Malowanie pisanek w bibliotece szkolnej

Współcześnie jajko jest symbolem zmartwychwstania Chrystusa, zbawienia i nieśmiertelności. Zwyczaj zdobienia jaj ma jednak swoje źródło w pogańskich praktykach . Pojawił się nawet 5 tyś. lat temu, a najstarsze pisanki znaleziono w Asyrii. Najstarsza polska pisanka datowana jest na X wiek i została znaleziona w okolicach Opola.
Zwyczaj zdobienia jaj przetrwał do naszych czasów. Jest to jednak misterne zajęcie, wymagające niemałych zdolności plastycznych, precyzji i delikatności. Wszystkimi tymi umiejętnościami mogą pochwalić się uczniowie klasy 2r, którzy pod kierunkiem pani Beaty Lewczuk  – instruktor z Gminnego Centrum Kultury w Drelowie przygotowywali  świąteczne pisanki. Kontynuowanie wielkanocnej tradycji malowania pisanek to prawdziwy zaszczyt i przyjemność. Praca nad pisankami dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i emocji, zwłaszcza oczekiwanie na końcowy efekt pracy.

Skip to content