Kategoria archiwum: Aktualności biblioteki

Książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Bibliotece szkolnej

Zapraszamy do lektury książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Księgozbiór biblioteki powiększył się o ponad 300 pozycji wydawniczych.  Odwiedź bibliotekę, wypożycz książkę i rozsmakuj się w nowych przygodach bohaterów literackich.

ŚWIATOWY DZIEŃ WYNALAZCY

Żarówka, spinacz, rower, lodówka to przedmioty, z których korzystamy niemal codziennie. Ale czy wiemy, kto jest ich twórcą?  9 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone wynalazcom i wynalazkom, bo tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wynalazcy.
Uczestnicy spotkania mogli poznać sylwetki wybitnych polskich wynalazców.

Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji Dominika Marciniuka, który przypomniał, że spinacz, kamizelka kuloodporna, jak i wycieraczki samochodowe to przedmioty  będące wynikiem pomysłowości Polaków.
O tym , że wynalazki inspirowały również twórców kultury,  opowiedziała pani Izabela Jakimiak.

Światowy Dzień Wynalazków był okazją do ogłoszenia wyników szkolnych konkursów związanych tematycznie z wynalazkami. Laureatami konkursów zostali:

Szkolny Konkurs Młody Wynalazca

 1. miejsce – Wiktoria Głowniak 1l
 2. miejsce – Klaudia Siljańczuk 3lp
 3. miejsce – Magdalena Jakubowicz 3rp i Jakub Piwowar 1h

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i osiągnięciach naukowych Marii Skłodowskiej Curie

 1. miejsce – Aleksander Nurzyński 3i1p
 2. miejsce – Patryk Litwiniuk 3i1p
 3. miejsce – Mateusz Drelowiec 4i1 i   Maja Jakubowska 3i1p

Szkolny Konkurs Literacki  (Który wynalazek, Twoim zdaniem, najbardziej zrewolucjonizował życie człowieka?)

 1. miejsce – Weronika Konatek 4e
 2. miejsce – Mateusz Drelowiec 4i1
 3. miejsce – Martyna Daniluk 4r i  Natalia Kurowska 4e

Pani wicedyrektor Joanna Pióro i pan wicedyrektor Andrzej Stachnio wręczyli laureatom nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

W roli konferansjerów wystąpili: Paulina  Chodźko i Jakub Lawenda.

Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę publikacji poświęconych wynalazcom i wynalazkom. Spotkanie zakończyło się projekcją filmu „Maria Skłodowska Curie” .

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę do książki związaną tematycznie z wynalazkami.

Organizatorami  Dnia Wynalazcy w ZSE byli: pani Izabela Jakimiak, pani Monika Rosińska, pani Magdalena Wedziuk i pan Jacek Domański.

NOWI CZYTELNICY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych dołączyli do grona czytelników biblioteki  szkolnej. Wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki zawierające wykaz lektur do klasy pierwszej. Mamy nadzieję, że dzięki temu  będą mieli łatwy dostęp do  listy lektur  i tym chętniej będą odwiedzać  bibliotekę szkolną.

.

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i osiągnięciach naukowych Marii Skłodowskiej Curie

Zapraszamy młodzież do udziału w szkolnym konkursie wiedzy dotyczącym życia i osiągnięć naukowych wybitnej polskiej noblistki Marii Skłodowskiej Curie.

Materiały uławiające przygotowanie  do konkursu:  http://zse.miedzyrzec.pl/wp-content/uploads/2021/10/Maria-Skłodowska-materiały-do-konkursu-skonwertowany.pdf

NOWOŚCI WYDAWNICZE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Prezentujemy kolejne nowości wydawnicze zakupione do biblioteki szkolnej. Zapraszamy czytelników do biblioteki, a zwłaszcza uczniów klas pierwszych. Oto nowości wydawnicze, które powiększyły szkolny księgozbiór :

 

 

Lokatorka  JP Delaney

Idealne mieszkanie. Wymarzona lokatorka. Doskonała zbrodnia. Emma już nie mieszka przy Folger Street 1, na jej miejsce wprowadza się Jane. Obie lokatorki, obecna i była, są do siebie bardzo podobne: kolor włosów, rysy twarzy, pragnienie rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Ultranowoczesne mieszkanie wymaga dostosowania się do surowych reguł narzuconych przez właściciela, ale wydaje się idealne do porządkowania życiowego chaosu.

