Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019

Drodzy Gimnazjaliści! Rozpoczyna się nabór do szkół ponadgimnazjalnych, proces składania podań będzie trwał od 14 maja do 15 czerwca 2018r. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami rekrutacji oraz kierunkami kształcenia w naszej Wiecej...

Spotkanie z p. Zofią Radecką córką Jana Serdakowskiego

W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski przywołuje się wspomnienia o  ludziach szczególnie zasłużonych w walce o wolność. Należą do nich wyróżnieni Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Odznaczenia te zostały ustanowione rozporządzeniem Prezydenta RP Wiecej...

KANGUR MATEMATYCZNY

W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur, który został przeprowadzony 15 marca 2018r. bardzo dobry wynik 122,5pkt uzyskał tegoroczny absolwent naszej szkoły Benedykt Lewandowski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Wiecej...

ŚWIATOWY DZIEŃ GRAFIKA – 27 kwietnia 2018

To coroczne święto zawodu grafika komputerowego (grafika) obchodzone jest od 1995 roku w rocznicę powstania  Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Obchody tego święta mają na celu uznanie pracy grafika i podkreślenie  ogromnej Wiecej...

Ogłoszenie

4 maja 2018r. (piątek) zostanie przeprowadzony egzamin maturalny z języka polskiego. Obowiązkowo każdy maturzysta powinien posiadać dowód osobisty i długopis z czarnym tuszem. Zdający proszeni są o zgłaszanie się do szkoły  najpóźniej Wiecej...

 

Aktualności biblioteki

ŚWIATOWY  DZIEŃ GRAFIKA – 27 kwietnia 2018

To coroczne święto zawodu grafika komputerowego (grafika) obchodzone jest od 1995 roku w rocznicę powstania  Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Obchody tego święta mają na celu uznanie pracy grafika i podkreślenie  ogromnej roli tego zawodu w kształtowaniu relacji między ludźmi i ich komunikacji.

ZSE proponuje, spośród wielu, dwa kierunki kształcenia: technik organizacji reklamy i technik informatyk, które rozwijają kreatywność i umiejętności informatyczne niezbędne w wykonywaniu zawodu grafika komputerowego. Wielu uczniów naszej szkoły  wspaniale łączy zdolności artystyczne z fascynacją informatyką, tworząc niezwykle oryginalne i profesjonalne projekty.

Z okazji  Światowego Dnia Grafika prezentujemy szkolnych grafików z pasją: Bartosza Szabaciuka (4i2) i  Adriana Daniluka (3e).

BARTEK SZABACIUK  swoją przygodę z grafiką komputerową rozpoczął od  modyfikowania szablonów stron internetowych. W zasadzie nie jest  w stanie określić dokładnego momentu, kiedy projektowanie w pełni go pochłonęło. Był ciekawy, jak strony i aplikacje są projektowane i jak to wygląda „od kuchni’” , więc zaczął  po prostu je projektować. Z czasem jego  umiejętności wzrosły na tyle, że o zlecenia zaczęli pytać znajomi a potem coraz to więksi klienci. Bartek miał  okazję projektować dla Microsoftu, był  odpowiedzialny za tzw. redesign (kompletne przeprojektowanie) strony internetowej Warszawskiego ZOO, współpracował z zagranicznymi klientami (m.in. z Australii, Wielkiej Brytanii). Grafiką chciałby zajmować się zawodowo i w tym kierunku pragnąłby się rozwijać.

Ukończył certyfikowany kurs Webdesign i UX design na eduweb.pl

Bartek udostępnił nam link do swojego portfolio: www.dribbble.com/bartoszewski oraz kilka projektów graficznych.

ADRIAN DANILUK  jest  przede wszystkim niezwykle uzdolniony plastycznie. To znajomy podpowiedział mu, by połączył artystyczne umiejętności  z grafiką komputerową. Postanowił spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Brał udział w konkursach  na projekty graficzne – głównie logo, nierzadko odnosząc pierwsze sukcesy, których potwierdzenie możemy odnaleźć na stronach :   https://natychmiastowo.pl/, http://www.fotoprimo.pl/, http://szybcyiswietni.pl/http://seventech.pl/.
Realizował również  projekty dla osób prywatnych prowadzących różnego rodzaju działalność gospodarczą,  w tym lokalnych przedsiębiorców takich jak: AutoSpeed – Radosław Zacharuk, Drelove – Lokal Państwa Leśniczuk.
Adrian również swoją przyszłość wiąże z grafiką komputerową. Stwierdził, że jest to jego wymarzona praca, ponieważ jest jednocześnie jego hobby.
Oto kilka projektów Adriana.

Bartek i Adrian niejednokrotnie realizowali projekty graficzne dla potrzeb naszej szkoły, za co im serdecznie dziękujemy. Młodym grafikom życzymy dalszych sukcesów, kreatywności i realizacji wielu interesujących projektów.

 

 

CZEKOLADOWE  INSPIRACJE

Uzdolnione literacko uczennice  zainspirowane smakiem czekolady i jej walorami terapeutycznymi  przygotowały  krótkie wiersze o tym wyjątkowym smakołyku. Jurorom trudno było wskazać utwór o największych walorach artystycznych, więc postanowili przyznać wyróżnienia wszystkim uczestniczkom konkursu. Wiersze zaskakiwały swoją formą, jak również refleksyjnością. Wyróżnienia otrzymały: Klaudia Adamczyk, Eliza Korneluk, Katarzyna Uss oraz Weronika Włoszek.

