Miesięczne archiwum: grudzień 2017

Dziękujemy…

Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia

W ostatnim dniu zajęć szkolnych przed przerwą świąteczną, zgromadziliśmy się razem, by uczestniczyć w apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Motywem przewodnim programu było narodzenie Jezusa i odwieczna walka dobra ze złem. Pośpiech jaki nam towarzyszy każdego dnia, niestety sprzyja temu, że czasem nie potrafimy się zatrzymać, by pięknie świętować. Było to zaproszenie wszystkich obecnych na sali do refleksji i wędrówki w głąb siebie. W poszczególnych scenkach aktorzy pokazali dzisiejszy świat i jego oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. Piękny śpiew kolęd w wykonaniu Sylwii Kieczki z kl. IV e, uświetnił świąteczny klimat apelu.

Apel przygotowała kl.2i1 pod opieką s.Darieli oraz p.Renaty Stachnio
fot. Joanna Makaruk (kl.1r)

[FOTORELACJA]

Życzenia Bożonarodzeniowe

Zdrowych,  spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Narodzenia Pańskiego. Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy. Wszelkiej pomyślności w Nowym 2018 Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym
życzy Dyrekcja, nauczyciele  i pracownicy ZSE w Międzyrzecu Podlaskim.

„Remont w Muzeum, czyli historia Józefa Ignacego Kraszewskiego”

20 grudnia 2017 roku przedstawienie „Remont w Muzeum, czyli historia Józefa Ignacego Kraszewskiego” zakończyło obchody roku pisarza. Pretekstem do snucia rozważań na temat biografii i bogatej twórczości tego wszechstronnego artysty stało się porządkowanie jego książek i obrazów. Pojawiły się postacie z „Hrabiny Kosel” i „Ulany”. Nad całością czuwał i wydarzenia komentował Duch Muzeum.  Przypomniano Romanów, znany większości z bardzo interesującej wycieczki, fragmenty ekranizacji „Starej baśni”.

Program przygotowali: Patrycja Nurzyńska, Marcelina Sposób, Wioleta Szczypińska, Katarzyna Uss, Benedykt Lewandowski, Marcin Kaczanowicz, Paweł Mucha, Jakub Pawluk, Maciej Trojanowski, Dominik Hawryluk, Piotr Krasuski pod opieką pani Jolanty Zbuckiej, pani Marii Witkowskiej i pana Pawła Prokopiuka.

W ramach obchodów Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego odbyły się: konkurs wiedzy oraz wystawa poświęcona biografii i twórczości pisarza, konkurs plastyczny i wycieczka do muzeum w Romanowie.

Nasze nowo doposażone pracownie do kierunku – technik handlowiec.

Namiastka zajęć praktycznych prowadzonych przez panią Katarzynę Bojczuk oraz pana Jacka Domańskiego- kierunek technik handlowiec. Liczarka i sorter do bilonu- można siedzieć, a pieniądze liczą się same.

Ci, których kochamy…

Ci, których kochamy, nie umierają nigdy, bo miłość to nieśmiertelność…

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego drogiego kolegi Pana Waldemara Buchty, który odszedł 18 grudnia 2017 roku. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wspaniały człowiek, nieoceniony pedagog z ponad trzydziestoletnim stażem pracy, osoba o wielkim sercu, zawsze pomocna i życzliwa dla przyjaciół i wychowanków. Będzie nam brakowało Jego uśmiechu, poczucia humoru i pogody ducha.
Nabożeństwo żałobne rozpocznie się 20 grudnia 2017r. o godz. 14.00 w kościele pw. św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim.

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie

Wycieczka integracyjna 1er i 1i2

Dnia 15 grudnia 2015 roku uczniowie klas I er oraz  i2 uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do Warszawy. Program wycieczki był bardzo napięty. Młodzież rozpoczęła dzień zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego, następnie  uczniowie obu klas spróbowali  swoich sił zmagając się  ze zagadkami w escape roomach. Wielką atrakcję stanowiły  wyczyny  sportowe – jazda na łyżwach w zimowej scenerii  Stadionu  Narodowego  oraz skoki akrobatyczne w Parku Trampolin w Hangarze 646. Ekonomiści i specjaliści od reklamy odwiedzili także Giełdę Papierów Wartościowych, a zmęczeni informatycy obejrzeli film 3D – „Gwiezdne wojny”.   W planach był także spacer po świątecznie udekorowanym Starym Mieście, ale niestety,  nie wystarczyło siły i czasu. Dopiero około północy wesoły, rozśpiewany autokar dojechał  pod szkołę.  Uczniowie zgodnie stwierdzili, że wycieczka była udana i pełni wrażeń, już planują następną.

