Nowości biblioteki
Zachęcamy czytelników szkolnej biblioteki do wypożyczenia nowości książkowych.
POLECAMY TYTUŁY:
STYCZEŃ – LUTY 2020
Miasto dziewcząt Elizabeth Gilbert
Najnowsza książka Elizabeth Gilbert, autorki bestsellerowego „Jedz, módl się, kochaj”! W 1940 roku, 19-letnia Vivian Morris zostaje wyrzucona z prestiżowego Vassar College z powodu miernych osiągnięć na pierwszym roku. Zamożni rodzice wysyłają ją do Nowego Jorku, gdzie ma zamieszkać u ciotki Peg, właścicielki podupadłego teatru rewiowego. Vivian poznaje tylko liczne grono barwnych, charyzmatycznych postaci: frywolne tancerki, seksownych amantów, artystki szekspirowskich scen, autorów tandetnych dramatów kryminalnych, inspicjentów i reżyserów. Gdy jednak popełnia błąd, w wyniku którego wybucha skandal w środowisku, cały jej nowy świat staje na głowie, ale choć nie od razu pojmie w pełni, co się stało, to jednak dzięki temu doświadczeniu zrozumie, czego pragnie i jak to osiągnąć. I przede wszystkim znajdzie miłość swojego życia. Vivian wspomina te wydarzenia, które doprowadziły do wielkiego przełomu w jej życiu z perspektywy przeżytych 89 lat. Miasto dziewcząt to romans niepodobnych do innych, oparty na głębokiej wiedzy o tym, czym są namiętności i na czym polegają więzi między kobietą i mężczyzną.
Nieświęty Mikołaj Magdalena Kordel
Jaśmina jest młodą, pełną energii i chęci do działania dziewczyną. Jej pasją jest tworzenie różnych rzeczy na drutach – umie na nich zrobić niemalże wszystko. Od zawsze jej największym marzeniem było otwarcie i prowadzenie własnej pracowni. Była już całkiem blisko realizacji planów, zwyciężyło uczucie – zakochana do granic możliwości w Radku, postanowiła zainwestować w rozwój firmy narzeczonego, a swoje marzenia odsunęła na dalszy plan. Choć przyjaciele i rodzina ostrzegali ją przed chłopakiem, Jaśmina i tak podjęła taką decyzję. Zbyt duże zaufanie do ukochanego nie przyniosło pozytywnych skutków.
Pewnej zimowej nocy Jaśmina otrzymuje zaskakującą wiadomość od małego chłopaka z zadartym nosem, co kompletnie rujnuje jej wiarę w ludzi. Świat dziewczyny wywraca się o 180 stopni. Obdartą z nadziei i zaufania bohaterkę ratuje tajemniczy Nieświęty Mikołaj – czy uda mu się przywrócić w niej nadzieję i sprawi, że zapomni o przytłaczających ją smutkach?
Książka “Nieświęty Mikołaj” jest przepełnioną magią i niezwykłymi wydarzeniami opowieścią. Poważne problemy społeczne są tutaj przeplecione z fantastyką i radosną aurą świąt. Historia Jaśminy pokazuje, że zaufanie do drugiego człowieka mimo wszystko powinno być umiarkowane, a naiwność potrafi zgubić każdego. Ze względu na fabułę jest idealna zarówno dla młodzieży, jak i starszych miłośników książek.
Polki władczynie Europy Iwona Kienzler
Niniejsza publikacja poświęcona jest Polkom, którym dane było odcisnąć trwały ślad w historii państw, do których zawitały jako żony władców, bądź tym, które wybiły się na samodzielność, albo, jak stało się to w przypadku Katarzyny Jagiellonki, przeżyły dramatyczne przygody, starając się być wsparciem dla swoich mężów. Wszystkie bohaterki zamieszczonych tu opowieści były córkami udzielnych władców, poza Maryną Mniszchówną, Julią Hauke i Matyldą, królową Belgów, ale z kolei ich losy są urzeczywistnieniem bajki o Kopciuszku – ale niekoniecznie ze szczęśliwym zakończeniem. W książce m.in. władczyni wikingów – Świętosława, a także Elżbieta Łokietkówna – najpotężniejsza królowa doby średniowiecza czy cesarzowa Elżbieta – Piastówna na cesarskim tronie.
Kolory pawich piór Jojo Moyes
Urodziliśmy się nie po to, żeby być doskonali, lecz prawdziwi.
Piękna, bogata i zepsuta do szpiku kości Athene zszokowała wszystkich. Uciekła od męża z domokrążcą, nie zostawiając nawet listu. Ponad trzydzieści lat później Suzanna Peacock musi zmierzyć się z mroczną legendą swojej matki. I z prawdą o sobie, która jest pilnie strzeżoną rodzinną tajemnicą.
Suzanna jest dumna jak paw, i jak paw dziwna i niedostępna. Ma wszystko, co potrzebne do szczęścia, tylko nie ma już siły udawać, że jest szczęśliwa. Jedynym miejscem, gdzie czuje się bezpieczna, jest jej mały sklepik, Pawi Zakątek. To tam pewnego dnia spotyka kogoś, kto jest równie pogubiony. I dostaje szansę, aby zacząć wszystko od początku.
Niepublikowana wcześniej w Polsce powieść Jojo Moyes, pisarki, która podbiła serca polskich czytelniczek książkami „Zanim się pojawiłeś”, „Kiedy odszedłeś” i „Moje serce w dwóch światach”.
Ponad wszystko Nicola Yoon
Historia miłosna jeszcze nigdy nie była tak fascynująca. „Ponad wszystko” autorstwa Nicoli Yoon to bestseller bogaty w ilustracje, stworzone przez męża autorki. Książka czeka na swoją ekranizację. I trudno się temu dziwić, bo nic tak nie przyciąga uwagi, jak romantyczna, ale naznaczona mnóstwem emocji – i to skrajnie różnych – historia miłosna. W tym wypadku bohaterka, 17-letnia Maddy, zmaga się z rzadkim schorzeniem uniemożliwiającym jej wyjście z domu. Staje się więźniem we własnych czterech kątach. Teoretycznie nic już na nią nie czeka, każdy jej dzień wygląda tak samo. Mimo to, historia nabiera tempa, rumieńców i niespodziewanych zajść, gdy przez okno swojego pokoju dostrzega dopiero co zamieszkałego tutaj Olly’ego. Wówczas jej życie zmienia się nieodwracalnie.
Czytelnicy mają okazję wraz z bohaterami doświadczać bólu, żałoby, rozpaczy, miłości, trudnych, ale i cudownych chwil, a niejako także małej katastrofy. Nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać, a tym bardziej zakończenie, które nawet wróżbitę byłoby w stanie wprawić w osłupienie. Romantyczna pozycja książkowa, w której nie tylko kobiety znajdą coś dla siebie.
Anna Jagiellonka Magdalena Niedźwiedzka
Trzecia z cyklu biograficznych powieści Magdaleny Niedźwiedzkiej „Zmierzch Jagiellonów”.
Śmierć króla Zygmunta Augusta bezpowrotnie zmieniła życie jego siostry Anny Jagiellonki. Spokojna, oddana Bogu stara panna dostała się w wir wielkiej, bezwzględnej polityki, która uczyniła z niej kartę przetargową w negocjacjach z kolejnymi pretendentami do polskiego tronu, z korony zaś – obiekt haniebnych targów.
Infantką, jak nazywano Annę, targają dawno zapomniane emocje, gdy myśli o francuskim księciu Henryku Walezym. Kiedy u jej boku ma stanąć książę Siedmiogrodu Stefan Batory, ponownie powraca lęk: czy wzbudzi miłość mężczyzny, który ma być królem Polski i jej mężem? Czy w ogóle jeszcze tego pragnie?
Głównymi bohaterami opisanych wydarzeń, obok tytułowej Anny Jagiellonki, są dwie wielkie postaci ówczesnego życia politycznego Rzeczypospolitej – Jan Sariusz Zamoyski oraz Piotr Zborowski.
