Apel Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

Apel Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z prośbą o solidarność, przychylność i współpracę w związku ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19 w naszym województwie [więcej].   Wiecej...

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Wiecej...

Wręczenie Stypendiów Starosty Bialskiego

Dziś  13.10.2021r. w naszej szkole odbyło się uroczyste  wręczenie Stypendiów Starosty Bialskiego dla najwybitniejszych uczniów, osiągających wysokie wyniki w nauce. Komisja Stypendialna przyznała na rok szkolny 2021/2022 Stypendium Starosty Bialskiego 46 uczniom Wiecej...

Wycieczka do Lublina

W dniu 12 października 2021 roku klasy 2i1, 3i1p i reprezentacja klasy 3ep wybrały się na  wycieczkę do Lublina. Uczestniczyliśmy w profesjonalnej lekcji wychowania fizycznego pod opieką wykwalifikowanej kadry opiekunów w Strefie Wiecej...

 

E-debiuty literackie

Prezentujemy uczniów ZSE, którzy debiutują w dziedzinie literatury pięknej. Być może już niedługo Ci młodzi twórcy zaistnieją na rynku literackim. Zachęcamy tym samym czytelników do zainteresowania się młodą literaturą, która potrafi nas zaskoczyć nową perspektywą i świeżym spojrzeniem na świat.

Nasi młodzi literaci:

Rok szkolny 2017/2018

ELIZA KORNELUK  uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego, obdarzona niepospolitą wyobraźnią, mistrzyni narracji.

– II miejsce w XXII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej w kategorii prozy za opowiadanie „Deszcz grzeszników”;

-II miejsce w  X Ogólnopolskim Konkursie  Literackim  im. Ireny Golec pt.: „ Czerwona Róża dla Niej” za opowiadanie „Wróbelek odleciał” i „Lustrzane serce”.

-I miejsce w  XI Ogólnopolskim Konkursie  Literackim  im. Ireny Golec pt.: „ Czerwona Róża dla Niej” za opowiadanie”Kamyk” i „Śnieżynka”.

Fragment opowiadania „Kamyk”:

Rok 1954

Porozrzucane na polu kamyki wydawały się Tomkowi bardzo samotne, kiedy wracał do domu tą samą polną drogą po raz tysięczny. Zastanawiał się, dlaczego muszą znajdować się tak daleko od siebie, dlaczego nie można by ich zebrać wszystkich w jedno miejsce?

Na piaszczystej ścieżce również było wiele kamyków, więc Tomek szedł, patrząc pod nogi, aby żadnego nie podeptać. Wtedy rzucił mu się w oczy jeden malutki, najbardziej błyszczący kamyk, jaki kiedykolwiek widział. Zatrzymał się i wygrzebał go z piasku. Był krzywy i lekko zielony, brudny i zakurzony. Tomek uśmiechnął się do siebie i wrzucił kamyk do kieszeni. Pomyślał sobie, że coś tak ładnego nie może po prostu leżeć na ziemi. Zabrał go więc ze sobą do domu, żeby choć jeden kamyk nie czuł się samotny…

[Czytaj dalej …]

 

Fragment opowiadania „Lustrzane serce”:

Ludzkie życie rozpoczyna się krzykiem poprzedzonym pierwszym, łapczywym oddechem. Głośnym, przeraźliwym krzykiem oraz łzami. Dopiero po nim człowiek tak naprawdę  ż y j e.

Życie Łowcy Marzeń rodzi się z ciszy. Nie potrzebujemy hałasu, przychodzimy na świat z delikatnym szumem wiatru, wśród nocy oświetlonej jedynie pojedynczymi gwiazdami. A życie zaczynamy z pierwszym usłyszanym marzeniem.

Moje pierwsze marzenie było… co najmniej dziwne. Zwykle słyszy się coś w rodzaju „chcę czerwony rower” albo „niech mama upiecze ciastka kokosowe!” – są to marzenia krótkie i ulotne, spełniają się szybko. Jednak to moje zawirowało w powietrzu, niszcząc atmosferę dusznej, letniej nocy…

[Czytaj dalej …]

KLAUDIA  ADAMCZYK  uczennica klasy III Technikum Handlowego, autorka wspaniałych bajek dla dzieci ( i nie tylko) oraz ciekawych opowiadań.

– wyróżnienie w XXII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej w kategorii prozy za opowiadanie „Z lotu ptaka”;

Fragment bajki „Żołądź o imieniu Jacek”:

W samym środku lasu, na najwyższym drzewie, rósł żołądź Jacek. Miał on brązową czapeczkę i zielony ogonek.

Codziennie kiwał się na wietrze. Radośnie, nawet jak na huśtawce. Wtem, gdy spał na swej gałązce, zerwał się mocny wiaterek i Jacek spadł na ziemię. Rozpaczał okropnie, tęsknił za swoją gałązką..

Jego płacz usłyszała wiewiórka. Ruda i sprytna Zuzia złapała Jacusia, wzięła w swoje łapki i zaniosła hen, hen daleko od drzewa matki.

Tam go zakopała i o nim zapomniała. Jacuś zasnął pod ziemią, przykryty śnieżną pierzyną.

[Czytaj więcej…]

MARIA MAJEWSKA uczennica klasy III Technikum Handlowego, utalentowana laureatka konkursów recytatorskich, miłośniczka poezji i młoda poetka.

Fragment wiersza ……

 

 

 

 

JAKUB KIRYLUK uczeń I klasy Technikum Informatycznego, autor ciekawych opowiadań  o wspaniałej narracji.

