W trosce o zdrowie

Czas pandemii to doskonała okazja, żeby poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowia i medycyny. Przedstawiamy kilka propozycji książkowych:

Nowoczesne zasady odżywiania, T. Colin Cambell, Thomas Cambell II  – autorzy stawiają ciekawe wnioski i przedstawiają teorie, które mogą zrewolucjonizować dotychczasowe spojrzenie na produkty odzwierzęce. Ukazują analizę jednego z największych badań dotyczącego odżywiania i na jego podstawie zachęcają Czytelników do zmian w swoim jadłospisie. Książka jest zarówno dla tych mięsożernych, jak i wegan, dla każdego, kto chce zrozumieć w jaki sposób mechanizmy zachodzące w organizmie człowieka zależą od tego, co spożywa.

 

 

Super geny, Deepak Choppra, Rudolph E. Tanzi – poczytaj o ścisłych, tajemnych związkach między genami a otoczeniem. Zobacz, jak wiele zależy od Twoich zachowań i wyborów, jak geny reagują na różne bodźce, jak włączają się i wyłączają w odpowiedzi na środowisko życia. Odkryj zasady działania Twojego organizmu, a już nigdy więcej nie padniesz ofiarą mitu o prostym dziedziczeniu otyłości czy skłonności do pewnych chorób. To Twoja świadomość, Twoja aktywność i środowisko Twojego życia są w dużej mierze odpowiedzialne za pomyślność czy długowieczność.

 


Historia wewnętrzna. Jelita- najbardziej fascynujący organ naszego ciała
, Giulia Enders – to niesamowite, jak wiele zależy od… naszych jelit. Tak dotąd niedoceniane, pełnią kluczową rolę w naszych organizmach. Dzięki nim żyje nam się zdrowo, miło i przyjemnie albo… nie. Zadbaj więc o nie, a one z pewnością ci się odwdzięczą!
Najpierw jednak poznaj ich piękną, zaskakującą historię wewnętrzną.

 

 

Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga, Jurgen Thorwald – na długo przed Hipokratesem, nad Nilem, między Eufratem i Tygrysem, u stóp meksykańskich wulkanów czy peruwiańskich Kordylierów wybitni lekarze stawiali czoło przeróżnym chorobom i schorzeniom. Stosowali pierwotne formy antybiotyków w leczeniu ran, amputacje, zabiegi chirurgiczne i trepanacje czaszki (a to wszystko bez znieczulenia!). Co więcej, nieobce im było cesarskie cięcie, operacja zaćmy czy przeszczepy skóry, a jedna trzecia znanych i używanych obecnie ziół była wykorzystywana przez lekarzy w starożytnym Egipcie. Wydaje się niemożliwe? A jednak!

 

Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga, Dariusz Kortko, Judyta Watoła – bezpośredni, szczery, pogodny. Ufny, za swoimi stawał murem. Chętnie dzielił się wiedzą, umożliwiał awans. Z góry ostrzegamy tych, dla których nie do przyjęcia jest obraz profesora, który za dużo pije, pali jak smok, klnie jak szewc, bywa niesprawiedliwy, wymaga za dużo, narzuca mordercze tempo, słucha złych podszeptów, bywa próżny… Jesteśmy przekonani, że człowiek z bagażem wad jest bardziej prawdziwy.

 


Pielęgniarki
, Christie Watson – przepracowała dwadzieścia lat jako pielęgniarka, a w tej osobistej, przejmującej książce uchyla drzwi szpitala i zdradza jego tajemnice. Prowadzi nas szpitalnymi korytarzami na rozmaite oddziały i poznaje z najbardziej niezapomnianymi pacjentami.   Przekonamy się, że ten najbardziej niedoceniany z zawodów to źródło podstawowej opieki i życzliwości. Zbyt rzadko słyszymy głos pielęgniarek, a Christie jest tak szczera, mądra i przenikliwa, że godnie oddaje im sprawiedliwość. To wspaniała opowieść o życiu w jego najkruchszej fazie.

 

 


Będzie bolało,
Adam Kay – spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka – to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim.

 

Oprac. Magdalena Wedziuk

 

Skip to content