Kategoria archiwum: Aktualności

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzień ten został ogłoszony przez UNESCO. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językom bengalskim statusu języka narodowego.

W historii Polski również nie brakuje heroicznych przykładów, gdy za cenę życia Polacy bronili języka ojczystego i całego dorobku kulturowego.

Ideą Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na bogactwo różnorodności językowej świata i konieczność jego ochrony. UNESCO podkreśla przez to swoje zaangażowanie w ochronę i promocję różnorodności kulturowej, a także wielojęzyczności w edukacji. Zadaniem szkoły na każdym poziomie kształcenia jest rozwijanie kompetencji językowych uczniów tzn. wyposażenie ich w umiejętności umożliwiające komunikowanie się w języku narodowym w sposób poprawny i zrozumiały.

Podziękowanie za bezinteresowną pomoc

„Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy” J.W.Goethe

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im.Małego Księcia przekazało serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej za wielki dar serca i ofiarowanie na rzecz Hospicjum dochodu z kiermaszu charytatywnego.

Mamy nadzieję, że ta szlachetna inicjatywa będzie kontynuowana.

Studniówka 2019

W minioną sobotę maturzyści Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim bawili się na balu studniówkowym. Studniówka zwiastuje zbliżjący się egzamin maturalny. W sobotę jednak nikt nie myślał o nauce, czy studiach. W gronie znakomitych gości, dyrekcji, wychowawców nauczycieli i rodziców, uczniowie klas czwartych, cieszyli się magią tego wieczoru.

W ten wyjątkowy wieczór maturzystów naszej szoły, zaszczycili nas swoją obecnością Wicewojewoda Lubelski Pan Robert Gmitruczuk, Radny Powiatu Bialskiego Pan Marek Sulima oraz Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Pan Zbigniew Kot z malżonką. Przybył również Pana Mariusza Kostka z małżonką.

Odwagi w życiu oraz powodzenia na maturze – takie życzenia przewijały sie w przemówieniach gości.

Uczniowie podziękowali nauczycielom, z których wiedzy i rad zawsze mogli korzystać oraz wychowawcom, którzy opiekowali się nimi przez lata edukacji w szkole średniej, pokazując właściwe rozwiązania, otwierając umysły, przygotowując do dorosłości.

Nie zabrało również podziękowań dla rodziców, którzy bal studniówkowy przenieśli ze świata marzeń w rzeczywistość.

Zgodnie z tradycją Pan Dyrektor Robert Matejek dał znak do rozpoczęcie poloneza. Maturzyści pięknie odtańczyli staropolski taniec a następnie zaprosili dyrekcję oraz wychowawców do walca profesorskiego.

Specjalną niespodziankę dla swego wychowawcy przygotowała klasa IV TL.

 

Bezpieczne ferie

Dużymi krokami zbliża się długo wyczekiwany 2 – tygodniowy wypoczynek zimowy. Pamiętajmy o kilku ważnych radach !!!

 

Konkurs wiedzy o Francji

REGULAMIN
REGIONALNEGO KONKURSU WIEDZY O FRANCJI

1. Organizatorem Konkursu jest Klub Kultury « Scena » przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.

2. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Znajomość języka francuskiego nie jest konieczna.

3. Celem konkursu jest pogłębienie wśród młodzieży wiedzy o Francji, jej kulturze, historii i związkach z Polską, jak również popularyzacja francuskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

4. Konkurs obejmuje wybrane dziedziny wiedzy o Francji:
a) historia: Franciszek I Walezjusz, król Francji;
b) elementy geografii Francji: Normandia, Bordeaux;
c) kuchnia francuska: sery
d) symbole Francji;
e) Paryż ze szczególnym uwzględnieniem jego zabytków;
f) znani Polacy we Francji: Maria Curie-Skłodowska, Fryderyk Chopin, Władysław Mickiewicz.

5. Młodzież przygotowuje się samodzielnie lub pod opieką nauczyciela.

6. W konkursie biorą udział zespoły dwuosobowe, zgłoszone przez nauczycieli.

7. Konkurs składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.

a) część pierwsza – pisemna, w której biorą udział wszystkie zespoły. Polega na indywidualnym rozwiązaniu testu (punktacja indywidualna jest sumowana dla poszczególnych zespołów). Pięć zespołów, które otrzymały największa liczbę punktów wezmą udział w drugiej części konkursu – ustnej.

b) część druga – ustna. Zespoły odpowiadają na wylosowane pytania; każdy zespół losuje trzy zestawy pytań. Wygrywa zespół, który otrzymał łącznie największą liczbę punków (z etapu pisemnego i ustnego łącznie).

8. Jury konkursu przyzna trzy nagrody (dyplomy i nagrody rzeczowe) i dwa wyróżnienia (dyplomy). Dyplomy otrzymają również szkoły nagrodzonych zespołów.

9. Konkurs odbędzie się 22 marca 2019 w Klubie Kultury „Scena” w Białej Podlaskiej przy ul. Zygmunta Augusta 6. Początek o godz. 10h30.

Zgłoszeń należy dokonać do dnia 28 marca 2019r. u pani Izabeli Hodun.

