Egzamin maturalny w sesji poprawkowej

Egzamin maturalny w sierpniu 2019 r. zostanie przeprowadzony w szkole macierzystej. Egzamin zostanie przeprowadzony z zachowaniem wszystkich zasad obowiązujących w maju. Terminy egzaminu (w naszej szkole): Egzamin pisemny w dniu 20 sierpnia 2019 r. (wtorek) Wiecej...

Egzaminy poprawkowe

Przypominamy, że egzaminy poprawkowe (dla uczniów, którzy w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskali oceny niedostateczne)  odbędą się 26.08.2019r o godz. 8:00 Wiecej...

Wyniki egzaminu maturalnego

Znamy  już wyniki egzaminu maturalnego. Jak zwykle nasi uczniowie poradzili sobie świetnie.  Zapraszamy abiturientów, którzy jeszcze nie odebrali świadectw dojrzałości,  po ich odbiór w sekretariacie szkoły. W maju 2019  roku do matury Wiecej...

Podręczniki na rok szkolny 2019/2020

Drodzy rodzice przy zakupie podręczników prosimy zwrócić uwagę czy są one do szkoły ponadpodstawowej, czy do szkoły ponadgimnazjalnej. Klasy I (po szkole podstawowej) Klasy I (po gimnazjum) Klasy II Klasy III Klasy Wiecej...

Przypominamy

Przypominamy, że zdający egzaminy z kwalifikacji zawodowych powinni stawić się w szkole, co najmniej 30 min przed egzaminem. [Więcej] Wiecej...

 

Działania biblioteki

ROK SZKOLNY 2018/2019

2019 ROKIEM  GUSTAWA  HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 2019  ustanowił   rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, upamiętniając w ten sposób 100 rocznicę urodzin pisarza . Biblioteka szkolna zachęca  do zapoznania się z twórczością tego wybitnego autora, którego dzieła wyrosły w dużej mierze z doświadczeń łagrowych i wojennych. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością autora oraz do udziału w szkolnych konkursach poświęconych twórcy.

Już wkrótce konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o życiu i twórczości pisarza. Polecamy również gazetkę umieszczoną na tablicy bibliotecznej, prezentującą ciekawostki  z życia autora oraz interesujące fotografie.

MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dzisiaj tj. 6 grudnia uczniowie Ekonomika mogli spotkać św. Mikołaja w czytelni biblioteki szkolnej. Tym razem Mikołaj przybył z prezentami dla czytelników. Każdy, kto wypożyczył dzisiaj książkę, mógł liczyć na drobny upominek od św. Mikołaja, który był przekonany, że zarówno upominki jak i same książki sprawią radość miłośnikom literatury. To książki przecież rozwijają wyobraźnię, a bez niej … czyż można uwierzyć w istnienie św. Mikołaja? Dzisiaj wspierały Mikołaja w rozdawaniu prezentów śnieżynki: Karolina Antoniuk i Kinga Sawicka oraz panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk

 

LITERACKI ZŁOTY MEDAL DLA ELIZY KORNELUK W XI OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM IM. IRENY GOLEC „CZERWONA RÓŻA DLA NIEJ”

XI Ogólnopolski Konkurs Literacki przebiegał pod honorowym patronatem Tadeusza Sławeckiego, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Na konkurs nadesłano 121 zestawów prozy i poezji z całej Polski: z Wrocławia, Kielc, Białegostoku, Nowogrodu, Komarówki Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Radzynia, Kąkolewnicy i okolic. Jurorzy: Ryszard Kornacki, Zofia Goławska i Katarzyna Wileńska, wysoko ocenili poziom utworów literackich, dostrzegli ogromną wrażliwość autorów prac konkursowych i ich różnorodną tematykę. Zdobywczynią I miejsca w kategorii prozy została Eliza Korneluk uczennica klasy IVE. Nie miała sobie równych wśród uczestników konkursu ze szkół ponadgimnazjalnych. Zachwyciła jurorów opowiadaniami „Śnieżynka” i „Kamyk”.

Wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród odbyło się 18 listopada 2018roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy.  Cieszy nas kolejny wielki sukces Elizy. Pisanie, jak sama twierdzi, stanowi jej pasję i jest wyrazem podziwu dla piękna języka ojczystego.  Zdobywczyni I miejsca życzymy nowych, ciekawych pomysłów literackich i dalszych zwycięstw. Nagrodzone opowiadania można przeczytać na stronie internetowej biblioteki szkolnej w zakładce Debiuty literackie. Opiekę literacką nad uczennicą sprawowała pani Izabela Jakimiak

 

WYSTAWA W BIBLIOTECE  SZKOLNEJ

W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Szkolna zaprasza na wystawę, która ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.

