Miesięczne archiwum: Listopad 2021

Młodzieżowa Rada Internatu wybrana

W dniu 24 listopada odbyły się wybory uzupełniające do Młodzieżowej Rady Internatu.

Przewodniczącą została  –   Dominika Protaś

Zastępcą Przewodniczącej – Ksawery Roszczyk

Sekretarz – Ernest Okseniuk

Skarbnik – Jakub Uss

Członkowie Młodzieżowej Rady Internatu:

1. Dominik Jasiński

2. Bartłomiej Komoń

3. Natalia Szydłowska

Gratulacje dla zwycięzców.

 

VI mikołajkowy mecz piłki siatkowej

Serdecznie zapraszamy!!! Plakat wyk.Daniel Ostrowski (kl.4i1)

Wycieczka do Warszawy

Celem naszej wycieczki było obejrzenie Pałacu i ogrodu w Wilanowie. Naszą podróż rozpoczęliśmy od gry zespołowej –  laserowy paintball, której scenariusz przypomina pole bitwy. Gra odbywa się z użyciem imitacji broni, której strzał ma postać wiązki światła.

Gra w laserowy paintball w przeciwieństwie do tradycyjnego paintballa jest całkowicie bezbolesna, dzięki zastąpieniu kulek z farbą wiązką podczerwieni. Strzały są rejestrowane za pomocą czujników umieszczonych w kamizelce lub kasku. Gra w paintball to okazja, by przenieść się do świata znanego z gier komputerowych i filmów akcji. Pościg za przeciwną drużyną i emocjonująca rozgrywka według obranego scenariusza dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń oraz solidnej dawki adrenaliny. Podczas gry w paintball laserowy kształtuje się umiejętność strategicznego myślenia oraz pracy w grupie.

Najważniejszym punktem naszej podróży była wizyta u króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. W muzeum przywitała nas bardzo sympatyczna Pani przewodnik, która opowiedziała nam o pałacu jego mieszkańcach i ciekawych historiach z nim związanych. Dowiedzieliśmy się, że nie od razu pałac zbudowano. Pani przewodnik powiedziała nam, że początkowo był skromnym dworem podmiejskim, letnią rezydencją rodziny Sobieskich. Z czasem stał się wspaniałą willą otoczoną ogrodami, której dekoracja podkreślała chwałę króla-zwycięzcy, jedynego polskiego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej. Kolejni właściciele rozbudowywali pałac i pielęgnowali pamięć o Janie III Sobieskim.

Spacerowaliśmy po kolejnych pomieszczeniach i dzięki Pani przewodnik mieliśmy okazję odkrywać tajemnice mieszkańców pałacu wilanowskiego i ich pasje, o których nie mówią podręczniki szkolne, poznać zwyczaje króla. Dzięki wspaniałym portretom mogliśmy wyobrazić sobie jak żył w Pałacu wraz ze swą żoną Marysieńką i dziećmi.

W ogrodzie i na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie mogliśmy podziwiać świetlne instalacje: Labirynt Światła i Ogród Wyobraźni.

Na dziedzińcu pałacowym, mogliśmy zobaczyć fontannę i królewską karocę zaprzężona w sześć koni. Niegdyś król Jan III urządzał w tym miejscu parady, wjeżdżając pod pałac ozdobnymi karetami, dziś to my mogliśmy zasiąść w rozświetlonej karocy i poczuć się po królewsku. Następnie obejrzeliśmy instalację składająca się z kolorowych lampek, które rozświetlają ogród znajdujący się obok pałacu w Wilanowie. Światła ułożone są w przeróżne wzory i postacie drzewa, kwiaty, zwierzątka. W Ogrodzie Wyobraźni światło połączone jest z muzyką klasyczną, pokaz ten zrobił na nas ogromne wrażenie.

