Kategoria archiwum: Aktualności biblioteki

Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej

Uczniowie klas pierwszych, którzy 1 września rozpoczęli  naukę w Zespole Szkół Ekonomicznych, dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej. Każdy pierwszoklasista posiada już konto elektroniczne i może korzystać z zasobów biblioteki szkolnej. Młodzież otrzymała z tej okazji pamiątkowe zakładki z wykazem lektur do klasy pierwszej. Zapraszamy do biblioteki wszystkich czytelników –uczniów z klas starszych  i nauczycieli. Oprac.IJ  

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza

Biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania  zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyrzecu Podlaskim.  Podczas tegorocznej  jedenastej edycji Narodowego Czytania uczniowie klas  4ep i 4i1p spotkali się w Parku Potockich , aby wspólnie z uczniami z innych szkół wysłuchać  „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W liście skierowanym do uczestników akcji Prezydent RP napisał: „Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości  naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań , działaczy emigracyjnych i spiskowców, które na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Uczestnicy wysłuchali ballad: „Romantyczność”, „Powrót taty” oraz „Pani Twardowska”. Mamy nadzieję, że piękno ballad Mickiewicza zachęci uczestników spotkania do samodzielnej lektury innych utworów romantycznych.

Oprac. M.W.

MAJ MIESIĄCEM BIBLIOTEK

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” (P.Coelho)

Maj to miesiąc  poświęcony bibliotekom i  książkom . Z tej okazji  biblioteka  ZSE zorganizowała akcję promującą  czytelnictwo.  W ramach zajęć bibliotecznych uczniowie z klas drugich i trzecich o specjalności reklama  ozdobili  lniane torby napisami i ilustracjami zachęcającymi do czytania książek.  Młodzież wykazała się niezwykłą kreatywnością , zdolnościami plastycznymi i poczuciem humoru. Być może taka forma promocji czytelnictwa okaże się bardziej skuteczna. Warto ciągle przypominać o wielkim wpływie czytania na rozwój człowieka. To ono kształtuje wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia koncentrację i rozwija empatię. Zorganizowana w bibliotece  akcja miała również na celu propagowanie zachowań proekologicznych. Korzystając z toreb na zakupy wykonanych z tkanin, chronimy środowisko przed zbędnymi odpadami. Dziękujemy uczniom za udział w promocji czytelnictwa. Zapraszamy do biblioteki szkolnej i zachęcamy do wypożyczania książek. Organizatorami wydarzenia byli: p. Izabela Jakimiak, p. Magdalena Wedziuk i p. Jacek Domański.Światowy Dzień Czekolady w ZSE

Zapewne 12 kwietnia zapisze się w kalendarzu wydarzeń szkolnych jako najsłodszy dzień roku. Biblioteka szkolna zaprosiła smakoszy czekolady i miłośników książek na Światowy Dzień Czekolady. Laureaci szkolnych konkursów oraz uczniowie zaprzyjaźnieni z biblioteką uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym z tej okazji, obejrzeli prezentację przybliżającą historię czekolady, jej znaczenie jako środka płatniczego oraz właściwości zdrowotne tej wyjątkowej rośliny.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę książek  z motywem czekolady. Kilka z nich zostało udostępnionych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyrzecu Podlaskim. Ostatnim punktem spotkania była projekcja filmu „Czekolada”, powstałego na motywach książki Joanne Harris pod takim samym tytułem.

Każdy uczeń, który tego dnia wypożyczył książkę w bibliotece szkolnej, otrzymał pamiątkową zakładkę, prezentującą książki z tagiem „czekolada” oraz słodki upominek – kubeczek gorącej czekolady, czekoladową babeczkę  lub pierniczek. Nawet długa kolejka przed wypożyczalnią nie przerażała młodych czytelników. Jednak największą atrakcją okazała się  czekoladowa fontanna.

Gośćmi biblioteki tego dnia byli: dyrekcja szkoły i nauczyciele, którzy, podobnie jak uczniowie,  ulegli słodkiej pokusie.

Skoro udowodniono, że  czekolada wpływa na zwiększony poziom endorfin,  to  mamy nadzieję, że był to dla wszystkich miły i szczęśliwy dzień.

Dzień Czekolady w bibliotece szkolnej zorganizowały panie: Magdalena Wedziuk i Izabela Jakimiak.