My, współcześni Polacy nie musimy, jak kiedyś, oddawać swojego życia za wolność, ale powinniśmy zachować pamięć o czasach niewoli i czuwać, aby tej wolności nie utracić, bo jak mówił Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

Wystawę przygotowała pani Magdalena Wedziuk.

 =========================================================

ŚWIATOWY  DZIEŃ INFORMATYKA – 8 czerwca 2018

Informatyka to jedna z dziedzin wiedzy, która rozwija się najszybciej. Światowy Dzień Informatyka został ustanowiony na 8 czerwca, by zwrócić uwagę na tę dziedzinę nauki i pracę informatyków, którzy ułatwiają nam korzystanie z nowych technologii. Informatyk to bardzo ogólna nazwa specjalisty w dziedzinie nauk komputerowych. Obejmuje tak naprawdę ponad dwadzieścia różnych zawodów: programistów, administratorów systemów komputerowych, testerów oprogramowania, grafików komputerowych, specjalistów od baz danych itd.
W ZSE uczy się wielu uzdolnionych młodych informatyków. Z okazji Światowego Dnia Informatyka przedstawiamy: Łukasza Kusyka, Dominika Hawryluka  i Jakuba Kiryluka, dla których nauka informatyki stała się pasją.

ŁUKASZ KUSYK uczęszcza do klasy 3i1 .Od zawsze miał  zamiłowanie do rzeczy związanych z komputerami. Już w podstawówce interesował się tworzeniem stron internetowych. Bardzo dużo czasu spędzał także, grając w gry, przez co obecnie jest powiązany z tą branżą. Przez ostatnich kilka lat uczył się programować aplikacje i tworzyć gry komputerowe. Od kilku miesięcy prowadzi firmę software’ową, więc można powiedzieć, że udało mu się dotrzeć do celu, który chciał  osiągnąć od dawna. Dokładnie za miesiąc wprowadza do sprzedaży nową grę, nad którą pracował sam codziennie przez ponad dwa lata. W tym roku ujrzą światło dzienne kolejne projekty związane nie tylko ze światem gier, a dowiedzieć się o nich będzie można na stronie jego  firmy http://lukkussoft.com .

 

DOMINIK HAWRYLUK jest uczniem klasy 2i1.  Informatyką interesował się już, będąc dzieckiem. Zaczynał od tworzenia stron www, następnie fascynował się montowaniem filmów, programowaniem gier komputerowych, a w technikum informatycznym – robotyką.
Pierwsze sukcesy pojawiły się w technikum, kiedy wygrał wojewódzki konkurs „Moja szkoła w obiektywie”. Dominik wiele działań podejmuje charytatywnie, prowadząc strony internetowe dla drużyny harcerskiej i klubu sportowego. Stworzył też dwie gry komputerowe oraz programował roboty Lego Mindstorms., wykorzystując oprogramowanie od LEGO. Jest współzałożycielem drużyny e-sportowej Affinity Squad. Pasjonuje się grą Rocket League i wygrał turniej na imprezie Intel Extreme Masters 2018 w Katowicach na stanowisku firmy Razer.
Przyszłość swoją Dominik wiąże oczywiście z informatyką. Obecnie zależy mu na tym, by rozwijać swoje zainteresowania i pogłębiać  umiejętności.

 

JAKUB KIRYLUK jest uczniem klasy 1i2. Swoją przygodę z informatyką zaczynał od gie komputerowych, z czasem jego uwagę pochłonął YouTube, głównie Minecraft i J JayJoker. Pojawił się również pomysł nagrywania na YouTube, ale ten epizod nie trwał długo. Z czasem bardziej pochłonęło go tworzenie gier komputerowych. Twierdzi, że obecnie najbardziej interesują go dwie dziedziny informatyki: programowanie/gamedev oraz montaż filmów. Zajmuje się tworzeniem Game Dev Tycoon i chętnie dzieli się swoją wiedzą na ten temat na stronie devtycoon.com, gdzie znajduję się również grywalne Tech-Demo. Jest najbardziej dumny z tego osiągnięcia. Gra jest nadal rozwijana, a jej wydanie ma się pojawić na Steamie.
Kuba podkreśla, że pasją filmowania zaraził go nauczyciel informatyki pan Wojciech Puszkarski.  Kiedy podjął naukę w ZSE, to ciągle wykorzystuje te umiejętności,  nakręcił już kilka filmów promujących szkołę. W przyszłości chciałby pracować jako programista w Gamedevie lub innej renomowanej firmie zajmującej się programowaniem gier. Chciałby również doskonalić umiejętność filmowania.

Ci młodzi ludzie zachwycają ogromną wiedzą, umiejętnościami, dążeniem do   samorozwoju i wytrwałością w realizacji swoich planów i pasji. Cechuje ich ponadto niezwykła życzliwość i zaangażowanie w wiele akcji  promujących  szkołę.