Kontratyp Remigiusz Mróz
“Kontratyp” to tom 8 serii o Joannie Chyłce. Prawniczy duet po raz kolejny będzie mieć pełne ręce roboty i niejednokrotnie zaskoczy czytelników. Książka pochłania od pierwszej strony, serwując salwę rozmaitych emocji. Aż 500 stron czeka, by chwycić czytelnika za gardło i nie puścić do ostatnich stron. To typowe dla książek Remigiusza Mroza, którego dzieła trzymają w napięciu. Tym razem w drodze na Annapurnę, czyli jeden z najbardziej niebezpiecznych szczytów na świecie, ginie troje polskich wspinaczy. Przybyłe na miejsce ekipy ratunkowe trafiają jedynie na przysypane śniegiem liny. Nie udaje się odnaleźć żadnego innego śladu po grupie. Mijają tygodnie. Pewnego dnia jedna członkini wyprawy pojawia się na granicy nepalsko-tybetańskiej. Została zatrzymana. Polscy śledczy sprowadzają ją do kraju, gdzie ma odpowiedzieć za zabójstwo. Okazuje się, że kobieta, by przeżyć w górach, doprowadziła do śmierci swoich współtowarzyszy. Skąd śledczy wysnuli te wnioski? Jak zdobyli dowody, które obciążają kobietę? I najważniejsze – co stało się w drodze na Annapurnę? Joanna Chyłka po raz kolejny będzie musiała się zmierzyć nie tylko z problemami, ale także groźbami człowieka, który twierdzi, że to on niegdyś zaatakował ją kwasem.
21 lekcji na XXI wiek
Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Nowa książka autora światowych bestsellerów Sapiens i Homo deus. Krótka historia jutra. Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie. 21 lekcji na XXI wiek to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy. Donald Trump, Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, schyłek liberalizmu. Co te zjawiska naszej codzienności mówią o człowieku i współczesnym świecie? Harari, jak zwykle, stawia prowokacyjne pytania, ale i udziela błyskotliwych odpowiedzi, dzięki którym nasz coraz bardziej rozpędzony XXI wiek wydaje się choć trochę pojmowalny przez ludzki rozum.
Książka 21 lekcji na XXI wiek zamyka hat trick Harariego… Jak zawsze jego tekst jest niezwykle elegancki, ludzki, ujmujący, a często też ironiczny. Caroline Sanderson, „The Bookseller”
LISTOPAD – GRUDZIEŃ 2019
Tylko jeden wieczór Krystyna Mirek
Czasem kusząca bajka okazuje się pułapką, a zwyczajne życie może stać się bajką. Zanurz się w świecie świątecznych emocji. Znana aktorka Amelia Diamond, a w prywatnie Sylwia Nowak, zbudowała życie doskonałe. Podziwiają ją tysiące kobiet. Ma wszystko. Urodę, sławę, kochającego męża, dom i wspaniałe dzieci. W internecie cieszy się ogromną popularnością. Święta to dla niej piękny i ważny rodzinny czas, opowiada o tym w każdym wywiadzie. W tym roku wyjątkowo będzie mieć na kolacji wigilijnej nieplanowanego gościa. Z powodu nagłej śmierci siostry musi przyjąć jej córkę. To tylko jeden wieczór ? powtarza sobie. ? Jakże prosta sprawa. Ale to nieprawda. Sylwia ma bowiem tylko jedną, za to wielką tajemnicę. W zwykłe dni łatwo ją ukrywa, nikt się nie domyśla, ale w święta może się to okazać nie lada wyzwaniem. Czy życie zbudowane na kłamstwie może się udać? Poruszająca, ciepła opowieść o świątecznej magii, najważniejszych pytaniach i nadziei.
Wodecki. Tak mi wyszło Wacław Krupiński, Kamil Bałuk
Zbigniew czy Zbyszek? Skrzypek klasyczny czy trębacz rozrywkowy? Artysta estradowy czy muzyk awangardowy? Zbigniew Wodecki miał dwa życiorysy. W pierwszym występował w filharmoniach jako skrzypcowy solista, podbijał Europę u boku Ewy Demarczyk, szalał w jazzowych improwizacjach i nagrywał piosenki, które wyprzedzały resztę polskiego popu przynajmniej o długość plerezy. W drugim uchodził za eleganckiego pana z telewizji, showmana w popularnych programach, muzyczną instytucję. Tyle że o tym pierwszym wszyscy na lata zapomnieli. Nawet on sam.
„Wodecki. Tak mi wyszło” to książka na dwa głosy: reporterska opowieść Kamila Bałuka o Zbyszku i przebojowym powrocie jego pierwszej płyty po niemal 40 latach od debiutu oraz historia Zbigniewa, którą Wodecki snuje w autobiograficznej rozmowie z Wacławem Krupińskim dosłownie na chwilę przed wybuchem Zbyszkomanii.
Czy Zbigniew mógł przypuszczać, że powróci jako Zbyszek? Czy Zbyszek w młodości planował zostać Zbigniewem? A może po prostu tak mu wyszło?
Uniesienie Stephen King
Bliżej…
Tajemnicza przypadłość i zwykły człowiek, który w upiornym miasteczku Castle Rock wywoła rewolucję – zjednoczy ludzi, których dzieli wszystko.
Scott Carey wciąż traci na wadze. Świetna wiadomość dla kogoś, kto zawsze miał lekki problem z otyłością! Tylko że on wygląda wciąż tak samo. Nikt z jego otoczenia nie uwierzyłby, że waga, na którą codziennie wchodzi, za każdym razem pokazuje mniej kilogramów. Niezależnie od tego, ile Scott zje i co na siebie włoży. Nawet hantle, które w momencie ważenia trzyma w rękach, nie mają żadnego wpływu na jego wagę. Jak gdyby otaczał go kokon nieważkości. Scott podchodzi do całej sprawy ze stoickim spokojem, bo, o dziwo, czuje się wspaniale, jakby jego przedziwna przypadłość wyzwalała w nim wszystko co najlepsze. Nawet kiedy zdaje sobie sprawę, że tajemniczy proces przyśpiesza i Godzina Zero być może nadejdzie znacznie szybciej, niż przewidywał. Ale zanim to nastąpi…
Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę Kamil Janicki
Kim był kobiety, które rządziły średniowieczną Polską? Jak odnalazły się w świecie, w którym liczyło się tylko jedno prawo – prawo silniejszego?
Dla dobra swojej rodziny Dobrawa wyrusza do kraju Piastów, aby poślubić Mieszka, poganina i bezwzględnego mordercę. Oda zostaje żoną słowiańskiego barbarzyńcy, który jest odpowiedzialny za śmierć jej bliskich. Choć w Poznaniu czeka ją tylko pogarda, to właśnie ona zbuduje solidne podstawy polskiego imperium. Wystarczy jedno słowo Emnildy, aby Europa pogrążyła się w morzu krwi. Nie zawaha się go wypowiedzieć i poświęcić poddanych, gdy w grę będzie wchodziło dobro jej interesów i bezpieczeństwo syna.
Polskie Żelazne damy trwały u boku brutalnych władców. Do czasu. Kiedy nadszedł właściwy moment, przejęły ster. Przekupstwa, otrucia, intrygi – dla dobra swego rodu lub dla władzy nie cofnęły się przed niczym.
Trzy życzenia Katarzyna Michalak
Trzy życzenia Katarzyny Michalak to wspaniała kontynuacja serii mazurskiej. Można w niej spotkać zarówno dobrze znanych z poprzednich tomów bohaterów, jak i tych zupełnie nowych.
Kiedy Natalia trafia do starego, zagubionego dworu gdzieś na Mazurach po raz pierwszy od bardzo długiego czasu czuje, że znalazła swoje miejsce na ziemi. Samotna i pełna kompleksów dziewczyna nie może uwierzyć, że zaczynają się spełniać jej trzy największe życzenia. Gdy jednak w Marcinkach pojawia się oschły, cyniczny i mroczny mężczyzna o imieniu Damian – Natalia znowu traci nadzieję. Jest do niej bardzo podobny, dlatego rani ją najbardziej. Żeby być szczęśliwym nie trzeba osiągnąć doskonałości. Trzeba jedynie zaakceptować własną niedoskonałość. Wówczas można otworzyć się na miłość. To właśnie oboje muszą zrozumieć.
To tutaj, w Marcinkach Natalia i Damian będą zmagać się z przeszłością, odkrywać swoją wyjątkowość, a także wewnętrzną siłę. Jak potoczą się ich losy? Czy pewien długi i szczególny wieczór, który spędzą przy wspólnym stole będzie dla nich czasem pełnym cudów? Czy spełnią się czyjeś trzy życzenia?
Trzy życzenia to powieść, którą można czytać cały czas, bez względu na porę roku. Warto ją jednak przeczytać tuż przed świętami, aby wprowadzić się w bożonarodzeniowy nastrój.
