Obraz programowania

Ciekawostki - o programowaniu

Nieznane wcześniej, interesujące szczegóły lub fakty


Dowiedz się więcej

Istnieje ponad 700 języków programowania na świecieW Stanach Zjednoczonych mówi się około 350 językami, ale jest ponad 700 języków kodowania w użyciu! Tylko dwa kraje mają ich więcej Papua Nowa Gwinea (836) i Indonezja (710). Niektóre języki programowania, takie jak Java, Python i HTML, są bardziej powszechne, ale inne, takie jak Rust, są używane w bardzo specyficznych sytuacjach.zdjecie kodu

Ada Lovelace ( córka szalonego poety Lorda Byrona) to autorka pierwszego koduKodowanie i STEM mogą wydawać się stworzone dla mężczyzn, ale pierwszą osobą, która napisała to, co współczesnie rozumiemy jako program komputerowy, była Ada Lovelace (prawowita córka poety Lorda Byrona).


Matka Ady obawiała się, że jej córka dozna takiego samego szaleństwa jak jej ojciec i ulegnie pokusom celebryckiego życia. Aby jak najdłużej powstrzymać to szaleństwo, skierowała córkę ku nauce matematyki i nauk ścisłych. Mama Ady sama również miała doskonałe ścisłe wykształcenie, co na tamte czasy było wyjątkowe! Pracując z Charlesem Babbage na mechanicznym komputerze ogólnego przeznaczenia, znanym jako silnik analityczny, zauważyła, że maszyna może wyjść daleko poza proste obliczenia. Opublikowała wtedy pierwszy algorytm, który miał być wykonany przez taką maszynę.


girls
Źródło zdjecia

Pierwszymi programistkami były kobiety!W 1945 roku ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) został wykorzystany do obliczania trajektorii pocisków podczas II wojny światowej.

Był to pierwszy programowalny, elektroniczny komputer cyfrowy ogólnego przeznaczenia, obsługiwany przez sześć kobiet.

Kobiety musiały opanować logikę, obwody maszyny, zrozumieć matematykę, aby obsługiwać cały proces działania maszyny. Musiały manipulować przełącznikami i przewodami, czytać ze zrozumieniem plany maszyny i na bieżąco zapamiętywać ogrom informacji, ponieważ języki programowania jeszcze nie istniały.

Wtedy programowanie uważano za zadanie biurowe. Dzięki projektowi ENIAC sześć kobiet (McNulty, Jennings, Snyder, Wescoff, Bilas i Lichterman) zostało docenionych za swój wkład w rozwój informatyki.girls
Źródło zdjecia