wielkanoc grafika

Obyczaje 2024

W Polsce Wielkanoc, to jedno z najpiękniejszych świąt, pełne tradycji i zwyczajów.
Przeczytaj więcej o wielkanocnych obyczajach.


Wielkanoc - obyczaje


Tradycje wielkanocne w Polsce są niezwykle barwne i pełne symboliki. Oto kilka z nich:

🧹 Wiosenne porządki - przed Wielkanocą, wiele osób przeprowadza wiosenne porządki w swoich domach. To nie tylko kwestia czystości, ale także symbolika. Usuwając brud, kurz i nieczystości, wierzymy, że usuwamy również choroby i złe moce.

✝️ Środa Popielcowa - to dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu. W tym dniu katolików obowiązuje zakaz spożywania mięsa i post ilościowy. To czas duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

⛪ Niedziela Palmowa - w tym dniu święcimy palmy wielkanocne, symbolizujące odradzające się życie. Palmy różnią się w zależności od regionu Polski, np. palmy wileńskie, góralskie czy kurpiowskie.

🐣 Ozdabianie jajek - jajko jest symbolem nowego życia, odrodzenia i zmartwychwstania. Ozdabianie jajek jest jednym z najważniejszych zwyczajów wielkanocnych. Jajka mogą być kurze, gęsie, kacze lub przepiórcze.

🥚 Święcenie pokarmów - Wielkanocny koszyczek z pokarmami jest tradycją, która towarzyszy nam w Polsce. W koszyczku znajdują się m.in. chleb, jajka, kiełbasa, sól i chrzan. Święcenie pokarmów odbywa się w kościele w Wielką Sobotę.

🔫 Lany poniedziałek - to dzień, w którym tradycyjnie polewamy się wodą. Dawniej była to okazja do zabawy i flirtu. Obecnie jest to często okazja do rodzinnych spotkań.

🌷 Regionalne tradycje - w różnych regionach Polski istnieją unikalne tradycje wielkanocne. Na przykład na Kaszubach obchodzi się “śmigus”.

🐇 Wszystkie te zwyczaje sprawiają, że Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych i najradośniejszych świąt w roku.