Kategoria archiwum: Aktualności biblioteki

Świąteczne propozycje dla czytelników

To ostatnie chwile, by pomyśleć o prezentach dla najbliższych. Być może miłym upominkiem okaże się książka. W bibliotece szkolnej przygotowano wystawę publikacji o tematyce świątecznej. Już same okładki zachęcają do tego, by zatopić się w świątecznej atmosferze i przenieść się w świat bohaterów literackich, poczuć „magię grudniowej nocy”, „przy blasku choinki” wspólnie z bliskimi przeżyć „cudowne Boże Narodzenie”. Zachęcamy do obejrzenia wystawy. Prezentowane książki będą dostępne dla czytelników od 22 grudnia.

Wyniki Szkolnego konkursu fotograficznego

Szkolny konkurs fotograficzny pod hasłem „Fotografia inspirowana poezją o jesieni” został rozstrzygnięty. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zdjęcia, które najpełniej oddałoby jesienny nastrój, uchwycony w poetyckich metaforach.
I miejsce w konkursie zajął Damian Charytoniuk, uczeń klasy  3i1  (J. Libert „Jesień”)
II miejsce zajęła Natalia Szydłowska, uczennica klasy 3l  (J. Tuwim „Strofy o późnym lecie”).
III miejsce ex aequo  zdobyli: Justyna Matejek, uczennica klasy 4sp (W. Broniewski „Liście”)  i Robert Tymoszuk (M. Konopnicka „Jesienią”)
Zwycięzcom gratulujemy! Mamy nadzieję, że konkurs zainspiruje pasjonatów fotografii do kolejnych  spotkań z poezją.

 

Inspiracje świętami Bożego Narodzenia

Czerwień , zieleń oraz złoto to kolory kojarzące się wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia i to one dominowały na kartkach świątecznych zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów z klas 1r i 4rp. Młodzież przygotowała kartki z życzeniami świątecznymi i poezją o tematyce Bożego Narodzenia, która wprowadziła wszystkich w  świąteczny klimat. Wiersze znanych poetów o Bożym Narodzeniu dopełniły życzenia adresowane do pracowników instytucji publicznych, społecznych i seniorów – podopiecznych Szkolnego Koła Wolontariatu.  Na kartkach świątecznych pojawiły się popularne motywy bożonarodzeniowe: choinki, gwiazdki, bombki i prezenty. Udekorowane kartki tylko potwierdziły artystyczne zdolności  uczennic, a sama praca sprawiła im wiele radości.  Może warto powrócić do tej zapomnianej tradycji?
Spotkanie zorganizowały panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk

Mikołajki w bibliotece szkolnej

Św. Mikołaj  odwiedził 6 grudnia bibliotekę ZSE, przynosząc książki z prezentami. Każdy , kto w tym dniu wypożyczył książkę, otrzymał wraz z nią  drobny upominek od św. Mikołaja. Prezenty zawierały  przede wszystkim interesujące publikacje z najnowszej oferty wydawniczej. Na pewno dużą radość sprawiły również  czytelnikom ukryte w książkach słodycze oraz  kupony na pizzę. Mikołajową akcję czytelniczą wsparła dyrekcja szkoły.   Wszystkim uczniom życzymy miłej lektury. Jednocześnie przypominamy,  że książki zostały odnotowane na kontach czytelniczych i po przeczytaniu należy je zwrócić do biblioteki. W mikołajkowej drużynie pracowali:  Daria Marciniuk, Ryszkowska Anna, Sandra Malinowska i  … Kacper Waszczuk.  Wszystkim pomocnikom św. Mikołaja i  Mikołajowi – dziękujemy serdecznie za zaangażowanie w przygotowanie spotkania.
Akcję „Mikołajki z książką” zorganizowały panie: Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk.

