Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019

Drodzy Gimnazjaliści! Rozpoczyna się nabór do szkół ponadgimnazjalnych, proces składania podań będzie trwał od 14 maja do 15 czerwca 2018r. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami rekrutacji oraz kierunkami kształcenia w naszej Wiecej...

Spotkanie z p. Zofią Radecką córką Jana Serdakowskiego

W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski przywołuje się wspomnienia o  ludziach szczególnie zasłużonych w walce o wolność. Należą do nich wyróżnieni Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Odznaczenia te zostały ustanowione rozporządzeniem Prezydenta RP Wiecej...

KANGUR MATEMATYCZNY

W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur, który został przeprowadzony 15 marca 2018r. bardzo dobry wynik 122,5pkt uzyskał tegoroczny absolwent naszej szkoły Benedykt Lewandowski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Wiecej...

ŚWIATOWY DZIEŃ GRAFIKA – 27 kwietnia 2018

To coroczne święto zawodu grafika komputerowego (grafika) obchodzone jest od 1995 roku w rocznicę powstania  Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Obchody tego święta mają na celu uznanie pracy grafika i podkreślenie  ogromnej Wiecej...

Ogłoszenie

4 maja 2018r. (piątek) zostanie przeprowadzony egzamin maturalny z języka polskiego. Obowiązkowo każdy maturzysta powinien posiadać dowód osobisty i długopis z czarnym tuszem. Zdający proszeni są o zgłaszanie się do szkoły  najpóźniej Wiecej...

 

E-debiuty literackie

Prezentujemy uczniów ZSE, którzy debiutują w dziedzinie literatury pięknej. Być może już niedługo Ci młodzi twórcy zaistnieją na rynku literackim. Zachęcamy tym samym czytelników do zainteresowania się młodą literaturą, która potrafi nas zaskoczyć nową perspektywą i świeżym spojrzeniem na świat.

Nasi młodzi literaci:

Rok szkolny 2017/2018

ELIZA KORNELUK  uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego, obdarzona niepospolitą wyobraźnią, mistrzyni narracji.

– II miejsce w XXII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej w kategorii prozy za opowiadanie „Deszcz grzeszników”;

-II miejsce w  X Ogólnopolskim Konkursie  Literackim  im. Ireny Golec pt.: „ Czerwona Róża dla Niej” za opowiadanie „Wróbelek odleciał” i „Lustrzane serce”.

Fragment opowiadania „Lustrzane serce”:

Ludzkie życie rozpoczyna się krzykiem poprzedzonym pierwszym, łapczywym oddechem. Głośnym, przeraźliwym krzykiem oraz łzami. Dopiero po nim człowiek tak naprawdę  ż y j e.

Życie Łowcy Marzeń rodzi się z ciszy. Nie potrzebujemy hałasu, przychodzimy na świat z delikatnym szumem wiatru, wśród nocy oświetlonej jedynie pojedynczymi gwiazdami. A życie zaczynamy z pierwszym usłyszanym marzeniem.

Moje pierwsze marzenie było… co najmniej dziwne. Zwykle słyszy się coś w rodzaju „chcę czerwony rower” albo „niech mama upiecze ciastka kokosowe!” – są to marzenia krótkie i ulotne, spełniają się szybko. Jednak to moje zawirowało w powietrzu, niszcząc atmosferę dusznej, letniej nocy…

[Czytaj dalej …]

KLAUDIA  ADAMCZYK  uczennica klasy III Technikum Handlowego, autorka wspaniałych bajek dla dzieci ( i nie tylko) oraz ciekawych opowiadań.

– wyróżnienie w XXII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej w kategorii prozy za opowiadanie „Z lotu ptaka”;

Fragment bajki „Żołądź o imieniu Jacek”:

W samym środku lasu, na najwyższym drzewie, rósł żołądź Jacek. Miał on brązową czapeczkę i zielony ogonek.

Codziennie kiwał się na wietrze. Radośnie, nawet jak na huśtawce. Wtem, gdy spał na swej gałązce, zerwał się mocny wiaterek i Jacek spadł na ziemię. Rozpaczał okropnie, tęsknił za swoją gałązką..

Jego płacz usłyszała wiewiórka. Ruda i sprytna Zuzia złapała Jacusia, wzięła w swoje łapki i zaniosła hen, hen daleko od drzewa matki.

Tam go zakopała i o nim zapomniała. Jacuś zasnął pod ziemią, przykryty śnieżną pierzyną.

[Czytaj więcej…]

MARIA MAJEWSKA uczennica klasy III Technikum Handlowego, utalentowana laureatka konkursów recytatorskich, miłośniczka poezji i młoda poetka.

Fragment wiersza ……

 

 

 

 

JAKUB KIRYLUK uczeń I klasy Technikum Informatycznego, autor ciekawych opowiadań  o wspaniałej narracji.

Fragment opowiadania”Gorączka„:

– Nie rozumiem tego! – krzyknął nagle Roman zaburzając ciszę panującą w pokoju. – Jakim cudem nadal wywala błędy?! Przeinstalowałem sterowniki, usunąłem wszystkie śmieci jak zebrały się na kompie przez te kilka lat, zrobiłem nawet format dysku C, bo było mi tak źle! Eh… -dodał po chwili milczenia. -Chyba rzucę to wszystko, usunę System32 i wyjadę w Bieszczady!

