Miesięczne archiwum: wrzesień 2016

IIITL – klasa o wielkim sercu

Nie pierwszy raz uczniowie ZSE potwierdzili, że mają dobre serca i nie są obojętni na cierpienie drugiego człowieka. 29 września 2016 roku wychowankowie pani Jolanty Zbuckiej z klasy IIITL zorganizowali kiermasz charytatywny. Na holu pierwszego piętra rozprowadzali przygotowane przez siebie słodkie wypieki i sałatki. Udało  się zebrać 410 zł. Zysk ze sprzedaży w całości zostanie przekazany na szczytny cel. Pierwotnie pieniądze miały wesprzeć zmagającą się z chorobą nowotworową Panią Annę Weśniuk z Leśnej Podlaskiej. Niestety kobieta w trakcie zbiórki zmarła.

Dziękujemy!!!

[Zobacz zdjęcia]

Wycieczka przedmiotowa klasy 2e

28 września uczniowie klasy 2e postanowili zamienić miejsce pobierania nauki. Zamiast do szkolnych sal udali się do siedziby Giełdy Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej w Warszawie. Na początku zgłębili symbolikę budynku giełdy. Dowiedzieli się, które elementy architektury świadczą o transparentności giełdy, a które o solidnych, nienaruszalnych podstawach. Dlaczego jedne schody pną się do góry, a inne kręcą wokół własnej osi. No i co znaczy przeszklony sufit. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego w holu stoi nowoczesna rzeźba byka i dlaczego na próżno szukać  tu drugiego symbolu związanego z giełdą -niedźwiedzia. Następnie obejrzeli centralne miejsce giełdy- salę notowań. Pani Justyna Markowicz wyjaśniła uczniom, dlaczego mimo tysięcy zawieranych transakcji na giełdzie panuje  idealny spokój. Potem była solidna dawka wiedzy w postaci pięciu lekcji w formie czata, a na koniec mała powtórka w wykonaniu uczniów i zaproszenie do udziału w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej.

Kolejną atrakcją zaplanowaną na ten dzień był musical „Romeo i Julia” w wykonaniu artystów Studio Buffo. Ta najsłynniejsza historia miłości niektórych wzruszyła aż do łez. Innych zachwyciła nowoczesna forma przedstawienia.

Po południu uczniowie ponownie poczuli zapach pieniędzy. A to za sprawą wizyty w multimedialnym Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka. W tym edukacyjnym muzeum pieniądz jest centralnym punktem każdej ekspozycji. Zwiedzanie rozpoczyna się od sal przedstawiających jego narodziny w starożytności. Dalsze sale to spotkanie z pieniądzem monetarnym a finalnie z wirtualnym. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia skarbca i podnoszenia sztabki złota. Młodzi ekonomiści dowiedzieli się ile waży milion w banknotach 200 – złotowych a ile w 10 – złotowych. Zdecydowanie wygrywają dwusetki. A już od lutego przyszłego roku milion będzie ważył jeszcze mniej, gdyż będzie go można wypłacić w 500 – złotówkach. Banknot będzie duży. Ale jeśli ktoś chce zaoszczędzić na zakupie nowego portfela, to powinien zainteresować się najnowszymi możliwościami bankowości elektronicznej. Dzięki specjalnym projektom wkład do płatności zbliżeniowej może być ukryty nawet w miękkiej maskotce. Ciekawych ekspozycji było tak wiele, że nie sposób było je przyswoić podczas dwugodzinnej wizyty. Dlatego bardzo pomocne okazały sie otrzymane przy wejściu karty RFID, dzięki którym mogliśmy zapisywać najciekawsze dane.

Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni klasy 2e – Pani Katarzyna Bojczuk. Opiekunami byli Pani Elżbieta Pieńko i Pani Elżbieta Stefaniuk.

[Zdjęcia z wycieczki]

Uczennice wyróżnione w ogólnopolskim konkursie literackim

W XXI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marii Konopnickiej dwie nasze uczennice, Eliza Korneluk z kl. IIe i Iga Pikulska z kl. Ie, otrzymały wyróżnienia. Eliza została doceniona w kategorii proza – szkoły ponadgimnazjalne za opowiadanie „Trzepot skrzydeł”, Iga za zestaw wierszy „Wspomnienie” i „Listopad”. Opiekunem obu uczennic była pani Izabela Jakimiak. Dziewczęta odebrały nagrody w postaci książek i słodkich upominków podczas gali finałowej, która miała miejsce w sobotę 24 września 2016 roku w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Na tej samej uroczystości wiersze laureatów prezentowali członkowie koła teatralnego z naszej szkoły, prowadzonego przez panią Jolantę Zbucką: Ania Siłaczuk, Malwina Lewandowska, Kasia Chmielewska i Benek Lewandowski.

Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

[Zobacz zdjęcia]

Przekazanie władzy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu

Po przeprowadzonych wyborach nadszedł czas na przekazanie władzy nowej Radzie Samorządu Uczniowskiego. Uroczystość ta odbyła się 26 września 2016r.

Dotychczasowi działacze Iwona Marczuk i Bartosz Zbucki podsumowali pracę Samorządu i podziękowali za współpracę Dyrekcji, Opiekunom Samorządu: p. Izabeli Ziomek i p. Pawłowi Prokopiukowi oraz członkom Rady Samorządu  i przedstawili sprawozdanie ze swojej działalności w roku szkolnym 2015/2016.

Nowo wybranymi opiekunkami zostały panie: Henryka Markiełow i Anastazja Hryciuk.

Wszystkim wybranym życzymy powodzenia w pracy na rzecz szkoły i społeczności szkolnej.

A oto uczniowie z najwyższą liczbą głosów, którzy będą tworzyć nowy skład SU:

  1. Nast Paweł – kl. 2i2
  2. Marciniuk Piotr – kl. 3 i1
  3. Izdebska Izabela – kl. 3 tl
  4. Grochowska Katarzyna – kl. 3e
  5. Pietruszka Małgorzata – kl. 2 tl
  6. Sulima Michał – kl. 2 i2
  7. Chodźko Karolina – kl. 3 i1
  8. Trębicki Przemysław – kl. 3e
  9. Ciechanowicz Sandra – kl. 1 tl
  10. Sidorczuk Klaudia – kl. 2 tl

[Zobacz zdjęcia]

Spotkanie z poezją w tle

Dziś naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście – Państwo Krystyna i Ryszard Kornaccy – literaci, pedagodzy i animatorzy lokalnej kultury. Spotkanie zorganizowała polonistka i bibliotekarka pani Izabela Jakimiak w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Przebiegało ono w bardzo miłej atmosferze, było wypełnione wspomnieniami i piękną poezją. Młodzież pasjonująca się literaturą z zaintrygowaniem słuchała wspomnień  o dzieciństwie i młodości, początkach literackiej kariery, z zainteresowaniem dopytywała się o  tajniki procesu twórczego i inspiracje literackie. Opowieści przeplatane były recytacją wierszy i fragmentów książek Państwa Kornackich. Na koniec uczniowie wręczyli gościom kwiaty i pamiątkową książkę o szkole.

[Zobacz zdjęcia]

57 Pokazy fizyczne

Tradycją naszego ekonomika są coroczne wrześniowe wyjazdy na pokazy fizyczne do Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie. 22 kwietnia 2016 roku uczniowie klas 1i1 i 1 i2 wraz z opiekunami wybrali na się na niecodzienną lekcję fizyki.

W aulach uniwersyteckich Wydziału Fizyki, w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru, pracownicy naukowi prezentowali ciekawe, nietypowe eksperymenty i doświadczenia fizyczne, trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, ale też takie, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie. Nasi uczniowie czuli się tam, jak prawdziwi studenci. Z zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym doświadczeniom i chłonęli przekazywaną wiedzę. Dowiedzieli się, że umiejętności doświadczalne mogą być niezbędne w wielu sytuacjach życiowych. W programie tegorocznych pokazów było: elektromagnetyzm, ciecze, fizyka ludzkiego ciała i rezonanse.

Ideą „Pokazów ” jest popularyzacja fizyki  poprzez prezentację ciekawych, nietypowych, często fascynujących młodzież doświadczeń.

Tego dnia naszych pierwszoklasistów czekała jeszcze jedna atrakcja – seans filmowy  pt. „Nerve”

Wyjazd zorganizowała p. Monika Rosińska wraz z  opiekunami: p. Katarzyną Sakiewicz i p. Tomaszem Marciniukiem.

