinę.

Czekolada w aforyzmach:
„W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź” – Nigella Lawson
„ Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo, co się trafi” „Forest Gamp”
„Życie jest jak czekolada, to co gorzkie pozwala docenić cukier” Xavier Brebion
„Największe tragedie napisali Grek Sofokles i Anglik Szekspir. Żaden z nich nie znał czekolady”
S. Boynton

ogl_bibl

OGŁOSZENIA !

17.10.16r- 21.10.16r. – Tydzień Zakazanych Książek … czyli czego, między innymi,  zabraniała cenzura… a w naszej bibliotece  jest;)

Tydzień Zakazanych Książek jest to międzynarodowe, ruchome święto, obchodzone od 1982 roku. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związane z pierwszą poprawką do amerykańskiej  Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

W Polsce głównym organizatorem akcji jest portal bibliosfera.net

Celem Tygodnia Zakazanych Książek jest promocja czytelnictwa oraz uświadomienie ludziom wolności płynącej z czytania i prawa do niej w każdym kraju na świecie oraz w każdej instytucji – bibliotekach czy szkołach.

ksiazki_biblioteka

 Konkursy:

  • Szkolny konkurs na recenzję najciekawszej książki współczesnego autora – do 30 września 2016
  • Konkurs na prezentację „Biblioteka marzeń” – do 22 grudnia 2016
  • Konkurs na okładkę książki współczesnego autora – do 31 października 2016
  • Konkurs recytatorski „Poetycko o rzeczach zwyczajnych” –  24 listopada 2016
  • Konkurs na prezentację multimedialną „Książka, którą warto przeczytać” – do 31 maja 2017

Pragniemy uczcić Rok Josepha Conrada  w szkolnej bibliotece konkursami.

Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach:

  • Wiedzy o życiu i twórczości J. Conrada

   – 9 .02. 2017;

  • Ilustracji do dzieł J. Conrada

–  format A3 , dowolna technika -10.02. 2017;

 

Szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne

w szkolnej bibliotece i u nauczycieli języka polskiego.

WALENTYNKI Z POEZJĄ MIŁOSNĄ

 

Wszyscy miłośnicy poezji i WALENTYNEK będą mogli w tym wyjątkowym dniu podarować ukochanej osobie najpiękniejszy wiersz miłosny za pośrednictwem walentynkowej poczty.

Wybór liryków miłosnych znanych polskich poetów będzie dostępny w dniach 10-13 lutego na holu pierwszego piętra.

Walentynkowa poczta dotrze do adresatów 12 lutego 2017 w czasie pierwszej i drugiej godziny lekcyjnej.

 walentynki-
Skip to content