Miesięczne archiwum: kwiecień 2018

ŚWIATOWY DZIEŃ GRAFIKA – 27 kwietnia 2018

To coroczne święto zawodu grafika komputerowego (grafika) obchodzone jest od 1995 roku w rocznicę powstania  Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Obchody tego święta mają na celu uznanie pracy grafika i podkreślenie  ogromnej roli tego zawodu w kształtowaniu relacji między ludźmi i ich komunikacji.

ZSE proponuje, spośród wielu, dwa kierunki kształcenia: technik organizacji reklamy i technik informatyk, które rozwijają kreatywność i umiejętności informatyczne niezbędne w wykonywaniu zawodu grafika komputerowego. Wielu uczniów naszej szkoły  wspaniale łączy zdolności artystyczne z fascynacją informatyką, tworząc niezwykle oryginalne i profesjonalne projekty.

Z okazji  Światowego Dnia Grafika prezentujemy szkolnych grafików z pasją: Bartosza Szabaciuka (4i2) i  Adriana Daniluka (3e). [Więcej w dziale „Aktualności biblioteki”]

Ogłoszenie

4 maja 2018r. (piątek) zostanie przeprowadzony egzamin maturalny z języka polskiego. Obowiązkowo każdy maturzysta powinien posiadać dowód osobisty i długopis z czarnym tuszem. Zdający proszeni są o zgłaszanie się do szkoły  najpóźniej 45 minut przed egzaminem.

Dnia 10 maja 2018r. (czwartek) o godz. 12.00 maturzyści mają obowiązek sprawdzić przygotowanie stanowisk  na egzamin maturalny z informatyki.

Ogłoszenie

Maturzyści proszeni są o zapoznanie się z komunikatem dyrektora CKE w sprawie przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym w 2018.

Komunikat o przyborach

Przypominamy o przyniesieniu kalkulatorów na egzamin maturalny z matematyki, geografii i informatyki. Kalkulatory należy złożyć w pokoju nauczycielskim:

– na matematykę u p. Małgorzaty Juszczuk,

– na geografię  u p. Jacka Domańskiego,

– na informatykę u p. H. Markiełow.

PIERWSZE MIEJSCE W DIECEZJI

Kolejny raz, nasz uczeń, Tomasz Waszkiewicz wykazał się doskonałą znajomością Pisma Świętego. W dniu 18 kwietnia 2018 r. odbył Diecezjalny etap XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Tegoroczny zakres materiału obejmował Księgę Psalmów ze Starego Testamentu oraz List św. Pawła Apostoła do Filipian i List św. Pawła Apostoła do Galatów z Nowego Testamentu.

Do Siedlec przyjechało 85 zakwalifikowanych uczniów. Konkurs odbył się w dwóch częściach: pisemnej i ustnej. Z naszej szkoły w konkursie uczestniczyli: Tomasz Waszkiewicz z III e, Aleksandra Pawluczyk z III e oraz Estera Turyk z Ie. Do części ustnej, z największą ilością uzyskanych punktów, zakwalifikował się Tomasz Waszkiewicz. W tym etapie na pierwsze trzy miejsca walczyło 7 uczniów. Tomek wykazał się doskonałą znajomością tekstu, tym samym zajął I miejsce w diecezji. Będzie reprezentował nas podczas finału Konkursu w Niepokalanowie.

Należy przypomnieć, że to już drugi taki sukces Tomka. W ubiegłym roku, również reprezentował diecezję siedlecką podczas XXI edycji OKWB.

Gratulujemy ogromnej wytrwałości w poznawaniu kolejnych Ksiąg Pisma Świętego i życzymy zajęcia wysokiego miejsca wśród laureatów. Gratulujemy również uczestniczkom Aleksandrze i Esterze, które też włożyły wiele trudu w przygotowaniu się do konkursu.

     

 

I miejsce w Diecezji Siedleckiej Tomasza Waszkiewicza z kl. 3e

Tomek Waszkiewicz uczeń naszego ekonomika zajął I miejsce w   XXII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej na etapie diecezjalnym. Relacja z wydarzenia już wkrótce. Gratulujemy Tomkowi i jego rodzicom !!!

http://www.podlasie24.pl/miasto-siedlce/kosciol/z-biblia-za-pan-brat-25597.html

 

„Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918 – 2018”

Rok 2018 to  rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypadają w nim  również okrągłe rocznice wielu innych wydarzeń związanych z historią Polski. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął honorowy patronat nad tymi wydarzeniami. Nasza szkoła również zgłosiła swój udział w realizacji działań związanych z tymi obchodami.