Wycieczkę zorganizowali wychowawcy klas:  I er – pani Bożena Witkowska  oraz I i 2 – pan  Paweł Prokopiuk.  Młodzieżą opiekowały się także panie Henryka Markiełow, Katarzyna Sakiewicz i  Jolanta Zbucka.

Konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku obcym

Konkurs na najładniejszą kartę bożonarodzeniową w języku obcym rozstrzygnięto!
JĘZYK ANGIELSKI:
I miejsce – Pińczuk Hubert (kl.4i2)
II miejsce – Kowalczuk Aleksandra (kl.3i1)
III miejsce – Maksimiuk Anna (kl.2tl)
wyróżnienie – Tomaszewska Izabela (kl.3e)
JĘZYK ROSYJSKI:
I miejsce – Adamczyk Klaudia (kl.3h)
II miejsce – Filipiuk Diana (kl.4e)
III miejsce – Śledź Karol (kl.3i2)
wyróżnienie – Sposób Marcelina (kl.1tl)
JĘZYK NIEMIECKI:
wyróżnienie – Boguta Filip (kl.1i1)
Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!
Zapraszamy po odbiór nagród na apelu bożonarodzeniowym.

 

Młodzi ekonomiści na wykładzie prof. Grzegorza Kołodki

W miniony czwartek tj. 14 grudnia 2017 roku uczniowie klasy IIIe i IVe mieli okazje uczestniczyć w wykładzie otwartym prof. zw. dr hab. Grzegorza Kołodko, wicepremiera i ministra finansów w latach 1994-1997 oraz 2002- 2003, doktora Honoris Causa dziesięciu uczelni międzynarodowych, najczęściej cytowanego na świecie polskiego ekonomisty, maratończyka i podróżnika.
Tematem wykładu brzmiał „Nowy pragmatyzm: ekonomia i polityka gospodarcza dla przyszłości” Podczas wykładu prof. Grzegorz Kołodko przedstawił nowoczesne podejście do nauki ekonomii i polityki gospodarczej określane mianem nowego pragmatyzmu. Najogólniej rzecz ujmując, Kołodko proponuje swoisty eklektyzm, czyli odejście od dominujących paradygmatów i ideologicznych afiliacji na rzecz elastyczności, czyli stosowania różnych zasad i różnych polityk w różnych warunkach. Nowy pragmatyzm uznaje globalizację za zjawisko pozytywne i nieuniknione. Stąd zasadniczym problemem staje się skuteczna koordynacja polityk i strategii rozwojowych na szczeblu narodowym i globalnym oraz przebudowa struktury instytucjonalnej gospodarki światowej. Integracja europejska i rozbudowa strefy euro mieszczą się w tym postulacie.
Po wykładzie z sali padły pytania o stosunek profesora do krypto waluty oraz o przyszłość programu 500+. Prof. Kołodko wprawdzie dostrzega obecne spektakularne wzrosty kursu bitcoina ale sam nie zainwestowałby w tę walutę ani złotówki. W opinii profesora program 500+ będzie nam towarzyszył długo, lecz będzie ulegał znacznej ewaluacji. Profesor zauważa jednak, że w ciągu kilku lat zatrzymany zostanie wzrost dzietności.
Na wykład zaprosiła nas Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej. która zaprezentowała nam własną bazę dydaktyczno-naukową. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę.
Opiekunami młodzieży byli: p. Elżbieta Pieńko, p. Małgorzata Juszczuk, p. Jacek Domański i p. Katarzyna Bojczuk

IV GALA KULTURY POWIATU BIALSKIEGO

Dnia 14.12.2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Gali Kultury Powiatu Bialskiego. W czasie uroczystości wręczono podziękowania wielu działaczom kultury i podsumowano liczne konkursy o zasięgu powiatowym. Nasi uczniowie – Weronika Hawryluk, Diana Gmurkowska, Sylwia Kieczka, Julia Korolczuk oraz Łukasz Ostapiuk, uświetnili tę uroczystość pięknym recitalem muzycznym, który został bardzo dobrze przyjęty przez przybyłą na tę uroczystość  publiczność. Uczniowie otrzymali gromkie brawa oraz upominki wręczone przez Starostę Bialskiego.

Prace naszych zdolnych informatyków z kl. 3 i1

 

Więcej zdjęć na fb.