Kobiety łączy coś jeszcze – enigmatyczna więź z właścicielem apartamentu. Jednak po pewnym czasie obok pożądania pojawia się niepewność i niepokój. Co różni Emmę i Jane? Emma już nie żyje, Jane jeszcze tak.
Doskonały thriller psychologiczny, który podbił listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Delaney stawia nas przed moralnymi dylematami prawie na każdej stronie książki. Najlepsze jest to, że żadna z głównych bohaterek nie jest w stanie tych dylematów rozstrzygnąć„.  „New York Times”
JP Delaney wie, jak budować napięcie„. „Vanity Fair”

Więcej propozycji  http://zse.miedzyrzec.pl/wp-content/uploads/2021/09/Małgorzata-Kalicińska.pdf

Na plakacie wykorzystano ilustrację z książki Marii Deskur „Supermoc książek”

 

NOWOŚCI WYDAWNICZE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Biblioteka  prezentuje kolejne nowości wydawnicze, które wzbogaciły księgozbiór szkolny. Zapraszamy czytelników do biblioteki. Oto kilka propozycji:

Położna z Auschwitz   Magda Knedler

Nazwisko Stanisławy Leszczyńskiej być może nie jest szeroko znane w Polsce i na świecie, a jednak wiedz, że była to niezwykła kobieta. Jej losy opisała Magda Knedler w książce „Położna z Auschwitz”. Czym wsławiła się Leszczyńska, że jej historia okazała się inspiracją dla autorki?

Kobieta niezwykła

Wojna była koszmarem dla Stanisławy Leszczyńskiej, która w jednym z kobiecych transportów trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z książki „Położna z Auschwitz” możesz dowiedzieć się, jak w istocie wyglądało życie w obozie. To co przeżyli tam osadzeni, jest trudne do opisania. Dziś masz okazję poznać tę historię, śledząc losy Stanisławy Leszczyńskiej. To właśnie ona jest tytułową położną z dzieła Magdy Knedler.

Leszczyńska pochodziła z Łodzi i na własne życzenie podjęła się zadania odbierania porodów od więźniarek z obozu. Niosła ulgę i pociechę kobietom, ratowała nowonarodzone niemowlęta w Auschwitz. Bez niezbędnych narzędzi czy choćby minimalnych standardów sanitarnych przyjęła setki porodów. Czy wiesz, że w ciągu kilku lat istnienia obozu w Oświęcimiu przyszło tam na świat tysiące dzieci? Nie miały one szansy na dobrą przyszłość. Wiele umarło, a inne wywieziono do Niemiec. Niektóre poddawano nieludzkim eksperymentom medycznym.

Walka o każde życie

Położna z Auschwitz znalazła w sobie tyle siły i odwagi, aby z narażeniem własnego życia i zdrowia walczyć o każde dziecko, którego poród odebrała. Dowiedz się, jak wyglądała rzeczywistość Stanisławy Leszczyńskiej w obozie koncentracyjnym i dlaczego więźniarki nazywały ją „Mamą”? Czy można odczuwać tak silną miłość i współczucie do obcych ludzi, aby chcieć im nieść bezinteresowną pomoc? Powieść Magdaleny Knedler Ci to uświadomi i jeszcze raz nakreśli, jakim piekłem było Auschwitz.

