Miesięczne archiwum: Marzec 2019

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego-wyniki

Być może niektórzy zastanawiają się, dlaczego to Gustaw Herling-Grudziński stal się bohaterem tegorocznego szkolnego konkursu. Otóż rok 2019 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W ten sposób upamiętniono 100 rocznicę urodzin pisarza oraz zwrócono uwagę na jego dorobek literacki.

Gustaw Herling-Grudziński to twórca wybitny i doświadczony przez historię. W czasie II wojny światowej  przebywał w sowieckim łagrze oraz walczył  w armii Andersa.

Biografia tak wyjątkowego twórcy oraz  jego dzieła stały się tematem szkolnego konkursu, który odbył się 15 marca 2019 roku.

Największą wiedzą wykazała się uczennica klasy IV h – Justyna Frąckiewicz, która niemal bezbłędnie odpowiedziała na pytania konkursowe, zajmując  I miejsce.

Dość dużą wiedzę posiadali również  uczniowie klasy IVi2 : Bartłomiej Jezierski, Bartłomiej Kieczka i Tomasz Wardziak, którzy uzyskali identyczną liczbę punktów i zajęli  ex aequo  II miejsce.

Zwycięzcom gratulujemy tak wysokich wyników.

 

 

Akademia Programowania UMCS 2019

Oferta Akademii skierowana jest do uczniów zainteresowanych programowaniem. Akademia będzie obejmować kompletny cykl kursów programistycznych, począwszy od „Podstaw Programowania” przez „Algorytmy i Struktury Danych” aż po kursy obejmujące tematykę technologii informatycznych. Wybrane kursy połączone będą z konkursami. W roku szkolnym 2018/2019 Akademia Programowania UMCS oferuje konkurs „Algorytmy i Struktury Danych” oraz kurs „Podstawy Programowania”. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie.

https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,57,akademia-programowania-umcs-2019,75833.chtm

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły co roku uczniowie klas maturalnych wyjeżdżają na Jasną Górę prosić Matkę Bożą o łaski i pomoc w zdaniu matury. Tak było i w tym roku…
W dniu 22 marca 2019 roku odbyła się autokarowa pielgrzymka do Częstochowy zorganizowana przez s. Darielę  dla młodzieży, która w tym roku zdaje egzamin dojrzałości. W wycieczce wzięło udział 67 uczniów z klas maturalnych naszej szkoły oraz opiekunowie: p. Katarzyna Sakiewicz, p. Joanna Bobruk, p. Monika Rosińska, p. Krzysztof Jurek oraz p. Piotr Matuszewski. Wyjazd maturzystów zorganizowany był wspólnie z maturzystami z naszego ogólniaka. Przewodnikiem i organizatorem był ks. Paweł Madaliński.
Pielgrzymka rozpoczęła się zbiórką o godzinie 4.45 przy kościółku św. Piotra i Pawła.  Do Częstochowy dojechaliśmy o godzinie 11.30, po czym udaliśmy się  przed Wizerunek Matki Bożej, aby przez krótką chwilę popatrzeć w „oczy Maryi” i powierzyć jej swoje sprawy. Następnie udaliśmy się  do Kaplicy Różańcowej, w której odbyła się: konferencja wygłoszona przez ks. Pawła,  medytacja słowno – muzyczna, nabożeństwo pokutne i droga krzyżowa. O godzinie 18.30 uczestniczyliśmy we Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu, po której był czas na osobistą rozmowę z Maryją. Naszą pielgrzymkę zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim wraz ze wszystkimi pielgrzymami.
Duchowa moc tego miejsca sprawia, że wiele osób wybiera się właśnie do Częstochowy, dlatego i My postanowiliśmy ujrzeć ten cudowny obraz. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.  Dziękujemy s. Darieli i ks. Pawłowi za trud organizacji oraz p. dyr Robertowi Matejkowi za umożliwienie nam wyjazdu na spotkanie z Częstochowską Matką.