Wycieczka odbyła się 25 listopada 2021 roku, opiekunami byli: p. Renata Stachnio, p. Monika Rosińska, p. Magdalena Wedziuk i p. Paweł Prokopiuk a uczestnikami wyjazdu klasy: 3i1p, 2e, 2r, 3lp oraz 1i.  Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

Książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Bibliotece szkolnej

Zapraszamy do lektury książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Księgozbiór biblioteki powiększył się o ponad 300 pozycji wydawniczych.  Odwiedź bibliotekę, wypożycz książkę i rozsmakuj się w nowych przygodach bohaterów literackich.

Terminarz egzaminów zawodowych sesja styczeń/luty 2022

Terminarz egzaminów zawodowych sesja styczeń/luty 2022 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim —>TERMINARZ

Spotkanie z terapeutą w internacie

Dnia 16.11.21r. w świetlicy naszego internatu odbyło się spotkanie z terapeutą uzależnień, panem Januszem Gąsieckim z Centrum Psychoterapii i Rozwoju „LUSTRO” w Białej Podlaskiej. W czasie warsztatów dowiedzieliśmy się w jaki sposób przebiega proces uzależnienia, czym jest oraz w jaki sposób uniknąć zagrożeń związanych z różnego typu uzależnieniami. Dyskusję zdominował temat uzależnień od narkotyków i gier komputerowych.

Zapisz się na konsultacje strategii dla młodych w woj. lubelskim!

Już 25 listopada odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa lubelskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Zapisy przyjmowane będą do 24 listopada (środa) do godziny 12:00.
– Konsultacje wojewódzkie ogólnopolskiego dokumentu strategicznego dla młodzieży to pierwsza w historii naszego państwa inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprasza wszystkich młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do udziału, bez względy na poglądy – mówi inicjator konsultacji, Piotr Mazurek – Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone są na siedem obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport”, „ekologia i klimat” oraz „Polska w Unii Europejskiej”.

Konsultacje dla woj. lubelskiego rozpoczną się 25 listopada br. od godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiamlodych16.webankieta.pl/.
Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 24 listopada (środa) do godziny 12:00. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.

Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Recz Młodego Pokolenia”.
Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem – pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

Już 25 listopada odbędą się konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”🇵🇱 dla województwa lubelskiego. Zdecyduj jaka będzie przyszłość młodego pokolenia. Zapisz się na #KonsultacjeDlaMłodych do 24.11 do godz. 12:00.

Link do formularza tutaj👉 https://strategiamlodych16.webankieta.pl/

Matematyka w Technice dla Technika

W dniu 27 października 2021r odbył się pierwszy etap XII edycji konkursu Matematyka w Technice dla Technika. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klas maturalnych naszej szkoły.
Do drugiego etapu, międzyszkolnego, zakwalifikowała się uczennica klasy 4TL Alicja Siłuch zdobywając 85% punktów.
Ali serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zebranie z rodzicami

Szanowni Rodzice

W dniu 18 listopada 2021 roku o godzinie 17.00 odbędzie się wywiadówka zdalna z wykorzystaniem aplikacji Teams.

Serdecznie zapraszamy.

Rok Norwidowski 2021

W ramach obchodów Roku Norwidowskiego, ustanowionego przez Sejm RP, w naszej szkole odbyły się konkursy, poświęcone temu wspaniałemu poecie.
Uczniowie klas trzecich wzięli udział w Konkursie wiedzy ożyciu i twórczości C. Norwida, którego celem była popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości tego wybitnego artysty. Oto wyniki:

I. miejsce – Kornelia Falów kl.3r
II. miejsce – Maksymilian Chilicki kl. 3i1
III. Miejsce – Kamil Kalinowski kl. 3i1

Odbyły się również: Konkurs Plastyczny, polegający na wykonaniu pracy plastycznej zainspirowanej dowolnie wybranym cytatem z utworu C. Norwida, Konkurs Recytatorski, na który należało wysłać nagranie własnej interpretacji wiersza lub fragmentu prozy C. Norwida oraz Konkurs Literacki, dający możliwość zaprezentowania własnej twórczości.

Laureatami konkursów zastali:
Katarzyna Krasuska kl.3e
Nina Stefaniuk kl.3r
Rozalia Zalot kl. 3ep
Zuzanna Zdunek kl 2l
Damian Charytoniuk kl.2i1
Aleksander Nurzyński kl.3i1p

Gratulujemy!