 

Opracowano w oparciu o https://www.empik.com/

Więcej propozycji http://zse.miedzyrzec.pl/wp-content/uploads/2021/05/Kobiety-dyktatorów-Diane-Ducret.pdf

 

Wyniki Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Poetyckie inspiracje wiosną”

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zdjęcia, ukazującego motywy pojawiające się w poezji o tematyce wiosennej. Pierwsze miejsce zdobył  Michele Łudczak-Wieczorek  – uczeń klasy 1e. Inspiracją dla zwycięzcy konkursu był wiersz Przebiśnieg  Haliny Szayerowej.

Zobacz zdjęcie PRZEBIŚNIEG Szayerowa Halina-skonwertowany

Ponadto wyróżniono prace:

 • Emilii Olesiejuk – klasa 1e
 • Martyny Daniluk – klasa 3r
 • Mateusza Drelowca – klasa 3i1

Laureatom konkursu gratulujemy! Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Wręczone zostały również nagrody dla uczestników Szkolnego konkursu wiedzy o życiu i twórczości Leopolda Tyrmanda. Przypominamy laureatów:

 1. miejsce – Mikołaj Łukasik  3i1
 2. miejsce – Jakub Kiryluk  4i2
 3. miejsce – Kamil Kawęcki  4i2

wyróżnienie – Mateusz Drelowiec  3i1

 

Nowości wydawnicze w bibliotece szkolnej

Biblioteka szkolna prezentuje kolejne nowości wydawnicze, które powiększyły księgozbiór szkolny. Zapraszamy czytelników do biblioteki. Oto kilka propozycji:

„Czuły narrator” Olga Tokarczuk

Polska noblistka zaskakuje nie tylko formą swoich kolejnych powieści, ale i podejmowaną w nich tematyką. Czytałeś już Księgi Jakubowe? A może do gustu przypadły Ci inne dzieła Olgi Tokarczuk? Zobacz, o czym jest książka Czuły narrator. Jakie problemy porusza tym razem pisarka?

W jaki sposób laureatka Literackiej Nagrody Nobla tworzy swoje niezwykłe książki? Jak buduje historie? Na jakich wątkach realistycznych i fantastycznych się opiera? W jaki sposób konstruuje postacie, które wywołują u czytelników tak niejednoznaczne emocje?

Proponujemy Ci laboratorium tekstów Olgi Tokarczuk. Dzięki tej książce poznasz kulisy jej twórczości. Jest to także niezwykła opowieść o współczesnym świecie, w którym przyszło nam żyć.

Pierwsza książka po Noblu

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Czuły narrator jest książką napisaną przez Olgę Tokarczuk już po otrzymaniu prestiżowej nagrody. Zawiera ona dwanaście starannie wyselekcjonowanych esejów i wykładów, pozwalających lepiej zrozumieć twórczość i warsztat artystyczny autorki. Zobacz, jak pisze noblistka, zapoznaj się także z wygłoszoną przez nią szeroko komentowaną mową noblowską.

Opracowano w oparciu o https://www.empik.com/ksiazki

Więcej propozycji:  http://zse.miedzyrzec.pl/wp-content/uploads/2021/04/Nowości-wydawnicze-22.pdf

 

 

Wiosna w obiektywie!

Zapraszamy młodzież do udziału w konkursie fotograficznym. Inspirację dla autorów zdjęć powinny stanowić wiersze znanych poetów o tematyce wiosennej. Propozycje wierszy o wiośnie można znaleźć na stronie biblioteki szkolnej, można również zilustrować fotografią wiersz wybrany przez siebie.

Uczestnik  konkursu powinien podać informację, który wiersz, jakiego autora  stanowił inspirację do stworzenia jego fotografii, swoje imię  i nazwisko oraz klasę. Prace należy przesłać na adres  biblioteka1zse@gmail.com

Termin nadsyłania zdjęć upływa z dniem 27 marca 2021 roku.