—- *** —-

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ GRAFIKA – 27 kwietnia 2018

To coroczne święto zawodu grafika komputerowego (grafika) obchodzone jest od 1995 roku w rocznicę powstania  Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Obchody tego święta mają na celu uznanie pracy grafika i podkreślenie  ogromnej roli tego zawodu w kształtowaniu relacji między ludźmi i ich komunikacji.

ZSE proponuje, spośród wielu, dwa kierunki kształcenia: technik organizacji reklamy i technik informatyk, które rozwijają kreatywność i umiejętności informatyczne niezbędne w wykonywaniu zawodu grafika komputerowego. Wielu uczniów naszej szkoły  wspaniale łączy zdolności artystyczne z fascynacją informatyką, tworząc niezwykle oryginalne i profesjonalne projekty.

Z okazji  Światowego Dnia Grafika prezentujemy szkolnych grafików z pasją: Bartosza Szabaciuka (4i2) i  Adriana Daniluka (3e).

BARTEK SZABACIUK  swoją przygodę z grafiką komputerową rozpoczął od  modyfikowania szablonów stron internetowych. W zasadzie nie jest  w stanie określić dokładnego momentu, kiedy projektowanie w pełni go pochłonęło. Był ciekawy, jak strony i aplikacje są projektowane i jak to wygląda „od kuchni’” , więc zaczął  po prostu je projektować. Z czasem jego  umiejętności wzrosły na tyle, że o zlecenia zaczęli pytać znajomi a potem coraz to więksi klienci. Bartek miał  okazję projektować dla Microsoftu, był  odpowiedzialny za tzw. redesign (kompletne przeprojektowanie) strony internetowej Warszawskiego ZOO, współpracował z zagranicznymi klientami (m.in. z Australii, Wielkiej Brytanii). Grafiką chciałby zajmować się zawodowo i w tym kierunku pragnąłby się rozwijać.

Ukończył certyfikowany kurs Webdesign i UX design na eduweb.pl

Bartek udostępnił nam link do swojego portfolio: www.dribbble.com/bartoszewski oraz kilka projektów graficznych.

ADRIAN DANILUK  jest  przede wszystkim niezwykle uzdolniony plastycznie. To znajomy podpowiedział mu, by połączył artystyczne umiejętności  z grafiką komputerową. Postanowił spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Brał udział w konkursach  na projekty graficzne – głównie logo, nierzadko odnosząc pierwsze sukcesy, których potwierdzenie możemy odnaleźć na stronach :   https://natychmiastowo.pl/, http://www.fotoprimo.pl/, http://szybcyiswietni.pl/http://seventech.pl/.
Realizował również  projekty dla osób prywatnych prowadzących różnego rodzaju działalność gospodarczą,  w tym lokalnych przedsiębiorców takich jak: AutoSpeed – Radosław Zacharuk, Drelove – Lokal Państwa Leśniczuk.
Adrian również swoją przyszłość wiąże z grafiką komputerową. Stwierdził, że jest to jego wymarzona praca, ponieważ jest jednocześnie jego hobby.
Oto kilka projektów Adriana.

Bartek i Adrian niejednokrotnie realizowali projekty graficzne dla potrzeb naszej szkoły, za co im serdecznie dziękujemy. Młodym grafikom życzymy dalszych sukcesów, kreatywności i realizacji wielu interesujących projektów.

 

 

CZEKOLADOWE  INSPIRACJE

Uzdolnione literacko uczennice  zainspirowane smakiem czekolady i jej walorami terapeutycznymi  przygotowały  krótkie wiersze o tym wyjątkowym smakołyku. Jurorom trudno było wskazać utwór o największych walorach artystycznych, więc postanowili przyznać wyróżnienia wszystkim uczestniczkom konkursu. Wiersze zaskakiwały swoją formą, jak również refleksyjnością. Wyróżnienia otrzymały: Klaudia Adamczyk, Eliza Korneluk, Katarzyna Uss oraz Weronika Włoszek.

Zapraszamy do lektury wierszy inspirowanych czekoladą.

czekoladowe_inspiracje

ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY w ZSE
Światowy Dzień Czekolady stał się okazją do przypomnienia zalet tego przepysznego smakołyku również w naszej szkole. Walory czekolady znane były już w XVI wieku, a jej niezwykła moc, wartości odżywcze i smakowe inspirowały nie tylko cukierników, ale także literatów. Na okolicznościowej gazetce przypomniane zostały tytuły powieści, w których czekolada stała się głównym motywem literackim, a losy bohaterów były nierozerwalnie z nią związane. Znalazły się na niej również informacje o kakaowcu, z którego czekolada jest produkowana, a humorystyczne aforyzmy podkreślały jej „walory terapeutyczne”. Uczniowie i nauczyciele mogli również rozkoszować się smakiem czekoladowych babeczek, pralinek oraz gorącej czekolady. Każdy, kto w tym dniu odwiedził bibliotekę ,otrzymał z wypożyczoną książką pamiątkową zakładkę.
Niektórzy uczniowie oczarowani smakiem czekolady stworzyli krótkie teksty poetyckie, podkreślające jej magiczną moc. Zostaną one zaprezentowane na stronie biblioteki szkolnej.

