Miesięczne archiwum: listopad 2015

Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Bialskiego

Dnia 30.11.2015r. w Małaszewiczach odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Bialskiego. Opiekunem była pani Izabela Ziomek.

I miejsce zajęła drużyna w składzie:

Skowronek Karol kl. IV i

Tomczuk Jakub kl. IV tl

Nowosielska Edyta kl. II e

Pawłowicz Kacper kl. II e

JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO!

To hasło towarzyszy wolontariuszom – Super W. Już tylko niecałe trzy tygodnie do Finału Szlachetnej Paczki. Wolontariusze, Darczyńcy i Dobroczyńcy jednoczą swoje siły, by wygrać tegoroczną edycję. W naszym rejonie 34 rodziny czekają na wsparcie. Od trzech lat Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie chętnie włączają się do projektu. Są wśród nas Wolontariusze i Darczyńcy. Wybraliśmy rodzinę, której pragniemy pomóc. W naszej szkole będzie również mieścił się paczkowy magazyn. To tutaj Darczyńcy dostarczą paczki przeznaczone dla rodzin.
Główną motywacją dołączania ludzi do SZLACHETNEJ PACZKI jest chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Ostatecznie jednak działanie oraz konieczność ciągłego przekraczania siebie czyni to doświadczenie cennym i zmieniającym życie – w kontekście własnej zmiany i wpływu na zmianę drugiego człowieka. Jak mówi pomysłodawca projektu – ks. Jacek Stryczek: „ Miarą wielkości człowieka jest największe wyzwanie, które podjął i wygrał.”

[Zobacz zdjęcia]

I TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Szpikoteka”. 8 grudnia 2015 roku od godziny 9:00 do 13:00 w naszej szkole będzie prowadzona rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego dla osób chorych na raka krwi. Do rejestracji wymagany jest dokument z numerem PESEL.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na dawców niespokrewnionych.

PO DYSKOTECE NIE PYTAMY

Wszyscy, którzy bawili się na wczorajszej dyskotece szkolnej, dziś zwolnieni są z odpowiedzi ustnej 🙂 Listy uczestników imprezy mają gospodarze klas.

„WYBIERZ ŻYCIE PIERWSZY KROK”

23 listopada w naszej szkole miało miejsce spotkanie w ramach realizacji programu profilaktycznego „Wybierz Życie Pierwszy Krok”, w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych. Prelegentami byli Pani dr Ewelina Zakrzewska i Pan mgr Konrad Tarnowski, którzy przedstawili młodzieży problem związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnym za rozwój nowotworu szyjki macicy.
Uczniowie mieli okazję zapoznania się ze sposobami profilaktyki wtórnej (badania cytologiczne) i pierwotnej (szczepienia profilaktyczne), które powinny być powszechnie znane, aby umożliwić ich optymalne zastosowanie. Celem programu było podniesienie świadomości młodzieży na temat zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywołanych zakażeniem wirusem HPV.
Problem raka szyjki macicy nie może być kwestią wstydliwą i unikaną, dlatego bardzo ważne jest motywowanie kobiet do regularnych badań przez całe życie.

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI ADAMA MICKIEWICZA

Dnia 23 listopada o godzinie 10.00 w świetlicy naszej szkoły odbył się I Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną w ramach promocji kultury żywego słowa w 160 rocznicę śmierci poety.
W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły z różnych klas technikum. Recytowali utwory lub fragmenty utworów Adama Mickiewicza. Jury oceniało poprawność artykulacyjną mówiącego, intonację, tempo i siłę głosu oraz pamięciowe opanowanie tekstu.
Przyznano 4 nagrody oraz 1 wyróżnienie.
I miejsce ex aequo: BENEDYKT LEWANDOWSKI kl. II i2, EMILIA WASILUK kl. IV e
II miejsce: BARTOSZ JAKUBOWICZ kl. I i1
III miejsce: KAROLINA CHODŹKO kl. II i1
WYRÓŻNIENIE: KAMILA KUSZNIERUK kl. IVe

Nagrody oraz dyplomy zostaną wręczone w czasie apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zdobywcy I miejsca wezmą udział w etapie wojewódzkim Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza.
SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!!

[Zobacz zdjęcia]

MIKOŁAJKOWE STRZELANIE

Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim zaprasza uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych do udziału w Otwartych Mikołajkowych Zawodach w Strzelectwie Sportowym o Puchar Starosty Bialskiego. Zawody odbędą się 07.12.2015r. na strzelnicy ZSE w Międzyrzecu Podlaskim (rozpoczęcie zawodów nastąpi o godz. 9:00, zakończenie zawodów planowane jest na godz. 13:00). Zawody zostaną zorganizowane przy współpracy z Uczniowskim Ludowym Klubem Sportowo – Turystycznym „Znicz”. W załączeniu regulamin zawodów.