Pragnienie Jo Nesbo
Kobieta, która umówiła się na randkę przez internet, zostaje znaleziona martwa. Ślady pozostawione na jej ciele wskazują, że morderca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów i społeczeństwa, by znaleźć mordercę, jest na tyle duża, że policja zwraca się do Harry’ego Hole. Niepokorny detektyw podejmuje śledztwo dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że morderstwo ma związek z jego nierozwiązaną sprawą z przeszłości.
WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK 2019
W domu Harlan Coben
Dziesięć lat temu nieznani sprawcy porwali dwóch chłopców z zamożnych rodzin. Zażądali okupu, a potem zamilkli. Nie odnaleziono żadnego śladu po porwanych, przez całą dekadę ich rodziny pozostawały w bolesnej niewiedzy. Przez cały ten czas obie rodziny musiały radzić sobie..z..bolesnymi wspomnieniami, próbując uporać się z rozpaczą po utracie ukochanych dzieci. I pewnie byłoby tak dalej, gdyby nie dwaj ludzie: Myron Bolitar, agent sportowy, i jego przyjaciel, Win Lockwood, którego elegancki strój skrywa umiejętnie wyszkolonego zabójcę.
Mężczyźni wierzą, że właśnie zlokalizowali jednego z porwanych chłopców, dziś już nastolatków. Chłopak rzekomo był widziany w Londynie. Czy to rzeczywiście on? Gdzie się podziewał przez dziesięć lat? Jak wiele pamięta z dnia, kiedy został porwany? I co najważniejsze: czy jest w stanie naprowadzić Myrona i Wina na trop swego zaginionego przyjaciela, jeśli ten w ogóle jeszcze żyje?
„W domu” to kawał solidnego rozrywkowego dreszczowca. Opowiedzianego w iście filmowy sposób i niestroniącego od humoru czy zabawy schematami.
Promyk słońca Katarzyna Michalak
Zagubiona wśród mazurskich lasów wioska stała się dla Nataniela spokojną przystanią.
I nie tylko dla niego. To tutaj swój nowy dom znalazła mała Emilka, tutaj walczą o swoje szczęście inni życiowi rozbitkowie. Czy Senna stanie się miejscem, gdzie spełniają się marzenia? Nataniel nie może przestać myśleć o tajemniczej dziewczynie, którą uratował w wigilijną noc. Marta pragnie odbudować relacje z córką, a Mateusz kocha kobietę, która niestety nie jest mu przeznaczona. Wszyscy spalają się w pogoni za tym, czego pragną ich serca, nie wiedząc, że marzenia często spełniają się nie w porę i nie tak, jak to sobie wyobrażamy. Okazuje się, że szczęście to droga do celu, a nie sam cel.
W „Promyku słońca” Katarzyna Michalak ponownie zabiera nas do świata bohaterów bestsellerowej „Gwiazdki z nieba”, najpopularniejszej powieści obyczajowej 2017 roku.
Moje serce w dwóch światach Jojo Moyes
Josh ma spojrzenie zupełnie jak Will. Ten sam uśmiech, ten sam kolor włosów. Lou zaniemówiła, kiedy zobaczyła go po raz pierwszy. Czy to możliwe, że istnieje mężczyzna aż tak podobny do miłości jej życia? Miłości, która, jak się zdawało, bezpowrotnie odeszła?
Nowy Jork, miasto drapaczy chmur, urokliwych restauracji, rozświetlonych ale i ludzi w ciągłym biegu. Miasto, które spełnia marzenia. Lou przyjeżdża tam, by nauczyć się nowych rzeczy. Wie, jak wiele kilometrów dzieli ją od Londynu, w którym mieszka Sam, jej nowy chłopak. Wie, że świeży związek może nie przetrwać próby odległości. Właśnie wtedy poznaje Josha. Jasne staje się, że każda decyzja, którą podejmie w kwestii swojej przyszłości, całkowicie zmieni jej życie.
Czy warto żyć dawnym uczuciem, czy może lepiej bez oglądania za siebie otworzyć się na kogoś zupełnie innego?
Jojo Moyes powraca do swoich ukochanych bohaterów ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ i KIEDY ODSZEDŁEŚ.
Pejzaż z Aniołem Magdalena Kordel
Wzruszająca opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno. Adrianna od śmierci taty nie cierpi świąt. Od czasu kiedy zamieszkała z matką, grudniowa aura zamiast z ciepłem i magią kojarzy się jej z odrzuceniem i samotnością. Ale w tym roku wszystko ma się zmienić! Pod wpływem jednego spotkania Ada decyduje się wyjechać do odciętej od świata głuszy, najlepiej w góry. Całe szczęście, że jej dawna znajoma Madeleine akurat w takim miejscu mieszka… Gdy zamykała drzwi, nie wiedziała, że właśnie za moment wydarzy się coś, co diametralnie odmieni całe jej życie. Czasem doprawdy niewiele trzeba. Ot, wino, korkociąg, koc i odrobina determinacji. No i szczypta szczęścia. Niby mało, a jednocześnie dla niektórych tak wiele.
„Pejzaż z Aniołem” to ciepła, wzruszająca historia o tym, że warto szukać szczęścia. O tym, że czasem przyda się szczypta magii. Może i ty odnajdziesz ją w Malowniczym?
Wstań : albo będziesz święty, albo będziesz nikim Piotr Pawlukiewicz
Albo będziesz święty, albo będziesz nikim! Myślisz, że bycie świętym nie jest trendy, bo świętość to przecież jedynie nuda i klepanie w kółko różańców? Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. Świętość to szalona gorliwość w wybieraniu najlepszego życia! To bezczelne stawanie w ostrym świetle, zamiast ciągłego chowania się w półmroku. To odwaga, której Ci przecież nie brakuje.
Ksiądz Piotr Pawlukiewicz mówi o radzeniu sobie z kryzysami, powstawaniu z upadków i słabości na Twojej drodze do świętości, która jest już naprawdę na wyciągnięcie ręki. Wstań i wyrusz razem z nim, bądź radykalny! Chciej być święty, by żyć na 100%!
Tak naprawdę świętość jest czymś dostępnym dla każdego, trzeba jednak zwrócić się w jej stronę i nie załamywać przejściowymi niepowodzeniami. Świętość to najlepsza, choć nie najłatwiejsza, droga życia i z pewnością warto ją wybrać!
ks. Piotr Pawlukiewicz – jeden z najbardziej znanych w Polsce kaznodziejów i rekolekcjonistów, autor licznych, bestsellerowych książek związany z kolegiatą św. Anny w Warszawie.
Nieodnaleziona Remigiusz Mróz
To thriller psychologiczny jednego z najbardziej znanych polskich autorów. Narzeczona, która w tajemniczych okolicznościach znika, to dopiero początek problemów. Jedna chwila zmienia wszystko. Źle podjęta decyzja, zbyt późna reakcja, wahanie. Gdyby tylko można było cofnąć czas, sprawdzić, co by było gdyby? Damian Werner wie, że po dziesięciu latach od zaginięcia narzeczonej nie ma szans, aby kiedykolwiek jeszcze ją zobaczył. Nie raz wraca myślami do pamiętnych wydarzeń i zastanawia się, co mogłoby się stać, gdyby tylko oświadczył się wcześniej. Pewnie nie napadnięto by wtedy na nich, ON nie trafiłby do więzienia, a ona nie zniknęła na zawsze. Nikt nic nie widział. Żadnych poszlak. Żadnych wskazówek. Po prostu w jedną chwilę jego ukochana wyparowała i nie ma już praktycznie po co marzyć, że kiedykolwiek wróci. Daniel spędza życie samotnie, a kiedy pewnego dnia trafia na zdjęcie zamieszczone na jednym z profili spotted, nie może uwierzyć własnym oczom. To zdjęcie jego narzeczonej, jest tego pewien. Ktoś jej szuka, ale kto? Rozum jednak wygrywa trudną walkę i bohater postanawia uznać, że to duże, ale bardzo przypadkowe podobieństwo. Kiedy kilka dni później na tym samym profilu ktoś wrzuca drugie zdjęcie, Daniel nie ma wątpliwości. Rozpoczyna własne śledztwo, które jednak pokazuje mu, jak bardzo się mylił. Osoba, której się oświadczył, to ktoś zupełnie inny?
„Nieodnaleziona” to wciągający thriller psychologiczny z wartką akcją i wydarzeniami, które mrożą krew w żyłach.
