Dzienne archiwum: 7 czerwca 2018
Finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
Finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej odbył się w dniach 4 -5 czerwca w Niepokalanowie. W ostatecznych eliminacjach spotkało się 118 finalistów – przedstawicieli każdej diecezji, wyłonionych w ramach wcześniejszych etapów konkursu z prawie 30 000 wszystkich uczestników. Eliminacje składały się z dwóch części: pisemnego testu oraz odpowiedzi ustnych. Diecezję siedlecką i naszą szkołę reprezentował już drugi raz Tomasz Waszkiewicz z klasy III E. Po ogłoszeniu wyników części pisemnej, młodzież wzięła udział w etapie ustnym konkursu. Tytuł laureata zdobyło siedmioro uczestników, natomiast na zwycięskim podium stanęły trzy osoby. Najlepszą okazała się Kamila Paluch z archidiecezji krakowskiej. Tomek wykazał się dobrą znajomością wybranych ksiąg biblijnych podczas kolejnych etapów konkursu, za co dziękujemy i gratulujemy wytrwałości w poznawaniu tajników Biblii.
Podczas pobytu w Niepokalanowie młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła w nabożeństwie Słowa Bożego, uroczystym odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych podczas Apelu Jasnogórskiego oraz w koncercie zespołu „Wyrwani z niewoli” – chrześcijańskiej formacji hip-hopowej. Drugiego dnia odbyło się zwiedzanie Niepokalanowa. Wszyscy uczestnicy zgromadzili się też na uroczystej Eucharystii, którą w bazylice Matki Bożej Niepokalanej sprawował bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej. Hierarcha zwrócił uwagę na relacje, które tworzą się w poszczególnych etapach konkursu biblijnego. To wielkie dobro i nowa rzeczywistość, zalążek bardzo dobrych środowisk – ocenił ksiądz biskup. Koordynatorzy z „Civitas Christiana” obok eliminacji proponują uczestnikom udział w warsztatach biblijnych, nabożeństwach Słowa Bożego czy spotkaniach z ludźmi, którzy swoje życie oparli na Ewangelii. Organizatorzy podkreślają jednak, że prawdziwie zwycięzcą jest każdy, kto sięgnął po Słowo Boże, zachwycił się nim i wprowadza je w swoje życie.
Młodopolskie inspiracje…
Epoka Młodej Polski i dramat S. Wyspiańskiego „Wesele” stały się przedmiotem szczególnego zainteresowania trzecioklasistów ZSE. Uczennice klasy 3h – Dominika Demczuk i Gabriela Sposób oraz uczniowie klasy 3i2 – Gabriel Borkowicz i Marcin Zgorzałek w nietradycyjny sposób podzielili się swoją wiedzą na temat tej epoki i powstałego w modernizmie dramatu „Wesele”. Skorzystali z formuły popularnego programu informacyjnego TELEEXPRESS, wypełniając go treściami dotyczącymi przełomu wieku XIX/XX.
Na uwagę zasługują również szkice Klaudii Adamczyk, która zmierzyła się z wyzwaniem stojącym przed kostiumologiem i zaprojektowała przepiękne kostiumy dla bohaterów dramatu S. Wyspiańskiego. Wszystkich autorów prac podziwiamy za wysiłek oraz zaangażowanie i życzymy kolejnych ciekawych pomysłów w prezentowaniu niepopularnej wiedzy.
Bialskie Talenty dla Dominiki i Patryka!!!!!!
Dnia 6.06.2018 Dominika Chalimoniuk z klasy III e oraz Patryk Zbucki z III i1 otrzymali statuetkę „Bialskie Talenty” oraz nagrodę pieniężną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie „kultura”. Wręczenie nagród odbyło się w ramach uroczystości „Dzień Działacza Kultury” , który w tym roku obchodzono w Gminnym Ośrodku Kultury w Drelowie. Dominika i Patryk po otrzymaniu nagrody zatańczyli chachę, którą zachwycili zgromadzoną publiczność. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!