„Lubelska kuźnia talentów 2016-2019”

11 grudnia 2017 roku dwóm naszym uczniom, Angelice Wnukowicz z klasy 3e oraz Benedyktowi Lewandowskiemu z klasy 4i2, wręczono stypendium w ramach programu „Lubelska kuźnia talentów 2016-2019”. Uroczystość odbyła się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w sali operowej. Na 232 uczniów z całego województwa to nasza dwójka została zaproszona na scenę jako pierwsza – Benedykt jest uczniem, który najdłużej uczestniczy w tym programie stypendialnym, otrzymał je już po raz szósty.

Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy, od 1 września 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. Łączna kwota wsparcia stypendialnego wynosi 4 000 PLN, tj. 400 zł miesięcznie.

Naszym wybitnym uczniom towarzyszył pan dyrektor Robert Matejek. Gratulujemy!!! Warto się uczyć!!!

Finał akcji Psie Mikołajki

W dniu 12 grudnia 2017 roku kasa 3e pod opieką pani Katarzyny Bojczuk gościła w naszej szkole Pana Marka Pawłowskiego –  kierownika Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Białej Podlaskiej. Przekazaliśmy zebraną żywność dla psów i kotów, oraz inne artykuły, które udało nam się zebrać w ramach akcji Psie Mikołajki.

DZIĘKUJEMY całej społeczności szkolnej za tak hojne wsparcie naszej akcji.

Dzięki wspólnym staraniom, zyskaliśmy nowych czworonogich przyjaciół, które wabią sie Tami i Hebe. Zobowiązaliśmy sie opiekować przez dłuższy czas, podpisując umowy adopcji wirtualnej. Będziemy wspierać te dwa psy przez najbliższe miesiące.

I najważniejsze – wspólnie szukamy dla nich domu przez duże D.

Pracownicy schroniska składają serdeczne podziękowania wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły za  wrażliwość, wsparcie i pomoc biednym zwierzętom.

” W imieniu wszystkich mieszkańców Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Białej Podlaskiej, składamy najszczersze wyrazy wdzięczności za wrażliwość, wsparcie i pomoc im okazane!

Dzięki Waszym otwartym sercom, Drodzy Państwo, schronisko będzie przyjazną i bezpieczną przystanią dla naszych braci mniejszych, którzy szukają kochających Ludzi”.

Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt AZYL składa naszej społeczności życzenia.

” Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu nadziei na przyszły rok. Wiele piękna, poezji i muzyki. zwolnienia tempa życia i nabrania dystansu do tego, co wokół. Przede wszystkim miłości Państwa zwierzaków. Dziękujemy za pomoc niesioną naszym podopiecznym.”

Finał Szlachetnej Paczki za nami

W dniach 8 – 10 grudnia 2017 roku cała Polska jednoczyła się w dobroczynności. Nasza szkoła po raz kolejny otworzyła swoje progi dla paczkowego magazynu. W ten weekend dużo się działo – już od piątku darczyńcy przywozili paczki. Pierwsze zostały przygotowane przez społeczność naszej szkoły. W godzinach popołudniowych przyjechali do nas pracownicy Urzędu Miasta Międzyrzec Podlaski z panem Burmistrzem Zbigniewem Kotem by również dostarczyć wsparcie dla wybranej rodziny. Sobota i niedziela to kumulacja działań: spotkania z darczyńcami, wyjazdy z pomocą do rodzin i nowe wyzwania. Uczniowie chętni do pomocy okazali się niezastąpieni. Transport Galerii Międzyrzec i Ochotniczych Straży Pożarnych to już tradycja z poprzednich lat. Wytrwale działali strażacy OSP Stołpno, druhny i druhowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz OSP Kwasówka. Dzięki współpracy wielu dobroczyńców pomoc dotarła do 42 rodzin z naszego rejonu. Dziękujemy!!!

 

 

Konkurs Wiedzy o Historii Diecezji Siedleckiej w 200 Rocznicę Jej Powstania

Konkurs Wiedzy  o Historii Diecezji Siedleckiej w 200 Rocznicę Jej Powstania miał zasięg diecezjalny. Etap szkolny odbył się w dniu 7 grudnia 2017 roku. Do eliminacji przystąpiło 10 uczniów. Zwycięstwo odnieśli uczniowie klasy III E:

  • miejsce I – Tomasz Waszkiewicz
  • miejsce II – Izabela Tomaszewska
  • miejsce III – Karolina Uchaniuk

Eliminacje diecezjalne odbędą się w Siedlcach w dniu 12 kwietnia 2018 roku. Konkurs  umożliwia szczegółowe poznanie historii swojej diecezji oraz ukazuje rolę katolików w kształtowaniu życia na Podlasiu. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

Skip to content