Kategoria archiwum: Osiągnięcia

Finał Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt

31 stycznia 2019 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Międzyrzecu Podlaskim odbył się Finał Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt. W zawodach wzięło udział pięć drużyn ze szkół powiatu bialskiego. Po zaciętej walce nasza drużyna  pod opieką pani Izabeli Ziomek wywalczyła II miejsce. Dziewczęta grały w składzie:

Bołba Beata  z kl. 4tl

Chodzińska Karolina z kl. 2e

Jakubowicz Wiktoria z kl. 3e

Korolczuk Julia z kl. 4e

Kurowska Natalia z kl. 1e

Korszeń Natalia kl.Ie

Makaruk Joanna z kl. 2r

Matejek Marta z kl. 1e

Sokólska Klaudia z kl.2e

Szudejko Karolina kl.3i2

Szydłowska Wiktoria z kl. 3e

Tarasiuk Angelika z kl. 1tl

Uchaniuk Karolina z kl. 4e.

Drużynie gratulujemy sukcesu!!!

 

Finał Powiatu Bialskiego w drużynowym tenisie stołowym

Dnia 25 stycznia 2019 roku w Leśnej Podlaskiej odbył się Finał Powiatu Bialskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i  Chłopców. Z naszej szkoły na finał pod opieką pani Izabeli Ziomek udały się dwie drużyny: męska i żeńska.  Żeńska w składzie:  Szcześniak Weronika  IVe, Makaruk Joanna  IIr i Smolińska Dorota Itl oraz męska w składzie: Pietruk Paweł  IIItl, Sawczuk Sebastian IV i2 i Sójka Jakub  IVi2 . Obie drużyny były na podium. Dziewczęta zajęły II miejsce, zaś chłopcy pokonali wszystkich rywali i odnieśli sukces, zajmując  I miejsce. Reprezentantom naszej szkoły serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

Warsztaty historyczne w Niemczech

W dniach od 14 do 19.11.2018 roku uczennica naszej szkoły Malwina Lewandowska z klasy 4tl oraz absolwent ZSE  Benek Lewandowski wzięli udział w EUSTORY NextGenerationSummit 2018 Makingpeace with History.  Warsztaty historyczne, w których uczestniczyło 120 praktykantów z 25 krajów, w tym po raz pierwszy z Mołdawii, Gruzji i Ukrainy, miały na celu zintegrowanie młodych historyków z Europy i spojrzenie na świat z różnych perspektyw. Wyjazd był jedną z nagród w ogólnopolskim konkursie historycznym „Historia bliska”, w którym młodzież z naszej szkoły pod opieką pani Marii Witkowskiej i pani Joanny Pióro, zajęła I miejsce.

Uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z siedmiu warsztatów historycznych: „How to end a war?”, „The Art of Remembrance”, „Restitution of Art”, „Disturbing the Peace”, „War and Peacecast in Stone”, „Write YourOwnHistory” lub „Peace of Westphalia 1628”. W ich trakcie mogli stworzyć własne pomniki, wiersze, piosenkę rapową, dyskutować na temat Konferencji w Wannsee lub o tym, jak powinna była zakończyć się wojna. Mieli szansę zrozumieć, co dla każdego z osobna znaczy pokój i jak do niego doprowadzić. Wyjazd stał się okazją do zwiedzenia stolicy Niemiec. Uczestnicy warsztatów zobaczyli: Bundestag, berlińskie pomniki, muzea i dom konferencji w Wannsee.

W trakcie przerw i czasu wolnego, mieli możliwość poznać wspaniałych ludzi z różnych krajów, ich kulturę i zaznajomić się z ich zwyczajami. Pod koniec warsztatów  każda grupa przedstawiła to, co udało się jej stworzyć. To był naprawdę udany wyjazd! Gratulujemy Malwinie i Benkowi 🙂

Zwycięstwo Elizy Korneluk w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej”

Literacki złoty medal dla Elizy Korneluk w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej”

XI Ogólnopolski Konkurs Literacki przebiegał pod honorowym patronatem Tadeusza Sławeckiego, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Na konkurs nadesłano 121 zestawów prozy i poezji z całej Polski: z Wrocławia, Kielc, Białegostoku, Nowogrodu, Komarówki Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Radzynia, Kąkolewnicy i okolic. Jurorzy: Ryszard Kornacki, Zofia Goławska i Katarzyna Wileńska, wysoko ocenili poziom utworów literackich, dostrzegli ogromną wrażliwość autorów prac konkursowych i ich różnorodną tematykę. Zdobywczynią I miejsca w kategorii prozy została Eliza Korneluk uczennica klasy IVE. Nie miała sobie równych wśród uczestników konkursu ze szkół ponadgimnazjalnych. Zachwyciła jurorów opowiadaniami „Śnieżynka” i „Kamyk”.

Wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród odbyło się 18 listopada 2018roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy.

Cieszy nas kolejny wielki sukces Elizy. Pisanie, jak sama twierdzi, stanowi jej pasję i jest wyrazem podziwu dla piękna języka ojczystego.

Zdobywczyni I miejsca życzymy nowych, ciekawych pomysłów literackich i dalszych zwycięstw.

Nagrodzone opowiadania pojawią się na stronie internetowej biblioteki szkolnej w zakładce Debiuty literackie. Opiekę literacką nad uczennicą sprawowała pani Izabela Jakimiak.

 

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Niezwyciężeni 1918 -2018”

Słowami Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być  Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” rozpoczęła się Gala Finałowa konkursu „Niezwyciężeni  1918-2018. Pokolenia Niepodległej” w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Konkurs miał na celu upamiętnienie osób zasłużonych w walce o niepodległość  Polski, które zostały odznaczone Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Patronat nad inicjatywą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Nasi uczniowie Klaudia Sidorczuk z kl. 4tl, Kinga Ignaciuk z kl. 2er, Jakub Kiryluk z kl. 2i2, Karol Korolczuk z kl. 2tl przygotowali film poświęcony Janowi Serdakowskiemu i otrzymali wyróżnienie. Praca konkursowa powstała pod opieką pani Marii Witkowskiej i pani Joanny Pióro.

Po krótkiej konferencji prasowej Galę Finałową otworzył prezes IPN dr Jarosław Szarek. Powiedział m. in.: „ Dla Instytutu Pamięci Narodowej  jest niezwykle ważne, aby pamięć o tych ludziach, którzy prowadzili nas do niepodległości  (…) Przez wiele lat w XX wieku nie można było pamiętać o bohaterach polskiej niepodległości, na szczęście pozostały po nich pamiątki, które młodym ludziom udało się odnaleźć w domowych szufladach.” Podziękował również młodzieży i opiekunom za pracę, pasję, odkrywanie i utrwalanie historii.

Głos zabrał także przedstawiciel współorganizatora konkursu przewodniczący ZHR prof. Grzegorz Nowik.

Dr Waldemar Brenda, wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN poinformował, że na konkurs nadesłano: 98 wideoblogów (vlogów), 169 filmów i 25 plakatów edukacyjnych. Wzięło więc w nim udział ok. 1500 osób z kraju, USA i Ukrainy.

Następnie odbyło się wręczenie nagród i prezentacja fragmentów prac laureatów.

Uroczystość zakończył piękny koncert „Adam Kowalski – żołnierz i pieśniarz Niepodległej” w wykonaniu artystów z „Teatru Muzycznego Od Czapy”. Galę znakomicie prowadził znany aktor Dariusz Kowalski.

Z nagrodzonymi filmami (również naszym) można zapoznać się na kanale IPN na YouTube.

I miejsce i wyróżnienie w konkursie historycznym

Angelika Wnukowicz z klasy 4e zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Międzyrzec – Historia – Dzień Dzisiejszy” organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Marcin Bełkot z klasy 4i1 otrzymał wyróżnienie. W związku z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości tym razem tematem konkursu były „Krwawe Dni Międzyrzeca Podlaskiego”.

W finale konkursu, który odbył się 13 listopada 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury, naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów: Angelika Wnukowicz, Monika Biernacka, Marcin Bełkot, Marceli Matejek i Jakub Kiryluk. Nad przygotowaniem młodzieży czuwała pani Joanna Pióro. Gratulujemy!!!

 

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”

Zbliża się finał konkursu „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Kinga Ignaciuk, Klaudia Sidorczuk, Jakub Kiryluk, Karol Korolczuk. Przygotowali oni krótki film poświęcony odznaczonemu Krzyżem Niepodległości Janowi Serdakowskiemu i zrealizowali szereg inicjatyw popularyzujących postać tego niezwykłego żołnierza. Zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu i znaleźli się wśród nagrodzonych, zdobywając wyróżnienie. Zostali zaproszeni na galę finałową, która odbędzie się 15 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie. Opiekę nad uczniami realizującymi projekt sprawowały panie: Maria Witkowska i Joanna Pióro. Gratulujemy.

Finał konkursu „I Forum Młodych – Przedsiębiorcza Polska Wschodnia” w COLLEGIUM MAZOVIA Innowacyjnej Szkole Wyższej w Siedlcach

25 maja 2018 roku  miał miejsce finał konkursu „I Forum Młodych – Przedsiębiorcza Polska Wschodnia” w COLLEGIUM MAZOVIA Innowacyjnej Szkole Wyższej w Siedlcach.

