Dzienne archiwum: 22 czerwca 2017

Podsumowanie stażu zagranicznego w Grecji z programu Erasmus+

W okresie od 27 marca do 07 kwietnia 2017 18-osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim kształcącej się w zawodzie technik informatyk odbyła 2-tygodniowe praktyki w Grecji. Staż zawodowy zrealizowany został w ramach projektu „Unia Europejska drogą do osiągnięcia sukcesu dla młodzieży kształcącej się w zawodzie technika informatyka”, a jego organizatorem była firma New Team Sp. z o.o..

Celem zagranicznych praktyk zawodowych było zwiększenie kompetencji zawodowych uczniów oraz zdobycie przez nich doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku, zwiększając tym samym ich atrakacyjność na rynku pracy. Staż był także szansą dla młodych ludzi na udoskonalenie zdolności językowych oraz rozwinięcie wiedzy dotyczącej kultury Grecji.

Praktyki umożliwiły młodzieży poznanie specyfiki pracy w przedsiębiorstwach branży IT w Grecji. Młodzież rozwinęła takie kompetencje zawodowe jak montowanie i eksploatacja komputera i urządzeń  peryferyjnych. Uczniowie nauczyli się także  eksploatować systemy transmisyjne. Każdy dzień był inny, przynosił nowe wyzwania i doświadczenia. Uczniowie mogli się sprawdzić w zakresie umiejętności informatycznych, które już posiadali. Pod czujnym okiem mentora uczestnicy przygotowywali i tworzyli bazy danych oraz zagłębili się w tajniki programów użytkowych niezbędnych w pracy informatyka.

Poza czasem spędzonych na praktykach zawodowych młodzież miała także okazję do poznania kultury greckiej ‘od kuchni’ – w przenośni i dosłownie. 2-tygodniowy staż umożliwił im poznanie greckiej mentalności oraz tamtejszych obyczajów. Uczniowie ZSE w Międzyrzecu Podlaskim poznali również potrawy typowe dla tamtejszej kuchni, w tym tradycyjną moussakę oraz frappe – znaną wszystkim Grekom kawę na zimno. Uwagę stażystów zwróciły także souvlaki, które szybko zostały przyrównane do znanego wszystkim kebaba. Przy okazji wykonywania codziennych prac uczniowie ćwiczyli język angielski i grecki. Życzliwość i pomoc Greków pomogła w przyjemny sposób pokonać wszelkie nowe wyzwania jakie stanęły przed młodzieżą.

Po pracy uczniowie mogli również korzystać z kąpieli w Morzu Egejskim, wypoczywać na plaży i korzystać z pięknej, słonecznej pogody oraz miejscowych atrakcji. Niezapomniane były też wycieczki po Grecji, między innymi na Meteory – gdzie młodzież mogła zwiedzić Wielki Meteor – najwyżej położony i  najwspanialszy monastyr z męskim klasztorem pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Kolejna niezapomniana wyprawa to rejs na wyspę Skiathos, gdzie kręcone były sceny do popularnego musicalu „Mamma Mia”. Po rejsie pełnym greckich tańców i dobrej zabawy uczniowie zwiedzali wyspę i zobaczyli typowe dla tego regionu malownicze białe domki z niebieskimi okiennicami. Po zwiedzaniu wypoczywali na plaży słynącej ze złotego piasku. Wszystko to odbywało się w ramach realizacji programu kulturowego w dni wolne od praktyk.

Podsumowując, praktyki w Grecji na pewno umożliwiły uczniom możliwość rozwoju zawodowego i zapewne dla wielu były niesamowitą przygodą, w czasie której poznali „kawałek świata”, zakosztowali innego życia, stali się bardziej komunikatywni, otwarci i odważni, a przy okazji poprawili znajomość języka angielskiego.

Mobilność w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Podsumowanie stażu zagranicznego w Grecji z programu Erasmus+

16-osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim o profilu kształcenia technik logistyk zakończyła dwutygodniowe praktyki zawodowe w Grecji, w rejonie Riwiery Olimpijskiej. Staż odbył się w ramach projektu „Logistyk na rynku europejskim – staże zagraniczne”.  Jego organizatorem była firma Finea Sp. z o.o. przy współpracy z partnerem greckim Neoi Ellados Se Eyropaiki Drasi.

Udział w dwutygodniowym stażu zagranicznym miał miejsce od 27 marca do 07 kwietnia 2017, a jego celem było ułatwienie uczniom m.in. praktycznego wykorzystania teoretycznej wiedzy zdobytej w trakcie nauki szkolnej, poznania nowoczesnych standardów w europejskiej branży logistycznej, podniesienia kompetencji językowych w zakresie angielskiego oraz wsparcie rozwoju osobistego i zawodowego uczniów.

Podczas zagranicznej praktyki zawodowej uczniowie doskonalili swoje umiejętności z zakresu zawodu. Mieli okazję poznać procesy logistyczne zachodzące w greckich przedsiębiorstwach. Dowiedzieli się jak korzystać z baz danych w procesach logistycznych oraz jak skutecznie wyszukiwać określone parametry w systemie, co przekładało się na przyswajanie wiedzy dotyczącej koordynacji procesów logistycznych. Uczniowie mieli okazję obserwować schematy działania greckich form logistycznych oraz przyrównać je do tych stosowanych w Polsce. Uczestnicy stażu, przebywając w środowisku wielokulturowym, posługiwali się językiem angielskim oraz doskonalili kompetencje zawodowe zgodnie z nowoczesnymi standardami europejskimi, dzięki czemu, mamy nadzieję, wzrosła konkurencyjność naszych młodych specjalistów na krajowym i europejskim rynku pracy.

Poza praktyką zawodową młodzież rozwinęła również kompetencje społeczne. Poznając inną kulturę, stała się bardziej tolerancyjna i otwarta na nowe doświadczenia. Uczniowie nauczyli się elastyczności i poszanowania do tego, co odmienne. Podczas dwutygodniowych praktyk mieli okazję obserwować tradycje i kulturę Grecji oraz spróbować tradycyjnych potraw tamtejszej kuchni. W trakcie pobytu młodzież realizowała także program kulturowy, podczas którego odwiedzała jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Grecji – Meteory, gdzie podziwiała wysoko osadzone na skałach klasztory. Ponadto  uczniowie odbyli rejs statkiem na wyspę Skiathos, gdzie poznali Grecję z jeszcze innej perspektywy. W trakcie rejsu wzięli udział w zabawie na statku, kiedy to w rytmie greckiej muzyki mieli okazję obserwować i  spróbować swoich sił w typowych dla tamtejszej kultury tańcach.

Po zakończonej praktyce uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające ich uczestnictwo w stażu.  Już wkrótce otrzymają także wydane w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) europejskie certyfikaty Europass-Mobilność, które potwierdzą zdobyte umiejętności zawodowe, podniosą konkurencyjność ich posiadaczy na europejskim rynku pracy i stanowić będą cenną przepustkę do efektywnego poszukiwania zatrudnienia.

Mobilność odbyła się  w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.  Organizatorem stażu była firma Finea Sp. z o.o..

Skip to content