Zapraszamy do lektury wierszy inspirowanych czekoladą.

czekoladowe_inspiracje

ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY w ZSE
Światowy Dzień Czekolady stał się okazją do przypomnienia zalet tego przepysznego smakołyku również w naszej szkole. Walory czekolady znane były już w XVI wieku, a jej niezwykła moc, wartości odżywcze i smakowe inspirowały nie tylko cukierników, ale także literatów. Na okolicznościowej gazetce przypomniane zostały tytuły powieści, w których czekolada stała się głównym motywem literackim, a losy bohaterów były nierozerwalnie z nią związane. Znalazły się na niej również informacje o kakaowcu, z którego czekolada jest produkowana, a humorystyczne aforyzmy podkreślały jej „walory terapeutyczne”. Uczniowie i nauczyciele mogli również rozkoszować się smakiem czekoladowych babeczek, pralinek oraz gorącej czekolady. Każdy, kto w tym dniu odwiedził bibliotekę ,otrzymał z wypożyczoną książką pamiątkową zakładkę.
Niektórzy uczniowie oczarowani smakiem czekolady stworzyli krótkie teksty poetyckie, podkreślające jej magiczną moc. Zostaną one zaprezentowane na stronie biblioteki szkolnej.

Światowy Dzień Czekolady – 12 kwietnia 2018

ZAPROSZENIE

Zapraszamy miłośników literatury pięknej i … czekolady na degustację w czasie dużej przerwy do szkolnej biblioteki. Mamy nadzieję, że smak wyjątkowej literatury i słodycz czekolady wprawi wszystkich czytelników w doskonały nastrój.

Ciekawostki:
Czekolada produkowana jest z owoców kakaowca, osiągających wagę 500 g. Bogate
w tłuszcz nasiona znajdują się w jego wnętrzu i to z tych twardych czerwonobrązowych i gorzkich ziaren produkowana jest czekolada. Do Europy przywieźli ją hiszpańscy zdobywcy Ameryki Południowej w XVI wieku. Do XV wieku Aztekowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego. Uznawane były również jako afrodyzjak.
Pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech.
Współcześnie wydaje się 7 miliardów dolarów rocznie na zakup czekolady.

Czekolada stała się również inspiracją dla wielu twórców literatury. Motyw ten jest obecny w powieści Carole Matthews „Klub miłośniczek czekolady” i „Dieta miłośniczek czekolady”
oraz w książce „Czekoladowy zbawiciel” Christopera Hope.
W powieści G. Zevin „Moja mroczna strona” akcja rozpoczyna się w 2083 roku w zdewastowanym Nowym Jorku. Czekolada i kawa są nielegalne, produkowane i dystrybuowane przez mafijne rodziny, które miasto podzieliły na swoje dystrykty. Papier jest trudno osiągalny, a woda racjonowana.
Główna bohaterka Anya, niezwykle przebojowa 16-latka, córka największego bossa czekoladowego, zostaje wplątana i oskarżona o otrucie swojego chłopaka smakołykami czekoladowymi produkowanymi przez jej rodzinę.

Czekolada w aforyzmach:
„W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź” – Nigella Lawson
„ Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo, co się trafi” „Forest Gamp”
„Życie jest jak czekolada, to co gorzkie pozwala docenić cukier” Xavier Brebion
„Największe tragedie napisali Grek Sofokles i Anglik Szekspir. Żaden z nich nie znał czekolady”
S. Boynton

ogl_bibl

OGŁOSZENIA !

17.10.16r- 21.10.16r. – Tydzień Zakazanych Książek … czyli czego, między innymi,  zabraniała cenzura… a w naszej bibliotece  jest;)

Tydzień Zakazanych Książek jest to międzynarodowe, ruchome święto, obchodzone od 1982 roku. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związane z pierwszą poprawką do amerykańskiej  Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

W Polsce głównym organizatorem akcji jest portal bibliosfera.net

Celem Tygodnia Zakazanych Książek jest promocja czytelnictwa oraz uświadomienie ludziom wolności płynącej z czytania i prawa do niej w każdym kraju na świecie oraz w każdej instytucji – bibliotekach czy szkołach.

ksiazki_biblioteka

 Konkursy:

  • Szkolny konkurs na recenzję najciekawszej książki współczesnego autora – do 30 września 2016
  • Konkurs na prezentację „Biblioteka marzeń” – do 22 grudnia 2016
  • Konkurs na okładkę książki współczesnego autora – do 31 października 2016
  • Konkurs recytatorski „Poetycko o rzeczach zwyczajnych” –  24 listopada 2016
  • Konkurs na prezentację multimedialną „Książka, którą warto przeczytać” – do 31 maja 2017

Pragniemy uczcić Rok Josepha Conrada  w szkolnej bibliotece konkursami.

Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach:

  • Wiedzy o życiu i twórczości J. Conrada

   – 9 .02. 2017;

  • Ilustracji do dzieł J. Conrada

–  format A3 , dowolna technika -10.02. 2017;

 

Szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne

w szkolnej bibliotece i u nauczycieli języka polskiego.

WALENTYNKI Z POEZJĄ MIŁOSNĄ

 

Wszyscy miłośnicy poezji i WALENTYNEK będą mogli w tym wyjątkowym dniu podarować ukochanej osobie najpiękniejszy wiersz miłosny za pośrednictwem walentynkowej poczty.

Wybór liryków miłosnych znanych polskich poetów będzie dostępny w dniach 10-13 lutego na holu pierwszego piętra.

Walentynkowa poczta dotrze do adresatów 12 lutego 2017 w czasie pierwszej i drugiej godziny lekcyjnej.

 walentynki-