Propozycje WIERSZE O WIOŚNIE ZNANYCH POLSKICH POETÓW

Nowości wydawnicze w bibliotece szkolnej

Biblioteka szkolna w styczniu bieżącego roku powiększyła swój księgozbiór o sześćdziesiąt woluminów. Większość to nowości wydawnicze z 2020 roku. Zapraszamy czytelników do biblioteki.

A miało być tak pięknie! K.Kalicińska, M. Kalicińska

Życie trzeba umieć doprawić, a Mika jest w tym mistrzynią! Pełna energii i optymizmu opowieść o odwadze i przeciwnościach losu, które niespodziewanie otwierają drogę do szczęścia i spełnienia! Dominika, dla przyjaciół Mika, wszystko, co robi, robi na 100%. Kocha na zabój, żyje na pełnych obrotach, wszelkie życiowe dramaty też przeżywa tak, jakby świat miał się właśnie zawalić. Młoda, przebojowa, pełna ideałów, szuka kolorów w szarej rzeczywistości początku lat 90. Wychodzi za mąż za młodu i zostaje matką. Z marzeń wyrywa ją proza życia. Wielka miłość się kończy. A kiedy świat Miki rozpada się na kawałki, z pomocą przychodzą rodzina i przyjaciele. Dziewczyna bierze się w garść, kontynuuje wymarzone studia i rozpoczyna pracę w telewizji. Świat srebrnego ekranu wciąga ją na dobre i na złe. Ale kiedy w życiu Miki robi się spokojniej, jej wewnętrzna wariatka zaciera ręce.

 

Abonent czasowo niedostępny  K.Kalicińska

Mika, lat trzydzieści z pewnym plusem, ma udane małżeństwo, dzieci, przyjaciół, piękny dom i firmę znakomicie prosperującą w telewizyjnym show-biznesie. Czuje się stuprocentowo spełnioną kobietą. Po wielu zawirowaniach nareszcie wie, że jest w najlepszym momencie swojego życia. A właściwie była – do dziś.
„Chcę się z tobą rozwieść. Odchodzę”.
Wiadomość od męża spada na nią jak grom z jasnego nieba. Nie może w to uwierzyć. Przecież obiecał, że będzie kochał ją do końca życia! A jednak…

 

 

 

Bezgwiezdne morze  E. Morgenstern

Głęboko pod powierzchnią ziemi, na brzegach Bezgwiezdnego Morza istnieje labirynt tuneli i komnat pełnych opowieści. Przejścia do tego sanktuarium są często ukryte, niekiedy w lasach, niekiedy w domach, a niekiedy pozostają na widoku. Jednak ci, którzy szukają, znajdą. Ich drzwi na nich czekają.
Zachary Ezra Rawlins szuka swoich drzwi, choć o tym nie wie. Podąża za syrenim śpiewem, niesiony niewytłumaczalną pewnością, że pisany jest mu inny świat. Po odkryciu na półkach uczelnianej biblioteki tajemniczej książki pogrąża się w lekturze i daje porwać opowieściom o zakochanych na zabój więźniach, zaginionych miastach i bezimiennych akolitach. Na jednej ze stron Zachary niespodziewanie natrafia na zdarzenie z własnego dzieciństwa, w niewiarygodny sposób spisane w książce starszej od niego…

 

 

Bo nada cię kocham M. Kordel

Zdarza się, że los nie pozwala zapomnieć o tym, co wydarzyło się przed laty. Dwoje zakochanych młodych ludzi może rozdzielić wojenna zawierucha, ale całe życie pamiętać będą o pierwszej prawdziwej miłości. Ułożą sobie życie, spędzą je w otoczeniu bliskich, ale w sercu wciąż będą nosić puste miejsce. Tak jak Leontyna, która nie otwiera tajemniczych listów, bo nie chce pozwolić, by przeszłość wywróciła jej świat do góry nogami. Pewnego dnia jednak zatrzaśnięta od lat szuflada się otwiera i z dumą prezentuje zawartość, której nie można dłużej ignorować. Zwłaszcza że położone wśród gór miasteczko Malownicze zaczyna otulać przedświąteczna mgła, która niespodziewanie budzi w Leontynie dawno zapomnianą tęsknotę. Po raz pierwszy od bardzo dawna postanawia wrócić do miejsc z czasów młodości. Kogo tam spotka? Z kim spędzi wigilijny wieczór?