[Zobacz zdjęcia]

„MIĘDZYRZEC – HISTORIA – DZIEŃ DZISIEJSZY”

W finale miejsko – gminnego konkursu „Międzyrzec – Historia – Dzień Dzisiejszy” Benedykt Lewandowski z kl. IIi2 zajął III miejsce, a Paweł Zalewski (1e) i Jarosław Jałtuszyk (3e) otrzymali wyróżnienia. Nagrody i dyplomy wręczył uczniom Starosta Bialski, Pan Tadeusz Łazowski. XVIII edycja konkursu, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim, miała miejsce 19 listopada 2015r. w Sali Konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury. W tym roku tematem rywalizacji młodzieży byli sławni międzyrzeczanie. Opiekę nad nagrodzonymi uczniami sprawowała pani Joanna Pióro.Gratulujemy!!

[Zobacz zdjęcia]

Indywidualny Tenis Stołowy chłopców- Finał Rejonu

Dnia 19.11.2015r. w Parczewie odbył się Indywidualny Tenis Stołowy chłopców- Finał Rejonu. Opiekunem była pani Izabela Ziomek

VI miejsce zajął Marczuk Dominik kl. III tl.

ZEBRANIE Z RODZICAMI

Zapraszamy rodziców uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych na zebranie, które odbędzie się 20 listopada 2015r o godz. 17.00.

Indywidualne Przełajowe Biegi Niepodległości

Dnia 10.11.2015r. w Janowie Podlaskim odbyły się Indywidualne Przełajowe Biegi Niepodległości. Opiekunem była pani Justyna Cap.

V miejsce zajął Gez Adrian z kl. I tl

VI miejsce zajął Nast. Paweł kl. I i2

VII miejsce zajął Oksiejuk Maksymilian kl. I i1

VIII miejsce zajął Mazurek Przemysław kl. III tl

IX miejsce zajął Sidorczuk Przemysław kl.

XI miejsce zajął Jakubowicz Bartosz kl.

XIII miejsce zajął Karolczuk Antoni kl.

„NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ, PRZESTAJE BYĆ NARODEM – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

Dnia 10 listopada 2015  roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Akademię z okazji Święta Niepodległości przygotowała młodzież z klasy IIe pod opieką wychowawczyni p. Katarzyny Sakiewicz. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego.

Apel wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład najmłodszych ich uczestników. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Śpiewane pieśni patriotyczne: „Biały Krzyż”, „Rozkwitały pąki białych róż” jeszcze bardziej podkreśliły podniosły nastrój uroczystości. Ciekawym akcentem był śpiewany utwór patriotyczny napisany przez ucznia klasy 2 i1 – Piotrka Marciniuka do muzyki z gatunku hip – hop.

Pan dyrektor Robert Matejek  dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia, podkreślił jego wartość wychowawczą i artystyczną. Mamy nadzieję , że każdy z Was pozostawi znak swojego patriotyzmu – wywieszając  w swoich miejscu zamieszkania  flagę narodową – symbol wolności.

[Zobacz zdjęcia]

MIĘDZYNARODOWY KONKURS INFORMATYCZNY BÓBR

„Bóbr” to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Pod adresem http://www.bebras.org/ znajduje się strona Konkursu Bebras.

Jego głównym celem jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną.

9 listopada 2015r. 22 uczniów naszej szkoły przystąpiło do rozwiązywania zadań X edycji konkursu.

Byli to uczniowie z klas:

2i1

Chodźko Karolina

Martyniuk Joanna

Starzyński Kacper

2i2

Kozłowicz Jakub

Lewandowski Benedykt

Winniczuk Rafał

3i1

Wasiluk Rafał

4i

Daniluk Michał

Jóźwik Przemysław

Kamiński Kamil

Kasianiuk Weronika

Kierczuk Michał

Kierekiesza Karol

Nestorowicz Przemysław

Samociuk Paweł

Sikora Adrian

Siłuch Dominik

Skowronek Karol

Supruniuk Michał

Szostkiewicz Grzegorz

Tomczuk Konrad

Zgorzałek Rafał

Opiekunami uczniów byli Pani Róża Makaruk i Pan Krzysztof Jurek.

Trzymamy kciuki za świetne wyniki 🙂

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH SOWA MATEMATYCZNA 2015 / 2016

Czym jest Sowa Matematyczna?

Sowa Matematyczna to konkurs, który jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, od klasy trzeciej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach, technikach czy szkołach zawodowych.

Główną ideą konkursu jest przygotowanie uczniów do egzaminów kończących poszczególne etapy nauki.