Dziewczyny z Wołynia Anna Herbich
Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków.Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry.Zofia pamięta złowieszczą przestrogę – „Jutro ma was tu nie być. Będą mordowali”. Tak ostrzega ich wiejska położna, Ukrainka. Nikt w to nie wierzy. Pogrom przetrwa jedynie garstka. Teodora uczestniczyła we mszy, kiedy Ukraińcy zaatakowali kościół w Kisielinie. Uratowała się z płonącej dzwonnicy. To jest jej pierwsze spotkanie z banderowcami. W 1939 roku sielskie życie na Wołyniu się kończy. Polska upada, zmieniający się okupanci sieją postrach. Jednak największe zagrożenie przychodzi ze strony, z której nikt się tego nie spodziewał – sąsiadów, kumów, Ukraińców. Wiedzeni banderowską wizją Ukrainy zaczynają mordować Polaków. Wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy rozpoczął się pogrom. Widziały śmierć rodziców, braci, sióstr i rzeź całych wsi. Słyszały błagania bezbronnych ofiar opętanych szałem mordu Ukraińców. Z dnia na dzień straciły nie tylko najbliższych, ale również swoją ojcowiznę.
Nowa książka autorki bestsellerowych Dziewczyn z Powstania, Dziewczyn z Syberii i Dziewczyn z Solidarności.
Ostrożnie z miłością Samantha Young
Seria przypadkowych zdarzeń doprowadza do spotkania, które Ava i Caleb zapamiętają na zawsze. Chyba cały wszechświat sprzysiągł się przeciwko Avie. Powrót z Phoenix do domu w Bostonie okazuje się pełen niespodzianek: pewien arogancki Szkot, Caleb, sprzątnął jej sprzed nosa ostatni bilet w pierwszej klasie, jej lot zostaje odwołany, musi więc wracać okrężną drogą, z przesiadką i noclegiem w Chicago. Na dodatek spotyka tam niesympatycznego Caleba. Napięcie, które rośnie między bohaterami, doprowadza w końcu do… namiętnej nocy podczas przymusowej przerwy w podróży; nocy, jakiej Ava jeszcze nigdy nie przeżyła. Oboje traktują to jako jednorazową przygodę, ale za jakiś czas los znów postawi Caleba na drodze Avy. Decydują się wówczas na związek bez zobowiązań. Caleb przez swoje trudne doświadczenia z przeszłości nie chce się poważniej angażować. Ale Ava wkrótce przekonuje się, że przystojny Szkot wcale nie jest takim okropnym typem, za jakiego go uważała. Postanawia za wszelką cenę zawalczyć nie tylko o jego ciało, lecz także serce.
„Zabawna, błyskotliwa, seksowna, wzruszająca – w tej powieści Samantha Young przeszła samą siebie.” Penny Reid, autorka z list bestsellerów „USA Today”
STYCZEŃ – LUTY 2019
„W kręgach władzy. Tom 3. Władza absolutna” Remigiusz Mróz
„Władza absolutna” to trzeci tom serii „W kręgach władzy” Remigiusza Mroza, którą nazywa się polskim „House of Cards”. Zanurz się w świat politycznych intryg i bezwzględnej walki o władzę. Polska znalazła się na skraju anarchii w wyniku zamachu pod sejmem. W sytuacji, która zaistniała, konstytucja nie określa, kto ma przejąć władzę. Wszystkie siły polityczne zwierają szyki, żeby o nią zawalczyć. Zatem Polskę czeka najbardziej bezkompromisowa, kampania wyborcza w historii. W międzyczasie pojawiają się dowody na to, że zamach to dopiero początek, element większego spisku. Władzę absolutną zdobędzie ten, kto dojdzie do prawdy.
Remigiusz Mróz jest jednym z najpopularniejszych autorów kryminałów w naszym kraju. Pierwsza powieść z serii „W kręgach władzy” była jednocześnie pierwszą literacką political fiction w Polsce. Mróz wprowadzi Czytelnika w świat prawnych i politycznych intryg w mistrzowski sposób.
„Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin
„Wszystko, czego pragnęliśmy” to historia dwóch zupełnie różnych rodzin, których losy w bardzo nietypowy sposób wiążą się ze sobą i pokazują, czym jest prawdziwa miłość. Nina żyje wśród elit, dokładnie tak, jak zawsze pragnęła. Jej mąż jest bogaty, dlatego mogą pozwolić sobie na wszystko, czego tylko zapragną. Ich syn, Finch, właśnie dostał się na wymarzone studia w Princeton. Tom to samotny ojciec pracujący od rana do wieczora, bo chce zapewnić jak najlepsze, chociaż wciąż skromne, życie dla swojej córki. Dzięki stypendium Lyla rozpoczyna naukę w prywatnym liceum. Tom pęka z dumy i jest pewien, że jego dziewczyna, dzięki odpowiedniej edukacji, zrobi w przyszłości karierę. Lyla stara się jak najlepiej dopasować do nowego otoczenia, jednak latynoska uroda, którą odziedziczyła po matce, wcale jej w tym nie pomaga. W nowej szkole wszyscy patrzą na nią jak na wyrzutka. Świat Niny i Toma nieoczekiwanie łączy się za sprawą skandalu, jaki wybuchł w szkole z powodu ich dzieci. Początkowo zupełnie nie mogą się dogadać. Później to się zmienia. Oboje muszą przemyśleć to, czego tak naprawdę pragną.
„Wszystko, czego pragnęliśmy” to powieść poruszająca tematykę wychowania, dorastania i różnic istniejących między ludzi. Czy na pewno to, ile mamy pieniędzy, powinno być dla nas najważniejsze?
„W pułapce” Magda Stachula
„W pułapce” to wciągający i szokujący thriller psychologiczny, w którym nikt do końca nie wie, co tak naprawdę się wydarzyło i kto stoi za dziwnymi napadami na dwie, niezwiązane ze sobą kobiety. Trudno jest znaleźć sprawcę, kiedy nikt tak naprawdę nie wie, co dokładnie się stało. Bohaterka przeczuwa jednak, że nie powinna wcale o wszystkim zapominać, lecz postarać się znaleźć odpowiedzi. Ile jednak będzie ją kosztowała ta wiedza? „W pułapce” to wciągający i pełen mroku thriller! Lato w Przemyślu. Na rozgrzanej i dusznej klatce schodowej w pewnej kamienicy budzi się Klara. Dziewczyna nie powinna się tam znaleźć i sama nie wie, co się stało. Była na sobotniej imprezie, która jednak zakończyła się dwa dni temu! Niczego nie pamięta, nie wie, co się z nią stało, ani dlaczego obudziła się właśnie tutaj. Ponadto odkrywa dziwne ślady na swoim ciele, co jeszcze bardziej ją zastanawia. Wraz z upływem czasu, poszukując odpowiedzi, napotyka na zaskakujące informacje. Rok temu pewnej dziewczynie z Berlina wydarzyła się podobna historia. Klara ma zamiar odnaleźć ją, nawiązać kontakt i dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi. Otrzymuje jednak tajemniczą przesyłkę, która wprawia ją w przerażenie. Co tak naprawdę grozi Klarze? Czy znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie?
„Kropla nadziei” Katarzyna Michalak
„Kropla nadziei” przenosi nas do Sennej, uroczej mazurskiej wioski, która stała się świadkiem tragicznych wydarzeń. Kilka tygodni wcześniej zmarła doktor Marta Kraszewska, pozostawiając w rozpaczy wiele kochających ją osób. Świat Nataniela, Siergieja i Mateusza legł w gruzach, a ich serca spowił mrok. Siergiej, z żalu po utracie ukochanej, o której zaufanie i miłość walczył z takim pietyzmem, ucieka w pracę fizyczną i próbuje odkupić wszystkie swoje winy. Mateusz ewidentnie nie radzi sobie z żałobą po Marcie, wydaje mu się, że stracił sens swego istnienia. Nataniel próbuje podnieść się po stracie kolejnej bliskiej osoby, przyjaciółki, która zastępowała mu po trosze matkę, ale nie jest to łatwe, zwłaszcza że znów stracił dach nad głową i warunki do opieki nad Emilką. W żalu i łzach, mimo wcześniejszych zadr, rodzi się pomiędzy nimi niezawodna przyjaźń, tragedia jednoczy ich i odbudowuje wzajemne zaufanie.
