Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Niezwyciężeni 1918 -2018”

Słowami Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być  Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” rozpoczęła się Gala Finałowa konkursu „Niezwyciężeni  1918-2018. Pokolenia Niepodległej” w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Konkurs miał na celu upamiętnienie osób zasłużonych w walce o niepodległość  Polski, które zostały odznaczone Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Patronat nad inicjatywą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Nasi uczniowie Klaudia Sidorczuk z kl. 4tl, Kinga Ignaciuk z kl. 2er, Jakub Kiryluk z kl. 2i2, Karol Korolczuk z kl. 2tl przygotowali film poświęcony Janowi Serdakowskiemu i otrzymali wyróżnienie. Praca konkursowa powstała pod opieką pani Marii Witkowskiej i pani Joanny Pióro.

Po krótkiej konferencji prasowej Galę Finałową otworzył prezes IPN dr Jarosław Szarek. Powiedział m. in.: „ Dla Instytutu Pamięci Narodowej  jest niezwykle ważne, aby pamięć o tych ludziach, którzy prowadzili nas do niepodległości  (…) Przez wiele lat w XX wieku nie można było pamiętać o bohaterach polskiej niepodległości, na szczęście pozostały po nich pamiątki, które młodym ludziom udało się odnaleźć w domowych szufladach.” Podziękował również młodzieży i opiekunom za pracę, pasję, odkrywanie i utrwalanie historii.

Głos zabrał także przedstawiciel współorganizatora konkursu przewodniczący ZHR prof. Grzegorz Nowik.

Dr Waldemar Brenda, wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN poinformował, że na konkurs nadesłano: 98 wideoblogów (vlogów), 169 filmów i 25 plakatów edukacyjnych. Wzięło więc w nim udział ok. 1500 osób z kraju, USA i Ukrainy.

Następnie odbyło się wręczenie nagród i prezentacja fragmentów prac laureatów.

Uroczystość zakończył piękny koncert „Adam Kowalski – żołnierz i pieśniarz Niepodległej” w wykonaniu artystów z „Teatru Muzycznego Od Czapy”. Galę znakomicie prowadził znany aktor Dariusz Kowalski.

Z nagrodzonymi filmami (również naszym) można zapoznać się na kanale IPN na YouTube.

Skip to content