Dzienne archiwum: 11 kwietnia 2022
Praktyki zagraniczne – Włochy 2022
Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim wyruszają na staż oraz kursy i szkolenia zagraniczne do północnych Włoch.
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim już niebawem wezmą udział w stażu zagranicznym, a nauczyciele szkoły będą uczestniczyć w szkoleniach i kursach zagranicznych w północnych Włoszech w ramach akredytowanego projektu o numerze 2021-1-PL01-KA121-VET-000012267 realizowanego ze środków Unii Europejskiej, Programu Erasmus+, sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Projekt dedykowany jest 35 uczniom klas II oraz III o profilach technik informatyk, technika ekonomista oraz technik organizacji reklamy oraz nauczycielom w ramach kursów i szkoleń. Realizacja projektu przewidziana jest na 15 miesięcy i kończy się z dniem 30.11.2022 roku, a termin realizacji przypada na czerwiec 2022 roku. Organizacją przyjmującą, odpowiedzialną z organizację stażu zagranicznego, jest MEL TRAINING CENTER S.R.L.S. Udział w projekcie jest bezpłatny, uczestnicy projektu będą mieli zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie oraz transport do miejscowości Cattolica, w rejonie Cattolica Romania, w której odbędą dwutygodniowy staż. Projekt jest realizowany w ramach akredytacji, którą Zespól Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim otrzymał na lata 2021-2027. Na jego realizację szkoła otrzymała budżet w wysokości 75 461 euro.
W związku z projektem dyrekcja szkoły wspólnie z nauczycielami i uczniami dokonała analizy potrzeb szkoły i wyznaczyła główne cele projektu. Odpowiedzią na potrzeby uczniów oraz nauczycieli szkoły jest mobilność zagraniczna realizowana w ramach akredytowanego projektu o numerze 2021-1-PL01-KA121-VET-000012267 wspólnie z włoskim partnerem MEL TRAINING CENTER S.R.L.S, która odbędzie się w terminie 12.06.2022 – 25.06.2022 roku.
Warto nadmienić, że projekt będzie realizowany również w roku szkolnym 2022/2023 i weźmie w nim udział 50 uczniów klas pierwszych.
Projekt ma na celu zwiększyć zainteresowania młodzieży kształceniem zawodowym poprzez zapewnienie atrakcyjnej oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb rynku pracy, wzbogacić ofertę kształcenia zawodowego poprzez wykorzystanie dobrych praktyk w zakresie narzędzi oraz metod pracy i współpracy placówek kształcenia zawodowego i pracodawców w innych krajach Europy oraz poszerzyć kompetencje kadry poprzez poznanie nowych narzędzi i metod pracy oraz poprzez rozwój kompetencji językowych. Nauczyciele w ramach mobilności zagranicznej we Włoszech poszerzą kompetencje z zakresu ICT, narzędzi oraz programów informatycznych, MS Office, a uczniowie wzbogacą swoje umiejętności zawodowe jak i językowe.
W ramach przygotowania do uczestnictwa w projekcie uczniowie wezmą udział w zajęciach przygotowawczych z języka angielskiego, zajęciach kulturowych z elementami języka włoskiego oraz w warsztatach pedagogiczno – psychologicznych z elementami BHP. Po ogłoszeniu wyników rekrutacji wyznaczony zostanie termin zajęć przygotowawczych oraz zorganizowane zostanie spotkanie z uczestnikami wyjazdu w celu podpisania umów oraz porozumień dotyczących programu wyjazdu na staż zagraniczny. Na spotkaniu zostaną przedstawione cele projektu, program pobytu, program praktyk, program podróży, warunki ubezpieczenia oraz zakwaterowanie w trakcie pobytu za granicą.
Opracowała – Izabela Hodun
Rok Józefa Ignacego Kraszewskiego w ZSE
Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego w Powiecie Bialskim. W ZSE podjęto wiele inicjatyw , których celem było przybliżenie biografii i dorobku literackiego tego niezwykłego pisarza. Warto przypomnieć, że Kraszewski do 15 roku życia wychowywał się w majątku swojej babci Anny Malskiej w Romanowie, a w Białej Podlaskiej uczęszczał do Akademii Bialskiej. Dnia 5 kwietnia uczniowie klas 4r, 4s, 4tl, 3e i 3s uczestniczyli w wycieczce do Muzeum w Romanowie, w którym mogli zobaczyć wiele interesujących eksponatów, odsłaniających upodobania, pasje i zainteresowania pisarza. Zwiedzający mogli podziwiać obrazy namalowane przez Kraszewskiego, fajkę należącą do pisarza, czy też kufer podróżny, którzy towarzyszył mu w wojażach po Europie. Lekcja muzealna uzupełniła wiedzę uczniów o malarstwie Kraszewskiego, umiejętnościach muzycznych i podróżach. Pobyt w Romanowie zakończył się ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i bitwą na śnieżki. Wycieczkę zorganizowała biblioteka szkolna, a opiekę nad młodzieżą sprawowali: pani K.Bojczuk, pani I.Jakimiak, pani M.Wedziuk i pan P.Prokopiuk.
W związku Rokiem J.I. Kraszewskiego biblioteka szkolna zorganizowała ponadto prezentacje publikacji autora, dostępnych w szkole oraz specjalną wystawę przybliżającą wiele nieznanych faktów życia Kraszewskiego.
Inne działania związane z Rokiem Kraszewskiego podjęte przez bibliotekę to zorganizowanie Szkolnego Konkursu Ortograficznego „As ortografii”. Tekst dyktanda nawiązywał tematycznie do pobytu Kraszewskiego w Żytomierzu i do jego pracy zawodowej w charakterze wizytatora żytomierskich szkół. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Zuzanna Turowska 4r
II miejsce – Sylwia Drynio 4tl
III miejsce – Sandra Jesień 4r
Biblioteka szkolna zorganizowała ponadto Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości J.I.Kraszewskiego. Wśród wielu uczestników największą wiedzą wykazali się uczniowie:
I miejsce – Martyna Daniluk 4r
II miejsce – Zuzanna Turowska 4r
III miejsce – Julia Mazurek 4r i Sandra Jesień 4r
Wszystkie działania podjęte w związku Rokiem J.I. Kraszewskiego zorganizowane zostały z inicjatywy pani M.Wedziuk i I.Jakimiak