Dzienne archiwum: 10 listopada 2021
ŚWIATOWY DZIEŃ WYNALAZCY
Żarówka, spinacz, rower, lodówka to przedmioty, z których korzystamy niemal codziennie. Ale czy wiemy, kto jest ich twórcą? 9 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone wynalazcom i wynalazkom, bo tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wynalazcy.
Uczestnicy spotkania mogli poznać sylwetki wybitnych polskich wynalazców.
Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji Dominika Marciniuka, który przypomniał, że spinacz, kamizelka kuloodporna, jak i wycieraczki samochodowe to przedmioty będące wynikiem pomysłowości Polaków.
O tym , że wynalazki inspirowały również twórców kultury, opowiedziała pani Izabela Jakimiak.
Światowy Dzień Wynalazków był okazją do ogłoszenia wyników szkolnych konkursów związanych tematycznie z wynalazkami. Laureatami konkursów zostali:
Szkolny Konkurs Młody Wynalazca
- miejsce – Wiktoria Głowniak 1l
- miejsce – Klaudia Siljańczuk 3lp
- miejsce – Magdalena Jakubowicz 3rp i Jakub Piwowar 1h
Szkolny konkurs wiedzy o życiu i osiągnięciach naukowych Marii Skłodowskiej Curie
- miejsce – Aleksander Nurzyński 3i1p
- miejsce – Patryk Litwiniuk 3i1p
- miejsce – Mateusz Drelowiec 4i1 i Maja Jakubowska 3i1p
Szkolny Konkurs Literacki (Który wynalazek, Twoim zdaniem, najbardziej zrewolucjonizował życie człowieka?)
- miejsce – Weronika Konatek 4e
- miejsce – Mateusz Drelowiec 4i1
- miejsce – Martyna Daniluk 4r i Natalia Kurowska 4e
Pani wicedyrektor Joanna Pióro i pan wicedyrektor Andrzej Stachnio wręczyli laureatom nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
W roli konferansjerów wystąpili: Paulina Chodźko i Jakub Lawenda.
Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę publikacji poświęconych wynalazcom i wynalazkom. Spotkanie zakończyło się projekcją filmu „Maria Skłodowska Curie” .
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę do książki związaną tematycznie z wynalazkami.
Organizatorami Dnia Wynalazcy w ZSE byli: pani Izabela Jakimiak, pani Monika Rosińska, pani Magdalena Wedziuk i pan Jacek Domański.
Narodowe Święto Niepodległości
Data 11 listopada jest datą umowną bowiem już wcześniej, na przełomie października i listopada 1918 r. tworzyły się lokalne ośrodki polskiej władzy (m.in. w Lublinie, Krakowie, Cieszynie, Poznaniu). Trudno więc wskazać jedno wydarzenie, które przesądziło o wskrzeszeniu polskiej państwowości.
Wybrana data Święta Niepodległości wiązała się z dwoma wydarzeniami, które miały miejsce właśnie 11 listopada 1918 r. Pierwszym wydarzeniem było przekazanie przez Radę Regencyjną (organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego) władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił do Warszawy z niewoli w Magdeburgu. Drugim wydarzeniem było zakończenie I wojny światowej w wyniku podpisania rozejmu w Compiègne pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim.
Pamiętajmy o uczczeniu Święta Niepodległości i radości z faktu, że po 123 latach niewoli Polska stała się niepodległym państwem oraz wróciła na mapy Europy i świata.