-Myśl człowieku, to nie software jest winny… -powiedział sam do siebie komputer Romana, dostając przy tym kopniaka w boczny panel. -Auu! To bolało! …

Jego imię to akronim od słów: Generowany Elektrycznie Radioaktywny Akcelerator Ledowy Theromanka100 w skrócie G.E.R.A.L.T. Choć właściwie to rozwinięcie tego imienia powstało na potrzeby akronimu. Roman kupił go po to aby zagrać w Wiedźmina 3: Dziki Gon na najwyższych detalach w 60 klatkach na sekundę. Jak wszyscy powinni doskonale wiedzieć głównym bohaterem Wiedźmina jest… wiedźmin, najemny zabójca potworów imieniem Geralt z Rivii …

[Czytaj dalej…]

 

 

 

 

 

 

STARSZE WPISY

W gronie laureatów XXII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Konopnickiej znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wśród  prac literackich ponad stu uczestników Konkursu  jurorzy dostrzegli te napisane przez  naszych uczniów.

Uczennica klasy 2e Eliza Korneluk zajęła II miejsce w dziedzinie prozy za opowiadanie „Deszcz grzeszników”, a wyróżnienie zdobyła Klaudia Adamczyk uczennica klasy 2h za opowiadanie „Z lotu ptaka”. Uwagę jurorów zwróciły również wiersze Benedykta Lewandowskiego ucznia klasy 3i2, który otrzymał wyróżnienie w kategorii poezji.

Nagrodzone prace naszych laureatów:

  1. Deszcz grzeszników” – Eliza Korneluk
  2. Z lotu ptaka” – Klaudia Adamczyk
  3. Poezja – Benedykt Lewandowski

elizak  Eliza Korneluk uczennica klasy II Technikum Ekonomicznego

– wyróżnienie w XXI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej w kategorii prozy za opowiadanie „Trzepot skrzydeł”;

– II miejsce w XIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Komornickiej;

– laureatka IX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Ireny Golec pt.: „ Czerwona Róża dla Niej”

 

Fragment opowiadania „Trzepot skrzydeł”:[Przeczytaj opowiadanie]


klaudiao

Klaudia Oklińska uczennica klasy IV Technikum Spedycyjnego

– I nagroda w XIX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej w kategorii;

 

Fragment opowiadania „Niewypełniona misja”

 

Głuchy odgłos kroków odbijał się od kamiennych ścian tunelu i niósł go wiele metrów naprzód. Pierwszy raz biegła przez Podziemie. Do tej pory omijała je szerokim łukiem, jednak i tak na Powierzchni czuła czasem na sobie czyjś wzrok, lustrujący, czekający i jakby spragniony jej potknięcia… Tym razem trafiła tu umyślnie. Minione wydarzenia odbiły się na psychice dziewczyny, dzięki nim stała się silniejsza.

Wypadła zza zakrętu i stanęła przed rozwidleniem dróg: parę ścieżek, kilka wyschniętych kanałów. Wybrała ten po lewej i znów pobiegła. Czuła, że jest coraz bliżej. Zatrzymała się po kilku krokach. Pomacała dłonią ścianę, szukając niepasującego do całości elementu, czegoś, co mogło ją wyróżnić, wskazać przejście. Skała była zimna i idealnie… zwyczajna. Westchnęła, zawiedziona, ale wiedziała, że musi się tam dostać. Zależało jej na usługach Podziemia, na tym, co mogą dla niej zdobyć… Choć cena bywała czasami nadzwyczaj wysoka.

[Czytaj więcej…]

 


 pikulskai

Iga Pikulska uczennica klasy I Technikum Ekonomicznego

– wyróżnienie w XXI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej w kategorii poezji za zestaw wierszy „Wspomnienie”
i „Listopad”;

 

 

Listopad liśćmi płacze,

za przeminionym latem.

Wiatr biegnie szosą nieba,

popędzając chmury batem.

Jesienne słońce blade,

wyzłaca igły sosnom.

A las jesienny szumi,

jak potok górski wiosną.


adamczykk

Klaudia Adamczyk uczennica klasy II Technikum Ekonomicznego, autorka wspaniałych bajek dla dzieci ( i nie tylko) oraz ciekawych opowiadań.

Fragment bajki „Żołądź o imieniu Jacek”:

 

W samym środku lasu, na najwyższym drzewie, rósł żołądź Jacek. Miał on brązową czapeczkę i zielony ogonek.

Codziennie kiwał się na wietrze. Radośnie, nawet jak na huśtawce. Wtem, gdy spał na swej gałązce, zerwał się mocny wiaterek i Jacek spadł na ziemię. Rozpaczał okropnie, tęsknił za swoją gałązką..

Jego płacz usłyszała wiewiórka. Ruda i sprytna Zuzia złapała Jacusia, wzięła w swoje łapki i zaniosła hen, hen daleko od drzewa matki.

Tam go zakopała i o nim zapomniała. Jacuś zasnął pod ziemią, przykryty śnieżną pierzyną.

[Czytaj więcej…]