Kategoria archiwum: Aktualności biblioteki

Mikołajki z książką

Zaproszenie na wystawę

Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy na temat życia i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, która została zorganizowana w świetlicy naszej szkoły. Zdjęcia rękopisów i kopie twórczości pisarza udostępniło muzeum Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Serdecznie zapraszamy!

Drugie miejsce dla Elizy Korneluk w X Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej”

X  Ogólnopolski Konkurs Literacki przebiegał pod patronatem Tadeusza Sławeckiego, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Okolicznościowe listy od pana Tadeusza Sławeckiego i Marszałka Województwa Lubelskiego pana Sławomira Sosnowskiego odczytała pani Ewa Hadrian reprezentująca Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Lublinie.
Na konkurs nadesłano 107 zestawów prozy i poezji z całej Polski. Prace wpłynęły z Bytomia, Suwałk, Kielc, Płońska i okolicznych miejscowości.
Jurorzy w osobach: pana Ryszarda Kornackiego i Katarzyny Wilewskiej wysoko ocenili poziom prac konkursowych. Różnorodność tematyki i form literackich potwierdziły ogromne umiejętności piszących oraz ich wrażliwość na piękno otaczającego świata.
Jurorzy przyznali   II miejsce Elizie Korneluk za bardzo dobre warsztatowo i interesujące treściowo opowiadania: „Wróbelek odleciał” i „Lustrzane serce”. Wręczenie dyplomów odbyło się 5 listopada 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy.
Gratulujemy Elizie tak wielkiego sukcesu. Życzymy kolejnych, ciekawych   pomysłów literackich i dalszych sukcesów. Opowiadania Elizy pojawią się już wkrótce na stronie internetowej biblioteki szkolnej w zakładce: Debiuty literackie.
Opiekę literacką nad uczennicą sprawowała  pani Izabela Jakimiak.

Ogólnoszkolny konkurs – życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego

Podlasie gościło wielu wybitnych twórców.  Dzieciństwo w Romanowie i lata szkolne w Białej Podlaskiej spędził Józef Ignacy Kraszewski, pisarz, którego 130 rocznicę śmierci obchodzimy w bieżącym roku. Przeszedł do historii literatury przede wszystkim jako autor powieści. Napisał ich tak wiele, że do roku 1996 uchodził za twórcę, który wydał najwięcej utworów powieściowych na świecie i jego nazwisko figurowało w księdze rekordów Guinessa.

Uczniowie ZSE mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat biografii i twórczości J. I. Kraszewskiego w szkolnym konkursie wiedzy, który odbył się 28 września 2017 roku. Biorących udział w konkursu młodych pasjonatów literatury, nie zaskoczyły pytania o studia medyczne pisarza, lata spędzone w więzieniu, czy też o pobyt na emigracji w Dreźnie.

Już wkrótce z ponad dwudziestu uczestników konkursu wyłonimy zwycięzców, a  młodzież ZSE zachęcamy do lektury powieści  J. I. Kraszewskiego.

ROK 2017 ROKIEM JOSEPHA CONRADA

Rok 2017 został ogłoszony  przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Josepha Conrada, wybitnego angielskiego pisarza polskiego pochodzenia. Conrad koncentrował się przede wszystkim  w swojej twórczości na wartościach etycznych, którym nadawał najwyższą rangę w życiu człowieka, na dylematach moralnych bohaterów, konflikcie kultur i ras. Nie formułował jednoznacznych ocen, lecz posługiwał się ironią, kreował postacie o złożonej, bogatej psychice. Tworzywem wielu jego utworów stały się przeżycia i doświadczenia z wieloletniej służby na morzu.

W celu bliższego poznania  twórczości J.Conrada w szkole odbyły dwa konkursy. Ich wyniki przedstawiają się następująco:

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości J.Conrada:

1. miejsce – Benedykt Lewandowski 3i2

2. miejsce – Anna Siłaczuk 4tl

3. miejsce – Małgorzata Ryszkowaska 4r, Bartłomiej Ostapiuk 4s

Konkurs na ilustrację do dzieła J.Conrada:

1.miejsce – Klaudia Adamczyk

2. miejsce  – Sylwia Malczuk 4e

3.miejsce – Anna Siłaczuk 4tl, Jakub Łubik 4r

Konkurs plastyczny

Biblioteka moich marzeń…

Poczta walentynkowa

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, często pisane wierszem. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dlatego dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami oraz liścikami z wyznaniami miłosnymi.

W naszej szkole jeszcze przed „Walentynkami” pani Izabela Jakimiak przygotowała mnóstwo kartek z poezją miłosną oraz skrzynkę na listy, do której uczniowie wrzucali kartki, aby obdarować swoje sympatie w szkole. W dniu 14 lutego Anna Łobacz i Adam Szmuniewski roznosili  po klasach POCZTĘ WALENTYNKOWĄ.

Walentynki z poezją miłosną

Wszyscy miłośnicy poezji i WALENTYNEK będą mogli w tym wyjątkowym dniu podarować ukochanej osobie najpiękniejszy wiersz miłosny za pośrednictwem walentynkowej poczty.

 

Miłośników książek odwiedził św. Mikołaj

Jest wiele powodów, dla których warto czytać książki. Teraz nasi uczniowie poznali kolejny – do entuzjastów literatury pięknej przychodzi Mikołaj 🙂 6 grudnia 2016 roku w bibliotece szkolnej św. Mikołaj wcielił się w rolę bibliotekarza i  wypożyczał książki z prezentami. Uczniowie otrzymywali książki – niespodzianki, nie znając tytułu ani autora, co było dodatkową atrakcją. Akcja cieszyła się dużą popularnością i wszystkie prezenty zostały rozdane.  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła ” – powiedziała kiedyś Wisława Szymborska i dlatego nawet Mikołaj jedną książkę wypożyczył  sobie.

Św. Mikołaja  zaprosiły panie bibliotekarki, Magdalena Wedziuk i Izabela Jakimiak, za co wszyscy obdarowani składają im serdeczne podziękowania 🙂

mikolaj_o

Mikołajki z książką

mikolajki-2

Poetycko o rzeczach zwyczajnych

bibliotekajpg

E-debiuty literackie

plakat

Więcej na stronie: E-debiuty literackie

Spotkanie z poezją w tle

Dziś naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście – Państwo Krystyna i Ryszard Kornaccy – literaci, pedagodzy i animatorzy lokalnej kultury. Spotkanie zorganizowała polonistka i bibliotekarka pani Izabela Jakimiak w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Przebiegało ono w bardzo miłej atmosferze, było wypełnione wspomnieniami i piękną poezją. Młodzież pasjonująca się literaturą z zaintrygowaniem słuchała wspomnień  o dzieciństwie i młodości, początkach literackiej kariery, z zainteresowaniem dopytywała się o  tajniki procesu twórczego i inspiracje literackie. Opowieści przeplatane były recytacją wierszy i fragmentów książek Państwa Kornackich. Na koniec uczniowie wręczyli gościom kwiaty i pamiątkową książkę o szkole.

[Zobacz zdjęcia]

Kiermasz używanych podręczników

W naszej szkole we wtorek 6 września 2016 r w świetlicy szkolnej odbył się kiermasz używanych podręczników szkolnych, podczas którego były udostępnione stanowiska, gdzie wszyscy chętni uczniowie mogli kupić lub sprzedać używane podręczniki zgodnie z obowiązującą podstawą programową dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.

Opiekunkami tego przedsięwzięcia były: p. Izabela Hodun i p. Monika Rosińska.

[Zobacz zdjęcia]