A oto zwycięskie prace:

Damian Charytoniuk, kl. 2i1 „Krzyż i dziecko” – cytat „Krzyż stał się nam bramą”

Cytat „Krzyż stał się nam bramą” rozumiem w taki sposób, iż daje on ludziom wolność i poczucie bezpieczeństwa. Wiara w Boga jest dla nas priorytetem w życiu, naprowadza nas na tok myślenia, jak odpowiedzialnie iść przez życie, doświadczać i pomocy od innych ludzi spotkanych na naszej dalszej drodze, doznawać czegoś nowego, zachowując w tym umiar. Jako bramę możemy też rozumieć nasze odejście i śmierć do lepszego świata, pełnego samej dobroci.

Nina Stefaniuk, kl. 3r „Fortepian Szopena”

„I byłeś jako owa postać – którą

Z marmurów łona,

Niżli je kuto,

Odejma dłuto –

Geniuszu… wiecznego Pigmaliona!”

W poprzednich częściach wiersza Norwid wspomina o tym, że Chopin w ostatnich dniach swojego życia (gdy autor go odwiedził) miał bardzo bladą skórę. Porównuje go do marmurowej rzeźby, która wyszła spod rąk mitologicznego greckiego rzeźbiarza Pigmaliona. Dlatego też zdecydowałam się na namalowanie Chopina na wzór rzeźb ze starożytnej Grecji, jednocześnie ograniczając paletę barw do odcieni brązu i beżu. Ponieważ Pigmalion zakochał się w wyrzeźbionym przez niego „ideale kobiety” obdarowywał ją m. in. kwiatami; dlatego też u stóp kompozytora spoczywa ich  ogromna ilość (można by to też uznać to za symbol tego, że Chopin był bardzo znany, a kiedy ktoś taki umiera, jego fani składają na jego grobie kwiaty).

Ze względu na to, że Chopin był jednym z najsławniejszych kompozytorów jego czasów, na pewno dużo innych osób czerpało z niego inspirację, dlatego stoi on w pozycji, która mogłaby się kojarzyć z nauczycielem.

Po to, aby można było rozpoznać posąg na pierwszy rzut oka, w tle umieściłam klawisze  pianina.

Aleksander Nurzyński, kl. 3i1p

„Źle źle zawsze i wszędzie” to cytat z Cypriana Kamila Norwida. Wykonana przeze mnie grafika to próba przelania cytatu na obraz. Moja praca przedstawia zagubionego i samotnego mężczyznę kroczącego drogą w deszczową noc. Symbolizuje on człowieka podejmującego próbę radzenia sobie z problemami – samotna przechadzka w deszczu ma mu pomóc znaleźć rozwiązanie. W oddali jest światło, ono daje nadzieję, więc mężczyzna idzie w jego kierunku po zmianę lub pomoc. W lewym górnym rogu znajduje się twarz poety. Grafika jest ponura, szara, oddaje przygnębiającą atmosferą, dzięki czemu pokazuje prawdziwość cytatu.

Rozalia Zalot, kl. 3ep „Martwy świat”

Martwy Świat

Puste oczy w martwym pudle,
A tak żywo mnie kochały,
Tak odważnie jest im umrzeć,
Bo miłości nie zaznały.

Zaraz znikniesz miła moja,
W proch obrócisz mętlik w głowie,
I zatracisz piękny głosik,
Nic już nie będzie po tobie,

Tylko serce twe przechowam,
Gdzieś przy łóżku na pamiątkę,
Nigdy tego nie robiłem,
Dla Ciebie zrobię wyjątek.

Choć świat wciąż będzie uroczy.
To Ty w otchłani czystości,
Gdzieś przepadniesz miła moja,
Świat miłości bez litości.

I jak wierzyć mam uczuciu,
Skoro kochać cię nie mogę,
Skoro raniłem bez kresu,
Los podzielił naszą drogę.