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej uzyskał tytuł „Najlepsza Szkoła”, otrzymując nagrody w postaci tablicy magnetycznej i urządzenia wielofunkcyjnego BROTHER.

Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach.

W kategorii Przedsięwzięcie Biznesowe pierwsze miejsce zajął zespół z klasy IIIe w składzie:

  1. Diana Gmurkowska
  2. Angelika Mironiuk
  3. Konrad Olszewski

Nagrodą za przedsięwzięcie „Wash Your Shoes” były tablety oraz stypendia kanclerza Collegium Mazovia w wysokości 1 000 złotych na semestr przez cały okres studiowania na dowolnie wybranym kierunku.

W kategorii Przedsięwzięcie Społeczne drugie miejsce  zajął zespół z klasy IIIe w składzie:

  1. Julia Korolczuk
  2. Angelika Wnukowicz

Nagrodą za przedsięwzięcie „New life” były przenośne głośniki bluetooth, pendrive’y oraz stypendia kanclerza Collegium Mazovia w wysokości 500 złotych na semestr przez cały okres studiowania na dowolnie wybranym kierunku.

Opiekunem uczniów była pani Elżbieta Pieńko. Gratulujemy !!!

I miejsce Zespołu Szkół Ekonomicznych w Powiatowym Konkursie Teatru Jednego Aktora

Dnia 6.04.2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. J.I Kraszewskiego w Białej Podlaskiej odbył się międzyszkolny konkurs teatralny, w którym I miejsce zajął uczeń naszej szkoły, Benedykt Lewandowski. Główny cel konkursu organizatorzy zawarli w słowach Andrzeja Wajdy: „Masz widza rozśmieszyć, zdenerwować, zachwycić, oburzyć, ale nigdy nie pozostawić obojętnym”.

Benedyktowi udało się zachwycić jury  bardzo dobrą dykcją i artykulacją oraz brawurową interpretacją „Wielkiej Improwizacji” z III części „Dziadów” A.Mickiewicza. Ten sukces jest dla ucznia naszej szkoły podsumowaniem jego czteroletniej pracy w Kole Teatralnym, gdzie doskonalił swoje umiejętności aktorskie. Gratulujemy sukcesu i cennej nagrody!!!

Puchar dla naszych tenisistów!

05.12.2017r. w Leśnej Podlaskiej Sebastian Sawczuk z kl.III i2 i Paweł Pietruk z kl.II tl wywalczyli pierwsze miejsce na powiatowych Drużynowych Zawodach w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Drużyna dziewcząt w składzie: Weronika Szczęśniak z kl. IIIe i Joanna Makaruk z kl. Ir zdobyły miejsce trzecie. Jesteśmy z Was dumni – gratulujemy. Opiekunem uczniów jest p. Izabela Ziomek.

 

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

Dnia 27.11.2017 roku w naszej szkole odbył się I etap Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach stołecznych. Udział wzięli uczniowie klas 2e i 3e, którzy miesiąc wcześniej uczestniczyli w lekcji z przedstawicielami ZUS p. Maciejem Raszewskim i p. Agnieszką Nawrot. Najlepsze wyniki osiągnęli Angelika Wnukowicz, Julia Korolczuk i Tomasz Waszkiewicz z klasy 3e. Gratulujemy !!!

Uczniowie ZSE na podium konkursu historycznego

Sukcesem zakończyła się  XX edycja Konkursu „Międzyrzec – Historia – Dzień Dzisiejszy” organizowanego jest przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski.

Angelika Wnukowicz z kl. 3e zajęła drugie miejsce, a Jakub Kiryluk z klasy 1i2 – trzecie. Ponadto w finale naszą szkołę reprezentowali: Weronika Matejek (1r), Michał Kalinka (2e) i Karol Korolczuk (1tl).  Laureaci wykazali się szczegółową znajomością zabytków Międzyrzeca Podlaskiego, a do rywalizacji  przygotowywali się pod okiem pani Joanny Pióro.

Gratulujemy!!!

Drugie miejsce dla Elizy Korneluk w X Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej”

