Miesięczne archiwum: wrzesień 2018

Etap powiatowy VI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym

28 września 2018 roku w naszej szkole odbył się etap powiatowy VI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, w której uczestniczyła młodzież z różnych powiatów: bialskiego, parczewskiego, włodawskiego czy lubartowskiego. Celem Olimpiady jest poszerzanie wiedzy w zakresie szeroko pojętego zdrowia psychicznego, czyli realizacja celów Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Czekamy na wyniki.

Wycieczka do TV – nagranie All Together Now „Śpiewajmy Razem”

W czwartek 27 września 2018 klasy 1TL, 2TL, 2i2 oraz 1E.  były na wycieczce w Warszawie. Jednym z punktów programu wycieczki była wizyta w studio TRANSCOLOR. Tam uczestnicy  wzięli udział w nagraniu programu ŚPIEWAJMY RAZEM – ALL TOGETHER NOW emitowanego w telewizji POLSAT. Emocji nie było końca :-)).

Przekazanie władzy Samorządu Uczniowskiego

Po przeprowadzonych ogólnoszkolnych wyborach nadszedł czas na przekazanie władzy nowej Radzie Samorządu Uczniowskiego. Uroczystość odbyła się  27 września 2018 roku.

Przewodniczący Paweł Nast podsumował działalność Samorządu i podziękował za wspólną pracę Dyrekcji, opiekunom: p. Renacie Stachnio i p. Joannie Szymańskiej oraz swoim koleżankom i kolegom. Równocześnie życzył nowemu Samorządowi powodzenia
w działalności na rzecz szkoły i społeczności uczniowskiej. Opiekunkami na rok szkolny 2018/2019 zostały: p.Izabela Hodun i p. Paulina Lesisz. W skład Samorządu weszli następujący uczniowie:

Karolina Szudejko                  Paweł Pietruk

Julia Gil                                    Kamila Domańska

Sandra Ciechanowicz            Maciej Trojanowski

Wioleta Szczypińska              Kinga Ignaciuk

Aleksandra Matejek               Emilia Opalko.

Salon Maturzystów Perspektywy 2018

26 września uczniowie wszystkich klas czwartych Zespołu Szkół Ekonomicznych wybrali się do Lublina na Salon Maturzystów. Po raz pierwszy gospodarzem rokrocznego spotkania maturzystów z naszego regionu był Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

W jego gościnnych murach przyszłych studentów powitała pani rektor dr hab. Iwona Niewiadomska. Przedstawiła swoją uczelnię jako tę, która śmiało patrzy w przyszłość i stale się rozwija.

Salon pozwolił uczniom zapoznać się z ofertą studiów przygotowaną przez uczelnie z regionu oraz Polski na rok akademicki 2019/2020. Na stoiskach uczelni można było zapoznać się z zasadami rekrutacji i warunkami studiowania.  Można było porozmawiać zarówno z  wykładowcami, jak i z bracią studencką. Z pewnością pomoże uczniom w podjęciu decyzji dotyczących dalszego kształcenia i kariery zawodowej.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie przygotowała dla gości Salonu prezentacje na temat egzaminu maturalnego w roku 2019 z przedmiotów obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych.

Młodzież  z naszej szkoły uczestniczyła w inauguracji Salonu Maturzystów oraz w trzech spotkaniach. Uczniom najbardziej przypadł do gustu wykład z matematyki, gdzie prowadzący, po omówieniu sposobu rozwiązywania  zadań zamkniętych, życzył uczniom by znaleźli przyjemność w samodzielnym rozwiązywaniu zadań z matematyki oraz żeby zawsze liczyli na siebie.

Po obiedzie młodzież obejrzała film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” inspirowany bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

Opiekunami byli wychowawcy klas czwartych oraz p. Jolanta Zbucka, p. Elżbieta Stefaniuk, p. Paulina Lesisz, p. Magdalena Wedziuk  oraz  p. Andrzej Stachnio

 

Dzień bez pytania

Jutro tj 28 września nauczyciele „gubią dziennik” i nie pytają :-))

II konferencja IT

W dniu 24 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się II konferencja IT. Spotkanie rozpoczął pan Tomasz Marciniuk, który wygłosił słowo wstępne i zachęcił zebranych do czynnego uczestnictwa. Wysłuchaliśmy następujących wykładów:

1. „Prowadzenie pierwszej firmy jako uczeń – najczęściej popełniane błędy i ich rozwiązania” prelegenci to uczniowie naszej szkoły z klasy 4i1: Łukasz Kusyk, Unity Developer oraz Bartosz Jakubowicz , projektant 3D.