Drodzy Gimnazjaliści

„Bo zwyciężać mogą ci,
 którzy wierzą, że mogą.”

Drodzy Gimnazjaliści,
przed Wami trzy dni ważnych egzaminów.
Życzymy, aby wyniki, które uzyskacie odpowiadały Waszym oczekiwaniom i dały Wam możliwość realizacji życiowych planów i pasji, a drzwi wymarzonej szkoły stały przed Wami otworem. Wierzymy, że na egzaminie poradzicie sobie ze wszystkimi zadaniami, opanujecie emocje i będziecie dumni z tego, co udało się Wam osiągnąć.

                                                                                                              Trzymamy kciuki
Nauczyciele i uczniowie ZSE

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły co roku uczniowie klas maturalnych wyjeżdżają na Jasną Górę prosić Matkę Bożą o łaski i pomoc w zdaniu matury. Tak było i w tym roku…
W dniu 13 kwietnia 2018 roku odbyła się autokarowa pielgrzymka do Częstochowy zorganizowana przez s. Darielę  dla młodzieży, która w tym roku zdaje egzamin dojrzałości. W wycieczce wzięło udział 40 uczniów z klas maturalnych naszej szkoły oraz opiekunowie: p. Marzena Kowalczyk, p. Katarzyna Sakiewicz, p. Izabela Hodun i p. Monika Rosińska. Wyjazd maturzystów zorganizowany był wspólnie z maturzystami z naszego ogólniaka. Przewodnikiem i organizatorem był ks. Paweł Madaliński.
Pielgrzymka rozpoczęła się zbiórką o godzinie 4.30 przy kościółku św. Piotra i Pawła.  Do Częstochowy dojechaliśmy o godzinie 11.30, po czym udaliśmy się  przed Wizerunek Matki Bożej, aby przez krótką chwilę popatrzeć w „oczy Maryi” i powierzyć jej swoje sprawy. Następnie udaliśmy się  do Kaplicy Różańcowej, w której odbyła się: konferencja wygłoszona przez zaprzyjaźnionego ks. Jerzego Olędzkiego, medytacja słowno – muzyczna, nabożeństwo pokutne i droga krzyżowa. O godzinie 18.30 uczestniczyliśmy we Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu, po której był czas na osobistą rozmowę z Maryją. Naszą pielgrzymkę zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim wraz ze wszystkimi pielgrzymami.
Duchowa moc tego miejsca sprawia, że wiele osób wybiera się właśnie do Częstochowy, dlatego i My postanowiliśmy ujrzeć ten cudowny obraz .Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.  Dziękujemy s. Darieli i ks. Pawłowi za trud organizacji oraz p. dyr Robertowi Matejkowi za umożliwienie nam wyjazdu na spotkanie z Częstochowską Maryją.

Upominki dla gimnazjalistów :)

W czasie Dnia Otwartego tj. 21 marca 2018r. naszą szkołę odwiedziła młodzież z 11 gimnazjów z Międzyrzeca i okolicznych miejscowości. Gimnazjaliści tego dnia zapoznali się z kierunkami kształcenia, ofertą edukacyjną oraz z atmosferą panującą w szkole.
Każdy gimnazjalista mógł wypełnić ankietę, która uprawniała do udziału w losowaniu nagród. Pan dyrektor Robert Matejek oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wylosowali ankiety gimnazjalistów, dla których zostały przygotowane drobne upominki. 4. 04. 2018r. nagrody zostały wręczone szczęśliwcom. Były to m.in. powerbanki, koszulki oraz zestawy prezentowe. Główną nagrodą wręczoną tego dnia był laptop, którego szczęśliwą posiadaczką została uczennica Gimnazjum w Drelowie Beata Łajtar.
Wszystkim obdarowanym serdecznie gratulujemy i do zobaczenia we wrześniu!!!

 

 

 

Światowy Dzień Czekolady – 12 kwietnia 2018

ZAPROSZENIE

Zapraszamy miłośników literatury pięknej i … czekolady na degustację w czasie dużej przerwy do szkolnej biblioteki. Mamy nadzieję, że smak wyjątkowej literatury i słodycz czekolady wprawi wszystkich czytelników w doskonały nastrój.