„Kropla nadziei” jest przede wszystkim opowieścią o żalu i żałobie, ale także o sile przyjaźni oraz o tym, że czasem ratując kogoś, ratujemy też siebie. Czy do Sennej zawita wreszcie radość? Czy Nataniel odnajdzie w końcu szczęście i przekona się, że mimo przedwczesnej śmierci rodziców nie jest sam?
„Huśtawka” Agnieszka Lis
To powieść o trzech pokoleniach kobiet. Narrację prowadzi najstarsza z pań, Wanda – 70-letnia nestorka rodu. Opisuje zdarzenia z życia w ciepły, poruszający, ale i pełen humoru (czasami czarnego) sposób. Główna bohaterka, Małgorzata, żyje w swoim poukładanym i zaplanowanym od wielu lat świecie. Kariera na uczelni, perfekcyjny dom, zero relaksu, bo przecież to już strata czasu. Ale tak długo być nie może, bo los przygotował Małgorzacie prawdziwą huśtawkę. Siostra, kolorowy ptak, spotyka nową miłość i postanawia wyruszyć z nią do Indii. Córka, niepewna siebie studentka, szuka własnej drogi w życiu, podejmując wiele lekkomyślnych decyzji. Lepiej dogaduje się z ciocią niż mamą. Matka, która stara się jak może by scalić całą rodzinę, też dorzuca swoje trzy grosze, wyjawiając stary, rodzinny sekret. I jeszcze do tego mąż, który miał być częścią jej poukładanego życia, miał kochać, szanować, pomagać i przede wszystkim być wierny – znalazł sobie kochankę. Przynajmniej tak podejrzewa Małgorzata. A na samym szczycie huśtawki lądują problemy zdrowotne. Wanda opowiada tę historię w sposób cudowny, bo jak inaczej starsza Pani może opowiadać o swoich dzieciach i wnukach? To ciepła historia z nutką humoru, w której odnajdzie się każda kobieta – babcia, matka, córka, singielka, żona.
„Upadłe damy II Rzeczpospolitej” Kamil Janicki
Bezwzględne, zdecydowane i śmiertelnie niebezpieczne. Najsłynniejsze zbrodniarki II Rzeczpospolitej! Słowa ze słuchawki długo jeszcze dudniły w uszach młodej sekretarki: „Zabiłam go”. Mówiła księżniczka. Gdy przyjechała policja, ciało narzeczonego księżniczki Zofii Zyty wciąż leżało w sypialni. Księżniczka brała kąpiel. Zrozpaczona, doprowadzona na skraj załamania kobieta czy bezwzględna morderczyni? Broniła swojego honoru czy zabiła dla pieniędzy? Śledztwo i proces toczyły się w równym stopniu w salach sądowych i na łamach bulwarówek.Morderczynie, oszustki, dzieciobójczynie, szantażystki, burdelmamy i przywódczynie gangów. Bezradne i doprowadzone do rozpaczy ofiary czy po prostu brutalne i złe zbrodniarki? Historie zebrane w tej książce opowiadają o kobietach, które nie chciały ulec losowi, nawet jeśli oznaczało to wejście na drogę przemocy i okrucieństwa.
Kamil Janicki, autor bestsellerowych „Pierwszych dam II Rzeczpospolitej”, odsłania przed czytelnikami nieznane fakty. Choć życie elit było pełne przepychu i elegancji, to międzywojenna Polska miała i inne oblicze. Szczególnie kobieca droga do życiowego sukcesu i niezależności usłana była przeszkodami.
„Slow life według Ojca Leona” Leon Knabit
Szczęście to stan ducha A gdyby tak zaszyć się gdzieś w ciszy, oczyścić umysł, pobyć chwilę offline? Tysiącletnie mury tynieckiego klasztoru to idealne miejsce na duchowe spa. Blisko natury, z dala od medialnego zgiełku, można wypić kawę z najbardziej wyluzowanym polskim mnichem. I porozmawiać o tym, co się naprawdę liczy. Cezik zdradza, co myśli o internetowym hejcie i co chciałby wpoić swojemu synowi Leonowi. Aśka Kołaczkowska opowiada o różnych stronach kobiecości i o tym, jak ważny jest uścisk ręki. Marcin Prokop ujawnia swoją receptę na to, jak w życiu nie przegiąć… Z ojcem Leonem łączy ich jedno: w tym szalonym świecie nie dali się zwariować. Ojciec Leon Knabit odkrył slow life, zanim to było modne. Nikomu nie śniła się jeszcze fascynacja minimalizmem, treningami uważności czy zdrowym żywieniem, gdy on skutecznie praktykował już post, modlitwę i ascezę. Życie mnicha nie przeszkadza mu swobodnie odnajdywać się w świecie mediów: poprowadzić telewizyjny talk-show, wygrać konkurs na blog roku, a nawet zostać twarzą kampanii reklamowej.
„Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej” Iwona Kienzler
Maria Dąbrowska przez lata postrzegana była niemal jak pomnik narodowej literatury. O jej prywatnym życiu nie mówiło się wcale albo mało, a pisarka kojarzyła się wielu ze szkolnym obowiązkiem czytania Nocy i dni. Kolejnym nieszczęściem bohaterki naszej opowieści było to, że przyszło jej żyć i tworzyć w Polsce Ludowej. Komunistyczne władze uznały ją za reprezentatywnego pisarza nowej rzeczywistości. Kiedy komuniści udekorowali ją Orderem Odrodzenia Polski, który przyjęła, uznała, że została podeptana własnymi stopami. Na podstawie lektury Dzienników Dąbrowska jawi się jako osoba narcystyczna, samolubna i skłonna do megalomanii, a niektórzy widzą w niej nawet zdeklarowaną antysemitkę. Jako kobieta była istnym wulkanem namiętności, niewahającą się szukać szczęścia w fizycznym spełnieniu, i to nie tylko z mężczyznami, których w jej życiu nie brakowało, ale i z przedstawicielkami własnej płci.
WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK 2018
„Bezpieczna przystań” Nicholas Sparks
Znakomity romans obyczajowy niekwestionowanego mistrza opowieści o miłości, autora kilkunastu powieści, z których pokaźna część została przeniesiona na ekran. Kiedy w niewielkim miasteczku Southport na południu USA pojawia się tajemnicza młoda kobieta, mieszkańcy zadają sobie pytanie, co skłoniło ją do rozpoczęcia życia w tym odizolowanym miejscu. Piękna, ale zamknięta w sobie Katie, pracuje w lokalnej restauracji i wyraźnie unika nawiązywania nowych znajomości. Udaje się jej zachować dystans do momentu, w którym poznaje Alexa, właściciela sklepu i owdowiałego ojca dwójki dzieci. Wbrew sobie, Katie coraz bardziej angażuje się w życie rodziny. Ale nawet najczystsze uczucie nie odmieni jej przeszłości. Kobieta miała dobry powód, by zmienić tożsamość i uciec z Bostonu. Pogrzebała całe swoje dawne życie, by uciec przez brutalem, który zamienił jej życie w piekło. Teraz musi zdecydować, czy żyć dalej samotnie pod fałszywym imieniem, czy podjąć ryzyko i walczyć o własne szczęście. To pierwsze pozwoli jej zapomnieć przeszłość i zapewni bezpieczeństwo.
To drugie da jej nadzieję na zbudowanie przyszłości.
„Gwiazdka z nieba” Katarzyna Michalak
W śnieżną wigilijną noc na tatrzańskiej przełęczy dochodzi do tragedii. Sześć lat później w mazurskiej chacie nad jeziorem staje się cud. Niektórzy ludzie, choćby mieli wszystko, nie będą szczęśliwi. Inni nie mają nic, a potrafią cieszyć się życiem. Nataniel należał do tych drugich. W przeszłości uległ poważnemu wypadkowi, potem zmarła jego ukochana mama, a teraz stracił jeszcze dach nad głową. Nie miał nic, ale zyskał wolność i mógł ruszać w nieznane. Senna – zagubiona wśród lasów wioska na Mazurach – miała być tylko krótkim przystankiem w jego podróży. Zatrzymał się w małej, opuszczonej chacie nad brzegiem jeziora. Miejscowa legenda głosiła, że ktokolwiek w niej zamieszka, straci to, co kocha. Ale co może grozić komuś, kto stracił już wszystko? Czy los nie mógłby w końcu nagrodzić dobrego serca i szlachetnej duszy?
„Gwiazdka z nieba” to pierwsza część nowej serii Katarzyny Michalak.
