Miesięczne archiwum: Luty 2022

Bezpiecznego odpoczynku !!!

Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Mamy nadzieję, że będzie biało, wesoło i radośnie. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych.

 

Dzień Patronki Szkoły

Dzień patrona to jeden z ważniejszych dni w szkolnym kalendarzu. Nasza szkoła każdego roku uroczyście obchodziła święto patronki. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele angażowali się, przygotowując znakomite apele, aby przybliżyć wszystkim postać Marii Dąbrowskiej. I w tym roku miało być podobnie, jednak przeszkodziła nam kolejna fala pandemii. Dlatego tym razem osoba Marii Dąbrowskiej zostanie nam przedstawiona wirtualnie.

Maria Dąbrowska była wybitną polską powieściopisarką. Urodziła się w 1889 roku, w czasie zaborów. Pochodziła z Russowa, z domu Szumskich. Jej ojciec, Józef Szumski, walczył w powstaniu styczniowym, a brat Bogumił był pułkownikiem Wojska Polskiego. W czasie studiów pisarka związała się z nurtami niepodległościowymi, gdyż była patriotką.

Swoich sił próbowała również w twórczości publicystycznej. Napisała między innymi powieść pt. „Noce i dnie”, wzorowaną na wątkach autobiograficznych pisarki. Została za nią pięciokrotnie nominowana do Nagrody Nobla. Za swoje zasługi otrzymała następujące wyróżnienia: Order Sztandaru Pracy I klasy, Medal 10-lecia Polski Ludowej, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,  Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,  Złoty Wawrzyn Akademicki, Złoty Krzyż Zasługi (trzykrotnie) oraz Krzyż Niepodległości.

Maria Dąbrowska jest przykładem tego, że ciężka praca się opłaca. Jak sama powiedziała: „Codzienną pracą twoją możesz wszystko dobre na tym świecie zepsuć i wszystko złe naprawić”.

Tęsknimy za normalnym świętowaniem dnia patrona. Miejmy nadzieję, że za rok się uda. Poniżej zamieszczamy linki z filmikami z uroczystości z poprzednich lat, aby przypomnieć, jak wtedy celebrowany był ten dzień.

Zachęcamy do obejrzenia!

 

Skip to content