 

Drodzy gimnazjaliści i ośmioklasiści !!! Dziękujemy za odwiedziny !!!

21 marca kojarzy się uczniom z dniem wagarowicza. Jednak w naszej szkole zawsze w tym dniu witamy przybyłych na dzień otwarty gości. Dzięki współpracy wielu nauczycieli i uczniów nasza placówka rzetelnie zaprezentowała swoje atuty. Dzień Otwarty Szkoły był okazją do spotkania się z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, do pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości, otwartości i akceptacji na indywidualność drugiego człowieka. Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym. A zatem do zobaczenia we wrześniu! Czekamy na WAS !!!

Więcej zdjęć na facebooku.

 

WYRÓŻNIENIE w REGIONALNYM KONKURSIE WIEDZY O FRANCJI

W dniu 22 marca 2019r. odbył się „Regionalny Konkurs Wiedzy o Francji” organizowany przez Bialskie Centrum Kultury im.Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej oraz ośrodek francuski Deux-Sevres.

W konkursie wzięło udział 40 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych z Siedlec, Białej Podlaskiej, Leśnej Podlaskiej, Łosic oraz Międzyrzeca Podlaskiego.

Dwóch uczniów naszej szkoły – Jakub Kiryluk (kl.2i2) oraz Wiktor Tymoszuk (kl.1i1) zakwalifikowało się do drugiego, ustnego etapu konkursu.

Wyniki konkursu :

I miejsce – I LO w Białej Podlaskiej (31 pkt.)
II miejsce – I LO w Białej Podlaskiej (20,5 pkt.)
III miejsce – II LO w Siedlcach (18,5 pkt.)

WYRÓŻNIENIE – Zespół Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim (18 pkt.)

Opiekunem konkursu była p.Izabela Hodun.

 

Uwaga!

Przypominamy, że zdający, którzy w sesji styczeń/luty 2019 r. nie zgłosili się na egzamin lub go nie zdali mogą do 29 marca 2019 r. złożyć u wychowawców klas deklarację przystąpienia do egzaminu w sesji czerwiec/lipiec 2019 r.

Z przyczyn organizacyjnych prosimy o wcześniejsze złożenie deklaracji.

Zapraszamy na Dzień Otwarty

Wiosna wiosna … a pierwszego dnia wiosny już tradycyjnie otwiermy drzwi naszej szkoły. Zapraszamy gimnazjalistów i ósmoklasistów. Pokażemy Wam naszą szkołę, zaprezentujemy kierunki, poczęstujemy pysznościami. Będą konkursy i nagrody. A na koniec (lub na początek) sztuka teatralna. Serdecznie zapraszamy.

Zaproszenie na spektakl – „Wieczór kawalerski”

Szkolne Koło Teatralne działające przy ZSE pod kierunkiem pani Jolanty Zbuckiej zaprasza na spektakl „Wieczór kawalerski”. Premiera 21.03.2019r – wstęp wolny.

21 marca 2019 – Dzień Otwarty w naszej szkole

Zapraszamy uczniów trzecich klas gimnazjów oraz ósmoklasistów na Dzień Otwarty w Ekonomiku.

Czekamy na WAS !!!

 

 

Finał powiatu bialskiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym

Finał powiatu bialskiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców odbył się 04.03.2019r. w Leśnej Podlaskiej. Naszą szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały Weronika Szcześniak z kl. 4e i Joanna Makaruk z kl. 2r, w kategorii chłopców Paweł Pietruk z kl. 3tl i Sebastian Sawczuk z kl. 4i2. Opiekunem była pani Izabela Ziomek. Po zaciętej walce w kategorii chłopców I miejsce zajął Paweł Pietruk, II miejsce Sebastian Sawczuk. W kategorii dziewcząt IV miejsce zajęła Joanna Makaruk, V – VI miejsce Weronika Szcześniak. Gratulujemy!!!