 

 

 

 

 

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Pragniemy poinformować czytelników, że księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 60 pozycji książkowych. Na liście nowo zakupionych książek znalazły się m.in.  pozycje zaproponowane przez uczniów za pośrednictwem skrzynki życzeń czytelniczych. Nowe książki są już udostępniane wypożyczającym.  Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik jest Międzynarodowym  Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Biblioteka to miejsce przyjazne uczniom, bezstresowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i stwarzające szansę aktywnego uczestnictwa w licznych przedsięwzięciach.  Dnia 6 października biblioteka ZSE zorganizowała quiz (w formie gry planszowej) dotyczący historii biblioteki, działań przez nią podejmowanych oraz historii książki. Młodzi czytelnicy z klasy 3e doskonale poradzili sobie z niełatwymi pytaniami np.: o najstarszą bibliotekę w Polsce, o nagrody literackie przyznawane polskim autorom itp.  Uczniowie klasy 4rsp okazali się niezwykle kreatywni w redagowaniu słowno-obrazkowego opowiadania.  Dla przyjaciół biblioteki przygotowana była skrzynka życzeń czytelniczych. Do niej można było wrzucić wypełnioną ankietę z własną propozycją książki, która, zdaniem ucznia, powinna znaleźć się w księgozbiorze szkolnym. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody: kupon na pizzę do De Grasso, certyfikaty nietykalności  i słodkie upominki.
Tegorocznemu Miesiącowi Bibliotek Szkolnych towarzyszy hasło „czytanie dla pokoju”. Jego wybór nie jest przypadkowy . Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy publikacji pokazujących grozę i tragizm wojny i jej skutków wymiarze materialnym i moralnym. Wystawa ma zachęcić do przeczytania polecanych książek, by uwrażliwić młodzież na krzywdę,  jakiej doznają ofiary wojny i kształtować postawy empatyczne. Dziękujemy wszystkim czytelnikom, który dzisiaj odwiedzili bibliotekę  szkolną. Święto biblioteki szkolnej zostało zorganizowane z inicjatywy pań: Izabeli Jakimiak i Magdaleny Wedziuk.

 

Szkolny Konkurs Fotograficzny

Zapraszamy młodzież do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficznym. Inspirację dla autorów zdjęć powinny stanowić wiersze znanych poetów o tematyce jesieni. Propozycje wierszy o jesieni można znaleźć w linku poniżej. Uczestnik  konkursu powinien podać informację, który wiersz, jakiego autora  stanowił inspirację do stworzenia jego fotografii, swoje imię  i nazwisko oraz klasę. Prace należy przesłać na adres  biblioteka1zse@gmail.com  Termin nadsyłania zdjęć upływa z dniem 10  listopada 2022 roku.  Dodatkowe informacje można uzyskać w bibliotece szkolnej.
Regulamin konkursu REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
Propozycje wierszy Wiersze o jesieni

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

XXI Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września. Święto zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. To kolejna akcja przypominająca, że  głośne czytanie odgrywa istotną  rolę w rozwoju dzieci i młodzieży. Warto podkreślić, że czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię.  Trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Dnia 29 września biblioteka ZSE zorganizowała  głośne czytanie  „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Wybór utworów nie był przypadkowy, bowiem rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem romantyzmu polskiego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: 4ep, 4i1p i 1r . Młodzież mogła wysłuchać ballady „Romantyczność” zaprezentowanej przez klasę 4ep, ballady „Świtezianka” w wykonaniu klasy 4i1p oraz ballady „To lubię” zaprezentowanej przez klasę 1r. Nad  przygotowaniem uczniów czuwały panie: K. Małek, M. Wedziuk i I. Jakimiak

 

 

 

Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej

Uczniowie klas pierwszych, którzy 1 września rozpoczęli  naukę w Zespole Szkół Ekonomicznych, dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej. Każdy pierwszoklasista posiada już konto elektroniczne i może korzystać z zasobów biblioteki szkolnej. Młodzież otrzymała z tej okazji pamiątkowe zakładki z wykazem lektur do klasy pierwszej. Zapraszamy do biblioteki wszystkich czytelników –uczniów z klas starszych  i nauczycieli. Oprac.IJ  

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza

Biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania  zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyrzecu Podlaskim.  Podczas tegorocznej  jedenastej edycji Narodowego Czytania uczniowie klas  4ep i 4i1p spotkali się w Parku Potockich , aby wspólnie z uczniami z innych szkół wysłuchać  „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W liście skierowanym do uczestników akcji Prezydent RP napisał: „Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości  naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań , działaczy emigracyjnych i spiskowców, które na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Uczestnicy wysłuchali ballad: „Romantyczność”, „Powrót taty” oraz „Pani Twardowska”. Mamy nadzieję, że piękno ballad Mickiewicza zachęci uczestników spotkania do samodzielnej lektury innych utworów romantycznych.

