Miesięczne archiwum: październik 2018

Listopad – miesiąc pamięci i zadumy

DKMS w naszej szkole

5 listopada 2018 r. (poniedziałek) odbędzie się po raz kolejny w naszej szkole  akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, których potrzebują osoby chore na nowotwory krwi tj. białaczka.

Żeby zostać potencjalnym Dawcą wystarczy, że będziesz miał ze sobą dowód osobisty, wypełnisz formularz z danymi osobowymi i za pomocą specjalnych pałeczek pobierzesz wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Uwaga! Rejestrować się mogą osoby, które ukończyły 18 lat   oraz te, które w dniu rejestracji nie przekroczyły 55 roku życia. Rejestracja będzie się odbywała w szkolnej świetlicy w godzinach 9.00-13.00.

Wielu z waszych kolegów już się zarejestrowało. Zachęćcie znajomych. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest pani Elżbieta Stefaniuk.

Warto pomagać, bo dobro wraca!!!

 

Szkolne Koło Teatralne na międzynarodowych warsztatach artystycznych w Hennigsdorf

Grupa teatralna z naszej szkoły ćwiczy swoje umiejętności aktorskie w uroczym miasteczku Hennigstorf we wschdnich Niemczech, w powiecie Oberhavel. Miasto leży nad Hawelą, przy granicy z Berlinem.

Wspólnie z grupą niemiecką przygotowujemy międzynarodowe przedstawienie „Pogodnym do pochmurnego”.

Poza ciężką pracą czeka tu na nas wiele atrakcji – park linowy, wycieczka do Berlina oraz wieczór Halloween.

Mamy nadzieję, że zdobędziemy nowe umiejętności, przyjaznie oraz podszkolimy się w języku angielskim i niemieckim. To będzie wspaniała przygoda.

Podczas wyjazdu młodzieżą opiekują się: p. Jolanta Zbucka i p. Iwona Szaroń.

 

 

 

Ekonomiści po powrocie z praktyk zagranicznych z Grecji

Wszystko co dobre szybko się kończy. Za nami niezapomniane, intensywne 2 tygodnie. Nadszedł czas powrotu. To co przeżyliśmy, zobaczyliśmy i nauczyliśmy się – to nasze . Z Wami dzielimy się tylko nielicznymi momentami uwiecznionymi na zdjęciach. Więcej zdjęć na fb.

 

OLIMPIADA INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI

OLIMPIADA INNOWACJI
TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych o tytuł:

MŁODEGO INNOWATORA w roku szkolnym 2018/2019

Olimpiada ma charakter naukowo – techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Efektem takich działań jest zachęcenie uczestników Olimpiady do podejmowania samodzielnych działań o charakterze proinnowacyjnym, jak i również poszerzenie ich wiedzy.

Olimpiada jest wymieniona na wykazie olimpiad tematycznych uprawniających do zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w roku szkolnym 2018/2019 [Komunikat MEN].

Organizatorem Olimpiady jest przez  Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów.

Zainteresowanych uczniów (mogą być zespoły) prosimy o zgłaszanie się do Szkolnego Komitetu Olimpiady – pokój 203

Regulamin Olimpiady 2018/2019

WYSTAWA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Szkolna zaprasza na wystawę, która ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.

My, współcześni Polacy nie musimy, jak kiedyś, oddawać swojego życia za wolność, ale powinniśmy zachować pamięć o czasach niewoli i czuwać, aby tej wolności nie utracić, bo jak mówił Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

Wystawę przygotowała pani Magdalena Wedziuk.

 

Kolejny konkurs matematyczny

Uczniowie z klas maturalnych i z klas trzecich, którzy zadeklarowali chęć udziału w konkursie matematycznym „Matematyka w technice dla technika” proszeni są o stawienie się o godzinie 8.45 na świetlicy w dniu 24 października 2018 roku (środa).

Wyjście do kina na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa.”

23 października 2018 roku „Ekonomik” tłumnie uczestniczył w seansie filmu pt. „Dywizjon 303.Historia prawdziwa”. Zainteresowanie tą polską produkcją w naszej szkole było duże. W filmowej lekcji historii uczestniczyło 12 klas. Wyjście do kina Sława zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką p. Pauliny Lesisz i p. Izabeli Hodun.