Cytaty zostały zaczerpnięte z utworów: „Pożegnanie” oraz „Marionetki”.

edf

 

 

 

 

 

 

„Szkoła do hymnu”

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – 10 listopada, o symbolicznej godzinie 11:11 część uczniów naszej szkoły odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach finału akcji „Szkoła do hymnu”. Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za organizację wydarzenia.

ŚWIATOWY DZIEŃ WYNALAZCY

Żarówka, spinacz, rower, lodówka to przedmioty, z których korzystamy niemal codziennie. Ale czy wiemy, kto jest ich twórcą?  9 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone wynalazcom i wynalazkom, bo tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wynalazcy.
Uczestnicy spotkania mogli poznać sylwetki wybitnych polskich wynalazców.

Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji Dominika Marciniuka, który przypomniał, że spinacz, kamizelka kuloodporna, jak i wycieraczki samochodowe to przedmioty  będące wynikiem pomysłowości Polaków.
O tym , że wynalazki inspirowały również twórców kultury,  opowiedziała pani Izabela Jakimiak.

Światowy Dzień Wynalazków był okazją do ogłoszenia wyników szkolnych konkursów związanych tematycznie z wynalazkami. Laureatami konkursów zostali:

Szkolny Konkurs Młody Wynalazca

  1. miejsce – Wiktoria Głowniak 1l
  2. miejsce – Klaudia Siljańczuk 3lp
  3. miejsce – Magdalena Jakubowicz 3rp i Jakub Piwowar 1h

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i osiągnięciach naukowych Marii Skłodowskiej Curie

  1. miejsce – Aleksander Nurzyński 3i1p
  2. miejsce – Patryk Litwiniuk 3i1p
  3. miejsce – Mateusz Drelowiec 4i1 i   Maja Jakubowska 3i1p

Szkolny Konkurs Literacki  (Który wynalazek, Twoim zdaniem, najbardziej zrewolucjonizował życie człowieka?)

  1. miejsce – Weronika Konatek 4e
  2. miejsce – Mateusz Drelowiec 4i1
  3. miejsce – Martyna Daniluk 4r i  Natalia Kurowska 4e

Pani wicedyrektor Joanna Pióro i pan wicedyrektor Andrzej Stachnio wręczyli laureatom nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

W roli konferansjerów wystąpili: Paulina  Chodźko i Jakub Lawenda.

Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę publikacji poświęconych wynalazcom i wynalazkom. Spotkanie zakończyło się projekcją filmu „Maria Skłodowska Curie” .

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę do książki związaną tematycznie z wynalazkami.

Organizatorami  Dnia Wynalazcy w ZSE byli: pani Izabela Jakimiak, pani Monika Rosińska, pani Magdalena Wedziuk i pan Jacek Domański.

Narodowe Święto Niepodległości

Data 11 listopada jest datą umowną bowiem już wcześniej, na przełomie października i  listopada 1918 r. tworzyły się lokalne ośrodki polskiej władzy (m.in.  w Lublinie, Krakowie, Cieszynie, Poznaniu). Trudno więc wskazać  jedno wydarzenie, które przesądziło o wskrzeszeniu polskiej państwowości.

Wybrana data Święta Niepodległości wiązała się z dwoma wydarzeniami, które miały miejsce właśnie 11 listopada 1918 r. Pierwszym wydarzeniem było przekazanie przez Radę Regencyjną (organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego) władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił do Warszawy z niewoli w Magdeburgu. Drugim wydarzeniem było zakończenie I wojny światowej w wyniku podpisania rozejmu w Compiègne pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim.

Pamiętajmy o uczczeniu  Święta Niepodległości i radości z faktu, że po 123 latach niewoli Polska stała się niepodległym państwem oraz wróciła na mapy Europy i świata.

NOWI CZYTELNICY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych dołączyli do grona czytelników biblioteki  szkolnej. Wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki zawierające wykaz lektur do klasy pierwszej. Mamy nadzieję, że dzięki temu  będą mieli łatwy dostęp do  listy lektur  i tym chętniej będą odwiedzać  bibliotekę szkolną.

.

Dzień koloru -> 10.11.2021r.

Skip to content