Kategoria archiwum: Aktualności biblioteki

BookTarg, czyli wielkie internetowe święto książek

Druga edycja BookTargu to impreza, która łączy miłośników literatury, dając im szeroką ofertę kulturalną: można spotkać się wirtualnie z ulubionymi autorami w ramach specjalnych bloków tematycznych, wziąć udział w ciekawych dyskusjach, a także zapoznać się z książkowymi nowościami i zrobić sprawnie świąteczne zakupy.

Plejada autorów zaproszonych na BookTarg robi wrażenie. Można ich spotkać w dziewięciu blokach tematycznych: epickim, kryminalnym, romantycznym, publicystycznym, fantastycznym, dziecięcymmłodzieżowym, filmowym, branżowym oraz translatorskim. W programie między innymi:
17 listopada, godz. 17 – Guillaume Musso | BookTarg epicki

Czytaj więcej…
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1979028,1,booktarg-czyli-wielkie-internetowe-swieto-ksiazek.read

Kultura online – propozycje

LITERATURA NA WIRUSA

Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprasza na swój nowy projekt na Facebooku „RADOŚĆ CZYTANIA”. Codziennie od 13 kwietnia o godzinie 18:00 laureatki i laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej będą polecać lektury na czas pandemii. W akcji można uczestniczyć przez kilka najbliższych dni. Zachęcamy do śledzenia tego wydarzenia!

NIESTATYSTYCZNY.PL

W czasie różnych podróży po sieci polecamy odwiedzenie strony niestatystyczny.pl („Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki.”). Można tam znaleźć wiele ciekawych artykułów, konkursów, propozycji, wywiadów, zapowiedzi wydawniczych i informacji o ekranizacjach literatury. Są również quizy związane z książkami, których rozwiązanie może stać się prawdziwym wyzwaniem. Znajdą tu też coś dla siebie miłośnicy fantastyki.

Oprac. Magdalena Wedziuk

W trosce o zdrowie

Czas pandemii to doskonała okazja, żeby poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowia i medycyny. Przedstawiamy kilka propozycji książkowych:

Nowoczesne zasady odżywiania, T. Colin Cambell, Thomas Cambell II  – autorzy stawiają ciekawe wnioski i przedstawiają teorie, które mogą zrewolucjonizować dotychczasowe spojrzenie na produkty odzwierzęce. Ukazują analizę jednego z największych badań dotyczącego odżywiania i na jego podstawie zachęcają Czytelników do zmian w swoim jadłospisie. Książka jest zarówno dla tych mięsożernych, jak i wegan, dla każdego, kto chce zrozumieć w jaki sposób mechanizmy zachodzące w organizmie człowieka zależą od tego, co spożywa.

 

 

Super geny, Deepak Choppra, Rudolph E. Tanzi – poczytaj o ścisłych, tajemnych związkach między genami a otoczeniem. Zobacz, jak wiele zależy od Twoich zachowań i wyborów, jak geny reagują na różne bodźce, jak włączają się i wyłączają w odpowiedzi na środowisko życia. Odkryj zasady działania Twojego organizmu, a już nigdy więcej nie padniesz ofiarą mitu o prostym dziedziczeniu otyłości czy skłonności do pewnych chorób. To Twoja świadomość, Twoja aktywność i środowisko Twojego życia są w dużej mierze odpowiedzialne za pomyślność czy długowieczność.

 


Historia wewnętrzna. Jelita- najbardziej fascynujący organ naszego ciała
, Giulia Enders – to niesamowite, jak wiele zależy od… naszych jelit. Tak dotąd niedoceniane, pełnią kluczową rolę w naszych organizmach. Dzięki nim żyje nam się zdrowo, miło i przyjemnie albo… nie. Zadbaj więc o nie, a one z pewnością ci się odwdzięczą!
Najpierw jednak poznaj ich piękną, zaskakującą historię wewnętrzną.

 

 

Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga, Jurgen Thorwald – na długo przed Hipokratesem, nad Nilem, między Eufratem i Tygrysem, u stóp meksykańskich wulkanów czy peruwiańskich Kordylierów wybitni lekarze stawiali czoło przeróżnym chorobom i schorzeniom. Stosowali pierwotne formy antybiotyków w leczeniu ran, amputacje, zabiegi chirurgiczne i trepanacje czaszki (a to wszystko bez znieczulenia!). Co więcej, nieobce im było cesarskie cięcie, operacja zaćmy czy przeszczepy skóry, a jedna trzecia znanych i używanych obecnie ziół była wykorzystywana przez lekarzy w starożytnym Egipcie. Wydaje się niemożliwe? A jednak!

