6 tysięcy dla naszej młodzieży za I miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym!

Zespół uczniów z naszej szkoły w składzie: Benedykt Lewandowski, Eliza Korneluk, Malwina Lewandowska, Katarzyna Uss, Bartosz Jakubowicz i Marcin Kaczanowicz zajął I miejsce w XX edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Historia bliska”.  Za prezentację pt. Związek Ewolucjonistów Wolności jako przykład młodzieżowej organizacji antykomunistycznej z lat 1944 -1956” uczniowie zdobyli nagrodę główną w wysokości 6 tysięcy złotych.  Opiekunki młodzieży: pani Maria Witkowska i pani Joanna Pióro również otrzymały nagrodę finansową w kwocie 2 tys. zł. Uroczystą galę w Warszawie, podczas której 27 października 2017r. wręczono nagrody zwycięzcom konkursu, swoją obecnością uświetnił Pan Albert Zalewski, jeden z członków ZEW -u.

Konkurs „Historia bliska” jest organizowany od 20 lat przez Ośrodek KARTA w Warszawie. Jego głównym celem jest badanie historii bliskiej, będącej niejako na wyciągnięcie ręki, ale często nieznanej, zapomnianej, nieobecnej w świadomości lokalnej społeczności. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Walka, praca, trwanie… Ludzie i czyny dla Niepodległej 1918–2018”. Ogłaszając konkurs w okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy chcieli zachęcić młodzież do pokazania różnych wymiarów walki o własne państwo, a także troski o jego kształt i trwałość, pracy na jego rzecz.

Praca konkursowa przybliża wydarzenia z początku lat 50, w których uczestniczyło 11 uczniów naszej szkoły. Młodzi ludzie z międzyrzeckich szkół średnich w 1951r. założyli tajną organizację antykomunistyczną –  Związek Ewolucjonistów Wolności. Członkowie ZEW – u redagowali ulotki antykomunistyczne, prowadzili działania sabotażowe m.in. zerwanie linii telefonicznej. Najsłynniejszą akcją organizacji był zamach na „Mitropę” – pociąg wojskowy relacji Moskwa- Berlin. W 1952 roku rozpoczęły się aresztowania inspirowane przez Urząd Bezpieczeństwa. W ciągu kilku dni ponad 30 osób znalazło się w więzieniach. Uczniowie przeszli okrutne, upokarzające przesłuchania, tortury, grożono im śmiercią. Po trwającym pół roku śledztwie rozpoczęły się procesy sądowe. Członkowie ZEW– u otrzymali kary od 3 do 9 lat pozbawienia wolności. Niektórzy trafili do Jaworzna, gdzie ciężko pracując w kopalniach, odbywali wyroki, które na mocy amnestii zostały zmniejszone. Nie mogli powrócić do szkół, stwarzano im poważne trudności w znalezieniu pracy.

Wszystkich zainteresowanych tematem ZEW – u zachęcamy do zapoznania się z prezentacją konkursową zamieszczoną na szkolnym Facebooku oraz do obejrzenia transmisji z  gali finałowej na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=YzSKixPvsXA.

Zwycięzcom gratulujemy sukcesu!!!

Skip to content