X  Ogólnopolski Konkurs Literacki przebiegał pod patronatem Tadeusza Sławeckiego, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Okolicznościowe listy od pana Tadeusza Sławeckiego i Marszałka Województwa Lubelskiego pana Sławomira Sosnowskiego odczytała pani Ewa Hadrian reprezentująca Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Lublinie.
Na konkurs nadesłano 107 zestawów prozy i poezji z całej Polski. Prace wpłynęły z Bytomia, Suwałk, Kielc, Płońska i okolicznych miejscowości.
Jurorzy w osobach: pana Ryszarda Kornackiego i Katarzyny Wilewskiej wysoko ocenili poziom prac konkursowych. Różnorodność tematyki i form literackich potwierdziły ogromne umiejętności piszących oraz ich wrażliwość na piękno otaczającego świata.
Jurorzy przyznali   II miejsce Elizie Korneluk za bardzo dobre warsztatowo i interesujące treściowo opowiadania: „Wróbelek odleciał” i „Lustrzane serce”. Wręczenie dyplomów odbyło się 5 listopada 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy.
Gratulujemy Elizie tak wielkiego sukcesu. Życzymy kolejnych, ciekawych   pomysłów literackich i dalszych sukcesów. Opowiadania Elizy pojawią się już wkrótce na stronie internetowej biblioteki szkolnej w zakładce: Debiuty literackie.
Opiekę literacką nad uczennicą sprawowała  pani Izabela Jakimiak.

6 tysięcy dla naszej młodzieży za I miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym!

Zespół uczniów z naszej szkoły w składzie: Benedykt Lewandowski, Eliza Korneluk, Malwina Lewandowska, Katarzyna Uss, Bartosz Jakubowicz i Marcin Kaczanowicz zajął I miejsce w XX edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Historia bliska”.  Za prezentację pt. Związek Ewolucjonistów Wolności jako przykład młodzieżowej organizacji antykomunistycznej z lat 1944 -1956” uczniowie zdobyli nagrodę główną w wysokości 6 tysięcy złotych.  Opiekunki młodzieży: pani Maria Witkowska i pani Joanna Pióro również otrzymały nagrodę finansową w kwocie 2 tys. zł. Uroczystą galę w Warszawie, podczas której 27 października 2017r. wręczono nagrody zwycięzcom konkursu, swoją obecnością uświetnił Pan Albert Zalewski, jeden z członków ZEW -u.

Konkurs „Historia bliska” jest organizowany od 20 lat przez Ośrodek KARTA w Warszawie. Jego głównym celem jest badanie historii bliskiej, będącej niejako na wyciągnięcie ręki, ale często nieznanej, zapomnianej, nieobecnej w świadomości lokalnej społeczności. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Walka, praca, trwanie… Ludzie i czyny dla Niepodległej 1918–2018”. Ogłaszając konkurs w okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy chcieli zachęcić młodzież do pokazania różnych wymiarów walki o własne państwo, a także troski o jego kształt i trwałość, pracy na jego rzecz.

Praca konkursowa przybliża wydarzenia z początku lat 50, w których uczestniczyło 11 uczniów naszej szkoły. Młodzi ludzie z międzyrzeckich szkół średnich w 1951r. założyli tajną organizację antykomunistyczną –  Związek Ewolucjonistów Wolności. Członkowie ZEW – u redagowali ulotki antykomunistyczne, prowadzili działania sabotażowe m.in. zerwanie linii telefonicznej. Najsłynniejszą akcją organizacji był zamach na „Mitropę” – pociąg wojskowy relacji Moskwa- Berlin. W 1952 roku rozpoczęły się aresztowania inspirowane przez Urząd Bezpieczeństwa. W ciągu kilku dni ponad 30 osób znalazło się w więzieniach. Uczniowie przeszli okrutne, upokarzające przesłuchania, tortury, grożono im śmiercią. Po trwającym pół roku śledztwie rozpoczęły się procesy sądowe. Członkowie ZEW– u otrzymali kary od 3 do 9 lat pozbawienia wolności. Niektórzy trafili do Jaworzna, gdzie ciężko pracując w kopalniach, odbywali wyroki, które na mocy amnestii zostały zmniejszone. Nie mogli powrócić do szkół, stwarzano im poważne trudności w znalezieniu pracy.

Wszystkich zainteresowanych tematem ZEW – u zachęcamy do zapoznania się z prezentacją konkursową zamieszczoną na szkolnym Facebooku oraz do obejrzenia transmisji z  gali finałowej na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=YzSKixPvsXA.

Zwycięzcom gratulujemy sukcesu!!!

Anna Siłaczuk laureatką ogólnopolskiego konkursu

Uczennica klasy IVtl została laureatką VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Epizody z historii najnowszej w komiksie” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Konkurs polega na wykonaniu komiksu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera. Uczennica została nagrodzona za pracę Związek Ewolucjonistów Wolności – Oni pragnęli wolnej i niepodległej Polski, poświęconą młodzieżowej organizacji patriotycznej działającej w czasach stalinowskich w Międzyrzecu Podlaskim, zrzeszającej m. in. uczniów naszej szkoły. Oprócz nagród rzeczowych Ania otrzymała zaproszenie na warsztaty historyczne, które odbędą się 2 września 2017 roku w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Opiekę nad uczennicą sprawowały panie: Maria Witkowska i Joanna Pióro.