Kategoria archiwum: Aktualności biblioteki

Mikołaj w bibliotece szkolnej!

Dzisiaj tj. 6 grudnia uczniowie Ekonomika mogli spotkać św. Mikołaja w czytelni biblioteki szkolnej. Tym razem Mikołaj przybył z prezentami dla czytelników. Każdy, kto wypożyczył dzisiaj książkę, mógł liczyć na drobny upominek od św. Mikołaja, który był przekonany, że zarówno upominki jak i same książki sprawią  radość miłośnikom literatury. To książki przecież rozwijają wyobraźnię, a bez niej … czyż można uwierzyć w istnienie św. Mikołaja? Dzisiaj wspierały Mikołaja w rozdawaniu prezentów śnieżynki: Karolina Antoniuk i Kinga Sawicka oraz panie:  Izabela Jakimiak i Magdalena Wedziuk.

 

WYSTAWA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Szkolna zaprasza na wystawę, która ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.

My, współcześni Polacy nie musimy, jak kiedyś, oddawać swojego życia za wolność, ale powinniśmy zachować pamięć o czasach niewoli i czuwać, aby tej wolności nie utracić, bo jak mówił Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

Wystawę przygotowała pani Magdalena Wedziuk.

 

Światowy Dzień Czekolady – 12 kwietnia 2018

ZAPROSZENIE

Zapraszamy miłośników literatury pięknej i … czekolady na degustację w czasie dużej przerwy do szkolnej biblioteki. Mamy nadzieję, że smak wyjątkowej literatury i słodycz czekolady wprawi wszystkich czytelników w doskonały nastrój.

Ciekawostki:
Czekolada produkowana jest z owoców kakaowca, osiągających wagę 500 g. Bogate
w tłuszcz nasiona znajdują się w jego wnętrzu i to z tych twardych czerwonobrązowych i gorzkich ziaren produkowana jest czekolada. Do Europy przywieźli ją hiszpańscy zdobywcy Ameryki Południowej w XVI wieku. Do XV wieku Aztekowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego. Uznawane były również jako afrodyzjak.
Pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech.
Współcześnie wydaje się 7 miliardów dolarów rocznie na zakup czekolady.

Czekolada stała się również inspiracją dla wielu twórców literatury. Motyw ten jest obecny w powieści Carole Matthews „Klub miłośniczek czekolady” i „Dieta miłośniczek czekolady”
oraz w książce „Czekoladowy zbawiciel” Christopera Hope.
W powieści G. Zevin „Moja mroczna strona” akcja rozpoczyna się w 2083 roku w zdewastowanym Nowym Jorku. Czekolada i kawa są nielegalne, produkowane i dystrybuowane przez mafijne rodziny, które miasto podzieliły na swoje dystrykty. Papier jest trudno osiągalny, a woda racjonowana.
Główna bohaterka Anya, niezwykle przebojowa 16-latka, córka największego bossa czekoladowego, zostaje wplątana i oskarżona o otrucie swojego chłopaka smakołykami czekoladowymi produkowanymi przez jej rodzinę.

Czekolada w aforyzmach:
„W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź” – Nigella Lawson
„ Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo, co się trafi” „Forest Gamp”
„Życie jest jak czekolada, to co gorzkie pozwala docenić cukier” Xavier Brebion
„Największe tragedie napisali Grek Sofokles i Anglik Szekspir. Żaden z nich nie znał czekolady”
S. Boynton

ogl_bibl

Mikołajki z książką

Zaproszenie na wystawę

Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy na temat życia i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, która została zorganizowana w świetlicy naszej szkoły. Zdjęcia rękopisów i kopie twórczości pisarza udostępniło muzeum Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Serdecznie zapraszamy!

Drugie miejsce dla Elizy Korneluk w X Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej”

X  Ogólnopolski Konkurs Literacki przebiegał pod patronatem Tadeusza Sławeckiego, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Okolicznościowe listy od pana Tadeusza Sławeckiego i Marszałka Województwa Lubelskiego pana Sławomira Sosnowskiego odczytała pani Ewa Hadrian reprezentująca Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Lublinie.
Na konkurs nadesłano 107 zestawów prozy i poezji z całej Polski. Prace wpłynęły z Bytomia, Suwałk, Kielc, Płońska i okolicznych miejscowości.
Jurorzy w osobach: pana Ryszarda Kornackiego i Katarzyny Wilewskiej wysoko ocenili poziom prac konkursowych. Różnorodność tematyki i form literackich potwierdziły ogromne umiejętności piszących oraz ich wrażliwość na piękno otaczającego świata.
Jurorzy przyznali   II miejsce Elizie Korneluk za bardzo dobre warsztatowo i interesujące treściowo opowiadania: „Wróbelek odleciał” i „Lustrzane serce”. Wręczenie dyplomów odbyło się 5 listopada 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy.
Gratulujemy Elizie tak wielkiego sukcesu. Życzymy kolejnych, ciekawych   pomysłów literackich i dalszych sukcesów. Opowiadania Elizy pojawią się już wkrótce na stronie internetowej biblioteki szkolnej w zakładce: Debiuty literackie.
Opiekę literacką nad uczennicą sprawowała  pani Izabela Jakimiak.