Oprac. M.W.

MAJ MIESIĄCEM BIBLIOTEK

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” (P.Coelho)

Maj to miesiąc  poświęcony bibliotekom i  książkom . Z tej okazji  biblioteka  ZSE zorganizowała akcję promującą  czytelnictwo.  W ramach zajęć bibliotecznych uczniowie z klas drugich i trzecich o specjalności reklama  ozdobili  lniane torby napisami i ilustracjami zachęcającymi do czytania książek.  Młodzież wykazała się niezwykłą kreatywnością , zdolnościami plastycznymi i poczuciem humoru. Być może taka forma promocji czytelnictwa okaże się bardziej skuteczna. Warto ciągle przypominać o wielkim wpływie czytania na rozwój człowieka. To ono kształtuje wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia koncentrację i rozwija empatię. Zorganizowana w bibliotece  akcja miała również na celu propagowanie zachowań proekologicznych. Korzystając z toreb na zakupy wykonanych z tkanin, chronimy środowisko przed zbędnymi odpadami. Dziękujemy uczniom za udział w promocji czytelnictwa. Zapraszamy do biblioteki szkolnej i zachęcamy do wypożyczania książek. Organizatorami wydarzenia byli: p. Izabela Jakimiak, p. Magdalena Wedziuk i p. Jacek Domański.Światowy Dzień Czekolady w ZSE

Zapewne 12 kwietnia zapisze się w kalendarzu wydarzeń szkolnych jako najsłodszy dzień roku. Biblioteka szkolna zaprosiła smakoszy czekolady i miłośników książek na Światowy Dzień Czekolady. Laureaci szkolnych konkursów oraz uczniowie zaprzyjaźnieni z biblioteką uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym z tej okazji, obejrzeli prezentację przybliżającą historię czekolady, jej znaczenie jako środka płatniczego oraz właściwości zdrowotne tej wyjątkowej rośliny.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę książek  z motywem czekolady. Kilka z nich zostało udostępnionych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyrzecu Podlaskim. Ostatnim punktem spotkania była projekcja filmu „Czekolada”, powstałego na motywach książki Joanne Harris pod takim samym tytułem.

Każdy uczeń, który tego dnia wypożyczył książkę w bibliotece szkolnej, otrzymał pamiątkową zakładkę, prezentującą książki z tagiem „czekolada” oraz słodki upominek – kubeczek gorącej czekolady, czekoladową babeczkę  lub pierniczek. Nawet długa kolejka przed wypożyczalnią nie przerażała młodych czytelników. Jednak największą atrakcją okazała się  czekoladowa fontanna.

Gośćmi biblioteki tego dnia byli: dyrekcja szkoły i nauczyciele, którzy, podobnie jak uczniowie,  ulegli słodkiej pokusie.

Skoro udowodniono, że  czekolada wpływa na zwiększony poziom endorfin,  to  mamy nadzieję, że był to dla wszystkich miły i szczęśliwy dzień.

Dzień Czekolady w bibliotece szkolnej zorganizowały panie: Magdalena Wedziuk i Izabela Jakimiak.

Podziękowania kierujemy do uczennic klasy 2e: Anny Ryszkowskiej, Darii Marciniuk, Julii Stefaniuk, Kingi Nowosielskiej , Karoliny Grabińskiej, które uczestniczyły  w przygotowaniach do Dnia Czekolady i pomagały w jego przeprowadzeniu.