„Nie oddam dzieci” Katarzyna Michalak
Czasami dopiero wielka tragedia może wyrwać z marazmu. Czasami dopiero katastrofalne w skutkach zdarzenie przeciera oczy. Czasami może być już za późno…
„Nie oddam dzieci” chwyta za serce! To najmocniejsza powieść Katarzyny Michalak w całym jej literackim dorobku, która intensyfikuje czytelnicze emocje do granic możliwości. Michał Sokołowski to młody chirurg z powołania, którego talent pozwala mu odnosić spektakularne sukcesy na sali operacyjnej. Szpitalna kariera i oddanie innym przysłaniają jednak to, co w jego życiu najważniejsze. Lekarz zapomina o rodzinie, której wartość doceni dopiero wtedy, gdy będzie już za późno. Dopiero wtedy, gdy jego ukochana żona i najmłodszy synek zginą pod kołami rozpędzonego samochodu… Zrozpaczony ojciec pozostaje sam, a gdy odwracają się od niego nawet najbliżsi, na których pomoc liczył najbardziej, musi odnaleźć w sobie siłę, by walczyć o pozostałe dzieci. Desperacka walka o miłość i rodzinę. O to, co w życiu najważniejsze…
„Damy polskiego imperium” Kamil Janicki
Święte królowe, które pokochały władzę. Gdy zabrakło dynastii, tylko one mogły zapewnić Polsce przyszłość. Kontynent pustoszony zarazą, jakiej ludzkość jeszcze nie widziała. Czasy naznaczone upadkiem najpotężniejszych rodów. Epoka potrzebująca prawdziwych bohaterek. Kobiet zdolnych położyć podwaliny nowego polskiego imperium. Bez Jadwigi nie byłoby królestwa. Gdy męża wygnano z kraju, to na jej barki spadła walka o przetrwanie dynastii. Gdy zaś wróg stanął u bram Wawelu, ona osobiście dowodziła ostatnim bastionem Piastów. Elżbieta nie zasłaniała się żadnym mężczyzną. Straciła dłoń, broniąc rodziny przed atakiem oszalałego zamachowca. A gdy jej brat umarł, to ona stała się ostatnią nadzieją królestwa. I jedyną w historii Polski kobietą, która nikomu nie oddała choćby krztyny swej władzy. Jadwiga Andegaweńska po prababce odziedziczyła nie tylko imię, ale też hart ducha. Zrobiono z niej króla, licząc, że będzie bezwolną marionetką. Ale to ona utorowała drogę do polskiej potęgi. Pokora, pobożność i nieposkromiona ambicja. Przełomowy moment dziejów. I wybitne damy, bez których nie byłoby Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
„Okruch” Anna Ficner – Ogonowska
Buzująca emocjami opowieść o miłości, tajemnicach i sile dobra. Na początku jest grom z jasnego nieba. Jedno spojrzenie, jeden dotyk, jedno słowo. Od tej chwili życie dwojga ludzi zmieni się bezpowrotnie. Ona wreszcie zmierzy się ze swoim strachem przed bliskością. On odkryje prawdę o sobie i swojej rodzinie. Czy czeka ich wspólna przyszłość?
Anna Ficner-Ogonowska zabierze Cię w świat prawdziwych uczuć, silnych przeżyć i dramatycznych wydarzeń. „Okruch” to niezwykła powieść, która przywraca wiarę w sens życia i pozwala zrozumieć, czym jest odpowiedzialna miłość.
„To prawda, że jedna iskra wystarczy, by wywołać pożar i zniszczyć wszystko wokół. Ale jeden dobry okruch pamięci wystarczy, by wiele zachować, by karmić się nim przez całe życie. Zrozumiałam, że to moja jedyna nieskończoność.”
„Jak zostać doskonałym mówcą” Dale Carnegie
Autor legendarnej książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, swą karierę wybitnego ?nauczyciela życia? dwudziestego wieku rozpoczął od nauczania sztuki publicznego przemawiania.
Jego klasyczne opracowanie na ten temat ukazało się w 1926 roku, doczekawszy się wielu skróconych wersji. To nowe uaktualnione wydanie, zachowuje pełny wachlarz koncepcji i metod, jakie zawierała wersja oryginalna ? łącznie z ćwiczeniami głosu, zamykającymi każdy rozdział, według pierwotnego zamysłu autora. Przeniesiony z wersji oryginalnej aneks, obejmuje pełną treść trzech klasycznych esejów z zakresu samorozwoju: Ziemia diamentów Russella H. Conwella, Wiadomość dla Garcii Elberta Hubbarda oraz Tak, jak człowiek myśli Jamesa Allena. Niniejsza książka Dale’a Carniegie’go jest znakomitym przewodnikiem po wszystkich aspektach przemówień publicznych, od sposobu mówienia, oddychania, postawy przed audytorium, po budowę mowy, i sposób jej wygłoszenia. Autor kładzie także szczególny nacisk na psychologiczny aspekt wystąpień publicznych, na oddziaływanie na emocje słuchaczy.
Książka zawiera też bardzo dużo przykładów mów, które przeszły do historii (nie tylko amerykańskiej czy angielskiej) ale też wierszy, fragmentów dzieł literackich czy powiedzeń sławnych ludzi ? a wszystko po, by jaśniej i atrakcyjniej przedstawić i udokumentować tezy autora. Jest to jakby książka w książce, tak wiele znakomitych nazwisk przywołał Carnegie. Czyta się ten poradnik jak dobrą powieść, gęsto inkrustowaną poczuciem humoru.
„Pokochawszy” Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil
Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil. Językoznawca i psycholog. Mąż i żona. Od 35 lat w nieustającej rozmowie – czasem poważnej, czasem całkiem niepoważnej, czasem spokojnej, czasem pełnej emocji, zawsze błyskotliwej i nigdy nudnej. W książce „Pokochawszy” w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują
o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji. A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia. Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil opowiadają, wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia czy małżeńskie rytuały. Czy mówienie, że miłość jest jak róża, to kicz? Jaka jest najpiękniejsza w literaturze scena oświadczyn? Co zrobić, żeby miłość trwała wiecznie? Dlaczego tyle seksualnych określeń ma związek z ptactwem? Jak się dobrze kłócić? Kiedy w łóżku rozmawiać, a kiedy milczeć? Czy profesor Bralczyk ogląda komedie romantyczne? Kto komu dał czarną polewkę? Dlaczego Lucyna Kirwil nie zwraca się do męża „Juruś”? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedź pada w książce „Pokochawszy”.
maj – czerwiec 2018
Od serii brutalnych morderstw pod Warszawą minęły cztery lata. Sprawcę ujęto, skazano, a potem osadzono w więzieniu. Dowody wskazujące na dawną legendę „Solidarności” były nie do podważenia.
Mimo to pewnego dnia mecenas Joanna Chyłka otrzymuje list od żony skazańca, w którym kobieta twierdzi, że odkryła nowe dowody na niewinność męża. Prawniczka przypuszcza, że to jedna z wielu spraw, którym nie warto poświęcać uwagi…
Przynajmniej do czasu, aż kobieta ginie, a materiał DNA jednej z ofiar zabójcy zostaje odnaleziony w innym miejscu przestępstwa. W dodatku wszystko wydaje się w jakiś sposób związane z Kordianem Oryńskim…
„Początek” Dan Brown
Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalista w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli, przybywa do Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie ma dojść do ujawnienia odkrycia, które „na zawsze zmieni oblicze nauki”. Gospodarzem wieczoru jest Edmond Kirsch, czterdziestoletni miliarder i futurysta, który dwadzieścia lat wcześniej był jednym z pierwszych studentów Langdona na Harvardzie.
Gdy Langdon i kilkuset innych gości w osłupieniu ogląda oryginalną prezentację, wieczór zmienia się w chaos, a cenne odkrycie Kirscha może przepaść na zawsze. Chcąc stawić czoła nieuchronnemu zagrożeniu, Langdon musi uciekać z Bilbao. Towarzyszy mu Ambra Vidal, elegancka dyrektorka muzeum, która pomagała Kirschowi zorganizować wydarzenie. Razem udają się do Barcelony i podejmują niebezpieczną misję…
„Serce” Radka Franczak
Zmiana, o której myślisz, przychodzi niespodziewanie.
Wcale nie tak, jak chciałaś. Ale zawsze prowadzi cię do miejsca, w którym chcesz być najbardziej.