Podziękowania kierujemy do uczennic klasy 2e: Anny Ryszkowskiej, Darii Marciniuk, Julii Stefaniuk, Kingi Nowosielskiej , Karoliny Grabińskiej, które uczestniczyły  w przygotowaniach do Dnia Czekolady i pomagały w jego przeprowadzeniu.

 

Rok Józefa Ignacego Kraszewskiego w ZSE

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego w Powiecie Bialskim. W ZSE podjęto wiele inicjatyw , których celem było przybliżenie biografii i dorobku literackiego tego niezwykłego pisarza. Warto przypomnieć, że Kraszewski do 15 roku życia wychowywał się w majątku swojej babci Anny Malskiej w Romanowie, a w Białej Podlaskiej uczęszczał do Akademii Bialskiej. Dnia 5 kwietnia uczniowie klas 4r, 4s, 4tl, 3e i 3s uczestniczyli w wycieczce do Muzeum w Romanowie, w którym  mogli zobaczyć wiele interesujących eksponatów, odsłaniających upodobania, pasje i zainteresowania pisarza. Zwiedzający mogli podziwiać obrazy namalowane przez Kraszewskiego, fajkę należącą do pisarza, czy też kufer podróżny, którzy towarzyszył mu w wojażach po Europie. Lekcja muzealna uzupełniła wiedzę uczniów o malarstwie Kraszewskiego, umiejętnościach muzycznych i podróżach. Pobyt w Romanowie zakończył się ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i bitwą na śnieżki. Wycieczkę zorganizowała biblioteka szkolna, a opiekę nad młodzieżą sprawowali: pani K.Bojczuk, pani I.Jakimiak, pani M.Wedziuk i pan P.Prokopiuk.

W związku Rokiem J.I. Kraszewskiego biblioteka szkolna zorganizowała ponadto prezentacje publikacji autora, dostępnych w szkole oraz specjalną wystawę przybliżającą wiele nieznanych faktów życia Kraszewskiego.

Inne działania związane z Rokiem Kraszewskiego podjęte przez bibliotekę to zorganizowanie Szkolnego Konkursu Ortograficznego „As ortografii”. Tekst dyktanda nawiązywał tematycznie do pobytu Kraszewskiego w Żytomierzu i do jego pracy zawodowej w charakterze wizytatora żytomierskich szkół. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Zuzanna Turowska  4r

II miejsce – Sylwia Drynio  4tl

III miejsce – Sandra Jesień 4r

Biblioteka szkolna zorganizowała ponadto Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości J.I.Kraszewskiego. Wśród wielu uczestników największą wiedzą wykazali się uczniowie:

I miejsce – Martyna Daniluk 4r

II miejsce – Zuzanna Turowska 4r

III miejsce – Julia Mazurek 4r i Sandra Jesień 4r

Wszystkie działania podjęte w związku Rokiem J.I. Kraszewskiego zorganizowane zostały z inicjatywy pani M.Wedziuk i I.Jakimiak

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Zapraszamy wszystkich miłośników ortografii  do wzięcia udziału w  konkursie ortograficznym „As ortografii” 23 marca 2022 roku. Uczestnicy zmierzą się w pisaniu dyktanda, w którym istotne są nie tylko zawiłości ortograficzne polszczyzny, ale również uwaga, aktywne słuchanie, staranność czy kondycja ręki, która współcześnie przyzwyczajona jest raczej do obsługi klawiatury niż do ręcznego pisania. Mamy nadzieję, że przyjemnością  dla wszystkich będzie zmaganie się ramię w ramię z trudnościami w tekście związanym z wybitnym pisarzem – Józefem Ignacym Kraszewskim, który decyzją Rady Powiatu Bialskiego został patronem Roku 2022.

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości I.J. Kraszewskiego

Rada Powiatu Bialskiego ustanowiła rok 2022 Rokiem J.I. Kraszewskiego w Powiecie Bialskim. Zachęcamy uczniów ZSE do udziału w Szkolnym konkursie wiedzy o życiu i twórczości J.I. Kraszewskiego. W bieżącym roku obchodzimy  210 rocznicę urodzin pisarza, który przez część swojego życia związany był z Podlasiem. Dzieciństwo i wczesne lata szkolne spędził w majątku babci Anny Malskiej w Romanowie oraz w Białej Podlaskiej , gdzie kształcił się w Akademii Bialskiej.  Każdy z uczestników konkursu powinien zapoznać się z biografią pisarza oraz posiadać ogólną wiedzę o jego twórczości. Wskazana jest też znajomość przynajmniej dwóch najbardziej popularnych powieści  – „Starej baśni” i „Chaty za wsią”. Pomocne w przygotowaniu do konkursu będą zamieszczone poniżej materiały oraz prezentacja, zawierająca ciekawostki z życia pisarza. Ostateczny termin zgłoszenia udziału w konkursie mija 17 marca 2022 roku.