 

Konkurs na zapamiętanie największej ilości cyfr rozwinięcia liczby Pi

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi w naszej szkole został przeprowadzony konkurs na zapamiętanie największej ilości cyfr rozwinięcia liczby Pi. Zwycięzcą został Patryk Michaluk z klasy 2i1. Zapamiętał aż 72 cyfry!!!

Nadmienić należy, iż Patryk szlifował swoje umiejętności zaledwie od rana. Wymyślił własną metodę zapamiętywania  cyfr. Gratulujemy uzyskanego wyniku i czekamy na następny rekord w przyszłym roku.

AKCJA GORĄCZKA ZŁOTA

Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza młodzież z poszczególnych klas do udziału w akcji „ Gorączka złota” to ogólnopolska akcja Polskiego Czerwonego Krzyża. W ramach akcji PCK prowadzi konkurs z nagrodami: „Na największego zbieracza złota”.

W ostatniej edycji „Gorączki złota” w całym województwie lubelskim zebrano ponad 3 tony monet, co w przeliczeniu dało kwotę 30 225,96 zł!

W tym roku staramy się ustanowić nowy rekord!

Liczymy na mobilizację i prawdziwą gorączkę złotych monet!

Monety można zbierać do pojemników przygotowanych w klasach. Zbiórka trwa do 10 czerwca 2019 roku. Akcję koordynuje s. Dariela i p. Ewa Stefaniak.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ – ETAP SZKOLNY

Uczniowie zainteresowani tematyką biblijną wzięli udział w etapie szkolnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Corocznie na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do pogłębionego studium Pisma Świętego odpowiada niemal 30 000 uczniów z szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Konkurs odbył się w dn. 13 marca – do tego etapu przystąpiło 18 uczniów. Pytania w ramach jednolitego w całej Polsce testu obejmowały Księgę Wyjścia oraz List św. Pawła do Rzymian wraz z wstępami, przypisami i słownikiem pojęć. Zwycięzcą ponownie okazał się Tomasz Waszkiewicz z IV e – gratulujemy!!! Tomasz będzie reprezentował naszą szkołę w II etapie konkursu, życzymy powodzenia i sukcesu w kolejnych eliminacjach, czyli zakwalifikowania się do finału.

Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe.

Katecheci

 

Światowy Dzień Liczby π

14 marca w Światowym Dniu Liczby π w „Ekonomiku” po raz pierwszy obchodziliśmy święto tej liczby. Na tę okoliczność w wielu miejscach szkoły pojawiły się plakaty przygotowane przez uczniów naszej szkoły zapowiadające „Dzień Liczby π w Ekonomiku”, wszystkie korytarze  zostały ozdobione łańcuchami odwzorowującymi rozwinięcie liczby π do 178 miejsca po przecinku, w rozwieszanie których włączyli się szczególnie uczniowie z klas 3i1, 3i2, 1i1, 1tl, 3tl. Również pracownie matematyczne i świetlica szkolna zyskały specjalny wystrój, nawiązujący do liczby π.

Tego dnia zamiast tradycyjnych lekcji matematyki i informatyki uczniowie zapoznali się z różnymi ciekawostkami związanymi z liczbą π, rozwiązywali krzyżówki matematyczne oraz uczestniczyli w konkursach i quizach.  Został też przeprowadzony coroczny szkolny konkurs matematyczny „Myślenie nie jest wstydem” oraz konkurs na wypisanie jak największej liczby cyfr z rozwinięcia liczby π.

Jak święto to muszą być przysmaki. Uczniowie przygotowali babeczki,  muffinki, ciasteczka i pierniczki – wszystkie przyozdobione symbolem π.

Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się   w uczestnictwo i przygotowanie tego dnia, mamy nadzieję, ze na stałe zagości on w tradycji szkolnej.

Nauczyciele matematyki

Międzynarodowy dzień Liczby Pi

Nauczyciele matematyki zapraszają wszystkich uczniów do wzięcia udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, który odbędzie się u nas w szkole w czwartek 14 marca 2019 roku.

Skip to content