Olimpiada rozgrywana jest w 6 kategoriach: Junior, Pitagoras, Tales, Archimedes, Euklides i Szybka SOWA. Jest w formie testu, który uczniowie rozwiązują przez Internet. Na rozwiązanie zadań uczestnicy mają 60 minut. Opłata wpisowa za udział w konkursie pokrywana jest przez ucznia i wynosi 7 zł 50 gr za osobę.
I ETAP 

We wszystkich kategoriach (nie dotyczy szybkiej sowy) testy składają się z 30 zadań zamkniętych. Pierwszy etap rozwiązywany jest przez uczniów we wcześniej ustalonych czteroosobowych drużynach. Zadania do rozwiązania są to zadania zamknięte z jedną prawidłową odpowiedzią.
II ETAP (FINAŁOWY) 

Do drugiego etapu zostaną zakwalifikowani uczniowie drużyn, które zdobyły najwyższą liczbę punktów w pierwszym etapie. W tym etapie uczniowie nie rozwiązują już zadań w grupach – każdy odpowiada za swoją pracę indywidualną. Uczestnicy otrzymują do rozwiązania 6 zadań otwartych.
W czasie trwania konkursu nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych ! (kalkulatora, internetu oraz innych form ,które mogą pomóc w rozwiązywaniu egzaminu)

Nagrody 

Nagrodami dla zwycięzców będą laptopy oraz projektory multimedialne dla ich szkół . Ponadto organizator przewidział wiele nagród dodatkowych.
Harmonogram VII edycji 

7.12.2015 r. Zakończenie zapisów
7.12.2015 r. Ostateczny termin wpłat za udział
I etap Olimpiady – 07.01.2016 r.

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w VII edycji konkursu matematycznego  „Sowa Matematyczna”.
W technikum konkurs będzie przeprowadzony  w dwóch kategoriach:

Archimedes – klasy 1

Euklides – klasy 2, 3 i 4

Więcej informacji o konkursie można uzyskać na stronie https://sowa-mat.pl/index.php?p=news
oraz u nauczycieli matematyki.

Zgłoszenia przyjmują nauczyciele matematyki do 30 listopada 2015 roku.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY .

 

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW przed oblicze Pani Jasnogórskiej

Dnia 6 listopada 2015 roku tegoroczni maturzyści udali się na nocne czuwanie do Częstochowy. Pragnęli powierzyć wszystkie swoje intencje przed obliczem Matki Bożej. Wyruszyli więc wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami: s. Darielą, p. Anastazją Hryciuk, p. Ewą Stefaniak, p. Marzeną Kowalczyk, p. Moniką Rosińską i p. Jackiem Domańskim na Jasną Górę, aby złożyć hołd Matce Bożej oraz prosić ją o światło Ducha Świętego podczas egzaminów maturalnych i zawodowych. Nasza szkolna duchowa wyprawa odbyła się w ramach Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę, w której brała udział również liczna grupa uczniów z klas maturalnych międzyrzeckiego ogólniaka pod przewodnictwem ks. Pawła Madalińskiego, głównego organizatora wyjazdu.

Po szczęśliwym przyjeździe pierwsze kroki skierowaliśmy przed Cudowny Obraz Matki Bożej, aby w cichej modlitwie powierzyć Jej swoje intencje pielgrzymowania. Następnie wspólnie zwiedzaliśmy: Salę Rycerską, Muzeum 600 – lecia, podziemia św. Rocha oraz Wały Jasnogórskie.

O godzinie 17.15 wysłuchaliśmy pięknej i bogatej w treści konferencji pt: „Maryja w życiu świętych i w moim życiu” wygłoszonej przez ks. Andrzeja Żelazo, który niejednokrotnie podkreślał, że „nic się nie dzieje w naszym życiu bez pozwolenia Maryi”, „macie być apostołami, nigdy nie traćcie nadziei”, „dusza, która zwraca się z błaganiem do Maryi nie może zginąć”, „otwierajcie się na to, co powie Maryja”.

Po wysłuchaniu uczestniczyliśmy w rozważaniach drogi krzyżowej, podczas której mogliśmy choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić się nad swoim życiem.

Godzina 21.00 – Apel Jasnogórski, po którym pozostaliśmy sam na sam z Maryją. Kaplica Cudownego Obrazu na następne 4 godziny pozostała do naszej dyspozycji. Każdy mógł spojrzeć z bliska w oblicze Matki Najświętszej i powierzyć jej swoje troski, kłopoty, problemy.

Potem odbyła się druga konferencja wygłoszona przez ks. Żelazo – konferencja pokutna, po niej wspólnie odmawialiśmy różaniec oraz wielbiliśmy Maryję – śpiewem.

O północy Mszę św. koncelebrował ks. Andrzej Wolanin, a uczniowie liceum pełnili służbę liturgiczną oraz zadbali o oprawę muzyczną.
Na końcu czuwania młodzież oddała się pod opiekę Matki Bożej poprzez odczytanie Aktu Zawierzenia. Udział w pielgrzymce dał maturzystom okazję do wspólnej refleksji nad własną przyszłością, modlitewnego skupienia i integracji oraz na pewno dodał nowych sił i motywacji do nauki oraz pozytywnego działania.
Wszystkim maturzystom za wszystko dziękujemy! Daliście autentyczne świadectwo swej wiary. Byliście wspaniali! Pragniemy bardzo serdecznie podziękować za zorganizowanie wyjazdu s. Darieli oraz ks. Pawłowi Madalińskiemu za serce, troskę i opiekę podczas tegorocznego czuwania.

[Zobacz zdjęcia]

Skip to content