Z wizytą w Romanowie

Dnia 5 października uczniowie klas: 3ep, 3rsp i 4i1 wzięli udział w  wycieczce do Muzeum w Romanowie, usytuowanego  w przepięknym dworku,  w którym dorastał  Józef Ignacy Kraszewski.

Młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej,  dotyczącej  Batalionów Chłopskich – IV okręgu, prowadzącego walkę z okupantem niemieckim na terenie Lubelszczyzny. W ciekawy sposób przybliżono historię Jana Sońty (pseud. Ośka) i jego towarzyszy, działaczy BCH.

Uczniowie poznali również ciekawostki z życia  pisarza J.I. Kraszewskiego oraz obejrzeli pamiątki zgromadzone w Muzeum np.: obrazy malowane przez pisarza, oryginalne biurko, przy którym powstała „Stara baśń”, czy też pamiątki związane z obchodami jubileuszu pisarza w 1879, takie jak Karta obiadu wydanego z tej okazji w Sukiennicach.  Uczestnicy wycieczki nie mogli posmakować tak wykwintnych potraw, ale nie mniej apetyczne okazały się upieczone samodzielnie na ognisku kiełbaski. Ostatnią atrakcją wycieczki była  gra terenowa w przepięknym romanowskim parku.

Zapewne wszystkim na długo zapadną w pamięć bohaterstwo i odwaga młodych działaczy BCh,  jak i ciekawostki z życia J.I.Kraszewskiego.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: M.Wedziuk, K.Melaniuk, I, Jakimiak i P.Prokopiuk.

Skip to content