Ciekawostki:
Czekolada produkowana jest z owoców kakaowca, osiągających wagę 500 g. Bogate
w tłuszcz nasiona znajdują się w jego wnętrzu i to z tych twardych czerwonobrązowych i gorzkich ziaren produkowana jest czekolada. Do Europy przywieźli ją hiszpańscy zdobywcy Ameryki Południowej w XVI wieku. Do XV wieku Aztekowie używali ziaren kakaowca jako środka płatniczego. Uznawane były również jako afrodyzjak.
Pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech.
Współcześnie wydaje się 7 miliardów dolarów rocznie na zakup czekolady.

Czekolada stała się również inspiracją dla wielu twórców literatury. Motyw ten jest obecny w powieści Carole Matthews „Klub miłośniczek czekolady” i „Dieta miłośniczek czekolady”
oraz w książce „Czekoladowy zbawiciel” Christopera Hope.
W powieści G. Zevin „Moja mroczna strona” akcja rozpoczyna się w 2083 roku w zdewastowanym Nowym Jorku. Czekolada i kawa są nielegalne, produkowane i dystrybuowane przez mafijne rodziny, które miasto podzieliły na swoje dystrykty. Papier jest trudno osiągalny, a woda racjonowana.
Główna bohaterka Anya, niezwykle przebojowa 16-latka, córka największego bossa czekoladowego, zostaje wplątana i oskarżona o otrucie swojego chłopaka smakołykami czekoladowymi produkowanymi przez jej rodzinę.

Czekolada w aforyzmach:
„W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź” – Nigella Lawson
„ Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo, co się trafi” „Forest Gamp”
„Życie jest jak czekolada, to co gorzkie pozwala docenić cukier” Xavier Brebion
„Największe tragedie napisali Grek Sofokles i Anglik Szekspir. Żaden z nich nie znał czekolady”
S. Boynton

ogl_bibl

Spotkanie z przedstawicielami banku Credit Agricole

Praca w banku, czy realna możliwość?- to tytuł prezentacji, jaką przedstawiciele banku Credit Agricole przedstawili na spotkaniu dla uczniów o profilu ekonomicznym, handlowym i reklamowym w dniu 12 kwietnia 2018r.

 

 

Światowy Dzień Czekolady – 12 kwietnia 2018

Zapraszamy miłośników literatury pięknej i …  czekolady na degustację w czasie dużej przerwy do szkolnej biblioteki.  Mamy nadzieję, że smak wyjątkowej literatury  i słodycz czekolady wprawi wszystkich czytelników w doskonały nastrój.

[Więcej]

Dzień bez pytania – kwiecień 2018

W miesiącu kwietniu 2018 roku nauczyciele „zgubią dziennik” tzn. wstrzymają się od wzywania do odpowiedzi ustnych 16 dnia miesiąca tj. poniedziałek 🙂

IV Bieg Pamięci im. Marii i Lecha Kaczyńskich

W IV Biegu Pamięci im. Marii i Lecha Kaczyńskich, który odbył się 10 kwietnia 2018 roku naszą szkołę reprezentowało 11 osób. 5 i 9 miejsce naszych uczniów to bardzo dobry wynik wśród silnej konkurencji trenujących w różnych klubach zawodników. Gratulujemy wszystkim, którzy bieg ukończyli a najlepszym dziękujemy za cenne punkty dopisane do klasyfikacji szkół.

I miejsce Zespołu Szkół Ekonomicznych w Powiatowym Konkursie Teatru Jednego Aktora

Dnia 6.04.2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. J.I Kraszewskiego w Białej Podlaskiej odbył się międzyszkolny konkurs teatralny, w którym I miejsce zajął uczeń naszej szkoły, Benedykt Lewandowski. Główny cel konkursu organizatorzy zawarli w słowach Andrzeja Wajdy: „Masz widza rozśmieszyć, zdenerwować, zachwycić, oburzyć, ale nigdy nie pozostawić obojętnym”.

Benedyktowi udało się zachwycić jury  bardzo dobrą dykcją i artykulacją oraz brawurową interpretacją „Wielkiej Improwizacji” z III części „Dziadów” A.Mickiewicza. Ten sukces jest dla ucznia naszej szkoły podsumowaniem jego czteroletniej pracy w Kole Teatralnym, gdzie doskonalił swoje umiejętności aktorskie. Gratulujemy sukcesu i cennej nagrody!!!

Skip to content