 

Będziesz tam? G.Musso

Przynajmniej raz każdy zadał sobie te pytania: Gdybym mógł cofnąć czas, co zmieniłbym w swoim życiu? Czy miałbym dość odwagi, by nadać mu nowy sens? Dokąd bym poszedł? I z kim?
Elliott Cooper jest znanym chirurgiem zmagającym się ze śmiertelną chorobą. Największą radością jego życia jest dorosła już córka Angie, największym pragnieniem – jeszcze raz ujrzeć ukochaną Ilenę, zmarłą tragicznie przed trzydziestoma laty. Jego marzenie może się spełnić – Elliot otrzymuje w prezencie kilka pigułek umożliwiających podróż w czasie.
Przez ciekawość zażywa jedną z nich i wkracza na ścieżkę nieprawdopodobnej przygody – cofa się w przeszłość, po raz kolejny przeżywa młodość. Czy zdoła zmienić bieg wydarzeń i uratować życie ukochanej?
Czas zawsze mija zbyt szybko…

 

Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności  I.Kienzler

Zadziwiające, jak często bagatelizowana jest rola uczuć w historii: Poznaj sekrety romansu, który w znaczący sposób wpłynął na dzieje naszej ojczyzny! Książka Iwony Kienzler – znanej autorki bestsellerów biograficznych opowiada o związku Stanisława Augusta Poniatowskiego i wielkiej księżnej Katarzyny, późniejszej carycy. Ich miłość dała Polsce króla Stasia, ale też w konsekwencji zabrała naszej ojczyźnie niepodległość. To fascynujący romans, który zmienił bieg historii Polski.

 

 

 

 

Chłopiec z lasu H.Coben

Najnowsza powieść mistrza zwrotów akcji, Harlana Cobena! Mężczyzna o tajemniczej przeszłości musi znaleźć zaginioną nastolatkę. New Jersey, 1986 rok. W Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain znaleziono dziecko. Brudne, odziane w łachmany i… kompletnie dzikie. Chłopiec rozumie po angielsku, lecz nic nie mówi. Nikt nie zgłaszał zaginięcia. Nikt nie wie, kim chłopiec jest i jak długo przebywał w lesie. Nikt nie wie, jak udało mu się przetrwać. Trzydzieści lat później Wilde stara się żyć normalnie, choć jego przeszłość wciąż pozostaje tajemnicą – także dla niego samego. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość o zaginięciu nastolatki. Nikt się nim nie przejmuje – nawet jej własny ojciec – ale pewna ważna osoba z przeszłości Wilde prosi go o pomoc w znalezieniu dziewczyny.  Jedyną wskazówką jest to, że była ostatnio nękana.

Co tu po nas zostanie B.Rybałtowska

Ostatni tom sagi obyczajowo-historycznej „Bez pożegnania”. Historia Zofii i Kasi, która poruszyła serca czytelników w całej Polsce, znajdzie swój wielki finał! Ich losy śledzimy od czasów II wojny światowej, teraz dowiemy się jak potoczyło się życie rodziny Kalczyńskich w latach 2003-2018. Jest to opowieść o miłości i sile ducha, a także o przemijaniu i wdzięczności za to, co przynosi los. O tym, że zarówno w czasach wojny jak i pokoju najważniejsza jest rodzina i bliscy.