Światowy Dzień Czekolady – 12 kwietnia 2018

ZAPROSZENIE

Zapraszamy miłośników literatury pięknej i … czekolady na degustację w czasie dużej przerwy do szkolnej biblioteki. Mamy nadzieję, że smak wyjątkowej literatury i słodycz czekolady wprawi wszystkich czytelników w doskonały nastrój.

Ciekawostki:
Czekolada produkowana jest z owoców kakaowca, osiągających wagę 500 g. Bogate
w tłuszcz nasiona znajdują się w jego wnętrzu i to z tych twardych czerwonobrązowych i gorzkich ziaren produkowana jest czekolada. Do Europy przywieźli ją hiszpańscy zdobywcy Ameryki Południowej w XVI wieku. Do XV wieku Aztekowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego. Uznawane były również jako afrodyzjak.
Pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech.
Współcześnie wydaje się 7 miliardów dolarów rocznie na zakup czekolady.

Czekolada stała się również inspiracją dla wielu twórców literatury. Motyw ten jest obecny w powieści Carole Matthews „Klub miłośniczek czekolady” i „Dieta miłośniczek czekolady”
oraz w książce „Czekoladowy zbawiciel” Christopera Hope.
W powieści G. Zevin „Moja mroczna strona” akcja rozpoczyna się w 2083 roku w zdewastowanym Nowym Jorku. Czekolada i kawa są nielegalne, produkowane i dystrybuowane przez mafijne rodziny, które miasto podzieliły na swoje dystrykty. Papier jest trudno osiągalny, a woda racjonowana.
Główna bohaterka Anya, niezwykle przebojowa 16-latka, córka największego bossa czekoladowego, zostaje wplątana i oskarżona o otrucie swojego chłopaka smakołykami czekoladowymi produkowanymi przez jej rodzinę.

Czekolada w aforyzmach:
„W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź” – Nigella Lawson
„ Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo, co się trafi” „Forest Gamp”
„Życie jest jak czekolada, to co gorzkie pozwala docenić cukier” Xavier Brebion
„Największe tragedie napisali Grek Sofokles i Anglik Szekspir. Żaden z nich nie znał czekolady”
S. Boynton

ogl_bibl

OGŁOSZENIA !

17.10.16r- 21.10.16r. – Tydzień Zakazanych Książek … czyli czego, między innymi,  zabraniała cenzura… a w naszej bibliotece  jest;)

Tydzień Zakazanych Książek jest to międzynarodowe, ruchome święto, obchodzone od 1982 roku. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związane z pierwszą poprawką do amerykańskiej  Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

W Polsce głównym organizatorem akcji jest portal bibliosfera.net

Celem Tygodnia Zakazanych Książek jest promocja czytelnictwa oraz uświadomienie ludziom wolności płynącej z czytania i prawa do niej w każdym kraju na świecie oraz w każdej instytucji – bibliotekach czy szkołach.

ksiazki_biblioteka

 Konkursy:

  • Szkolny konkurs na recenzję najciekawszej książki współczesnego autora – do 30 września 2016
  • Konkurs na prezentację „Biblioteka marzeń” – do 22 grudnia 2016
  • Konkurs na okładkę książki współczesnego autora – do 31 października 2016
  • Konkurs recytatorski „Poetycko o rzeczach zwyczajnych” –  24 listopada 2016
  • Konkurs na prezentację multimedialną „Książka, którą warto przeczytać” – do 31 maja 2017

Pragniemy uczcić Rok Josepha Conrada  w szkolnej bibliotece konkursami.

Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach:

  • Wiedzy o życiu i twórczości J. Conrada

   – 9 .02. 2017;

  • Ilustracji do dzieł J. Conrada

–  format A3 , dowolna technika -10.02. 2017;

 

Szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne

w szkolnej bibliotece i u nauczycieli języka polskiego.

WALENTYNKI Z POEZJĄ MIŁOSNĄ

 

Wszyscy miłośnicy poezji i WALENTYNEK będą mogli w tym wyjątkowym dniu podarować ukochanej osobie najpiękniejszy wiersz miłosny za pośrednictwem walentynkowej poczty.

Wybór liryków miłosnych znanych polskich poetów będzie dostępny w dniach 10-13 lutego na holu pierwszego piętra.

Walentynkowa poczta dotrze do adresatów 12 lutego 2017 w czasie pierwszej i drugiej godziny lekcyjnej.

 walentynki-