(plakat wykonał Kacper Kieruczenko kl.3i1

Finał Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt

31 stycznia 2019 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Międzyrzecu Podlaskim odbył się Finał Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt. W zawodach wzięło udział pięć drużyn ze szkół powiatu bialskiego. Po zaciętej walce nasza drużyna  pod opieką pani Izabeli Ziomek wywalczyła II miejsce. Dziewczęta grały w składzie:

Bołba Beata  z kl. 4tl

Chodzińska Karolina z kl. 2e

Jakubowicz Wiktoria z kl. 3e

Korolczuk Julia z kl. 4e

Kurowska Natalia z kl. 1e

Korszeń Natalia kl.Ie

Makaruk Joanna z kl. 2r

Matejek Marta z kl. 1e

Sokólska Klaudia z kl.2e

Szudejko Karolina kl.3i2

Szydłowska Wiktoria z kl. 3e

Tarasiuk Angelika z kl. 1tl

Uchaniuk Karolina z kl. 4e.

Drużynie gratulujemy sukcesu!!!

 

Luty – Dzień bez Pytania

Jutro tj 1 lutego mamy dzień bez pytania :-)))

Finał Powiatu Bialskiego w drużynowym tenisie stołowym

Dnia 25 stycznia 2019 roku w Leśnej Podlaskiej odbył się Finał Powiatu Bialskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i  Chłopców. Z naszej szkoły na finał pod opieką pani Izabeli Ziomek udały się dwie drużyny: męska i żeńska.  Żeńska w składzie:  Szcześniak Weronika  IVe, Makaruk Joanna  IIr i Smolińska Dorota Itl oraz męska w składzie: Pietruk Paweł  IIItl, Sawczuk Sebastian IV i2 i Sójka Jakub  IVi2 . Obie drużyny były na podium. Dziewczęta zajęły II miejsce, zaś chłopcy pokonali wszystkich rywali i odnieśli sukces, zajmując  I miejsce. Reprezentantom naszej szkoły serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

VIII edycja bialskiego konkursu wiedzy o kulturze i historii krajów anglosaskich

Konkurs odbędzie się 1 marca 2019r. i jest organizowany przez Naukowe Koło Anglistów działające w Zakładzie Neofilologii Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. Konkurs ma formę pisemną i polega na rozwiązaniu testu zamkniętego. Językiem konkursu jest język angielski.

A oto sylabus do konkursu:

SECTION I. HISTORY, GEOGRAPHY and CULTURE of WALES

1. Welsh mythology
2. History of Wales
3. Famous landmarks in Wales
4. Welsh language and traditional music
5. Famous Welsh actors and actresses

SECTION II. LITERATURE

6. Boy by Roald Dahl
7. Eye of the Needle by Ken Follet
8. Gifted by Nikita Lalwani
9. Fingersmith by Sarah Waters
10. Selected poems by Dylan Thomas (“Fern Hill”, “A Refusal to Mourn the Death, by Fire, of a Child in London”, ‘Do Not Go Gentle Into That Good Night”, “Poem on His Birthday”)

SECTION III. POPULAR MUSIC

11. The biography and discography of Shirley Bassey
12. The biography and discography of Tom Jones
13. The biography and discography of John Cale
14. The history and discography of Budgie
15. The history and discography of Manic Street Preachers

SECTION IV. FILM

16. Under Milk Wood (2015)
17. Charlie and the Chocolate Factory (2005)
18. The Pillars of the Earth (2010)
19. Owen Glendower, Prince of Wales (1983)
20. Set Fire to the Stars (2014)

Sources: BBC http://www.bbc.co.uk/wales
Ultimate Classic Rock http://ultimateclassicrock.com/
All Music http://www.allmusic.com/
Wikipedia https://en.wikipedia.org/
Internet Movie Database http://www.imdb.com/
Filmweb http://www.filmweb.pl/
The Rough Guide to Wales

Na zwycięzców czekają cenne nagrody rzeczowe!

Zachęcamy do zgłaszania udziału w konkursie!

Nauczyciele języka angielskiego

(projekt plakatu – Kacper Kieruczenko kl.3i1)

Obraz może zawierać: trawa, tekst i na zewnątrz

Wycieczka przedmiotowa logistyków

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas logistycznych uczestniczyli w wycieczce do Węgrowa.  Po raz kolejny odwiedzili Addit Sp. z o. o. Jest to jeden z największych producentów elementów z blach w Europie. Firma posiad ponad 20 letnie doświadczenie w zakresie produkcji i montażu. Wyróżniają ją  nowoczesne rozwiązania z zakresu transportu i logistyki. Dzięki temu jest w stanie sprawnie obsłużyć dużą liczbę klientów w 18 krajach europejskich, którzy działają w różnych branżach.

Organizatorem tej wyjątkowj lekcji w praktyce był p. Jacek Domański.

Dzień Patronki Szkoły

Dzisiejszy dzień był szczególnym świętem w naszej szkole. Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Patronki Szkoły – Marii Dąbrowskiej – najwybitniejszej polskiej powieściopisarki dwudziestolecia międzywojennego, cenionej nowelistki, eseistki, autorki dramatów i prozy wspomnieniowej.