Walentynki 14 lutego 2021

(…) i zapomnij , że jesteś, kiedy mówisz, że kochasz” /ks. Jan Twardowski/

Obchody walentynek, przypadające na 14 lutego, związane są z kultem św. Walentego. To dzień zakochanych, w którym ludzie obdarowują bliską sobie osobę prezentami lub kartką walentynkową z wyznaniem miłości.

Kim był św. Walenty z Terni? To włoski biskup, żyjący na przełomie II/III w., który w czasach Klaudiusza II udzielał ślubu młodym mężczyznom, sprzeciwiając się tym samym zakazowi cesarza Rzymu. Ten bowiem twierdził, że nieżonaci mężczyźni są lepszymi żołnierzami. Za nieposłuszeństwo biskup Walenty został skazany na śmierć. Jego grób w Terni już od IV wieku otoczony był kultem. Na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami świętego widnieje napis: „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do włoskiej bazyliki pary narzeczonych z całego świata w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Również w kilku miastach polskich znajdują się relikwie świętego Walentego m.in. w Lublinie, Krakowie, Chełmnie i Sławatyczach. W każdym z nich organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych.

Wysyłając dzisiaj życzenia bliskim osobom, możesz skorzystać z poetyckich inspiracji.

Nie zapomnij  o poprawności ortograficznej.

Wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o życiu i Twórczości Leopolda Tyrmanda

Dnia 23 listopada 2020 roku przeprowadzony został Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Leopolda Tyrmanda, pisarza niezwykle kontrowersyjnego nazywanego bikiniarzem PRL-u. Najwyższe wyniki osiągnęli następujący uczestnicy konkursu:

 1. miejsce – Mikołaj Łukasik 3i1
 2. miejsce – Jakub Kiryluk 4i2
 3. miejsce – Mateusz Drelowiec 3i1

Zwycięzcom gratulujemy! Uczniowie otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe po powrocie do szkoły.

BookTarg, czyli wielkie internetowe święto książek

Druga edycja BookTargu to impreza, która łączy miłośników literatury, dając im szeroką ofertę kulturalną: można spotkać się wirtualnie z ulubionymi autorami w ramach specjalnych bloków tematycznych, wziąć udział w ciekawych dyskusjach, a także zapoznać się z książkowymi nowościami i zrobić sprawnie świąteczne zakupy.

Plejada autorów zaproszonych na BookTarg robi wrażenie. Można ich spotkać w dziewięciu blokach tematycznych: epickim, kryminalnym, romantycznym, publicystycznym, fantastycznym, dziecięcymmłodzieżowym, filmowym, branżowym oraz translatorskim. W programie między innymi:
17 listopada, godz. 17 – Guillaume Musso | BookTarg epicki

Czytaj więcej…
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1979028,1,booktarg-czyli-wielkie-internetowe-swieto-ksiazek.read

Kultura online – propozycje

LITERATURA NA WIRUSA

Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprasza na swój nowy projekt na Facebooku „RADOŚĆ CZYTANIA”. Codziennie od 13 kwietnia o godzinie 18:00 laureatki i laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej będą polecać lektury na czas pandemii. W akcji można uczestniczyć przez kilka najbliższych dni. Zachęcamy do śledzenia tego wydarzenia!

NIESTATYSTYCZNY.PL

W czasie różnych podróży po sieci polecamy odwiedzenie strony niestatystyczny.pl („Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki.”). Można tam znaleźć wiele ciekawych artykułów, konkursów, propozycji, wywiadów, zapowiedzi wydawniczych i informacji o ekranizacjach literatury. Są również quizy związane z książkami, których rozwiązanie może stać się prawdziwym wyzwaniem. Znajdą tu też coś dla siebie miłośnicy fantastyki.