Fragment opowiadania”Gorączka„:

– Nie rozumiem tego! – krzyknął nagle Roman zaburzając ciszę panującą w pokoju. – Jakim cudem nadal wywala błędy?! Przeinstalowałem sterowniki, usunąłem wszystkie śmieci jak zebrały się na kompie przez te kilka lat, zrobiłem nawet format dysku C, bo było mi tak źle! Eh… -dodał po chwili milczenia. -Chyba rzucę to wszystko, usunę System32 i wyjadę w Bieszczady!

-Myśl człowieku, to nie software jest winny… -powiedział sam do siebie komputer Romana, dostając przy tym kopniaka w boczny panel. -Auu! To bolało! …

Jego imię to akronim od słów: Generowany Elektrycznie Radioaktywny Akcelerator Ledowy Theromanka100 w skrócie G.E.R.A.L.T. Choć właściwie to rozwinięcie tego imienia powstało na potrzeby akronimu. Roman kupił go po to aby zagrać w Wiedźmina 3: Dziki Gon na najwyższych detalach w 60 klatkach na sekundę. Jak wszyscy powinni doskonale wiedzieć głównym bohaterem Wiedźmina jest… wiedźmin, najemny zabójca potworów imieniem Geralt z Rivii …

[Czytaj dalej…]

 

 

 

 

 

 

STARSZE WPISY

W gronie laureatów XXII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Konopnickiej znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wśród  prac literackich ponad stu uczestników Konkursu  jurorzy dostrzegli te napisane przez  naszych uczniów.

Uczennica klasy 2e Eliza Korneluk zajęła II miejsce w dziedzinie prozy za opowiadanie „Deszcz grzeszników”, a wyróżnienie zdobyła Klaudia Adamczyk uczennica klasy 2h za opowiadanie „Z lotu ptaka”. Uwagę jurorów zwróciły również wiersze Benedykta Lewandowskiego ucznia klasy 3i2, który otrzymał wyróżnienie w kategorii poezji.

Nagrodzone prace naszych laureatów:

  1. Deszcz grzeszników” – Eliza Korneluk
  2. Z lotu ptaka” – Klaudia Adamczyk
  3. Poezja – Benedykt Lewandowski

elizak  Eliza Korneluk uczennica klasy II Technikum Ekonomicznego

– wyróżnienie w XXI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej w kategorii prozy za opowiadanie „Trzepot skrzydeł”;

– II miejsce w XIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Komornickiej;

– laureatka IX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Ireny Golec pt.: „ Czerwona Róża dla Niej”

 

Fragment opowiadania „Trzepot skrzydeł”:[Przeczytaj opowiadanie]


klaudiao

Klaudia Oklińska uczennica klasy IV Technikum Spedycyjnego

– I nagroda w XIX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej w kategorii;

 

Fragment opowiadania „Niewypełniona misja”

 

Głuchy odgłos kroków odbijał się od kamiennych ścian tunelu i niósł go wiele metrów naprzód. Pierwszy raz biegła przez Podziemie. Do tej pory omijała je szerokim łukiem, jednak i tak na Powierzchni czuła czasem na sobie czyjś wzrok, lustrujący, czekający i jakby spragniony jej potknięcia… Tym razem trafiła tu umyślnie. Minione wydarzenia odbiły się na psychice dziewczyny, dzięki nim stała się silniejsza.

Wypadła zza zakrętu i stanęła przed rozwidleniem dróg: parę ścieżek, kilka wyschniętych kanałów. Wybrała ten po lewej i znów pobiegła. Czuła, że jest coraz bliżej. Zatrzymała się po kilku krokach. Pomacała dłonią ścianę, szukając niepasującego do całości elementu, czegoś, co mogło ją wyróżnić, wskazać przejście. Skała była zimna i idealnie… zwyczajna. Westchnęła, zawiedziona, ale wiedziała, że musi się tam dostać. Zależało jej na usługach Podziemia, na tym, co mogą dla niej zdobyć… Choć cena bywała czasami nadzwyczaj wysoka.

[Czytaj więcej…]

 


 pikulskai

Iga Pikulska uczennica klasy I Technikum Ekonomicznego

– wyróżnienie w XXI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej w kategorii poezji za zestaw wierszy „Wspomnienie”
i „Listopad”;

 

 

Listopad liśćmi płacze,

za przeminionym latem.

Wiatr biegnie szosą nieba,

popędzając chmury batem.

Jesienne słońce blade,

wyzłaca igły sosnom.

A las jesienny szumi,

jak potok górski wiosną.


adamczykk

Klaudia Adamczyk uczennica klasy II Technikum Ekonomicznego, autorka wspaniałych bajek dla dzieci ( i nie tylko) oraz ciekawych opowiadań.

Fragment bajki „Żołądź o imieniu Jacek”:

 

W samym środku lasu, na najwyższym drzewie, rósł żołądź Jacek. Miał on brązową czapeczkę i zielony ogonek.

Codziennie kiwał się na wietrze. Radośnie, nawet jak na huśtawce. Wtem, gdy spał na swej gałązce, zerwał się mocny wiaterek i Jacek spadł na ziemię. Rozpaczał okropnie, tęsknił za swoją gałązką..

Jego płacz usłyszała wiewiórka. Ruda i sprytna Zuzia złapała Jacusia, wzięła w swoje łapki i zaniosła hen, hen daleko od drzewa matki.

Tam go zakopała i o nim zapomniała. Jacuś zasnął pod ziemią, przykryty śnieżną pierzyną.

[Czytaj więcej…]

 

Skip to content