Film  przedstawia niesamowitą historię legendarnych polskich pilotów z Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki, którzy mimo niechęci i ufności dowództwa RAFu okazali się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię w 1940 roku. Dywizjon składający się polskich lotników i Czecha zestrzelił w trakcie walk ponad 120 niemieckich samolotów. Historycy twierdzą, iż bez polskich pilotów zwycięstwo nad Niemcami w Bitwie o Anglię nie byłoby możliwe, a ich odwagę i męstwo przewyższał jedynie patriotyzm. Sam Winston Churchill powiedział: „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym” .
Film oparty jest na słynnej książce Arkadego Fiedlera “Dywizjon 303” i powstawał przy współpracy ekspertów historycznych. Otrzymał też pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej. To, co zobaczyliśmy na ekranie, w dużym stopniu odpowiada prawdzie historycznej.

Udział w projekcji filmu związany był z programem obchodów 100-lecia niepodległości Polski, który jest realizowany w naszej szkole.

Kartka dla Rodaka

Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza wszystkich chętnych do wykonania świątecznej, bożonarodzeniowej kartki i wypisania na niej życzeń dla naszych Rodaków poza granicami kraju. Zostaną przesłane do Fundacji dla Rodaka i dostarczone Polakom.
Kraje, do których Fundacja wysyła kartki to: Kazachstan, Obwód Kaliningradzki, Czarnogóra, Litwa, Białoruś, Ukraina, Czechy, Belgia, Kanada, Łotwa, Armenia, Gruzja, Estonia, Mołdawia, Nowa Zelandia, Bośnia i Hercegowina, Węgry, Wielka Brytania, Chorwacja.

Kartki zbieramy do 7 listopada. Można je składać u Pań w bibliotece oraz u s. Darieli.

Dzień bez pytania

W październiku 2018 roku dniem bez pytania będzie ŚRODA – 24 października. Hurrra!!!

 

Konkurs MAKS MATEMATYCZNY

W czwartek 18 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w internetowym i interaktywnym konkursie matematycznym – Maks Matematyczny.

Maks Matematyczny jest oryginalną koncepcją konkursu matematycznego, która wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs w znacznej części nie wymaga wiedzy, ale umiejętności. Stanowi przede wszystkim intelektualną rozrywkę w formie internetowych gier matematycznych.
Zadaniem konkursowym uczestnika jest samodzielne rozwiązywanie dwóch zadań optymalizacyjnych w formie internetowych gier matematycznych.
Organizatorem konkursu jest Mogalo, pod patronatem Łowców Talentów Jersz. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się konkursów matematycznych.
W konkursie wzięło udział 26 uczniów. Za pomoc i udostępnienie pracowni informatycznych dziękujemy panom Grzegorzowi Samociukowi i Piotrowi Matuszewskiemu. Konkurs przeprowadziły panie: Renata Stachnio, Joanna Szymańska i Monika Rosińska.

Ekonomiści na praktykach zagranicznych w Grecji

Szczęśliwie dotarliśmy do celu.  Gotowi żeby chłonąć wiedzę miło spędzamy czas na praktykach i podziwiamy uroki Grecji w czasie „wolnym”. Pozdrawiamy serdecznie!!!

Kiermasz z okazji Dnia Papieskiego

XVIII Dzień Papieski przebiegał pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Hasło zostało zaczerpnięte z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” to tytuł dramatu Karola Wojtyły powstałego w 1964 roku.

Wybór takiego hasła to zwrócenie uwagi na tajemnicę ojcostwa. Sam Pan Jezus doświadczał ojcostwa Boga, a także ojcowskiej opieki ze strony św. Józefa.  Był dla Niego wzorem odwagi, jasnego widzenia spraw,  pracowitości i opiekuńczości. Św. Józef czerpał siłę do takiej postawy od najdoskonalszego wzoru Ojca. Jan Paweł II we wspomnianym dramacie napisał: „Trzeba wejść w promieniowanie ojcostwa, w nim dopiero wszystko staje się rzeczywistością pełną.” Tegoroczne hasło stanowi wskazanie, jak należy przeżywać tajemnicę ojcostwa.