Biografia i zarys twórczości pisarza Józef Ignacy Kraszewski

Prezentacja Józef Ignacy Kraszewski

Publikacje świąteczne w bibliotece szkolnej

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, więc przygotowania do nich skupiają uwagę wszystkich. Zapewne każdy pamięta także o bardzo ważnej świątecznej tradycji tj. o prezentach pod choinkę. Kiedy pojawiają się wątpliwości, który prezent sprawi największą radość naszym bliskim, warto pomyśleć o dobrej książce. Z szerokiej oferty wydawniczej najlepszym upominkiem może okazać się książka o tematyce świątecznej. Biblioteka szkolna przygotowała wystawę  takich publikacji. Książki o tematyce świątecznej oraz  inne nowości wydawnicze zostały zakupione z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i będą dostępne dla czytelników już wkrótce. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia wystawy książek o tematyce świątecznej w bibliotece szkolnej.

Poetycko i kreatywnie

Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów  z klas 3r i 3rsp na spotkanie z poezją o tematyce Bożego Narodzenia. Wiersze znanych polskich poetów, nawiązujące do świąt, umieszczone zostały na kartkach z życzeniami. Uczniowie zapoznali się z pięknymi i niezwykle nastrojowymi lirykami, przypominającymi polskie tradycje bożonarodzeniowe. Młodzież, ucząca się w klasach o specjalności reklama,  wykazała się ogromną kreatywnością  i artystycznymi zdolnościami, ozdabiając liryczne kartki motywami świątecznymi. Kartki ze świątecznymi życzeniami zostaną przekazane osobom starszym i samotnym, podopiecznym Szkolnego Koła Wolontariatu.

Te niecodzienne zajęcia przygotowały panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk oraz pan Jacek Domański.

Mikołajki z książką

Św. Mikołaj odwiedził 6 grudnia bibliotekę ZSE. Miłośnicy książek  przybyli w tym dniu do biblioteki, by wypożyczyć książkę z prezentem od św. Mikołaja. Wszyscy cierpliwie oczekiwali na spotkanie  z tak wyjątkowym gościem, stosując się do obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii. Krótka rozmowa z Mikołajem umilała oczekiwanie na prezenty, które zawierały, oprócz drobnych upominków, przede wszystkim interesujące książki z najnowszej oferty wydawniczej.  Dużą radość sprawiły czytelnikom również ukryte w książkach słodycze czy kupony na pizzę. Mikołajową akcje czytelniczą wsparła również dyrekcja szkoły.  Św. Mikołaj wręczył  książki z upominkiem także panu dyrektorowi  Robertowi Matejkowi, pani wicedyrektor Joannie Pióro i panu wicedyrektorowi Andrzejowi Stachnio. Wszystkim czytelnikom życzymy miłej lektury. Jednocześnie przypominamy, że książki zostały odnotowane na kontach czytelniczych i po przeczytaniu należy je zwrócić do biblioteki.
W mikołajkowej drużynie pracowali: Daria Marciniuk, Ryszkowska Anna, Sandra Malinowska, Natalia Kurowska, Natalia Korszeń, Marta Matejek, Dominik Marciniuk i … Jakub Celiński.  Wszystkim pomocnikom św. Mikołaja i  Mikołajowi – dziękujemy serdecznie za zaangażowanie w przygotowanie spotkania.

Akcję „Mikołajki z książką” zorganizowały panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk.

 Książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Bibliotece szkolnej

Zapraszamy do lektury książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Księgozbiór biblioteki powiększył się o ponad 300 pozycji wydawniczych.  Odwiedź bibliotekę, wypożycz książkę i rozsmakuj się w nowych przygodach bohaterów literackich.

ŚWIATOWY DZIEŃ WYNALAZCY

Żarówka, spinacz, rower, lodówka to przedmioty, z których korzystamy niemal codziennie. Ale czy wiemy, kto jest ich twórcą?  9 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone wynalazcom i wynalazkom, bo tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wynalazcy.
Uczestnicy spotkania mogli poznać sylwetki wybitnych polskich wynalazców.

Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji Dominika Marciniuka, który przypomniał, że spinacz, kamizelka kuloodporna, jak i wycieraczki samochodowe to przedmioty  będące wynikiem pomysłowości Polaków.
O tym , że wynalazki inspirowały również twórców kultury,  opowiedziała pani Izabela Jakimiak.

Światowy Dzień Wynalazków był okazją do ogłoszenia wyników szkolnych konkursów związanych tematycznie z wynalazkami. Laureatami konkursów zostali:

Szkolny Konkurs Młody Wynalazca

  1. miejsce – Wiktoria Głowniak 1l
  2. miejsce – Klaudia Siljańczuk 3lp
  3. miejsce – Magdalena Jakubowicz 3rp i Jakub Piwowar 1h

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i osiągnięciach naukowych Marii Skłodowskiej Curie

  1. miejsce – Aleksander Nurzyński 3i1p
  2. miejsce – Patryk Litwiniuk 3i1p
  3. miejsce – Mateusz Drelowiec 4i1 i   Maja Jakubowska 3i1p

Szkolny Konkurs Literacki  (Który wynalazek, Twoim zdaniem, najbardziej zrewolucjonizował życie człowieka?)

  1. miejsce – Weronika Konatek 4e
  2. miejsce – Mateusz Drelowiec 4i1
  3. miejsce – Martyna Daniluk 4r i  Natalia Kurowska 4e

Pani wicedyrektor Joanna Pióro i pan wicedyrektor Andrzej Stachnio wręczyli laureatom nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

W roli konferansjerów wystąpili: Paulina  Chodźko i Jakub Lawenda.

Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę publikacji poświęconych wynalazcom i wynalazkom. Spotkanie zakończyło się projekcją filmu „Maria Skłodowska Curie” .

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę do książki związaną tematycznie z wynalazkami.

Organizatorami  Dnia Wynalazcy w ZSE byli: pani Izabela Jakimiak, pani Monika Rosińska, pani Magdalena Wedziuk i pan Jacek Domański.

NOWI CZYTELNICY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych dołączyli do grona czytelników biblioteki  szkolnej. Wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki zawierające wykaz lektur do klasy pierwszej. Mamy nadzieję, że dzięki temu  będą mieli łatwy dostęp do  listy lektur  i tym chętniej będą odwiedzać  bibliotekę szkolną.

.

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i osiągnięciach naukowych Marii Skłodowskiej Curie

Zapraszamy młodzież do udziału w szkolnym konkursie wiedzy dotyczącym życia i osiągnięć naukowych wybitnej polskiej noblistki Marii Skłodowskiej Curie.

Materiały uławiające przygotowanie  do konkursu:  http://zse.miedzyrzec.pl/wp-content/uploads/2021/10/Maria-Skłodowska-materiały-do-konkursu-skonwertowany.pdf

NOWOŚCI WYDAWNICZE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Prezentujemy kolejne nowości wydawnicze zakupione do biblioteki szkolnej. Zapraszamy czytelników do biblioteki, a zwłaszcza uczniów klas pierwszych. Oto nowości wydawnicze, które powiększyły szkolny księgozbiór :

 

 

Lokatorka  JP Delaney

Idealne mieszkanie. Wymarzona lokatorka. Doskonała zbrodnia. Emma już nie mieszka przy Folger Street 1, na jej miejsce wprowadza się Jane. Obie lokatorki, obecna i była, są do siebie bardzo podobne: kolor włosów, rysy twarzy, pragnienie rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Ultranowoczesne mieszkanie wymaga dostosowania się do surowych reguł narzuconych przez właściciela, ale wydaje się idealne do porządkowania życiowego chaosu.

Kobiety łączy coś jeszcze – enigmatyczna więź z właścicielem apartamentu. Jednak po pewnym czasie obok pożądania pojawia się niepewność i niepokój. Co różni Emmę i Jane? Emma już nie żyje, Jane jeszcze tak.
Doskonały thriller psychologiczny, który podbił listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Delaney stawia nas przed moralnymi dylematami prawie na każdej stronie książki. Najlepsze jest to, że żadna z głównych bohaterek nie jest w stanie tych dylematów rozstrzygnąć„.  „New York Times”
JP Delaney wie, jak budować napięcie„. „Vanity Fair”

Więcej propozycji  http://zse.miedzyrzec.pl/wp-content/uploads/2021/09/Małgorzata-Kalicińska.pdf

Na plakacie wykorzystano ilustrację z książki Marii Deskur „Supermoc książek”

 

Skip to content