Młoda dziewczyna z Polski jedzie z chłopakiem do Szwajcarii – chce poznać świat, zarobić pieniądze, wyrwać się z nijakości. Wika trafia do podupadłej rezydencji nad Jeziorem Genewskim, gdzie mieszkają tylko dwie kobiety – matka i córka. Ma pomóc w pracach domowych i zaopiekować się starzejącą się Shirley. Trzy kobiety spotykają się w momencie, kiedy ich życie zmieniają wydarzenia, na które nie mogły być gotowe. Podróż młodej Wiki okazuje się być podróżą w głąb siebie, wprost do swojego serca i jego największych pragnień.
„Kiedy odszedłeś” Jojo Moyes
Nie myśl o mnie za często…
Po prostu żyj dobrze.
Po prostu żyj.
Tyle, że Lou nie ma pojęcia, jak to zrobić. I trudno jej się dziwić.
A jednak „Kiedy odszedłeś” to nie tylko historia o podnoszeniu się po utraconej miłości, lecz także inspirująca opowieść o nowych początkach. Pamiętając o obietnicy złożonej ukochanemu, Lou stara się znajdować nowe powody, dla których warto czekać na każdy kolejny dzień.
„Król” Szczepan Twardoch
Warszawa. Burzliwe lata trzydzieste XX wieku. Wielokulturowy, podzielony świat u progu drugiej wojny światowej, targany konfliktami narodowymi, politycznymi, społecznymi – w całej złożoności, pokazany nieraz drastycznie, ostro, szokująco. Zwroty akcji, romanse, gwałty, ćwiartowanie ciał, szantaże, przewroty polityczne – tu zaciera się granica między życiem codziennym, polityką, a gangsterką.
„Niebezpieczne kłamstwa” Becca Fitzpatrick
Stella to nie jest moje prawdziwe imię.
Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem.
Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać…
Im bardziej czuję się bezpieczna, tym większe grozi mi niebezpieczeństwo.
„Labirynt duchów” Carlos Ruiz Zafón
Barcelona, lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, mroczne dni reżimu generała Franco. Alicja Gris jest piękną, inteligentną i pozbawioną skrupułów agentką. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie z najwyższych sfer władzy. Sprawa jest ściśle tajna i dotyczy tajemniczego zniknięcia ministra kultury Mauricia Vallsa. Wydaje się, że może mieć to związek z przeszłością, kiedy Valls był dyrektorem budzącego grozę więzienia Montjuic. Alicja, wraz z przydzielonym do tego dochodzenia, kapitanem policji ma kilka dni na odnalezienie ministra. W trakcie poszukiwań w jej ręce trafia należący do Vallsa siódmy tom serii „Labirynt duchów”. Książka ta doprowadzi Alicję do ukrytej w samym sercu Barcelony księgarni Sempere & Synowie. Czar tego miejsca sprawia, że jak przez mgłę powracają do niej obrazy z dzieciństwa. To, co odkryje, będzie śmiertelnym zagrożeniem dla niej i dla wszystkich, których kocha.
„Rywalki” Kiera Cass
Dla trzydziestu pięciu dziewcząt Eliminacje są szansą ich życia. To dzięki nim mają szansę uciec z ponurej rzeczywistości. Ze świata, w którym panują kastowe podziały, wprost do pałacu, w którym będą spełniane ich życzenia. Z miejsca, gdzie głód i choroby są na porządku dziennym, do krainy jedwabi i klejnotów. Celem Eliminacji jest wyłonienie żony dla czarującego i przystojnego księcia Maxona.
Każda dziewczyna marzy o tym, by zostać Wybraną. Każda poza Americą Singer. Dla Ameriki Eliminacje to koszmar. Oznacza konieczność rozstania z Aspenem – jej sekretną miłością i opuszczenie domu. A wszystko tylko po to, by wziąć udział w morderczym wyścigu o koronę, której wcale nie pragnie.
Jednak gdy spotyka Maxona, który naprawdę przypomina księcia z bajki, America zaczyna zadawać sobie pytanie, czy naprawdę chce za wszelką cenę opuścić pałac. Być może życie o jakim marzyła wcale nie jest lepsze niż to, którego nawet nie chciała sobie wyobrazić…
marzec-kwiecień 2018
„Wszyscy mamy tajemnice” Harlan Coben
Dawna gwiazda tenisa i jedna z pierwszych klientek Bolitara, Suzze, zwraca się do Myrona z prośbą o ratowanie jej małżeństwa. Niedawno ktoś umieścił na Facebooku komentarz kwestionujący ojcostwo nienarodzonego jeszcze dziecka pary. Zaraz potem Lex opuścił będącą w ósmym miesiącu ciąży żonę i przepadł bez wieści… Kobieta jest zrozpaczona, komentarz na jej profilu był dziwnie podpisany – nie tylko pseudonimem, ale również jakimś symbolem. Suzze obawia się, że Lexowi może grozić śmiertelne niebezpieczeństwo.
Myron musi odnaleźć nie tylko zaginionego małżonka, ale również autora facebookowej notki.
„Pozytywka” Katarzyna Bonda
Gdy cichną weselne dzwony, nadchodzi proza życia.
Monika nie wierzy własnemu szczęściu. Wystawny ślub, którego zazdrości jej cała wieś, bogaty i przystojny mąż oraz wspaniałe życie w okazałej willi teściów na warszawskim Żoliborzu. Wielkie miasto otwiera przed dziewczyną nowe możliwości, ale kryje też wiele pokus. Coraz częściej ulega im Robert, który nawet w oczach żony przestaje być księciem z bajki. Młodych łączy jednak marzenie o dziecku. Gdy więc w wigilijny wieczór Monika ujawnia rodzinie wynik testu ciążowego, nic jeszcze nie zapowiada tragedii…
„Pozytywka” to słodko-gorzka opowieść o marzeniach, które potrafią się spełniać w zaskakujący sposób. O samotności pośród ludzi, którzy nie potrafią ze sobą rozmawiać. Wreszcie o stracie, która wyzwala najgorsze instynkty, ale też wielką siłę.
„Automaniaczka” Martyna Wojciechowska
Ryk silnika zarzynanego przez piasek wciskający się wszędzie, kilka dni bez jedzenia i choćby godziny snu, zmęczenie, którego nie da się opisać, bo brak już siły żeby nawet o nim pomyśleć… A wszystko po to, żeby spełnić marzenie życia -przejechać najtrudniejszy rajd świata przez Saharę do Dakaru i tym samym zostać pierwszą Polką, która tego dokonała. Automaniaczka jednak to nie tylko książka o tym, jak dziewczyna radzi sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. To napisana z dużym dystansem do siebie i własnych dokonań auto(moto)biografia, w której Martyna Wojciechowska zdradza kulisy swojej pasji. Będzie więc o ucieczkach z domu, nocnych eskapadach na Romecie, pierwszych miłościach, próbach bicia rekordów prędkości, jeździe bez prawa jazdy, a wszystko to w realiach PRL-u, kiedy to motocykle kupowało się w sklepie ogrodniczym.
„Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy” Swietłana Aleksijewicz
W czasie wielkiej wojny ojczyźnianej zginęły miliony radzieckich dzieci. Rosyjskich, białoruskich, ukraińskich, żydowskich, tatarskich, łotewskich, cygańskich, kozackich, uzbeckich, ormiańskich, tadżyckich. Te, które przeżyły, wojny nie zapomniały nigdy. Dla nich to wspomnienie pierwszego papierosa otrzymanego od Niemca, zapach bzu i czeremchy, zabawa w strzelanie, pierwsze grzyby w lesie, kózka, która miała dawać mleko i zapewnić rodzinie przetrwanie. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny udziela głosu tym, którzy go dotąd nie mieli. Tym, którzy przez lata byli tylko częścią niemego, anonimowego tłumu, tak zwanej ludności cywilnej, w wielkiej historii zawsze mniej ważnej od żołnierzy.
Genialna reporterka udowadnia, że bez ich pamięci ciągle nie wiemy, czym jest wojna.
„Wierność. Wspomnienia o Zbigniewie Herbercie” – Anna Romaniuk
Wspominają go w tej książce członkowie rodziny, przyjaciele z młodości, koledzy ze studiów, kochane kobiety, pisarze, malarze, tłumacze, wydawcy, redaktorzy, dziennikarze, aktorzy, „wyznawcy”, uczniowie. Ambiwalencja wpisana jest także w ich opowieści o Herbercie. Mówią o nim i o jego twórczości, spotkaniach i listach, dzieciństwie i starości, miłości i wrogości, radości i cierpieniu, realiach PRL-u i wyjazdach na Zachód, niepokoju intelektualnym i niepokoju życia, środowisku literackim i wielkiej Historii. O wierności w ciągłej zmianie. Wierności ideom, ludziom, miejscom, dziełom sztuki, sobie samemu.