Ogólnoszkolny konkurs – życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego

Podlasie gościło wielu wybitnych twórców.  Dzieciństwo w Romanowie i lata szkolne w Białej Podlaskiej spędził Józef Ignacy Kraszewski, pisarz, którego 130 rocznicę śmierci obchodzimy w bieżącym roku. Przeszedł do historii literatury przede wszystkim jako autor powieści. Napisał ich tak wiele, że do roku 1996 uchodził za twórcę, który wydał najwięcej utworów powieściowych na świecie i jego nazwisko figurowało w księdze rekordów Guinessa.

Uczniowie ZSE mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat biografii i twórczości J. I. Kraszewskiego w szkolnym konkursie wiedzy, który odbył się 28 września 2017 roku. Biorących udział w konkursu młodych pasjonatów literatury, nie zaskoczyły pytania o studia medyczne pisarza, lata spędzone w więzieniu, czy też o pobyt na emigracji w Dreźnie.

Już wkrótce z ponad dwudziestu uczestników konkursu wyłonimy zwycięzców, a  młodzież ZSE zachęcamy do lektury powieści  J. I. Kraszewskiego.

ROK 2017 ROKIEM JOSEPHA CONRADA

Rok 2017 został ogłoszony  przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Josepha Conrada, wybitnego angielskiego pisarza polskiego pochodzenia. Conrad koncentrował się przede wszystkim  w swojej twórczości na wartościach etycznych, którym nadawał najwyższą rangę w życiu człowieka, na dylematach moralnych bohaterów, konflikcie kultur i ras. Nie formułował jednoznacznych ocen, lecz posługiwał się ironią, kreował postacie o złożonej, bogatej psychice. Tworzywem wielu jego utworów stały się przeżycia i doświadczenia z wieloletniej służby na morzu.

W celu bliższego poznania  twórczości J.Conrada w szkole odbyły dwa konkursy. Ich wyniki przedstawiają się następująco:

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości J.Conrada:

1. miejsce – Benedykt Lewandowski 3i2

2. miejsce – Anna Siłaczuk 4tl

3. miejsce – Małgorzata Ryszkowaska 4r, Bartłomiej Ostapiuk 4s

Konkurs na ilustrację do dzieła J.Conrada:

1.miejsce – Klaudia Adamczyk

2. miejsce  – Sylwia Malczuk 4e

3.miejsce – Anna Siłaczuk 4tl, Jakub Łubik 4r

Konkurs plastyczny

Biblioteka moich marzeń…

Poczta walentynkowa

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, często pisane wierszem. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dlatego dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami oraz liścikami z wyznaniami miłosnymi.

W naszej szkole jeszcze przed „Walentynkami” pani Izabela Jakimiak przygotowała mnóstwo kartek z poezją miłosną oraz skrzynkę na listy, do której uczniowie wrzucali kartki, aby obdarować swoje sympatie w szkole. W dniu 14 lutego Anna Łobacz i Adam Szmuniewski roznosili  po klasach POCZTĘ WALENTYNKOWĄ.

Konkursy

 Konkursy:

  • Szkolny konkurs na recenzję najciekawszej książki współczesnego autora – do 30 września 2016
  • Konkurs na prezentację „Biblioteka marzeń” – do 22 grudnia 2016
  • Konkurs na okładkę książki współczesnego autora – do 31 października 2016
  • Konkurs recytatorski „Poetycko o rzeczach zwyczajnych” –  24 listopada 2016
  • Konkurs na prezentację multimedialną „Książka, którą warto przeczytać” – do 31 maja 2017

Pragniemy uczcić Rok Josepha Conrada  w szkolnej bibliotece konkursami.

Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach:

  • Wiedzy o życiu i twórczości J. Conrada

   – 9 .02. 2017;

  • Ilustracji do dzieł J. Conrada

–  format A3 , dowolna technika -10.02. 2017;

 

Szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne

w szkolnej bibliotece i u nauczycieli języka polskiego.

Walentynki z poezją miłosną

Wszyscy miłośnicy poezji i WALENTYNEK będą mogli w tym wyjątkowym dniu podarować ukochanej osobie najpiękniejszy wiersz miłosny za pośrednictwem walentynkowej poczty.

 

WALENTYNKI Z POEZJĄ MIŁOSNĄ

 

Wszyscy miłośnicy poezji i WALENTYNEK będą mogli w tym wyjątkowym dniu podarować ukochanej osobie najpiękniejszy wiersz miłosny za pośrednictwem walentynkowej poczty.

Wybór liryków miłosnych znanych polskich poetów będzie dostępny w dniach 10-13 lutego na holu pierwszego piętra.

Walentynkowa poczta dotrze do adresatów 12 lutego 2017 w czasie pierwszej i drugiej godziny lekcyjnej.

walentynki-

Miłośników książek odwiedził św. Mikołaj

Jest wiele powodów, dla których warto czytać książki. Teraz nasi uczniowie poznali kolejny – do entuzjastów literatury pięknej przychodzi Mikołaj 🙂 6 grudnia 2016 roku w bibliotece szkolnej św. Mikołaj wcielił się w rolę bibliotekarza i  wypożyczał książki z prezentami. Uczniowie otrzymywali książki – niespodzianki, nie znając tytułu ani autora, co było dodatkową atrakcją. Akcja cieszyła się dużą popularnością i wszystkie prezenty zostały rozdane.  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła ” – powiedziała kiedyś Wisława Szymborska i dlatego nawet Mikołaj jedną książkę wypożyczył  sobie.

Św. Mikołaja  zaprosiły panie bibliotekarki, Magdalena Wedziuk i Izabela Jakimiak, za co wszyscy obdarowani składają im serdeczne podziękowania 🙂

mikolaj_o