Jak co roku z okazji Dnia Papieskiego został zorganizowany w szkole kiermasz charytatywny na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Cała kwota pozyskana z kiermaszu to 973 zł. Zostanie ona przeznaczona na wsparcie zdolnej i utalentowanej młodzieży z ubogich rodzin. Organizacją kiermaszu zajęli się członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką: s. Darieli i p. Izabeli Jakimiak.

Występ Koła Teatralnego

Młodzież z Koła Teatralnego Zespołu Szkół Ekonomicznych wystąpiła na uroczystym Otwarciu Parku Potockich po rewitalizacji, które miało miejsce 14.10.2018 r. w Miedzyrzecu Podlaskim. Rewitalizacja objęła odtworzenie głównych osi kompozycyjnych parku, utworzenie nowych alejek, parterów ogrodowych oraz nasadzeń wielu roślin.

W programie uroczystości było odsłonięcie makiety spalonego w 1918 roku pałacu Potockich oraz nadanie nazw nowym alejkom. Wystąpili również uczniowie Szkoły Muzycznej.

Uczniowie Koła Teatralnego kierowanego przez panią Jolantę Zbucką, przedstawili scenki z życia dworku ziemiańskiego lat międzywojennych pod tytułem Herbatka u Hrabiego. Tradycyjnie występ został bardzo ciepło odebrany przez licznie zebranych mieszkańców naszego miasta.

Dzień Edukacji Narodowej

Radości zasiewu, wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów tam, gdzie codziennie zostawiacie swoje serce, swój umysł i swoje siły. Życzymy niepokoju, który nie pozwala trwać bezczynnie, szerokiego spojrzenia, które pomaga dostrzegać prawdy ukryte, takiej radości, przy której smutek zamiera…

…takie życzenia złożyli nauczycielom uczniowie podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Miedzyrzecu Podlaskim.

Podczas uroczystości odbyło się  wręczenie Stypendiów Starosty Bialskiego dla uczniów, którzy osiągneli najlepsze wyniki w nauce w poprzednim roku szkolnym. W tym roku Komisja Stypendialna przyznała Stypendium Starosty Bialskiego aż 33 uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Pan Starosta Mariusz Filipiuk osobiście wręczył stypendia wyróżnionym uczniom oraz serdecznie pogratulował ich rodzicom.  Stypendia otrzymali:

1. Jakub Robert Kiryluk z klasy 2i2

2. Marcin Bełkot z klasy 4i1

3. Łukasz Samocki z klasy 1i1

4. Klaudia Anna Sokólska z kasy 2e

5. Julia Korolczuk z klasy 4e

6. Marta Matejek z klasy 1e

7. Daniel Ostrowski z klasy 1i1

8. Angelika Wnukowicz z klasy 4e

9. Dominik Marciniuk z kasy 1e

10. Julia Milewska z klasy 1r

11. Wojciech Szkodziński z klasy 3i1

12. Jakub Wasilewski z klasy 1i

13. Weronika Konatek z klasy 1e

14. Marcin Michalczuk z klasy 4i1

15. Klaudia Sidorczuk z klasy 4 tl

16. Grzegorz Witkowski z klasy 4i1

17. Klaudiusz Kacper Mironiuk z klasy 2e

18. Natalia Kurowska z klasy 1e

19. Marceli Piotr Matejek z klasy 1i

20. Kacper Kieruczenko z klasy 3i1

21. Karol Adam Korolczuk z klasy 2tl

22. Sebastian Malinowski z klasy 4i1

23. Karolina Anna Chodzińska z klasy 2e

24. Alicja Siłuch z klasy 1tl

25. Diana Gmurkowska z klasy 4e

26. Kamil Kawęcki z klasy 2i2

27. Łukasz Kusyk z klasy 4i1

28. Karolina Uchaniuk z klasy 4e

29. Monika Biernacka z klasy 4tl

30. Łukasz Harasimowicz z klasy 4i1

31. Weronika Hukaluk z klasy 4tl

32. Kamila Domańska z klasy 3e

33. Julia Gil z klasy 3e

Dzisiejszy apel przygotowała klasa II tl wraz w wychowawczynią p. Marzeną Kowalczyk oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami p. Izabelą Hodun i p. Pauliną Lesisz

Skip to content