2. „Kiedy zacząć przygodę z (profesjonalnym) programowaniem? Kamil Kiryluk, Developer w firmie Fresh Apps.

3. „Lokalizacja produktów” Michał Borowicz, Team Leader w dziale Technical Services w firmie Lionbridge Poland.

4. „Jak rozwija się web development” Piotr Radzikowski, CTO & Software Architect w firmie Pure Core sp. z o.o.

5. „Twój pierwszy startup” Karol Wójciszko, CEO w firmie Fresh Apps, blogger wojciszko.com

6. Panel dyskusyjny – eksperci ze świata IT odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące prowadzenia firmy.

Czekamy na kolejne edycje ciekawych spotkań z wirtualnym światem.

Integracja klas pierwszych

21 września 2018 roku Samorząd Uczniowski pod opieką pań: Joanny Szymańskiej i Renaty Stachnio zorganizował otrzęsiny klas pierwszych, które miały charakter rywalizacji w następujących konkurencjach: mumia, bieg z jajkiem, pijany karny, podchody, quiz wiedzy o szkole i bieg z balonem. Wszystkie klasy pierwsze pozytywnie przeszły test i otrzymały słodkie upominki oraz certyfikaty pełnoprawnych uczniów ekonomika.

Rywalizację wygrała klasa 1tl wraz z wychowawczynią panią Jolantą Szymańską, drugie miejsce zajęła klasa 1i1 – wych. p. Izabela Jakimiak, miejsce trzecie klasa 1rs – wych. p. Henryka Markiełow i czwarte miejsce klasa 1ei – wych. p. Monika Jaszczuk – Domańska. Zwycięzcy otrzymali certyfikaty nietykalności.

Jak przystało na prawdziwe „kociaki” gospodarze poszczególnych klas otrzymali do wypicia po miseczce mleka. Wszyscy świetnie się bawili. Witamy pierwszoklasistów w gronie uczniów ZSE.

28 Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego w Terespolu

W Terespolu 20.09.2018r odbyły się 28 Powiatowe Biegi Uliczne im. Wincentego Kozłowskiego, które doskonale wpisały się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy pięknej, słonecznej pogodzie ruszyło radosne bieganie pod hasłem „Dla Niepodległej”.
Tradycyjnie przybyli olimpijczycy: Urszula Kielan – srebrna medalistka IO z Moskwy w skoku wzwyż i Dariusz Goździak – złoty medalista IO z Barcelony w pięcioboju nowoczesnym.
Pierwsze w tym roku szkolnym zawody biegowe zaowocowały zdobyciem przez uczniów naszej szkoły miejsc: III – Jakub Ciok kl. I tl, IV – Jakub Wachowicz kl. II tl oraz VII – Łukasz Stasiewicz kl.II tl i Dominik Marciniuk kl.I ei.
Gratulujemy i czekamy na więcej 

Zapraszamy do udziału w II Konferencji IT

https://konferencja-it.miedzyrzec.pl/Spotkanie ukierunkowane jest w szczególności do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem,
ma za zadanie inspirować do wykonania świadomego kroku w świat informatyki. Prowadzącym konferencję jest pan Tomasz Marciniuk. Serdecznie zapraszamy.

 

Zajęcia z języka greckiego dla ekonomistów przed stażem zagranicznym

Ruszyły przygotowania do kolejnego wyjazdu 30 uczniów naszej szkoły na staż zagraniczny w Grecji. Tym razem uczniowie z profilu technik ekonomista odbędą 2-tygodniowe praktyki zawodowe w firmach greckich w dniach 14 – 27.10.2018r.
W piątek 14 września odbyły się pierwsze zajęcia z języka greckiego przygotowujące do wyjazdu.

