Rok Norwidowski 2021

W ramach obchodów Roku Norwidowskiego, ustanowionego przez Sejm RP, w naszej szkole odbyły się konkursy, poświęcone temu wspaniałemu poecie.
Uczniowie klas trzecich wzięli udział w Konkursie wiedzy ożyciu i twórczości C. Norwida, którego celem była popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości tego wybitnego artysty. Oto wyniki:

I. miejsce – Kornelia Falów kl.3r
II. miejsce – Maksymilian Chilicki kl. 3i1
III. Miejsce – Kamil Kalinowski kl. 3i1

Odbyły się również: Konkurs Plastyczny, polegający na wykonaniu pracy plastycznej zainspirowanej dowolnie wybranym cytatem z utworu C. Norwida, Konkurs Recytatorski, na który należało wysłać nagranie własnej interpretacji wiersza lub fragmentu prozy C. Norwida oraz Konkurs Literacki, dający możliwość zaprezentowania własnej twórczości.

Laureatami konkursów zastali:
Katarzyna Krasuska kl.3e
Nina Stefaniuk kl.3r
Rozalia Zalot kl. 3ep
Zuzanna Zdunek kl 2l
Damian Charytoniuk kl.2i1
Aleksander Nurzyński kl.3i1p

Gratulujemy!

A oto zwycięskie prace:

Damian Charytoniuk, kl. 2i1 „Krzyż i dziecko” – cytat „Krzyż stał się nam bramą”

Cytat „Krzyż stał się nam bramą” rozumiem w taki sposób, iż daje on ludziom wolność i poczucie bezpieczeństwa. Wiara w Boga jest dla nas priorytetem w życiu, naprowadza nas na tok myślenia, jak odpowiedzialnie iść przez życie, doświadczać i pomocy od innych ludzi spotkanych na naszej dalszej drodze, doznawać czegoś nowego, zachowując w tym umiar. Jako bramę możemy też rozumieć nasze odejście i śmierć do lepszego świata, pełnego samej dobroci.

Nina Stefaniuk, kl. 3r „Fortepian Szopena”

„I byłeś jako owa postać – którą

Z marmurów łona,

Niżli je kuto,

Odejma dłuto –

Geniuszu… wiecznego Pigmaliona!”

W poprzednich częściach wiersza Norwid wspomina o tym, że Chopin w ostatnich dniach swojego życia (gdy autor go odwiedził) miał bardzo bladą skórę. Porównuje go do marmurowej rzeźby, która wyszła spod rąk mitologicznego greckiego rzeźbiarza Pigmaliona. Dlatego też zdecydowałam się na namalowanie Chopina na wzór rzeźb ze starożytnej Grecji, jednocześnie ograniczając paletę barw do odcieni brązu i beżu. Ponieważ Pigmalion zakochał się w wyrzeźbionym przez niego „ideale kobiety” obdarowywał ją m. in. kwiatami; dlatego też u stóp kompozytora spoczywa ich  ogromna ilość (można by to też uznać to za symbol tego, że Chopin był bardzo znany, a kiedy ktoś taki umiera, jego fani składają na jego grobie kwiaty).

Ze względu na to, że Chopin był jednym z najsławniejszych kompozytorów jego czasów, na pewno dużo innych osób czerpało z niego inspirację, dlatego stoi on w pozycji, która mogłaby się kojarzyć z nauczycielem.

Po to, aby można było rozpoznać posąg na pierwszy rzut oka, w tle umieściłam klawisze  pianina.

Aleksander Nurzyński, kl. 3i1p

„Źle źle zawsze i wszędzie” to cytat z Cypriana Kamila Norwida. Wykonana przeze mnie grafika to próba przelania cytatu na obraz. Moja praca przedstawia zagubionego i samotnego mężczyznę kroczącego drogą w deszczową noc. Symbolizuje on człowieka podejmującego próbę radzenia sobie z problemami – samotna przechadzka w deszczu ma mu pomóc znaleźć rozwiązanie. W oddali jest światło, ono daje nadzieję, więc mężczyzna idzie w jego kierunku po zmianę lub pomoc. W lewym górnym rogu znajduje się twarz poety. Grafika jest ponura, szara, oddaje przygnębiającą atmosferą, dzięki czemu pokazuje prawdziwość cytatu.

Rozalia Zalot, kl. 3ep „Martwy świat”

Martwy Świat

Puste oczy w martwym pudle,
A tak żywo mnie kochały,
Tak odważnie jest im umrzeć,
Bo miłości nie zaznały.

Zaraz znikniesz miła moja,
W proch obrócisz mętlik w głowie,
I zatracisz piękny głosik,
Nic już nie będzie po tobie,

Tylko serce twe przechowam,
Gdzieś przy łóżku na pamiątkę,
Nigdy tego nie robiłem,
Dla Ciebie zrobię wyjątek.

Choć świat wciąż będzie uroczy.
To Ty w otchłani czystości,
Gdzieś przepadniesz miła moja,
Świat miłości bez litości.

I jak wierzyć mam uczuciu,
Skoro kochać cię nie mogę,
Skoro raniłem bez kresu,
Los podzielił naszą drogę.

Cytaty zostały zaczerpnięte z utworów: „Pożegnanie” oraz „Marionetki”.

edf

 

 

 

 

 

 

Skip to content