 

Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga, Dariusz Kortko, Judyta Watoła – bezpośredni, szczery, pogodny. Ufny, za swoimi stawał murem. Chętnie dzielił się wiedzą, umożliwiał awans. Z góry ostrzegamy tych, dla których nie do przyjęcia jest obraz profesora, który za dużo pije, pali jak smok, klnie jak szewc, bywa niesprawiedliwy, wymaga za dużo, narzuca mordercze tempo, słucha złych podszeptów, bywa próżny… Jesteśmy przekonani, że człowiek z bagażem wad jest bardziej prawdziwy.

 


Pielęgniarki
, Christie Watson – przepracowała dwadzieścia lat jako pielęgniarka, a w tej osobistej, przejmującej książce uchyla drzwi szpitala i zdradza jego tajemnice. Prowadzi nas szpitalnymi korytarzami na rozmaite oddziały i poznaje z najbardziej niezapomnianymi pacjentami.   Przekonamy się, że ten najbardziej niedoceniany z zawodów to źródło podstawowej opieki i życzliwości. Zbyt rzadko słyszymy głos pielęgniarek, a Christie jest tak szczera, mądra i przenikliwa, że godnie oddaje im sprawiedliwość. To wspaniała opowieść o życiu w jego najkruchszej fazie.

 

 


Będzie bolało,
Adam Kay – spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka – to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim.

 

Oprac. Magdalena Wedziuk

 

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Leopolda Tyrmanda

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Na dzień 16 maja przypada setna rocznica urodzin pisarza. Tyrmand to postać owiana legendą , ikona polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku. Kontakt z kulturą zachodnioeuropejską i amerykańskim jazzem miały wpływ na światopogląd i twórczość pisarza.

Zachęcamy uczniów ZSE do udziału w szkolnym konkursie wiedzy o życiu i twórczości Leopolda Tyrmanda. Konkurs odbędzie się 12 marca 2020r. (czwartek) w świetlicy szkolnej na 4 godzinie lekcyjnej.  Zgłoszenia do 11 marca u p. Izabeli Jakimiak.

Walentynki z poezją miłosną

Walentynki (ang. Valentine’s Day)  to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim przypada również  na ten  dzień. Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, często pisanych wierszem.  Nasi uczniowie kontynuowali tę wielowiekową tradycję i wysyłali walentynkowe kartki osobom, którym w ten sposób pragnęli okazać swoją sympatię i miłość. Kartki z poezją miłosną cieszyły się ogromną popularnością. Każdy z niecierpliwością oczekiwał na swoją walentynkę 14 lutego.

Następne walentynki za rok.

 

Poczta walentynkowa

Wszyscy miłośnicy poezji i WALENTYNEK będą mogli w tym wyjątkowym dniu podarować ukochanej osobie najpiękniejszy wiersz miłosny za pośrednictwem walentynkowej poczty. Być może wybrany wiersz pomoże niejednej osobie  wyrazić uczucia, którymi darzy bliską sercu osobę.

Kartki z lirykami miłosnymi znanych polskich poetów będą dostępne od  10-13 lutego na holu pierwszego piętra.

Walentynkowa poczta dotrze do adresatów 14 lutego 2020 w czasie trzeciej godziny lekcyjnej. Korespondencja  walentynkowa będzie dostarczona tylko na terenie szkoły.

Zachęcamy do wysyłania walentynkowych pocztówek.  Organizatorzy : Biblioteka szkolna.

Święta tuż, tuż…

Święta tuż, tuż…Przedświąteczne przygotowania – porządki i wypieki pochłaniają całą naszą uwagę. Nie można jednak zapomnieć o jednej bardzo ważnej świątecznej tradycji tj. o prezentach pod choinkę dla najbliższych. Kiedy pojawiają się wątpliwości, co kupić, jaki prezent sprawi bliskim największą radość, warto pamiętać, że doskonałym prezentem może być książka. Pod choinką w szkolnej bibliotece znalazły się książki, które można podarować mamie, tacie, młodszemu rodzeństwu czy też babci i dziadkowi. Skorzystaj z propozycji nowości wydawniczych, może okażą się najmilszym prezentem pod choinkę.