[Zobacz zdjęcia]

Salon Maturzystów

Uczniowie czwartych klas wraz z wychowawcami 20 września 2016 roku wzięli udział w Lubelskim Salonie Maturzystów.  Od 9.30 do 13.30 uczestniczyli  w prelekcjach, podczas których mogli poznać zasady na jakich będzie odbywał się egzamin maturalny w 2017 roku. Eksperci OKE zwrócili uwagę na błędy najczęściej popełniane na maturze, podpowiadali jak doskonalić sztukę wystąpień publicznych, bardzo przydatną na egzaminach ustnych.  Konsultacje z doradcami zawodowymi i psychologami pomogły zainteresowanym w poznaniu własnych predyspozycji zawodowych. Maturzyści mieli również okazję zapoznania się z ofertą edukacyjną i  zasadami rekrutacji na uczelnie wyższe. Na koniec, w ramach odpoczynku po owocnie spędzonym dniu, wszyscy udali się do kina na film „Rekiny wojny”.

W HOŁDZIE OFIAROM ZBRODNI KATYŃSKIEJ

17 września 1939 roku na ziemie Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona, zadając ostateczny cios w plecy państwu walczącemu przeciw niemieckiej agresji. Ta napaść, często nazywana IV rozbiorem Polski, przyniosła Polakom represje, deportacje i mord w Katyniu.

W związku z przypadającą w 2016 roku 77 rocznicą tych wydarzeń, na Alei Katyńskiej upamiętniono ofiary sowieckiej agresji. Obchody zorganizowało międzyrzeckie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Na uroczystości byli obecni: wiceburmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Pan Grzegorz Łubik, dyrektorzy szkół, nauczyciele i młodzież. Pan dr Szczepan Kalinowski wygłosił krótki wykład historyczny. Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Marii Witkowskiej i pani Joanny Pióro przygotowali montaż słowno – muzyczny upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz zapalili znicze pod dębami pamięci. Młodzież pięknie recytowała poezję katyńską. Wielu wzruszeń dostarczyły piosenki „Sen o Katyniu”, „Ostatni list” i „Ojczyzno ma” w wykonaniu Weroniki Hawryluk, Julii Gil i Marcina Kaczanowicza.

[Zobacz zdjęcia]

KONFERENCJA JUNIOR IT ACADEMIC DAY

16 września 2016 roku nasza młodzież z klas 1i1, 1i2, 2i1, 2i2, 3i1, 3i2 i 4i1 i 4i2 uczestniczyła w konferencji Junior IT Academic Day, organizowanej przez firmę Microsoft oraz Future Design Academy w Radzyniu Podlaskim.

 

Konferencja miała na celu poszerzenie wiedzy na temat programowania i nowoczesnych technologii. Obejmowała ona zagadnienia skierowane do wszystkich, zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w świecie technologii, jak i tych zaprawionych w boju, chcących uzupełnić swoją wiedzę.

Tematy, jakie były poruszane podczas konferencji to zagadnienia dotyczące „Unity + Azure” oraz możliwości rozwoju w branży IT.

Nasi uczniowie z pewnością dowiedzieli się ciekawych informacji z branży IT, zdobyli nowe doświadczenia, poszerzyli swoją wiedzę oraz nawiązali nowe kontakty z uczestnikami i prelegentami.

Na koniec odbyło się losowanie nagród dla uczestników. Główne nagrody to smartfon Microsoft Lumia, który wylosował uczeń klasy 2i1 Konrad Jaszczuk oraz kurs grafiki komputerowej w Future Design Academy, wygrany przez ucznia klasy 4i2 Mateusza Ostapiuka.

Wyjazd na konferencję zorganizowała pani Róża Makaruk, a opiekę nad młodzieżą sprawowali: pani Anna Furman-Jędrys, pani Elżbieta Stefaniuk, pani Anastazja Hryciuk, pani Izabela Ziomek, pan Tomasz Marciniuk, pan Krzysztof Jurek,  pan Piotr Matuszewski, pan Grzegorz Samociuk.

Zdjęcia z wydarzenia znajdziesz na Facebooku.

Integracja klas pierwszych

8 września 2016 r odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klas pierwszych naszego ekonomika. Wszyscy pierwszoklasiści wraz z wychowawcami : p. Ewą Gałą, p. Joanną Bobruk, p. Moniką Rosińską i p. Tomaszem Marciniukiem oraz panią pedagog Elżbietą Stefaniuk udali się do Zacisza. Towarzyszyli im również opiekunowie samorządu szkolnego i starsi koledzy – członkowie samorządu szkolnego, którzy zorganizowali młodszym kolegom otrzęsiny.