„Shantaram” to czytelniczy Święty Graal.
Jest to prawdziwa historia życia urodzonego w 1952 roku Australijczyka.Porzucony przez żonę, znalazł pocieszenie w heroinie. Zaczął napadać na banki, schwytany, został skazany na 20 lat w 1978 roku. W lipcu 1980 roku w biały dzień uciekł z więzienia Pentridge Victoria’s, stając się jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w Australii. Przedostał się do Indii. To miał być krótki przystanek w podróży z Nowej Zelandii do Niemiec. Został na dłużej. Ukrywał się w slumsach, gdzie leczył biedaków, był żołnierzem bombajskiej mafii, walczył z Armią Czerwoną w Afganistanie. Poznał Karlę – tajemniczą femme fatale, Amerykankę szwajcarskiego pochodzenia, która długo nie potrafiła odwzajemnić jego uczucia. Powieść napisana jest w formie pamiętnika.
******* Nowości styczeń/luty 2018 *******
„Raport Tarquina” – Robert Ludlum
Na wyspie Parrish, u wybrzeży Wirginii, z dala od wścibskich oczu ulokowano pilnie strzeżony rządowy ośrodek psychiatryczny. To szpital dla byłych pracowników wywiadu, którzy są w posiadaniu ściśle poufnych informacji. Tak jak Hal Ambler z Wydziału Operacji Konsularnych, były agent, który zna wiele ważnych tajemnic państwowych. Jego szwankujący umysł stanowi więc zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ambler jest leczony farmakologicznie i obserwowany. Istnieje jednak pewna zasadnicza różnica pomiędzy nim a pozostałymi pacjentami szpitala – wbrew temu, co twierdzą lekarze Ambler nie jest szalony. Musi więc jak najszybciej znaleźć sposób, by uciec ze szpitala, dowiedzieć się, kto go tam umieścił i odkryć prawdę o tym, kim był i dlaczego ktoś jest gotów zaryzykować wszystko, aby zobaczyć go martwego.
Pocałunek nocy – Sherrilyn Kenyon
,,Pocałunek Nocy” to kolejne spotkanie z cyklem opowiadającym o Nocnych Łowcach pióra Sherrilyn Kenyon. Autorka ta cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko na polskim, ale i na światowym rynku wydawniczym.
Mroczny łowca – nieśmiertelny wojownik, który zaprzedał duszę Artemidzie w zamian za zemstę na swoich wrogach.
W rewanżu przysięga wiecznie chronić rodzaj ludzki przed Daimonami
i wampirami, które żerują na ludziach.
Mroczny Łowca Wulf jest wikińskim wojownikiem obdarzonym użyteczną, ale niezwykle irytującą mocą – wywoływania amnezji. Każdy, kto go spotyka, pięć minut później już go nie pamięta. Choć to ułatwia jednorazowe numerki, to uniemożliwia stworzenie trwałego związku, a bez prawdziwej miłości Wulf nigdy nie zdoła odzyskać duszy. Pewnego dnia spotyka Cassandrę, jedyną kobietę potrafiącą go zapamiętać.
Wołyń. Wspomnienia ocalałych
– Marek A. Koprowski
Wspomnienia ludzi, którzy przeszli przez piekło.
Utworzone w 1921 roku województwo wołyńskie miało stać się Ziemią Obiecaną dla osiedlających się tam Polaków. Wielu spośród nich było legionistami Józefa Piłsudskiego i bohaterami wojny polsko-bolszewickiej.
Jednak II wojna światowa wymazała ten obszar z mapy Polski. Przedtem jednak jego mieszkańcy przeszli katorgę okupacji sowieckiej i niemieckiej oraz piekło ukraińskich rzezi.
Ale przecież życie na Wołyniu to nie tylko lata okupacji i bestialskie ludobójstwo, świadomie zaplanowane i przeprowadzone przez Ukraińców w 1943 roku. Zgromadzone w niniejszym tomie relacje mówią także wiele o życiu na Wołyniu przed II wojną światową, o świecie, który przestał istnieć. Dopowiadają również dalsze, powojenne losy ich bohaterów.
Dziewczyna z pociągu – Paula Hawkins
To światowy bestseller autorstwa Pauli Hawkins, którym zachwycali się czytelnicy, krytycy i pisarze, nawet sam Steven King.
W ciągu miesiąca w USA i Wielkiej Brytanii sprzedano ponad trzy miliony egzemplarzy.
Rachel jest ogarnięta obsesją podglądania domów i ich mieszkańców. Czyni to zawsze, gdy pociąg, którym jedzie, zatrzymuje się przed szeregiem domków. Przy okazji podglądania, z utęsknieniem spogląda na swój dawny dom i swojego dawnego męża, który teraz żyje z nową żoną i nową córką. Niespodziewanie i całkiem niezamierzenie Rachel znajduje się w samym centrum intrygi. Jej życie może być zagrożone.
Przestaje być tylko dziewczyną z pociągu.
„Dziewczyna z pociągu” to znakomity thriller psychologiczny, w którym bohaterowie wiodą życie typowe dla współczesnego pokolenia. Praca-dom-rodzina-kochanek-praca-dom. W jednej chwili wychodzą na jaw mniejsze i większe sekrety, dotychczas ukryte za pozorami.
Siedem lat później – Emily Giffin
Tessa oraz Nick są małżeństwem od siedmiu lat. Poznajemy ich, kiedy obchodzą swoją rocznicę. Mają dwójkę dzieci, Ruby i Franka. Są uważani za udane i szczęśliwe małżeństwo. Chirurg plastyczny – bo to bowiem zawód Nicka – w trakcie ich rocznicowej kolacji musi jechać do szpitala. Ten właśnie wieczór tak naprawdę zmienił wiele w życiu tego dobrego, kochającego się państwa Russo. Ich uczucie zostanie poddane próbie, czy przetrwa? Valerie, druga bohaterka książki, wychowuje samotnie syna, Charliego. Jego ojciec nawet nie wie o jego istnieniu, co wydawało się Valerie dobrym rozwiązaniem. Ale czy na pewno? Podczas, gdy Charlie był na urodzinach swojego kolegi z klasy poparzył sobie rękę i policzek w ognisku. Kobieta przeżywa chwile grozy i zmartwień o życie swojego syna. Martwi się też o to, jak teraz jej dziecko będzie funkcjonowało w społeczeństwie a także jak zostanie odebrane wśród dzieci.
W takich momentach żałuje, że nie ma przy niej mężczyzny, że sama musi się zmagać z problemami.
Przeznaczeni – Katarzyna Grochola
Los? Przypadek? Co kieruje naszym życiem? Życiowo prawdziwa, nasączona nadzieją
i dojrzałym optymizmem, ta książka to Twoje przeznaczenie O tej książce można opowiadać na wiele sposobów.Przeznaczeni to historia pięciu osób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut oka zdarzenia sprawią, że ich drogi nierozerwalnie się połączą.
Olin jest rozchwytywaną autorką kryminałów. Ma wszystko: pieniądze, sławę, sukces, jest nawet zakochana. Problem w tym, że nie do końca szczęśliwie. Od wielu lat ma romans z żonatym facetem. Historia jakich wiele: ona kocha jego, on kocha tylko ją, no ale żona, dzieci…
Historie wszystkich bohaterów zbiegają się w kulminacyjnym punkcie. Jedni otrzymają szansę od losu, inni tę szansę bezpowrotnie stracą… Przeznaczeni to absolutny majstersztyk, na który warto było czekać cztery długie lata. Katarzyna Grochola, najpopularniejsza polska pisarka, postawiła wszystko na jedną kartę i napisała powieść, jakiej jeszcze nie było. Przemyślaną i misternie skonstruowaną. Mądrą, czasem zabawną, a momentami bardzo poważną. O poplątanym życiu, wzlotach i upadkach. O zderzeniach z rzeczywistością, ale nasączoną dojrzałym optymizmem. To powieść, w której gra toczy się o naprawdę dużą stawkę.
W zasobach biblioteki znajduje się wiele nowości wydawniczych. Pełny wykaz można znaleźć w katalogu online w zestawieniu Nowości
W kręgach władzy.
Tom 3. Władza absolutna
Remigiusz mróz
|
|
|||||
|