Światowy Dzień Emotikona i Emoji  w ZSE

Nazwa „emotikon” powstała z połączenia słów ‘emotion’ i ‘console’ , w skrócie con. (konsola, klawiatura). Mało kto wie, że pierwszy znaczek  🙂  pojawił się jeszcze przed erą komputerów w satyrycznym magazynie „Puck”. Po raz pierwszy komputerowy emotikon został użyty przez profesora Scotta Fahlamana 19.09.1982 roku. Emotikonem nazywamy ideogram złożony z ciągu znaków typograficznych mających wyrazić i przekazać odbiorcy nastrój osoby redagującej  wiadomość. Utworzony w ten sposób ciąg znaków jest odzwierciedleniem wyrazu twarzy, zwykle odwróconym w stosunku do tekstu o 90 stopni np.:  🙁

Współczesne telefony oraz komunikatory automatycznie przekształcają tak użytą emotikonę w  emoji.  Emotikony , a zwłaszcza emoji są tak popularne na całym świecie, że tworzone są filmy, których głównymi bohaterami są emoji np. film wyprodukowany w USA zatytułowany  „Emotki”.

W  bibliotece ZSE z okazji  Światowego  Dnia Emotikona i Emoji odbył się konkurs plastyczny. Uczniowie przygotowali  własne projekty emoji. Ogłoszenie wyników konkursu już wkrótce. Czytelnicy otrzymali w prezencie pamiątkowe zakładki , a na lekcjach bibliotecznych można było wysłuchać prelekcji na temat : Emotikony i emoji jako forma komunikacji i wyrażania uczuć  w wiadomościach tekstowych.  Młodzież mogła poznać zasady wykorzystywania  emoji  w korespondencji  oraz zasady interpunkcji  obowiązujące przy ich stosowaniu.

 

Skip to content