Mikołajki z książką

W dniu 6 grudnia biblioteka szkolna zaprosiła miłośników książek i … prezentów na spotkanie z Mikołajem i śnieżynkami. Do każdej wypożyczonej książki w tym dniu dołączony był upominek od św. Mikołaja. Akcja przyciągnęła tłumy miłośników literatury. Życzymy miłej lektury.

Organizatorkami akcji były: p. I. Jakimiak i p. M. Wedziuk

MIKOŁAJKI Z KSIĄŻKĄ

Biblioteka szkolna zaprasza miłośników książek i … prezentów na spotkanie z Mikołajem i śnieżynkami 6 grudnia 2019 roku  w czasie dużej przerwy.

Do każdej wypożyczonej książki w tym dniu dołączony będzie upominek od św. Mikołaja.  Zapraszamy.

Czytaj PL wielka akcja czytelnicza

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju,
a być może także i na świecie.

W 2019 roku akcja jest obecna aż w 21 miastach Polski, a także w 1305 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju. Po raz drugi akcja przekracza też na taką skalę granice państw – jej plakaty trafiły do 8 Miast Literatury UNESCO na całym świecie! Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 7000 nośników na terenie całego kraju. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć niezwykle popularne bestsellery.

Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad. Umożliwiają to organizatorzy akcji: Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, i Woblink – największa w Polsce platforma z e-bookami.

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2019

To historyczny moment dla polskiej kultury. Po 23 latach od przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej to najważniejsze literackie wyróżnienie znów trafia w ręce Polki. Olga Tokarczuk została nagrodzona za rok 2018. W uzasadnieniu Szwedzkiej Akademii Noblowskiej czytamy, że jest to nagroda za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia.
Olga Tokarczuk jest laureatką „The Man Booker International Prize 2018” za powieść „Bieguni” oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” w 2008 r. i „Księgi Jakubowe” w 2015 r. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Pisarka urodziła się na Dolnym Śląsku, obecnie mieszka we Wrocławiu.
Wraz z nią laureatem – za rok 2019 – został Austriak Peter Handke.

Dziś możemy zaktualizować listę polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla:
1905 r. Henryk Sienkiewicz,
1924 r. Władysław Reymont,
1980 r. Czesław Miłosz,
1996 r. Wisława Szymborska,
2018 r. Olga Tokarczuk.

Biblioteka szkolna posiada następujące dzieła noblistki:

  • Bieguni
  • Dom dzienny, dom nocny
  • Księgi Jakubowe
  • Ostatnia historia
  • Prawiek i inne czasy
  • Powadź swój pług przez kości umarłych
  • Szafa

Rok Kultury Ludowej – wystawa publikacji

W związku z Rokiem Kultury Ludowej w Powiecie bialskim w bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę publikacji poświęconych kulturze ludowej oraz literatury pięknej inspirowanej kulturą ludową. Zachęcamy wszystkich miłośników folkloru do zapoznania się  z zaprezentowanymi dziełami.

Tydzień Zakazanych Książek

Już po raz piąty obchodzimy w Polsce Tydzień Zakazanych Książek. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na kwestie wolności słowa, cenzurę i zakazywanie publikacji.

Na świecie Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Association), które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu ostatnich czterech dekad na celowniku różnej maści cenzorów znalazło się ponad 11 tysięcy tytułów. Próby cenzury najczęściej motywowane są chęcią ochrony dzieci przed „niewłaściwymi” treściami.
O tym, że problem zakazanych książek jest jak najbardziej realny świadczy lista autorów i tytułów dotkniętych represjami.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w bibliotece szkolnej przygotowanej przez panią Magdalenę Wedziuk.

Elektronika dla Wszystkich

 

To nowe czasopismo zaprenumerowane przez  bibliotekę szkolną od stycznia 2019 roku. Kultowe pismo osób fascynujących się praktycznym konstruowaniem układów. Silną stroną tego pisma jest współtworzenie jego treści z Czytelnikami. Czerpiąc wiedzę na temat nowoczesnych podzespołów i rozwiązań układowych, uczestniczą oni również aktywnie w rozwiązywaniu zadań z zakresu konstrukcji układów elektronicznych.

Zachęcamy uczniów, zwłaszcza z klas informatycznych,  do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności  za pośrednictwem tego interesującego czasopisma.

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału

w XXXIX Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym

„Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”

Organizatorem konkursu jest Muzeum J.I.Kraszewskiego w Romanowie.

Szczegółowe informacje w [ORGANIZATORZY HONOROWY PATRONAT]

 

Skip to content