Dzienne archiwum: 23 listopada 2018

Staż informatyków w Grecji

W pięknych jesiennych okolicznościach informatycy z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim poszerzają swoje wiadomości podczas stażu w Grecji. To już kolejna grupa z naszej szkoły, która w tym roku mogła poznać kulturę i tradycję tego pięknego kraju. Liczymy, że w przyszły rok również będzie obfitował w takie wyjazdy.

 

 

 

 

 

Uczniowie ZSE na wystawie organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik

22 listopada uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wybrali wybrali sie na wystawę organizowana przez Centrum Nauki Kopernik.  Na sali gimnastycznej Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim swoje interaktywne eksponaty rozstawił Naukobus.

W ramach projektu Nauka dla Ciebie, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego,  Naukobus docierama do miejsc, w których nieczęsto poznaje się prawa nauki przez samodzielne eksperymentowanie. W 2018 roku wystawa ma  dotrzeć do 140 małych miejscowości, a Planetobusem do kolejnych 20.

Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a doświadczeni edukatorzy dodatkowo objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymali także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.

 

Warsztaty historyczne w Niemczech

W dniach od 14 do 19.11.2018 roku uczennica naszej szkoły Malwina Lewandowska z klasy 4tl oraz absolwent ZSE  Benek Lewandowski wzięli udział w EUSTORY NextGenerationSummit 2018 Makingpeace with History.  Warsztaty historyczne, w których uczestniczyło 120 praktykantów z 25 krajów, w tym po raz pierwszy z Mołdawii, Gruzji i Ukrainy, miały na celu zintegrowanie młodych historyków z Europy i spojrzenie na świat z różnych perspektyw. Wyjazd był jedną z nagród w ogólnopolskim konkursie historycznym „Historia bliska”, w którym młodzież z naszej szkoły pod opieką pani Marii Witkowskiej i pani Joanny Pióro, zajęła I miejsce.

Uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z siedmiu warsztatów historycznych: „How to end a war?”, „The Art of Remembrance”, „Restitution of Art”, „Disturbing the Peace”, „War and Peacecast in Stone”, „Write YourOwnHistory” lub „Peace of Westphalia 1628”. W ich trakcie mogli stworzyć własne pomniki, wiersze, piosenkę rapową, dyskutować na temat Konferencji w Wannsee lub o tym, jak powinna była zakończyć się wojna. Mieli szansę zrozumieć, co dla każdego z osobna znaczy pokój i jak do niego doprowadzić. Wyjazd stał się okazją do zwiedzenia stolicy Niemiec. Uczestnicy warsztatów zobaczyli: Bundestag, berlińskie pomniki, muzea i dom konferencji w Wannsee.

W trakcie przerw i czasu wolnego, mieli możliwość poznać wspaniałych ludzi z różnych krajów, ich kulturę i zaznajomić się z ich zwyczajami. Pod koniec warsztatów  każda grupa przedstawiła to, co udało się jej stworzyć. To był naprawdę udany wyjazd! Gratulujemy Malwinie i Benkowi 🙂

Skip to content