Wszyscy razem radośnie wyruszyliśmy spod szkoły. Po dotarciu na miejsce czekało na nas już przygotowane ognisko i grill. Koleżanki i koledzy z samorządu szkolnego zaprosili chętnych uczniów do uczestnictwa w konkurencjach. Zwycięską klasą została kl. 1 i2. Certyfikaty ukończenia szkolenia, wprowadzającego w życie szkolne wręczył wszystkim klasom p. dyrektor Robert Matejek, który zaszczycił nas swoją obecnością.

Najedzeni uczestnicy spotkania mogli skorzystać z jeszcze jednej atrakcji –  rejsu statkiem po międzyrzeckich jeziorkach.

To był miło spędzony dzień w gronie nowych koleżanek i kolegów oraz wychowawców.

[Zobacz zdjęcia]

Kiermasz używanych podręczników

W naszej szkole we wtorek 6 września 2016 r w świetlicy szkolnej odbył się kiermasz używanych podręczników szkolnych, podczas którego były udostępnione stanowiska, gdzie wszyscy chętni uczniowie mogli kupić lub sprzedać używane podręczniki zgodnie z obowiązującą podstawą programową dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.

Opiekunkami tego przedsięwzięcia były: p. Izabela Hodun i p. Monika Rosińska.

[Zobacz zdjęcia]

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w dniu 2 września 2016 uczestniczyli w Parku Potockich w ogólnopolskiej akcji organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej: Narodowe Czytanie „Quo vadis” H. Sienkiewicza. W spotkaniu  pod hasłem „Herbatka u Pana Sienkiewicza” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, miejscowi literaci i osoby duchowne. Jeden z rozdziałów przybliżył słuchaczom dyrektor naszej szkoły pan Robert Matejek. Uczniowie ZSE wzięli również udział w quizie nawiązującym do treści prezentowanych fragmentów. Wszyscy uczestnicy mieli ponadto okazję zdobyć pieczątkę upamiętniającą Narodowe Czytanie ”Quo vadis”.

[Zobacz zdjęcia]

Uczniowie w finale ogólnopolskiego konkursu

Klaudia Tarasiuk i Karol Skowronek zakwalifikowali się do finału XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”, organizowanego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Uczniowie napisali pracę pod tytułem „Pożarnictwo wpisane w życiorys”, zainspirowaną życiorysem druha Kazimierza Sidorczuka – honorowego prezesa OSP Stołpno. Opracowanie powstało pod opieką p. Marii Witkowskiej i p. Joanny Pióro.

Pan Kazimierz Sidorczuk to postać niezwykle barwna. Międzyrzeczanin przeżył wiele interesujących i trudnych akcji, a jego opowieści mogłyby stworzyć niejeden scenariusz filmowy.  O okolicznościach powstania pracy autorzy wypowiadają się w następujący sposób: Mieliśmy przyjemność wielokrotnie spotykać się z druhem Kazimierzem, oficjalnie i prywatnie. Wysłuchaliśmy ciekawych wspomnień. Te wszystkie niezwykłe historie z jego życia zainspirowały nas do napisania pracy. Jest ona swoistą retrospekcją przeżyć Kazimierza Sidorczuka. Taki pamiętnik nie został przez niego napisany, stworzyliśmy go na podstawie wspomnień, artykułów, zapisków, ponieważ uznaliśmy, że jego osobistą historię, która nakłada się na dzieje naszego narodu, warto poznać.

Gratulujemy uczestnikom finału i zachęcamy do lektury pracy, która jest dostępna w bibliotece szkolnej.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

W czwartek 1 września 2016 roku wypoczęci i pełni energii rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.  Uroczysta inauguracja nastąpiła w sali gimnastycznej, gdzie Pan Dyrektor Robert Matejek powitał zebranych, zachęcając młodzież do wysiłku w pogłębianiu wiedzy.  Szczególne słowa otuchy i wsparcia skierował do ponad stu uczniów klas pierwszych, dla których podjęcie nauki w szkole średniej jest niemałym przeżyciem.  1 września to również tragiczna data w historii naszego kraju, dlatego minutą ciszy uczciliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po części oficjalnej wystąpił szkolny zespół muzyczny. Na koniec uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości na Facebooku.

[Fotogaleria]

Skip to content