Wybór patrona szkoły jest zawsze trudny.  Patronem musi zostać osoba, która stałaby się wzorem dla młodzieży, wzorem do naśladowania. A jednocześnie musi być to postać bliska naszemu sercu, osoba która zachęci do poznawania otaczającego świata.

Taką osobą była Maria Dąbrowska, która swą obywatelską postawą dążyła do polepszenia stosunków zarówno społecznych jak i międzyludzkich. Najbardziej interesował ja człowiek i jego sprawy. Literaturę poimowała jako swoista sztuke słowa, która powinna służyć  do przekazywania ważnych treści społecznych i moralno-wychowawczych.

Klasy pierwsze potwierdziły znajomość sylwetki patronki szkoły, biorąc udział w quizie dotyczącym życia i twórczości Marii Dąbrowskiej.

Zaprezentowały również stroje z epoki XX lecia międzywojennego.

Klasy drugie pokazały swój talent wokalno-taneczne w znanych wszystkim przebojach.

Klasy trzecie zaprezentowały lubiane przez wszystkich kabarety.

Wszystkie występy były perfekcyjnie przygotowane. Wiele z nich rozbawiło publicznośc do łez.

W kategorii „Quiz” oraz „Strój z epoki” zwycięzyła klasa 1i1.

W kategorii „Najlepszy teledysk” zwycięzcą została klasa 2i1, prezentująca „Orkiestry dęte”.

W kategorii „Najlepszy kabaret” najlepszą została klasa 3e, przedstawiająca skecz „Małżeństwo idealne”

Następnie pan dyrektor Robert Matejek wręczył nagrody zwycięzcom Olimpiady z Języka Angielskiego i Olimpiady z Języka Rosyjskiego.

Apel przygotował Samorząd Uczniowski. Nad całością czuwały jego opiekunki: p.Paulina Lesisz i p. Izabela Hodun. Prowadzenie: Marcelina Sposób i Karol  Korolczuk. Nad oprawą muzyczną czuwał szkolny zespół muzyczny. Wrażenia taneczne zapewnili nam, nasi niezawodni szkolni mistrzowie Dominika Chalimoniuk i Patryk Zbucki. Dziękujemy.

Klaudiusz Mironiuk Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Międzyrzec Podlaski

15 stycznia 2019 roku odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta Międzyrzec Podlaski. Uczestniczyli w niej burmistrz Zbigniew Kot oraz przewodniczący rady miasta Robert Matejek.

W ich obecności młodzi radni złożyli uroczyste ślubowanie.

„Ślubuję uroczyście jako Radny Młodzieżowej Rady Miasta Międzyrzec Podlaski pracować dla dobra międzyrzeckiej młodzieży, działać zawsze zgodnie z prawem oraz interesami młodzieży, godnie i rzetelnie reprezentować swoją Szkołę, a przy tym mieć na względzie dobro wszystkich uczniów.”

Następnie dokonano wyboru przewodniczącego. Został nim Klaudiusz Mironiuk – uczeń drugiej klasy Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej.

Obowiązki opiekuna młodzieżowej rady miasta objął radny Zbigniew Bernat.

Serdecznie gratulujemy.

Jutro Dzień Patronki

Uwaga uczniowie!!!

Jutro tj. 25 stycznia 2019 roku obchodzimy Święto Patronki naszej szkoły. Przychodzimy w strojach galowych.

Organizacja dnia jest następująca: od rana odbywają się 3 pierwsze godziny lekcyjne, a następnie wszyscy udajemy się na salę gimnastyczną, aby uczestniczyć w przedstawieniu zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski pod opieką pań: Izabeli Hodun i Pauliny Lesisz.

 

ROZSTRZYGNIĘCIE OLIMPIADY JĘZYKÓW OBCYCH

W dniu 16 stycznia 2019 roku odbyła się Olimpiada Języków Obcych. Do konkursu przystąpiło 56 uczniów – 45 uczniów sprawdzało swoją wiedzę z języka angielskiego oraz 11 uczniów z języka rosyjskiego.

Zwycięzcami w olimpiadzie zostali:

JĘZYK ANGIELSKI

I miejsce – Jakub Kiryluk (kl.2i2)

II miejsce – Dominik Marczuk (kl.4i2)

III miejsce – Daniel Lecyk (kl.4i2)

JĘZYK ROSYJSKI

I miejsce – Malwina Lewandowska (kl.4tl)

II miejsce – Weronika Matejek (kl.4e)

III miejsce – Kamil Kawęcki (kl.2i2)

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Nagrody zostaną wręczone na apelu z okazji Dnia Patronki Szkoły, który odbędzie się 25 stycznia 2019 r.

                                                                                                                           Nauczyciele języków obcych

Próbna matura z matematyki

Uwaga maturzyści! 22 stycznia 2019 roku o godzinie 8.00 odbędzie się próbna matura z matematyki. Prosimy o przybycie na 7.30. Każdy maturzysta powinien posiadać długopis z czarnym tuszem, kalkulator prosty i dokument tożsamości. Do zobaczenia!