Dzienne archiwum: 9 listopada 2018

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Akademia z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W piątek 9 listopada 2018 roku,  cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Nasza szkoła pozytywnie odpowiedziała na apel Pani Minister Anny Zalewskiej o włączenie się w akcję „Rekord dla Niepodległej” i o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego.

Następnie uczniwie klasy 2er zaprezentowali montaż słowno-muzyczny skłaniający do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść – my Polacy.

Niezależnie kim jesteśmy – dyrektorem, nauczycielem czy uczniem; logistykiem, handlowcem, informatykiem czy ekonomistą – to przede wszystkim jesteśmy Polakami, bo w głębi naszego jestestwa biją polskie serce.  Tylko pamięć o naszej tożsamości ocali nasz naród.

Kinga Ignaciuk  pięknie  wyrecytowała wiersz „Do Ojczyzny” a Weronika Oleksiuk wiersz „Polska w niewoli”. Gromko zabrzmiały tradycyjne pieśni patriotyczne ” My pierwsza brygada”, „Maszerują strzelcy, maszerują”. Natomiast Weronika Hawryluk i Julia Gil zaprezentowały liryczną interpretację pieśni „Taki kraj” Jana Pietrzaka. Na koniec części artystycznej zabrzmiała pieśni hymniczna Rota.

Następnie ogłoszono wyniki konkursów a Pan dyrektor Robert Matejek wręczył wyróżnionym uczniom dyplomy i nagrody książkowe.

W szkolnym konkursie o tematyce patriotycznej ” A to  Polska właśnie…”, którego organizotorami były p. Izabela Jakimiak, p. Maria Witkowska i p. Jolanta Zbucka, laureatami zostali:

  • w  kategorii poezji: I miejsce Weronika Włoszek z klasy 4e, II miejsce Gabriela Sposób z klasy 4h, III miejsce Aleksandra Wiercińska z klasy  2tl
  • w kategorii piosenki: I miejsce Eliza Korneluk z klasy 4e, II miejsce Jakub Iwaniuk z klasy 4tl, III miejsce Julia Gil z  klasy 3e
  • w kategorii prezentacji multimedialnej: I miejsce Jakub Kiryluk z klasy IV i2, II miejsce Kacper Kieruczenko z klasy IIIi1, III miejsce Wiktoria Jakubowska z klasy 3e i Julia Korolczuk z klasy 4e.

W konkursie na List do Józefa Piłsudskiego wyróżniono Elizę Korneluk z klasy 4e.

W Ogólnopolskim Konkursie „Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie” wyróżnieni zostali uczniowie Kamila Domańska, Julia Gil, Michał Kalina z klasy 3e oraz ich opiekunka p. Elżbieta Pieńko.

 Na koniec akademii postanowiliśmy zrobić wspólne pamiątkowe zdjęcie. Tak wyglądaliśmy w listopadzie 2018 roku.

Apel przygotowała klasa 2er pod opieką wychowawczyni p. Bożeny Witkowskiej oraz p. Pawła Prokopiuka. Prowadzili Maja Wachulik i Klaudiusz Mironiuk. Główny element dekoracji wykonał Gabriel Zdańkowski.  Zdjęcia wykonała Joanna Makaruk. Swoim śpiewem młodszych kolegów wsparły: Julia Gil z 3e oraz Weronika Hawryluk z 4e. Diana Gmurkowska i Eliza Korneluk z 4e pomogły w uroczystym odśpiewaniu hymnu.

 

Międzynarodowe warsztaty artystyczne w Hennigsdorf w Niemczech

W dniach 27 października – 4 listopada 2018 roku grupa 10 uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego ZSE w Międzyrzecu Podlaskim uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach artystycznych w Hennigsdorf w Niemczech, w powiecie Oberhavel. Były to kolejne warsztaty mające na celu integrację młodzieży polskiej i niemieckiej we wspólnym działaniu o charakterze artystycznym. Główny cel tych warsztatów to wystawienie międzynarodowego musicalu „Pogodnym do pochmurnego”. Instruktorami byli profesjonaliści w dziedzinie śpiewu i choreografii oraz pracownicy  powiatowej szkoły muzycznej w Oranienburgu. Zajęcia prowadzono  w języku angielskim. Młodzież  szlifowała swoje talenty oraz sama, pokazując swoje umiejętności, stworzyła scenariusz przedstawienia. Oprócz intensywnych ćwiczeń był też czas na integrację i wypoczynek. Organizatorzy zadbali o rozrywkę w formie wycieczek do parku linowego i Muzeum Szpiegostwa w Berlinie. W czasie tych wyjazdów uczniowie integrowali się z grupą młodzieży niemieckiej, grupą z powiatu siedleckiego  oraz poznawali nową kulturę i obyczajowość.

Uroczyste przedstawienie odbyło się 3 listopada w murach Powiatowego Zespołu Szkół Zawodowych w Hennigsdorf. Pojawili się na nim znamienici goście w  osobach  władz powiatu Oberhavel, starosty i przedstawicieli powiatu siedleckiego oraz dyrektora, nauczycieli i uczniów  Powiatowej Szkoły Muzycznej w Oranienburgu. Na musical przybyła również lokalna społeczność miasteczka Hennigsdorf. Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, młodzi artyści byli długo oklaskiwani a w lokalnej prasie pojawiły się przychylne recenzje.