[Zobacz zdjęcia]

Kiermasz ciast i sałatek na rzecz Dzieci z domu dziecka

Wyjazd na 59 pokazy fizyczne do Lublina

Jak co roku w miesiącu wrześniu Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego  organizuje pokazy fizyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. 18 września 2018 roku 45 – osobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunkami: p. Henryką Markiełow, p. Joanną Szymańską, p. Magdaleną Wedziuk i p. Moniką Rosińską skorzystała z zaproszenia i wybrała się na spotkanie z fizyką.

Młodzież z dużym zaciekawieniem przypatrywała się prezentowanym doświadczeniom. Eksperymenty były przeprowadzone w sposób interesujący i zrozumiały dla odbiorców. Mogliśmy zaobserwować, jak i gdzie  wykorzystujemy fizykę w codziennym życiu. W tym roku tematyka pokazów była następująca: „Błękitna planeta”, „Fizyka zabawek”, „Fizyka latania” i „Światło i oko”.

 

Uroczystości Katyńskie

„Wiej wietrze historii przez pobojowiska.

Przez Katynie znane, Katynie nieznane,

Katowanie ubeków, drogi syberyjskie i obozy śmierci…

Kości powbijane w polską rzeczywistość

Wiej wietrze historii”

17 września na alei Katyńskiej, wśród Dębów Pamięci, odbyły się uroczystości upamiętniające 78 rocznicę zbrodni katyńskiej i 79 rocznicę najazdu armii sowieckiej na Polskę.

W uroczystości udział wzięli: burmistrz miasta Pan Zbigniew Kot, nauczyciele i uczniowie międzyrzeckich szkół, przedstawiciele policji i nadleśnictwa. Gościem honorowym była Pani Zofia Radecka, córka zamordowanego oficera Jana Serdakowskiego, którego imię znalazło się  na tzw. białoruskiej liście katyńskiej.

Pan burmistrz odsłonił tablicę poświęconą bohaterom zamordowanym w przez Rosjan w 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Montaż słowno – muzyczny przygotowała młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej pod kierunkiem: p. Marii Witkowskiej i p. Joanny Pióro.

IV Dzień Popularyzacji Matematyki

Już po raz czwarty na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych odbyły się spotkania miłośników matematyki, w których mieliśmy możliwość uczestniczyć.  Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Matematyka dla Informatyki.
13 września 2018 roku 45 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wykładach i warsztatach,  przygotowanych przez wybitnych wykładowców z całej Polski, m.in. „Początki informatyki w Polsce”, „Okiełznać nieskończoność”, „Geoinformatyka – nowa nadzieja czy mroczne widmo w dobie internetu?”, „Ściśle tajne! Szyfry oczami matematyka”.
Poprzez uczestnictwo w zajęciach popularnonaukowych mieliśmy okazję nie tylko pogłębić swoją wiedzę matematyczną, ale także dostrzec szerokie zastosowania królowej nauk w naukach technicznych, przede wszystkim w informatyce. Jak co roku była również okazja do zmierzenia się z zadaniami olimpijskimi, a także do zabawy nauką.
Opiekunkami młodzieży podczas wyjazdu były panie: Bożena Witkowska, Joanna Szymańska, Renata Stachnio i Monika Rosińska.

Narodowe czytanie „Przedwiośnia”

W sobotę, 8 września na Placu Jana Pawła II  odbyło się narodowe czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Nasz uczeń, MARCIN KACZANOWICZ z klasy IIIi2, aktor Szkolnego Koła Teatralnego wcielił się w rolę głównego bohatera powieści – Cezarego Barykę. Jego interpretacja losów Baryki zachwyciła obecnych na placu widzów. Główny organizator akcji, pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim, Halina Bugajewska, tak powiedziała o występie Marcina:

„Marcin był rewelacyjny, doskonale wczuł się w postać Cezarego Baryki. Tak wzruszająco, momentami gniewnie lub lirycznie opowiadał swoje życie. Zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Gratuluję takich aktorów w Kole Teatralnym.”

Scenariusz Narodowego Czytania „Przedwiośnia” w Międzyrzecu Podlaskim opracowała pani Jolanta Zbucka – polonistka i opiekunka Szkolnego Koła Teatralnego przy Zespole Szkół Ekonomicznych.

Zdjęcie pochodzi ze strony Międzyrzec.info

Skip to content