 

Rok Józefa Ignacego Kraszewskiego w ZSE

Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego w Powiecie Bialskim. W ZSE podjęto wiele inicjatyw , których celem było przybliżenie biografii i dorobku literackiego tego niezwykłego pisarza. Warto przypomnieć, że Kraszewski do 15 roku życia wychowywał się w majątku swojej babci Anny Malskiej w Romanowie, a w Białej Podlaskiej uczęszczał do Akademii Bialskiej. Dnia 5 kwietnia uczniowie klas 4r, 4s, 4tl, 3e i 3s uczestniczyli w wycieczce do Muzeum w Romanowie, w którym  mogli zobaczyć wiele interesujących eksponatów, odsłaniających upodobania, pasje i zainteresowania pisarza. Zwiedzający mogli podziwiać obrazy namalowane przez Kraszewskiego, fajkę należącą do pisarza, czy też kufer podróżny, którzy towarzyszył mu w wojażach po Europie. Lekcja muzealna uzupełniła wiedzę uczniów o malarstwie Kraszewskiego, umiejętnościach muzycznych i podróżach. Pobyt w Romanowie zakończył się ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i bitwą na śnieżki. Wycieczkę zorganizowała biblioteka szkolna, a opiekę nad młodzieżą sprawowali: pani K.Bojczuk, pani I.Jakimiak, pani M.Wedziuk i pan P.Prokopiuk.

W związku Rokiem J.I. Kraszewskiego biblioteka szkolna zorganizowała ponadto prezentacje publikacji autora, dostępnych w szkole oraz specjalną wystawę przybliżającą wiele nieznanych faktów życia Kraszewskiego.

Inne działania związane z Rokiem Kraszewskiego podjęte przez bibliotekę to zorganizowanie Szkolnego Konkursu Ortograficznego „As ortografii”. Tekst dyktanda nawiązywał tematycznie do pobytu Kraszewskiego w Żytomierzu i do jego pracy zawodowej w charakterze wizytatora żytomierskich szkół. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Zuzanna Turowska  4r

II miejsce – Sylwia Drynio  4tl

III miejsce – Sandra Jesień 4r

Biblioteka szkolna zorganizowała ponadto Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości J.I.Kraszewskiego. Wśród wielu uczestników największą wiedzą wykazali się uczniowie:

I miejsce – Martyna Daniluk 4r

II miejsce – Zuzanna Turowska 4r

III miejsce – Julia Mazurek 4r i Sandra Jesień 4r

Wszystkie działania podjęte w związku Rokiem J.I. Kraszewskiego zorganizowane zostały z inicjatywy pani M.Wedziuk i I.Jakimiak

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Zapraszamy wszystkich miłośników ortografii  do wzięcia udziału w  konkursie ortograficznym „As ortografii” 23 marca 2022 roku. Uczestnicy zmierzą się w pisaniu dyktanda, w którym istotne są nie tylko zawiłości ortograficzne polszczyzny, ale również uwaga, aktywne słuchanie, staranność czy kondycja ręki, która współcześnie przyzwyczajona jest raczej do obsługi klawiatury niż do ręcznego pisania. Mamy nadzieję, że przyjemnością  dla wszystkich będzie zmaganie się ramię w ramię z trudnościami w tekście związanym z wybitnym pisarzem – Józefem Ignacym Kraszewskim, który decyzją Rady Powiatu Bialskiego został patronem Roku 2022.

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości I.J. Kraszewskiego

Rada Powiatu Bialskiego ustanowiła rok 2022 Rokiem J.I. Kraszewskiego w Powiecie Bialskim. Zachęcamy uczniów ZSE do udziału w Szkolnym konkursie wiedzy o życiu i twórczości J.I. Kraszewskiego. W bieżącym roku obchodzimy  210 rocznicę urodzin pisarza, który przez część swojego życia związany był z Podlasiem. Dzieciństwo i wczesne lata szkolne spędził w majątku babci Anny Malskiej w Romanowie oraz w Białej Podlaskiej , gdzie kształcił się w Akademii Bialskiej.  Każdy z uczestników konkursu powinien zapoznać się z biografią pisarza oraz posiadać ogólną wiedzę o jego twórczości. Wskazana jest też znajomość przynajmniej dwóch najbardziej popularnych powieści  – „Starej baśni” i „Chaty za wsią”. Pomocne w przygotowaniu do konkursu będą zamieszczone poniżej materiały oraz prezentacja, zawierająca ciekawostki z życia pisarza. Ostateczny termin zgłoszenia udziału w konkursie mija 17 marca 2022 roku.

Biografia i zarys twórczości pisarza Józef Ignacy Kraszewski

Prezentacja Józef Ignacy Kraszewski

Skip to content