Oprac. Magdalena Wedziuk

W trosce o zdrowie

Czas pandemii to doskonała okazja, żeby poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowia i medycyny. Przedstawiamy kilka propozycji książkowych:

Nowoczesne zasady odżywiania, T. Colin Cambell, Thomas Cambell II  – autorzy stawiają ciekawe wnioski i przedstawiają teorie, które mogą zrewolucjonizować dotychczasowe spojrzenie na produkty odzwierzęce. Ukazują analizę jednego z największych badań dotyczącego odżywiania i na jego podstawie zachęcają Czytelników do zmian w swoim jadłospisie. Książka jest zarówno dla tych mięsożernych, jak i wegan, dla każdego, kto chce zrozumieć w jaki sposób mechanizmy zachodzące w organizmie człowieka zależą od tego, co spożywa.

 

 

Super geny, Deepak Choppra, Rudolph E. Tanzi – poczytaj o ścisłych, tajemnych związkach między genami a otoczeniem. Zobacz, jak wiele zależy od Twoich zachowań i wyborów, jak geny reagują na różne bodźce, jak włączają się i wyłączają w odpowiedzi na środowisko życia. Odkryj zasady działania Twojego organizmu, a już nigdy więcej nie padniesz ofiarą mitu o prostym dziedziczeniu otyłości czy skłonności do pewnych chorób. To Twoja świadomość, Twoja aktywność i środowisko Twojego życia są w dużej mierze odpowiedzialne za pomyślność czy długowieczność.

 


Historia wewnętrzna. Jelita- najbardziej fascynujący organ naszego ciała
, Giulia Enders – to niesamowite, jak wiele zależy od… naszych jelit. Tak dotąd niedoceniane, pełnią kluczową rolę w naszych organizmach. Dzięki nim żyje nam się zdrowo, miło i przyjemnie albo… nie. Zadbaj więc o nie, a one z pewnością ci się odwdzięczą!
Najpierw jednak poznaj ich piękną, zaskakującą historię wewnętrzną.

 

 

Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga, Jurgen Thorwald – na długo przed Hipokratesem, nad Nilem, między Eufratem i Tygrysem, u stóp meksykańskich wulkanów czy peruwiańskich Kordylierów wybitni lekarze stawiali czoło przeróżnym chorobom i schorzeniom. Stosowali pierwotne formy antybiotyków w leczeniu ran, amputacje, zabiegi chirurgiczne i trepanacje czaszki (a to wszystko bez znieczulenia!). Co więcej, nieobce im było cesarskie cięcie, operacja zaćmy czy przeszczepy skóry, a jedna trzecia znanych i używanych obecnie ziół była wykorzystywana przez lekarzy w starożytnym Egipcie. Wydaje się niemożliwe? A jednak!

 

Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga, Dariusz Kortko, Judyta Watoła – bezpośredni, szczery, pogodny. Ufny, za swoimi stawał murem. Chętnie dzielił się wiedzą, umożliwiał awans. Z góry ostrzegamy tych, dla których nie do przyjęcia jest obraz profesora, który za dużo pije, pali jak smok, klnie jak szewc, bywa niesprawiedliwy, wymaga za dużo, narzuca mordercze tempo, słucha złych podszeptów, bywa próżny… Jesteśmy przekonani, że człowiek z bagażem wad jest bardziej prawdziwy.

 


Pielęgniarki
, Christie Watson – przepracowała dwadzieścia lat jako pielęgniarka, a w tej osobistej, przejmującej książce uchyla drzwi szpitala i zdradza jego tajemnice. Prowadzi nas szpitalnymi korytarzami na rozmaite oddziały i poznaje z najbardziej niezapomnianymi pacjentami.   Przekonamy się, że ten najbardziej niedoceniany z zawodów to źródło podstawowej opieki i życzliwości. Zbyt rzadko słyszymy głos pielęgniarek, a Christie jest tak szczera, mądra i przenikliwa, że godnie oddaje im sprawiedliwość. To wspaniała opowieść o życiu w jego najkruchszej fazie.

 

 


Będzie bolało,
Adam Kay – spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka – to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim.

 

Oprac. Magdalena Wedziuk

 

Skip to content